Czy można jeść spleśniałe owoce?

Dowiedz się jakie są konsekwencje wystąpienia stresu oksydacyjnego oraz dlaczego nie powinno się jeść spleśniałych owoców.

W naszym organizmie walczą ze sobą wolne rodniki – utleniacze kontra przeciwutleniacze. Wolne rodniki – oksydanty – uszkadzają komórki. Przeciwutleniacze – antyoksydanty – usuwają nadmiar wolnych rodników z organizmu.

Dopóki zachodzi między nimi równowaga, jest wszystko w porządku. Jednak gdy wzrośnie liczba wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów, dochodzi do stresu oksydacyjnego.

Co powoduje stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to bardzo niebezpieczny stan który może doprowadzić do wielu chorób, w tym nowotworów. Do jego powstania przyczyniają się intensywny regularny wysiłek fizyczny, zanieczyszczenie środowiska, zbyt intensywne opalanie się, palenia papierosów, kontakt z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem, rtęcią oraz tlenkami azotu poprzez żywność, czy spaliny samochodowe, zażywanie niektórych leków: antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydów oraz antykoagulantów. Ważną przyczyną stresu oksydacyjnego jest także nasza dieta.

Zobacz też:

Czy można jeść spleśniałe owoce?

Mówiłam już o czynnikach zewnętrznych przyczyniających się do powstania stresu oksydacyjnego. Ale do tego przyczynia się także nasza dieta, czyli jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz pryskanych i nawożonych nawozami sztucznymi warzyw i owoców.

Jedzenie produktów spleśniałych, nawet jeżeli jemy to co zostało po odkrojeniu widocznej pleśni. Także potraw smażonych, przypalonych, wędzonych. Podczas wędzenia wędlin i peklowania mięsa powstają w nich szkodliwe węglowodory aromatyczne.

Stres oksydacyjny powoduje także picie alkoholu w nadmiernych ilościach.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi