Czerniak – fakty i mity. Gdzie może się pojawić?

Czy osoby bez znamion nie zachorują na czerniaka? Czy czerniak pojawia się w tylko w miejscu istniejącego znamienia? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Dzisiaj dwa mity o czerniaku: Pierwszy – osoby bez znamion nie są zagrożone wystąpieniem czerniaka. Nieprawda. Osoby, które nie mają znamion też mogą zachorować. Można nawet powiedzieć, że właśnie nie mając tych znamion na skórze i czując się bezpiecznie zwiększają ryzyko, ponieważ nie mają w zwyczaju regularnego badania skóry. Ci, którzy mają znamiona zazwyczaj lepiej chronią skórę przed słońcem i są bardziej wyczuleni na zmiany już występujące, czy też powstanie nowych.

Gdzie pojawia się czerniak?

Z tym łączy się drugi mit, a mianowicie, że czerniak pojawia się w miejscu istniejącego znamienia. To też nieprawda. Ponad 50 procent czerniaków powstaje w miejscach całkowicie zdrowej skóry. To właśnie powód, dla którego nie ma medycznego uzasadnienia dla profilaktycznego usuwania wszystkich znamion. Pozbywamy się tylko tych, które w klinicznym badaniu dermatoskopowym wzbudzają niepokój lekarza.

Wyjątki od reguły

I jeszcze jedno: czerniak w większości wypadków to nowotwór skóry. Ale nie zawsze. Może występować wszędzie tam, gdzie występują melanocyty, czyli komórki barwnikowe. Czyli na gałce ocznej, w siatkówce, a także na błonach śluzowych jamy ustnej i okolic intymnych.

Uwaga na paznokcie

Szczególną postacią nowotworu jest czerniak podpaznokciowy. Pojawia się najczęściej na paznokciu kciuka lub palucha stopy i ma postać ciemnego podłużnego paska. W niektórych przypadkach jest łatwo pomylić go z objawami grzybicy paznokci.

Sprawdź też:

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi