Ćwiczenia w maseczce nie osłabiają płuc

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, maseczki nie osłabiają funkcjonowania płuc podczas ćwiczeń. Dowiedz się, czy można bezpiecznie ćwiczyć w maseczce na twarzy.

Z powodu pandemii wiele osób musiało się dostosować do nowych okoliczności. To dotyczy również tych z nas uprawiających sporty lub ciężko pracujących fizycznie. Teraz często trzeba pogodzić te czynności z noszeniem maseczki ochronnej.

Czy trenowanie w maseczce jest bezpieczne dla płuc?

Maseczka ochronna, zasłaniająca nos i usta, redukuje możliwość roznoszenia koronawirusa, ale jednocześnie sprawia, że noszącym je osobom trudniej się oddycha. To staje się jeszcze bardziej dokuczliwe podczas wysiłku fizycznego.

Z badań opublikowanych 16 listopada, przeprowadzonych przez amerykańskich i kanadyjskich badaczy, wynika że choć u ćwiczącej w maseczce osoby objawy duszności się nasilają, to nie ma naukowych dowodów na to, że funkcje płuc zostają ograniczone, nawet podczas ciężkiego treningu.

Wyniki badań przybliża dr Susan Hopkins z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, która specjalizuje się w fizjologii wysiłkowej i badaniu działania płuc pod wpływem wysiłku. Jak wyjaśnia doktor, może się wydawać, że noszenie maseczki podczas ćwiczeń skutkuje zwiększonym wysiłkiem. Jednak wpływ maseczki na pracę układu oddechowego, stężenie tlenu czy dwutlenku węgla we krwi oraz inne parametry fizjologiczne organizmu jest „zbyt mały, żeby go wykryć”. Jak dodaje, nie ma też dowodów na negatywny wpływ ćwiczeń w maseczce u różnych osób, niezależnie od ich płci czy wieku.

Komu ćwiczenie z zasłoniętym nosem i ustami może zaszkodzić?

Według dr Hopkins wyjątek od opisanej wcześniej reguły może dotyczyć osób z poważnymi chorobami kardiologicznymi oraz płuc. W ich przypadku każdy dodatkowy opór w oddychaniu lub niewielkie zmiany w równowadze gazowej we krwi mogą prowadzić do duszności na tyle dużej, że trzeba będzie przerwać wysiłek.

„W takich przypadkach te osoby mogą czuć się zbyt niekomfortowo, żeby trenować i swój dalszy ewentualny trening powinny skonsultować z lekarzem” – mówi dr Susan Hopkins

Czy ćwiczyć w maseczce?

Według dr Hopkins trenowanie w maseczce jest niekomfortowe: trudniej się oddycha, twarz się poci i rozgrzewa. Jednak to tylko doznania sensoryczne:

„Nie ma wpływu na funcje kardio- i pulmonogiczne organizmu zdrowego człowieka. Jeśli więc maseczka utrudnia oddychanie, ale jednocześnie praktycznie nie zmienia naszej fizjologii, to należy pamiętać, że cały czas redukuje ryzyko zarażenia koronawirusem” – konkluduje naukowiec.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi