Ćwiczenie wspomaga myślenie?

Ćwiczenia wspomagają przepływ krwi do mózgu Fot. Pixabay

Regularne ćwiczenia powodują polepszenie przepływu krwi do mózgu, co może pomóc w spowolnieniu procesu starzenia – uważają naukowcy.

Badacze z uniwersytetu w Teksasie przebadali 70 mężczyzn i kobiet, u których stwierdzono łagodne upośledzenie funkcji poznawczych (ang.: mild cognitive impairment – MCI). Wyniki swojej pracy opublikowali w tym tygodniu na łamach „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Czytaj: Naukowcy potwierdzają: niektórzy starzeją się wolniej

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych oznacza niewielkie zmiany w mózgu, które wpływają na pamięć, procesy decyzyjne lub umiejętności rozumowania. W wielu przypadkach MCI rozwija się w kierunku choroby Alzheimera lub innych rodzajów demencji.

„To badanie jest częścią rosnącej liczby wskazówek na to, że ćwiczenia mają wpływ na stan naszego mózgu. Po raz pierwszy w usystematyzowanej próbie klinicznej przekonaliśmy się, że ci seniorzy, którzy ćwiczą, mają większy przepływ krwi do mózgi” – powiedział szef grupy badawczej, prof. Rong Zhang – neurolog z uniwersytetu Southwestern w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.

Sprawdź: Ćwiczenie rozciągające na stres

Jak wyglądał eksperyment

Uczestnicy eksperymentu byli w wieku 55-80 lat. Podzielono ich na dwie grupy i przypisano do ćwiczących aerobik lub rozciąganie. Na te zajęcia seniorzy uczęszczali przez rok. Program „aerobikowy” zawierał 3 do 5 sesji ćwiczeń w tygodniu. Każda z nich trwała 30-40 minut i składały się na nią średnio obciążające treningi, takie jak na przykład energiczny spacer.

48 wolontariuszy ukończyło roczny program treningów i zostało potem poddanych testom. Wynika z nich, że przepływ krwi do mózgu wzrósł u 19 uczestników programu z aerobikiem, zaś u 29 osób z programu z rozciąganiem takiego wzrostu nie odnotowano.

Grupa, w której trenowano aerobik, zanotowała też mniejszą sztywność naczyń krwionośnych w karku. Naukowcy nie odnotowali tego typu zmian u osób z grupy trenującej rozciąganie.

W badaniu nie wykryto żadnych znaczących zmian dotyczących pamięci lub procesów myślowych, ale może to być spowodowane stosunkowo niewielką grupą badawczą lub niezbyt długim okresem badania – twierdzą badacze. Zwracają jednak uwagę, że zmiany w przepływie krwi do mózgu mogą powodować zmiany umysłowe.

Zobacz też: Ćwiczenie na wewnętrzny spokój

Potrzebne większe badanie

Aby potwierdzić swoje założenia badacze przeprowadzą teraz dłuższe, trwające dwa lata badanie, aby pogłębić wiedzę na temat związku ćwiczeń fizycznych ze stanem mentalnym.

1/5 osób po 65. roku życia i starszych odnotowuje osłabienie funkcji poznawczych (w różnym stopniu). Wcześniejsze badania pokazały, że niższy niż zwykle poziom przepływu krwi do mózgu oraz sztywniejsze naczynia krwionośne dostarczające krew do mózgu są powiązane z MCI oraz z demencją.

„Wciąż niewiele wiemy o wpływie ćwiczeń na funkcje poznawcze w późniejszym okresie życia. Na MCI i demencję wpływ może mieć wiele czynników i uważamy, że – przynajmniej u niektórych osób – kwestia regularnych ćwiczeń może być jednym z nich” – powiedział współautor badania, prof. C. Munro Cullum.

Warto przeczytać: Ćwiczenia fizyczne mogą wzmocnić działanie szczepionki przeciw COVID-19

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?