Codzienne ćwiczenia dla zdrowego serca

Dowiedz się, jak samemu zadbać o swoje serce i czego nie robić, żeby mu zaszkodzić. Porady prezentuje Ewa Podolska.

Wzorcowe serce

Serce dla nas to siedlisko uczuć, a dla lekarza pompa tłocząca krew. Serce ludzkie to najbardziej zapracowany mięsień w całym organizmie. Serce wzorcowe to takie, przez które przepływa 6 litrów/minutę i kurczy się i rozkurcza 70 razy na minutę. A czy wiedzą państwo ile litrów krwi serce pompuje każdego dnia? Ponad 6 ton krwi, która żyłami i tętnicami przemierza nawet 100 tysięcy kilometrów!

Bez krwi organizm umiera. To serce dostarcza pośrednio w każdej komórce organizmu życiodajne paliwo – tlen. Bez tlenu niemożliwe jest utrzymanie jakiejkolwiek aktywności naszego organizmu na poziomie komórek, tkanek, organów i układów.

Co możemy zrobić dla naszego serca?

Możemy bardzo dużo sami zrobić dla naszego serca. Po pierwsze: ruch. 3 razy 30 razy 130. Czy wiedzą państwo o co chodzi? Te trzy liczby obrazują jedną z najstarszych i najprostszych zasad trenowania zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia. Najkrócej chodzi o to by ruszyć się z kanapy trzy razy w tygodniu, po czym przez 30 minut utrzymywać taką intensywność wysiłku, dzięki której osiągniemy tętno 130.

Sprawdź też:

Jak zadbać o swoje serce?

Bez bicia serca nie ma życia. To może stąd to słowo budzi tyle emocji. Popatrzmy tylko na język: „serce na dłoni”, „kamień spadł mi z serca”, „mam serce do czegoś”, „pękło mi serce”, można „otworzyć przed kimś serce”, „podbić czyjeś serce” lub je zranić, można złamać komuś serce. O złym człowieku mówimy: „on nie ma serca”.

Czy dbają państwo o swoje serce? A co to znaczy dbać o nie? Po pierwsze: ruszać się. Po drugie: nie palić papierosów. Po trzecie kontrolować masę ciała i zdrowo jeść. Dokładniej o pierwszym, drugim i trzecim powiem w następnych odcinkach Szlachetnego Zdrowia.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi