Cytologia – kiedy trzeba ją zrobić?

Cytologia - kiedy zrobić?/fot. Julio César Velásquez Mejía pixabay.com

Cytologia to podstawa profilaktyki raka szyjki macicy. Dowiedz się, kiedy wykonać badanie i jak się do niego przygotować.

Zacznijmy od podkreślenia ogromnego znaczenia cytologii dla zdrowia kobiety. Regularne wykonywanie tego badania pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, a tym samym znacznie podnosi szansę na całkowite wyleczenie. Jak podaje portal pacjent.gov.pl: na wczesnym etapie rak szyjki macicy jest wyleczalny w ponad 99% przypadków.

Cytologia – na czym polega?

Badanie cytologiczne wielu kobietom kojarzy się z czymś inwazyjnym, nieprzyjemnym, a nawet bolesnym. Warto jednak podkreślić, że przed rozpoczęciem badania ginekolog zawsze powinien uprzedzić nas, że zaczyna badanie oraz upewnić się, że czujemy się komfortowo. Może zdarzyć się, że badanie będzie lekko nieprzyjemne, ale pobranie wymazu trwa krótko i nie jest w żaden sposób inwazyjne. Na pewno nie jest to nic, czego należałoby się bać.

Cytologia to procedura przesiewowa w kierunku raka szyjki macicy, którą przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym. Pozwala na sprawdzenie, czy na tarczy i kanale szyjki macicy pojawiły się komórki przedrakowe lub rakowe. Podczas rutynowego badania komórki z szyjki macicy są delikatnie zdrapywane, a następnie sprawdzane pod kątem “nienormalnego wzrostu”, czyli karcynogenezy. 

Kto powinien robić?

Badanie cytologiczne powinny regularnie przeprowadzać kobiety w wieku rozrodczym oraz nastolatki, które rozpoczęły współżycie. Warto bowiem zaznaczyć, że podstawową przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową. 

Natomiast ogromnie ważne jest, żeby pamiętać, że rak szyjki macicy wykryty w początkowym stadium, czyli stadium przedinwazyjnym jest prawie całkowicie wyleczalny. Dlatego właśnie regularne wykonywanie cytologii ma tak niebagatelne znaczenie dla zdrowia i życia kobiety.

Zobacz też:

Co oferuje NFZ?

Warto zaznaczyć, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma w swojej ofercie program profilaktyki raka szyjki macicy. Do programu mogą zgłosić się kobiety w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego.

WAŻNE: Aby wziąć udział w programie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do najbliższego gabinetu ginekologicznego, który działa w ramach NFZ. 

Cytologia płynna 

To nowa metoda, ​​która zdaniem Polskiego Towarzystwa Patologów jest dokładniejsza, a jej stosowanie może znacząco pomóc w walce z rakiem szyjki macicy. Dzięki zastosowaniu cytologii płynnej powstaje wysokiej jakości preparat zwiększający dokładność badania. Co ważne skraca się również czas jego oceny, o około 30 do 40%. 

Warto dodać, że raz pobrany materiał można wykorzystać do dalszych badań, np. aby sprawdzić czy zawiera onkogenne szczepy wirusa HPV. Dzięki temu nie ma konieczności wzywania kobiety na dodatkowe badanie. Łączenie badania cytologicznego z badaniem na obecność wirusa HPV jest światowym trendem w profilaktyce onkologicznej. 

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu