Czy na Marsie da się uprawiać rośliny? Naukowcy już wiedzą

Bakterie wiążące azot mogą pomóc w uprawie roślin na Marsie – uważają amerykańscy naukowcy z uniwersytetu stanowego w Kolorado. Dowiedz się, jak wyhodować roślinność na Czerwonej Planecie.

Jeśli w przyszłości astronauci mają założyć bazę na Marsie i spędzić tam dłuższy czas, to będą musieli posiąść umiejętność syntetyzowania wody oraz hodowania własnego jedzenia. Wygląda na to, że naukowcy są coraz bliżej znalezienia na to sposobu.

Rolnictwo na Marsie – wyzwania i problemy

Na Czerwonej Planecie warunki rozwoju roślin są zupełnie inne niż na Ziemi, więc naukowcy przede wszystkim prowadzą eksperymenty mające na celu zrozumienie, jak rośliny zachowają się w marsjańskim regolicie.

Jak wynika z pracy opublikowanej w środę w serwisie PLOS One, w uprawie roślin w marsjańskiej glebie mogą się okazać pomocne bakterie wiążące azot. Eksperyment przeprowadzili badacze z uniwersytetu stanowego w Kolorado. Gleba na Marsie nie posiada szeregu cząstek azotu, które są niezbędne do wzrostu roślin. Jednak kiedy w trakcie eksperymentu naukowcy wprowadzili do roślin koniczyny bakterie wiążące azot, a następnie zasiali je w glebie przypominającej tę na Marsie, z zasadzonych roślin wyrosły takie, które nie posiadały już bakterii symbiotycznych. Naukowcy odkryli, że u zaszczepionych bakteriami roślin odnotowano o 75% większy wzrost korzeni i pędów niż u roślin kontrolnych. Kiedy sprawdzono glebę, stwierdzono że zawierała ona równie małe stężenie NH4, co sugeruje że mikroby pomogły koniczynie bardziej wydajnie zaabsorbować niedobór składników odżywczych.

Bakterie na ratunek

Niedobór azotu nie jest jedynym problemem związanym z marsjańską glebą. Jest ona również toksyczna – zawiera wysokie stężenie związków chloru. Według autorów najnowszej pracy, różne kombinacje bakterii symbiotycznych mogłyby pomóc roślino w uniknięciu przyswojenia szkodliwych związków;

„To badanie udowadnia, że bakterie Sinorhizobium meliloti swoim działaniem w [symulacji] marsjańskiego regolitu znacząco wzmacniają wzrost słodkiej koniczyny z gatunku Melilotus officinalis podczas testów w szklarni. Niniejsza praca zwiększa stopień zrozumienia tego, jak rośliny i mikroorganizmy mogą pomóc w procesie terraformowania regolitu na Marsie” – napisali naukowcy w publikacji.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi