Czy kobiety w ciąży mogą być szczepione na koronawirusa?

Według ekspertów decyzję o szczepieniu kobiet w ciąży powinny podejmować same kobiety w porozumieniu z lekarzem. Fot. Pixabay.com

Światowi eksperci zalecają pozostawienie decyzji o szczepieniu na koronawirusa kobiecie w ciąży i lekarzowi. Jednak Ministerstwo Zdrowia Izraela rekomenduje ciężarnym priorytetowe przyjęcie szczepionki.

Generalnie kobietom w ciąży zaleca się szczepienia, na przykład przeciw grypie. Okresy ciąży i laktacji nie są wymienione w przeciwwskazaniach podanych w Charakterystykach Produktów Leczniczych zarejestrowanych szczepionek mRNA przeciw COVID-19. Jednak producenci szczepionek nie prowadzili badań klinicznych z udziałem kobiet w ciąży i matek karmiących, w związku z tym aktualnie nie ma informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Decyzja o szczepieniu należy do kobiety w ciąży

W związku z tym zalecenia ekspertów, między innymi amerykańskiego Centrum Ochrony i Zapobiegania Chorób (CDC) i zespołu ekspertów ds. szczepień (ACIP) pozostawiają decyzję o szczepieniu kobiecie w ciąży po skonsultowaniu z lekarzem i przeanalizowaniu korzyści i ryzyka oraz stopnia narażenia na zakażenie SARS-COV-2 oraz istniejących chorób współistniejących zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Podobne stanowisko zajął brytyjski komitet ds. szczepień (JCVI). Do osób szczególnie narażonych na zakażenie należą pracownice ochrony zdrowia i pracownice socjalne, natomiast choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa to między innymi przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, ciężka astma, przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby, cukrzyca, przewlekłe choroby neurologiczne, w tym padaczka, stan po przeszczepieniu narządów miąższowych lub komórek hematopoetycznych, choroba nowotworowa, niedoboryodporności, w tym spowodowanymi przyjmowaniem leków immunosupresyjnych, asplenia anatomiczną lub czynnościowa, otyłość olbrzymią.

Badania na zwierzętach nie wykazy szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy. Poza tym mechanizm działania szczepionek mRNA pokazuje, że ten rodzaj szczepionek jest jednym z najbezpieczniejszych.

Kobiety w ciąży obciążone są większym ryzykiem

Dostępne dane naukowe sugerują, że ciężarne chore na COVID-19, w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży, są obciążone większym ryzykiem choroby o ciężkim przebiegu, hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii, konieczności mechanicznego wspomagania oddychania, w tym zastosowania pozaustrojowej oksygenacji krwi (ECMO), oraz zgonu. Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u ciężarnych dodatkowo zwiększają choroby współistniejące, na przykład otyłość czy cukrzyca. Ministerstwo Zdrowia Izraela już 19 stycznia zarekomendowało priorytetowe szczepienia na koronawirusa kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Wzywało do tego między innymi izraelskie Towarzystwo Położnictwa i Ginekologii, ponieważ z izraelskich szpitali napływały informacje o zakażonych koronawirusem kobietach leczonych pod respiratorami, które były w 31. czy 21. tygodniu ciąży. Przed intubacją trzeba było przeprowadzać cesarskie cięcia.

Polskie towarzystwa rekomendują szczepienie matkom karmiącym

Wspólne stanowisko w sprawie szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 kobiet w okresie laktacji przygotowane przez Fundację Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskie Towarzystwo Wakcynologii rekomenduje objęcie matek karmiących piersią Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie dotyczy to kobiet z grup wysokiego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – matki lekarki oraz matki wcześniaków.

Także brytyjski JCVI i amerykański ACIP stwierdzają, że szczepienie przeciwko COVID-19 należy proponować kobietom w okresie laktacji, podobnie jak innym osobom należącym do grup objętych priorytetem szczepień. Nie ma potrzeby przerywania lub unikania rozpoczynania karmienia piersią przez kobiety, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19.

Przeczytaj też:

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!