COVID-19: Utracony węch wraca u większości ozdrowieńców » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

COVID-19: Utracony węch wraca u większości ozdrowieńców

Utracony węch wraca u większości ozdrowieńców - twierdzą francuscy naukowcy Fot. Aurelian Lemasson-Theobald/Unsplash

Utrata węchu w wyniku COVID-19 cofa się po określonym czasie – dowodzą francuscy naukowcy. Dowiedz się, kiedy ozdrowieńcy odzyskują węch.

W ciągu roku niemal wszystkim pacjentom, którzy przechorowali COVID-19 i wzięli udział we francuskim eksperymencie powrócił węch – donoszą naukowcy z Francji.

„Powiązana z COVID-19 anosmia [utrata węchu] niemal całkowicie ustępuje w ciągu jednego roku” – ogłosili naukowcy pod kierownictwem dr Marion Renaud – otorynolaryngolog ze szpitala uniwersyteckiego w Strasbourgu. Wyniki swojej pracy uczeni opublikowali w czwartek w serwisie JAMA Network Open.

Na początku pandemii koronawirusa lekarze opiekujący się pacjentami zorientowali się, że jednym z objawów choroby jest nagła utrata węchu. Uważa się, że choroba powoduje zapalenie obwodowe nerwów odpowiadających za funkcjonowanie tego zmysłu. Jednak wraz z upływem kolejnych miesięcy, wielu pacjentów nie odzyskiwało węchu i niektórzy zaczęli się martwić, że jego utrata będzie trwała. Jednak wyniki najnowszych badań mogą przynieść takim osobom ukojenie.

Węch wraca w ciągu roku

W ramach swojej pracy naukowcy z Francji śledziło funkcjonowanie węchu u 97 pacjentów – 67 kobiet oraz 30 mężczyzn – w wieku średnio 39 lat. Wszystkie te osoby utraciły węch w wyniku zachorowania na COVID-19. Obserwowani pacjenci byli proszeni o zgłaszanie ewentualnej poprawy funkcjonowania węchu w ciągu 4, 8 i pełnych 12 miesięcy od momentu utraty tego zmysłu.

W ciągu 4 miesięcy od jego utraty z 51 przebadanych osób 43 (84%) odzyskało węch. 6 kolejnych osób odzyskało go w przeciągu 8 miesięcy. Zaledwie 2 z tych 51 pacjentów wciąż nie miało w pełni sprawnego zmysłu po roku od pierwszej zdiagnozowanej utraty węchu – wynika z danych. Jak ogłosili naukowcy, łącznie 96% badanych pacjentów odzyskało zmysł węchu w okresie 12 miesięcy.

Wyniki prac francuskiego zespołu skomentował dr Theodore Strange, pełniący tymczasowo funkcję szefa szpitala uniwersyteckiego na Staten Island w Nowym Jorku. Według niego są one „bardzo zachęcające”:

„Dobra wiadomość jest taka, że utrata węchu nie jest permanentnym następstwem COVID-19” – powiedział.

Dlatego warto się szczepić

Jak dodał dr Eric Cioe-Peña, dyrektor nowojorskiego szpitala Northwell Health w New Hyde Park, te wyniki są bardzo zachęcające, jednak trzeba przestrzec – zwłaszcza młodsze osoby – że choroba może wyrządzić naszemu organizmowi długotrwałą szkodę i między innymi dlatego warto się szczepić:

„To ważne, również w kontekście szczepień, żeby powiedzieć sobie, czy „ryzyko jest warte zysków”, czyli czy warto [nie szczepić się] i narażać nie tylko na pobyt w szpitalu czy śmierć, ale też na te długotrwałe objawy, które mogą nam towarzyszyć przez miesiące, a nawet lata po pokonaniu samego wirusa. Najważniejszym wnioskiem płynącym z tego badania jest taki, żeby przede wszystkim się zaszczepić i nie narażać się na długotrwałe objawy” – podkreśla dr Cioe-Peña.

Sprawdź też:

Powiązane

Nie żyje Mścisław Nakonieczny. Jego działania przyniosły przełom

Nie żyje Jacek Brzosko. Przez lata był w związku z Hanną Śleszyńską

„Ekstremalny poziom” zagrożenia w Polsce. Te mapy mówią wszystko