Czerniak – czy jest to nieuleczalna choroba?

Czerniak - czy jest to nieuleczalna choroba? Fot. Pixabay

Dowiedz się, czy możliwe jest wyleczenie czerniaka. Jeśli tak, to w jakim przypadku? Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Czerniak – to słowo budzi lęk. Czerniak złośliwy stanowi jedynie około 2 procent wszystkich nowotworów skóry, ale jest najbardziej niebezpiecznym spośród nich.

Czy da się wyleczyć czerniaka?

Czy to prawda, że czerniak jest nieuleczalny? Nie, jest to nowotwór możliwy do całkowitego wyleczenia. Niemal w każdym wypadku, jeśli tylko zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany. Wczesne rozpoznanie czerniaka daje aż 97 procent szans na całkowite wyleczenie.

I tu tkwi istota rzeczy – wczesne rozpoznanie. Dwie osoby na 100 tysięcy co roku mają zdiagnozowanego czerniaka, przy czym 40 procent wszystkich przypadków tego nowotworu wykrywają lekarze pierwszego kontaktu. Niestety, jeden na trzech (1 na 3) pacjentów umiera z powodu tej choroby ponieważ zbyt późno zgłosili się do lekarza.

Sprawdź też:

Karnacja ma znaczenie?

Następne przekonanie fałszywe czy prawdziwe? Osoby z jasną skórą są bardziej narażone na zachorowanie. Prawda czy fałsz? Prawda. Osoby mające jasną karnację skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie tęczówki są bardziej narażone na uszkodzenia skóry pod wpływem promieni słonecznych. Ich skóra trudniej się opala, łatwiej doznają oparzeń słonecznych. Sam fakt wystąpienia takich w przeszłości, nawet we wczesnym dzieciństwie przekłada się na zwiększone ryzyko wystąpienia czerniaka w wieku dorosłym.

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu