Czwarta dawka szczepionki na COVID dla 60-latków i pracowników medycznych w Izraelu

W Izraelu pracownicy medyczni i osoby powyżej 60. otrzymają czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID. Fot. Flickr

Izrael, który pod koniec zeszłego roku był pionierem w podawaniu swoim obywatelom pierwszej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, teraz jako pierwszy kraj na świecie planuje zaoferować czwartą dawkę, aby powstrzymać szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron.

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID cztery miesiące po trzeciej

Panel doradczy izraelskiego Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek wieczorem, że osoby w wieku powyżej 60 lat i pracownicy medyczni powinni otrzymać czwartą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer. Szczepionka powinna być dostępna cztery miesiące po otrzymaniu trzeciej dawki.

Izrael walczy z piątą falą pandemii

Według Ministerstwa Zdrowia Izraela kraj znajduje się na początku piątej fali pandemii. Władze wzywają Izraelczyków do szczepienia siebie i swoich dzieci, pracy zdalnej z domu i częstszego noszenia masek. Wysiłki na rzecz spowolnienia rozprzestrzeniania się Omikronu obejmują także egzekwowanie bardziej rygorystycznych wymogów wjazdowych dla przyjeżdżających podróżnych, zakaz wjazdu dla wszystkich obcokrajowców bez specjalnego zezwolenia i zakaz podróżowania przez Izraelczyków bez specjalnego zezwolenia do 58 krajów, w tym do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Liczba zachorowań na Omikron w Izraelu podwoiła się we wtorek do 340, podczas gdy całkowita liczba przypadków koronawirusa wzrosła do 1306 – to najwyższa dzienna wartość od prawie dwóch miesięcy. W ostatnich dniach w Izraelu nie odnotowano zgonów z powodu COVID – ostatnio 18 grudnia zgłoszono 2 zgony, a wcześniej 16 grudnia – 3 zgony.

Potwierdzono, że co najmniej jedna osoba w Izraelu zmarła z powodu wariantu Omikron – starszy mężczyzna, który otrzymał dwie dawki szczepionki, ale nie trzecią.

W zeszłym miesiącu w Izraelu rozpoczęto szczepienie dzieci w wieku powyżej 5 lat. Według serwisu Our World in Data 62,96% populacji Izraela jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, a  69,66% otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa (dane na 21.12.2021). 

Stany Zjednoczone zgłosiły również co najmniej jedną śmierć z powodu wariantu Omikron. Wariant ten potwierdzono u nieszczepionego mężczyzny z rejonu Houston w Teksasie, który zmarł w poniedziałek. Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) poinformowało już w październiku, że niektórzy dorośli z upośledzonym układem odpornościowym będą kwalifikować się do czwartej dawki szczepionek Moderny i Pfizer-BioNTech.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego