COVID-19 a grypa: podobieństwa i różnice

Koronawirus Fot. Pixabay

COVID-19 i grypa mają wiele podobieństw, ale też różnic. Dowiedz się, jak bronić się przed obydwiema chorobami. Poradnik przygotowali pracownicy słynnej amerykańskiej kliniki Mayo.

Zarówno COVID-19, jak i grypa to zakaźne choroby powodowane przez wirusy. Mają kilka wspólnych objawów, ale różny wpływ na ludzi. Poza tym, ponieważ grypa jest z nami o wiele dłużej, lekarze wiedzą więcej na temat jej leczenia i zapobiegania, podczas gdy w kwestii koronawirusa wciąż się uczą.

Podobieństwa pomiędzy grypą a COVID-19

Obie choroby rozprzestrzeniają się w podobny sposób – między ludźmi będącymi w bliskim kontakcie (do odległości 2 metrów). Wirus podróżuje w kropelkach oddechowych lub aerozolach uwalnianych podczas mówienia, kichania lub kaszlenia. Te kropelki mogą trafić do organizmu drugiej osoby przez usta lub nos, albo zostać wessane przez oddech. Te wirusy mogą też rozprzestrzeniać się, jeśli dana osoba dotknie powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie tą samą ręką dotknie ust, nosa albo oczu.

Obie choroby mają wiele wspólnych objawów, takich jak:

 • gorączka;
 • kaszel;
 • krótszy oddech lub problemy z oddychaniem;
 • uczucie zmęczenia;
 • ból gardła;
 • katar lub zapchany nos;
 • bóle mięśni;
 • ból głowy;
 • nudności lub wymioty (częstsze u dzieci, niż u dorosłych).

Te objawy mogą mieć różny stopień nasilenia. Ponieważ obie choroby mają podobne objawy, czasem może być ciężko odróżnić jedną od drugiej, jeśli bazujemy tylko na symptomach. Można mieć również obie te choroby w tym samym czasie. Odpowiedź napytanie, co nam dolega, da nam dopiero wynik testu na koronawirusa.

Warto przeczytać: COVID-19. Odporność stadna mało prawdopodobna

Różnice między COVID-19 a grypą

Choć jest między nimi wiele podobieństw, to obie choroby znacząco się też różnią. Należy pamiętać, że COVID-19 wywoływany jest przez innego wirusa, nazwanego SARS-CoV-2, a grypa przez wirusy A i B. Pojawiają się też inne objawy związane z koronawirusem – utrata smaku i węchu (choć nie zawsze). Inny jest też czas pojawienia się objawów: w przypadku grypy zazwyczaj 1 do 4 dni po zarażeniu, a jeśli chodzi o COVID-19, to objawy pojawiają się od 2 do 14 dni.

Nowa choroba jest też zdecydowanie bardziej zabójcza: w 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych na COVID-19 zmarło ponad 360 tys. osób, a w sezonie grypowym 2019-2020 w tym kraju na grypę zachorowało 38 mln osób, z czego zmarło 22 tys.

Koronawirus powoduje też inne komplikacje zdrowotne niż grypa, takie jak zakrzepy i wieloukładowy zespół zapalny u dzieci. Grypę można też leczyć lekami antywirusowymi. W przypadku COVID-19 tylko jeden tego typu lek – remdesivir – jest stosowany, choć wciąż trwają spory, czy ma on jakikolwiek wpływ na poprawę stanu zdrowia chorego i czy w ogóle powinno się go stosować. Przyjęcie szczepionki na grypę nie chroni przed koronawirusem.

Sprawdź też: Tapsygargina – obiecujący lek na koronawirusa

Jak uniknąć zarażenia grypą i COVID-19?

Abyzmniejszyć ryzyko zarażenia się tymi chorobami, można stosować takie same sposoby. Naukowcy zwrócili też uwagę, że noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego i częste mycie i dezynfekcja rąk może skrócić długość sezonu grypowego i zmniejszyć ilość przypadków również tej, „oswojonej” już przez nas choroby. Aby uchronić się przed tymi dwiema chorobami staraj się:

 • unikać dużych, masowych zgromadzeń;
 • unikać bliskiego kontaktu (mniej niż 2 m) z ludźmi spoza twojego gospodarstwa domowego;
 • często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund lub używać odkażaczy bazujących na alkoholu w wysokim stężeniu (co najmniej 60%);
 • po wyjściu z domu nosić maseczkę na twarzy;
 • zasłaniać usta i nos łokciem lub chusteczką podczas kichania lub kaszlenia;
 • unikać dotykania oczu, nosa i ust przed zdezynfekowaniem rąk;
 • czyścić i dezynfekować powierzchnie dotykane przez innych, jak klamki, przełączniki świateł, elektronika, itd.

Czytaj: Koronawirus: Aspiryna pomaga?

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot