Cykle Księżyca wpływają na jakość snu mężczyzn

Mężczyźni mogą gorzej sypiać w pierwszej połowie cyklu Księżyca. Fot. Sammy Williams, Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji donoszą, że wzorce snu mężczyzn mogą być bardziej wrażliwe na cykle Księżyca niż sen kobiet. Badania wykazują, że mężczyźni mogą źle sypiać w pierwszej połowie cyklu księżycowego.

Wiele wcześniejszych badań próbowało zbadać związek między cyklem Księżyca n a snem, ale wyniki były w dużej mierze niejednoznaczne i niespójne. Większość z nich nie uwzględniała czynników, o których wiadomo, że wpływają na ludzki sen, takich jak bezdech senny czy bezsenność.

Cykl Księżyca może mieć większy wpływ na sen mężczyzn niż kobiet

Według nowego badania Uniwersytetu w Uppsali, opublikowanego w czasopiśmie Science of the Total Environment, cykl Księżyca może mieć większy wpływ na sen mężczyzn niż sen kobiet.

W okresie od nowiu do pełni ilość oświetlonej powierzchni Księżyca widziana z Ziemi wzrasta, a po pełni oświetlona powierzchnia zmniejsza się. Gdy Księżyc jest w pełni, znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jego położenie na sferze niebieskiej jest w przybliżeniu przeciwległe do położenia Słońca. Księżyc w pełni góruje około północy, a dołuje – w południe. W nowiu natomiast położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położeniu Słońca. Księżyc góruje wówczas w południe, a dołuje o północy.

Jak przeprowadzono badanie

„Użyliśmy jednodniowych nagrań snu w domu od 492 kobiet i 360 mężczyzn. Odkryliśmy, że mężczyźni, których sen był rejestrowany w nocy w okresie wzrostu Księżyca, czyli od nowiu do pełni, wykazywali niższą wydajność snu i dłuższy czas wybudzenia po zasypianiu w porównaniu z mężczyznami, których sen był mierzony podczas nocy w okresie zmniejszania się Księżyca, czyli od pełni do nowiu. Natomiast sen kobiet pozostawał w dużej mierze niezmieniony przez cykl księżycowy. Nasze wyniki uwzględniały czynniki mogące zakłócać jakość snu, takie jak przewlekła bezsenność i nasilenia obturacyjnego bezdechu sennego” – powiedział prof. Christian Benedict z Uniwersytetu w Uppsali, jeden z autorów badania.

Jednym z mechanizmów, dzięki którym Księżyc może wpływać na sen, jest światło słoneczne odbite od Księżyca w czasie, gdy ludzie zwykle kładą się spać. Ponadto niedawne badania sugerują, że mózg mężczyzny może być bardziej wrażliwy na światło otoczenia niż mózg kobiet.

Sprawdź też:

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

4 komentarze

Kiedy Księżyc w pełni, a kiedy w nowiu? Sprawdź kalendarz księżycowy na 2022 rok » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 7 października 2021 - 09:20
[…] Wiadomości […]
Kiedy Księżyc w pełni, a kiedy w nowiu? Sprawdź kalendarz księżycowy na 2021 rok » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 7 października 2021 - 09:21
[…] Wiadomości […]
Pełnia Księżyca. Sprawdź, czego unikać, a co warto zrobić » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 7 października 2021 - 09:22
[…] Wiadomości […]
Pełnia Księżyca: jak na nas wpływa, czego unikać » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 7 października 2021 - 09:24
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz