Ćwiczenia dla osób cierpiących z powodu zbyt długiego siedzenia przy komputerze

Ćwiczenia dla osób cierpiących z powodu zbyt długiego siedzenia przy komputerze Fot. Tim Gouw/Unsplash

Przetestuj 5 prostych ćwiczeń, które pomogą zwalczyć uporczywy ból powodowany zbyt długim siedzeniem przy komputerze.

Z powodu pandemii i wymuszonego nią zamknięcia wielu z nas cierpi z powodu wielogodzinnego wysiadywania przy domowym biurku – czy to w pracy, czy podczas zdalnych zajęć szkolnych. Przesiadywanie godzinami w niezdrowych pozycjach i wydłużona praca przy biurku może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla naszego zdrowia: grozi nam chroniczny ból pleców, nadgarstków, karku czy ramion.

Dlatego też telewizja CNN przygotowała mały poradnik: 5 ćwiczeń pomagających zwalczyć chroniczny ból powodowany wielogodzinną praca przy biurku:

Koliste ruchy ramionami

Przygarbiona pozycja niestety bardzo często towarzyszy pracy przy komputerze i często możemy sobie z tego nawet nie zdawać sprawy. To ćwiczenie pozwala zwalczyć sztywność ramion i pobudza krążenie krwi. Wzmacnia też plecy.

Stań wyprostowany, z ramionami wyciągniętymi poziomo po obu stronach ciała. Następnie zacznij wykonywać małe koliste ruchy ramionami, stopniowo je powiększając do dużych wymachów. Po 10 ruchach zacznij wymachy w drugą stronę, zaczynając od dużych kolistych ruchów i stopniowo je zmniejszając do coraz mniejszych.

Rozruszanie nadgarstków

Pisanie na komputerowej klawiaturze przez cały dzień jest szczególnie obciążające dla nadgarstków. Aby je chronić warto najpierw je nieco rozgrzać. To ćwiczenie warto też wykonywać przed bardziej obciążającym treningiem, na przykład przed robieniem pompek lub podnoszeniem ciężarów.

Stań wyprostowany. Ugnij ręce w łokciach tak, żeby mieć nadgarstki przed swoją twarzą. Zacznij wykonywać nadgarstkami koliste ruchy w jedną stronę, a po 10 sekundach – w przeciwną. Możesz poruszać oboma nadgarstkami jednocześnie, lub kolejno, w zależności od tego, jak ci wygodniej.

Rozluźnianie bioder

To ćwiczenie pomaga rozciągnąć plecy i biodra, dzięki czemu świetnie zwalcza sztywnienie całego ciała powodowane wielogodzinnym przesiadywaniem przy biurku.

Stań na nogach rozstawionych na szerokość barków i rękami na biodrach. Zacznij obracać biodrami, poczynając od niewielkich niewielkich kolistych ruchów. Stopniowo, płynnie wykonuj coraz większe koliste ruchy biodrami. Zrób 10 okrążeń biodrami w jednym kierunku, a następnie 10 w przeciwnym.

Zobacz też:

Wzmocnienie kostek

Długie przesiadywanie może osłabić krążenie w naszych nogach. Ponadto, kiedy dużo przesiadujemy, to nie zmuszamy do pracy naszych kostek, które przez to się osłabiają i stają się mniej elastyczne.

Ćwiczenie wzmacniające kostki wykonuj na siedząco. Załóż jedną nogę na drugą tak, żeby jej stopa znalazła się przy twoim boku i znajdował się w powietrzu. Teraz zacznij wykonywać stopą koliste ruchy w jednym kierunku. Po 10 ruchach zmień kierunek i wykonaj kolejne 10 ruchów w przeciwnym kierunku. Tak samo postępuj z drugą stopą. Nie śpiesz się i wykonuj powolne ruchy.

Ćwiczenia nóg

Aby zapobiegać skurczom i pobudzić krążenie w nogach warto wykonać to proste ćwiczenie. Można wykonywać je na stojąco lub na leżąco – jak ci wygodniej.

Jeśli chcesz ćwiczyć na stojąco, stań ze stopami rozstawionymi na szerokośc ramion i z rękami na biodrach. Teraz unieś jedną, wyprostowaną nogę i zacznij nią wykonywać koliste ruchy – najpierw niewielkie kółka, a potem stopniowo coraz większe – tak jak w przypadku ćwiczeń dotyczących ramion. Wykonaj 10 kolistych ruchów w jednym kierunku i 10 w przeciwnym. Następnie powtórz to ćwiczenie z drugą nogą.

Ćwiczenia na lepsze krążenie

Jak rozprostować się z przygarbionej pozycji?

Stań wyprostowany, z ramionami wyciągniętymi poziomo po obu stronach ciała. Następnie zacznij wykonywać małe koliste ruchy ramionami, stopniowo je powiększając do dużych wymachów. Po 10 ruchach zacznij wymachy w drugą stronę, wykonując coraz mniejsze ruchy.

Jak wzmocnić nadgarstki?

Stań wyprostowany. Ugnij ręce w łokciach tak, żeby mieć nadgarstki przed swoją twarzą. Zacznij wykonywać nadgarstkami koliste ruchy w jedną stronę, a po 10 sekundach – w przeciwną.

Jak rozciągnąć plecy i biodra?

Stań na nogach rozstawionych na szerokość barków i rękami na biodrach. Zacznij obracać biodrami, poczynając od niewielkich niewielkich kolistych ruchów. Stopniowo, płynnie wykonuj coraz większe koliste ruchy biodrami.

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

1 komentarz

Maciek 29 czerwca 2021 - 09:44
Do ćwiczeń warto dołożyć zmianę materaca na taki z medycznego sklepu np kieszeniowy. Ja taki sam posiadam i jestem bardzo zadowolony, wstaje bardziej wypoczęty i mniej obolały. Korzystałem ze sklepu https://materace-viscotherapy.pl/22-materace-kieszeniowe
Dodaj komentarz