Gastroskopia – co to jest, jakie są wskazania i przebieg

Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy. Sprawdź, jakie objawy są wskazaniem do gastroskopii, jak przebiega badanie i czy jest ryzyko powikłań.

Gastroskopia pozwala na rozpoznanie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia wzrokową ocenę przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy, pobranie wycinków z miejsc podejrzanych czy przeprowadzenie testu na obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym. Niejednokrotnie badanie gastroskopowe bywa również metodą leczniczą – pozwala na tamowanie krwawień, usuwanie połkniętych ciał obcych czy polipów i zmian nowotworowych.

Jakie objawy są wskazaniem do gastroskopii?

Badanie gastroskopowe przeprowadza się, gdy pojawiają się objawy wskazujące na chorobę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Należą do nich:

  • objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak krwiste wymioty, smoliste stolce, anemia,
  • objawy refluksu żołądkowo-przełykowego (zgaga, problemy z przełykaniem),
  • bóle w nadbrzuszu,
  • uporczywe nudności, wymioty, odbijanie,
  • podejrzenie celiakii,
  • niewyjaśniona utrata 10% masy ciała w ciągu 3-6 miesięcy.

Wskazaniem do badania jest również rodzinne obciążenie nowotworami górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jakie są przeciwwskazania do badania gastroskopowego?

Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym i bezpiecznym, ale nie dla wszystkich. Przeciwskazaniami do gastroskopii są ciężkie choroby układów oddechowego i krążenia, jak świeży zawał serca, niewydolność oddechowa lub krążeniowa, a także zaburzenia krzepnięcia i objawy „ostrego brzucha”. Badanie wymaga pisemnej zgody, a także współpracy pacjenta.

Jak przebiega gastroskopia?

Badanie przeprowadzane jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym – po spryskaniu gardła lidokainą w aerozolu. Pacjent układa się na lewym boku, zakłada mu się plastikowy ustnik chroniący zęby. Wtedy rozpoczyna się właściwe badanie – przez jamę ustną pacjenta lekarz wprowadza elastyczną rurkę z kamerą, czyli gastroskop, a pacjent go połyka. Chociaż sama gastroskopia nie jest bolesna, może być badaniem bardzo nieprzyjemnym. Pacjenci często zgłaszają występowanie odruchu wymiotnego, wrażenie duszności czy kaszel. Ulgę przynieść może skupienie się na spokojnym, regularnym oddechu. Czas trwania badania jest różny – najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Pisemny opis oraz wynik testu w kierunku zakażenia bakterią Helicobacter pylori otrzymamy już kilkanaście minut po badaniu, na wynik badania histopatologicznego trzeba będzie poczekać około dwóch tygodni.

Po każdym badaniu gastroskop jest poddawany sterylizacji – pacjent nie musi obawiać się zakażenia podczas badania.

Czy istnieje ryzyko powikłań po gastroskopii?

Powikłania gastroskopii zdarzają się bardzo rzadko. Mogą być związane z samym zabiegiem albo ze znieczuleniem. Z tych pierwszych zdarzają się przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego (około 0,05% badanych) i krwawienia (ryzyko zwiększa się u chorych z zaburzeniami krzepnięcia przyjmujących leki przeciwkrzepliwe). Istnieje również niewielkie ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych (zaburzeń rytmu serca, obniżenia ciśnienia tętniczego, niedotlenienia). Nieco częściej pacjenci skarżą się na ból gardła po ustąpieniu znieczulenia.

Sprawdź też:

Co warto wiedzieć o gastroskopii?

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego - przełyku, żołądka i dwunastnicy

Czy podczas gastroskopii można wykonać jakieś zabiegi?

Podczas gastroskopii możnam.in. pobrać wycinki do badań histopatologicznych, przeprowadzić test na obecność bakterii Helicobacter pylori , a także zatamować krwawienia czy usunąć polipy.

Czy mogą być jakieś przeciwwskazania do gastroskopii?

Przeciwskazaniami do gastroskopii są ciężkie choroby układów oddechowego i krążenia, jak świeży zawał serca, niewydolność oddechowa lub krążeniowa, a także zaburzenia krzepnięcia i objawy "ostrego brzucha".

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi