Czy dawać małym dzieciom sok do picia? Naukowcy przestrzegają

Naukowcy: małe dzieci nie powinny pić soków owocowych Fot. Pixabay

Dodawanie soku do diety dziecka może zwiększać ryzyko jego otyłości – uważają amerykańscy naukowcy. Dowiedz się, czy i kiedy dawać dzieciom do picia soki owocowe.

Dawanie swojemu dziecku soku owocowego za wcześnie w młodym wieku może prowadzić do zbyt dużego przyjmowania cukrów zawartych w tych napojach. Z tego powodu zachodzi większe ryzyko otyłości i próchnicy – wynika z badania przeprowadzonego na ponad 4 tys. matek w USA. Według zespołu naukowców pracującego pod przewodnictwem Edwiny Yeung z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Ludzkiego Rozwoju, dawanie owocowych soków niemowlętom zanim osiągną rok życia powiązano ze zwiększoną konsumpcją słodzonych napojów w późniejszej fazie życia: w szkole podstawowej i średniej.

Czy dawać dzieciom soki owocowe?

Jak powiedziała dietetyczka Audrey Koltun ze szpitala Cohen Children’s Medical Center w Nowym Jorku: „kiedy ktoś mnie pyta o to, kiedy jest dobry czas na to, żeby zacząć częstować dzieci sokami? Zazwyczaj mówię: nigdy”. Według specjalistki niemowlęta i dzieci „tak naprawdę nie potrzebują soku. Zawiera on dużo cukru i nie ma błonnika”. Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów zaleca, żeby w ogóle nie dawać soków owocowych typu 100% niemowlętom, zanim osiągną wiek 12 miesięcy. Mimo to dzieci często są pojone sokami.

Dzieci, sok i cukier

Aby ocenić jaki wpływ soki mają na dzieci, zespół Yeung prześledził dane pochodzące od 4067 amerykańskich matek. Stan zdrowia ich dzieci śledzono od ich urodzenia do 7. roku życia. ¼ matek powiedziała, że dawała swoim dzieciom do picia sok zanim osiągnęły 6 miesięcy, 49% poiła je sokiem w okresie między 6 a 12 miesięcy a 26% robiła to po upływie 12 miesięcy.

Okazało się, że dzieci pojone sokiem bardzo wcześnie były o 50% bardziej skłonne do picia takich napojów w późniejszym okresie życia i o 60% bardziej skłonne do konsumowania napojów słodzonych (typu cola) – twierdzą uczeni. Z kolei spożycie wody u tych dzieci było niższe niż u tych, które nie piły soku owocowego wcześnie jako niemowlę. Naukowcy wskazują, że odcięcie najmłodszych dzieci od soku sprawi, że łatwiej będzie rodzicom skłonić je później do przekonania ich gdy będą większe aby trzymały się wolnej od kalorii wody. Zespół Yeung odkrył, że najczęściej sokami swoje dzieci poją młodsze matki.

Naukowcy podkreślili, że ich badanie nie określało, o jakie dokładnie soki owocowe chodziło, więc przyszłe prace powinny jeszcze dokładniej ocenić jaki dokładnie wpływ na niemowlęta mają soki owocowe typu 100% czy napoje owocowe z dodatkiem cukru i jaki osobno mają wpływ na przyszłe preferencje.

Sprawdź też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?