COVID-19: Ponowne zakażenie bardziej dotyka nieszczepionych

Ponowne zakażenie COVID-19 jest bardziej prawdopodobne u niezaszczepionych osób, które przeszły tę chorobę niż u zaszczepionych – podało CDC.

Jak ujawniła amerykańska agencja Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), z posiadanych przez nią danych wynika, że osoby które wcześniej zakaziły się COVID-19 i później mimo to nie zdecydowały się na zaszczepienie, są dwa razy bardziej narażone na ponowne zakażenie w porównaniu z tymi, którzy się zaszczepili na koronawirusa.

Badanie w Kentucky

Jak wykazały dane z badania w stanie Kentucky, wśród 246 osób w wieku co najmniej 18 lat, które zaraziły się koronawirusem w okresie między październikiem a grudniem ubiegłego roku i ponownie zakaziły się w okresie między majem a czerwcem tego roku, 20% było w pełni zaszczepionych przed drugim zarażeniem. Z 492 dorosłych zakażonych tylko raz w pierwszym okresie, zaledwie 34% było w pełni zaszczepionych. Łącznie w badaniu wzięło udział 738 dorosłych osób. Osoby w pełni zaszczepione uwzględnione w tym doświadczeniu to te, które otrzymały dwa zastrzyki preparatami Moderna i Pfizer-BioNTech oraz jedną dawką środka firmy Johnson & Johnson. Wszystkie te trzy szczepionki są skuteczne również wobec wariantu Delta – podkreśla agencja.

Trzeba się szczepić – dla siebie i innych

Chociaż szanse ponownego zakażenia COVID-19 są niskie, można je zmniejszyć jeszcze bardziej, jeśli się w pełni zaszczepimy – czyli otrzymamy dwie dawki szczepionki i miną dwa tygodnie od drugiego zastrzyku – podkreśla CDC. Jak napisała dyrektor CDC dr Rochelle Walensky w komentarzu do publikacji dotyczącej opisywanego badania:

„Jeśli już wcześniej chorowałeś na COVID-10, proszę: zaszczep się, bo nasze badanie wykazało, że jeśli się nie zaszczepisz, to będziesz dwa razy bardziej narażony na ponowne zakażenie. Otrzymanie szczepionki to najlepszy sposób na ochronę siebie i ludzi wokół ciebie, zwłaszcza w czasie gdy rozprzestrzenia się bardziej zaraźliwy wariant Delta” – namawia dr Walensky.

Szczepionki kontra Delta

W innej analizie opublikowanej przez CDC przyjrzano się skuteczności stosowanych obecnie w USA szczepionek wobec budzącego największe obawy wariantu Delta. Wynika z niej, że szczepionki są skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby. W innym opracowaniu, w którym wzięło udział 7300 dorosłych w wieku od 65 do 74 lat, zaszczepionych w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia preparatami Moderna i Pfizer-BioNTech wykazano, że te szczepionki zapobiegły hospitalizacji u 96% osób – informuje CDC. Z kolei szczepionka firmy Johnson & Johnson zapobiegła hospitalizacji w 84% przypadków w tej samej grupie wiekowej. Skuteczność szczepionek w najstarszej grupie wiekowej – u osób w wieku 75 i więcej lat – również była bardzo wysoka i wyniosła odpowiednio: dla Pfizer-BioNTech – 91%; dla moderny – 96% i dla Johnson & Johnson – 85%.

Lepiej być zaszczepionym

„Szczepionki na COVID-19 pozostają bezpieczne i skuteczne oraz zapobiegają poważnemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci. Nawet te rzadkie przypadki zachorowania u w pełni lub częściowo zaszczepionych osób mają znacznie łagodniejszy przebieg i choroba trwa krócej niż u tych, którzy się nie zaszczepili” – podkreśla CDC.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi