Co robić, kiedy wybuchnie pożar?

Pożar domu Fot. Pixabay

Sprawdź, jak się zachować w wypadku pożaru w domu. O jakich zasadach pamiętać? Co robić, jeśli ogień odetnie nam drogę ucieczki? Te porady mogą uratować życie tobie i twoim bliskim.

W obliczu przechodzących przez Polskę fal niemal afrykańskich upałów ważną kwestią staje się nasze bezpieczeństwo. Żar lejący się z nieba może się okazać wyjątkowo groźny – może prowadzić do wyczerpania cieplnego, a w skrajnych przypadkach nawet o zagrażającego życiu udaru cieplnego. Ponadto pojawia się groźba pożarów. Dlatego też warto wiedzieć, co robić w sytuacji, kiedy w naszym domu pojawi się ogień – jak się zachować, gdzie uciekać i o czym pamiętać.

Jak postępować w przypadku pożaru w domu:

Zaalarmować wszystkich

Upewnij się, że wszyscy domownicy dowiedzą się, co się dzieje: krzycz kilkukrotnie na cały głos „Ogień!”, zgromadź wszystkich i natychmiast uciekajcie.

Ucieczka

W codziennym życiu warto zadbać o to, żeby mieć przygotowany i przećwiczony plan ewakuacji, z którym zaznajomieni są wszyscy domownicy. Jednak mało kto tak naprawdę przykłada do tego wagę. Postarajmy się więc zapamiętać podstawowe ucieczki przed pożarem, kiedy pojawi się w domu.

Ucieczka przed pożarem – zasady:

 • Nie szukaj swoich cennych rzeczy – liczy się czas! Życie jest ważniejsze od przedmiotów, więc nie marnuj czasu na szukanie najcenniejszych rzeczy po domu, tylko uciekaj jak najszybciej i ratuj swoje życie.
 • Nie próbuj sprawdzić, gdzie zaczął się pożar, tylko uciekaj.
 • Jeśli jest dym – czołgaj się po podłodze. Bliżej podłoża powietrze jest czystsze, więc trzymaj swój nos tak nisko, jak to tylko możliwe. Pamiętaj: dym jest trujący i może cię zabić!
 • Podczas ucieczki otwieraj tylko te drzwi, które musisz, żeby uciec. Po przejściu przez nie zamykaj drzwi, żeby spowolnić rozprzestrzenianie się pożaru.
 • Zanim otworzysz drzwi – sprawdź je wierzchem dłoni, czy są gorące. Jeśli tak – nie otwieraj ich. Oznacza to, że po drugiej stronie szaleje pożar. Jeśli zamknięte drzwi lub klamki są gorące lub dym blokuje trasę ucieczki – idź inną drogą. Nigdy nie otwieraj drzwi, które są gorące w dotyku!
 • Jeśli uciekacie w kilka osób – trzymajcie się razem jeśli się da i starajcie się nie rozdzielać.
 • Kiedy już będziecie na zewnątrz, zbierzcie się w jednym punkcie przed budynkiem i niech jedna osoba wezwie straż pożarną.

Co robić, jeśli ubranie na tobie zajmie się ogniem?

Jeśli ubranie, które masz na sobie, zajmą płomienie, reaguj natychmiast:

 • Nie biegnij! To tylko podsyci płomienie.
 • Natychmiast połóż się na ziemi, zasłaniając twarz. Turlaj się w tę i z powrotem, żeby zdusić płomienie.
 • Jeśli ktoś obok ma ciężki materiał jak koc lub płaszcz, niech cię nim przykryje – to pomoże zdusić płomienie.
  Kiedy już ugasisz płomienie, schładzaj poparzoną skórę wodą przez 3 do 5 minut. Wezwij pomoc.

Co robić, gdy droga ucieczki jest zablokowana?

Może się zdarzyć, że dym i szalejący pożar odetnie ci drogę ucieczki. Wówczas musisz zrobić wszystko, żeby przetrwać w pomieszczeniu jak najdłużej, do czasu przyjazdu pomocy.

 • Jeśli dym, płomienie lub gorąco nie pozwalają wam uciec, pozostańcie w pokoju z zamkniętymi drzwiami. Jeśli się da, umieśćcie zmoczony ręcznik w szparze drzwi i wezwijcie straż pożarną lub zadzwońcie na numer alarmowy 112. Otwórzcie okno i machajcie ubraniami lub w inny sposób sygnalizujcie przechodniom fakt, że potrzebujecie natychmiastowej pomocy.
 • Jeśli mieszkasz na parterze lub niskim piętrze, wyjdź lub wyskocz przez okno. Aby złagodzić upadek, wyrzuć wcześniej w miejscu lądowania pościel lub poduszki.
 • Jeśli nie możesz otworzyć okna – wyłam je jakimś ciężkim przedmiotem: uderzaj nim w dolny róg okna, by je wyłamać. Przed odłamkami szkła chroń się kocem, ubraniami lub ręcznikiem.
 • Dzieci opuść przez okno tak nisko, jak tylko się da, po czym upuść je. Jeśli na dole stoją ludzie – niech złapią dziecko, jeśli będą w stanie.
 • Kiedy sam będziesz opuszczać pomieszczenie przez okno, nie zeskakuj wprost z niego, tylko opuść się na rękach, by zwisać jak najniżej, po czym się puść.

Mieszkam w wysokim budynku – co robić w trakcie pożaru?

Jeśli mieszkasz w wysokim bloku, to możesz nie mieć możliwości ucieczki przed pożarem przez wyskoczenie z okna. W takiej sytuacji postaraj się zrobić następujące rzeczy:

 • zgromadź wszystkich domowników w pokoju z oknem. Pozatykajcie wszelkie szpary w drzwiach do pokoju czym się da – poduszkami, pościelą lub ubraniami, aby zablokować wdzieranie się dymu.
 • Otwórzcie okno. Dawajcie znaki machając ubraniami lub tkaninami – tak żeby było wiadomo, że potrzebujecie pomocy.
 • Jeśli pożar ma miejsce poza waszym mieszkaniem, starajcie się uszczelnić drzwi wejściowe, na przykład taśmą klejącą lub pościelą albo ubraniami – żeby utrudnić dostawanie się dymu. Zamknijcie też wszystkie wywietrzniki i natychmiast wezwijcie pomoc, podając numer swojego mieszkania.
 • Jeśli drzwi wejściowe do waszego mieszkania staną się gorące, postarajcie się je schłodzić wodą z łazienki lub kuchni.
 • Gdy dym zaczyna się wdzierać do mieszkania, trzymajcie się blisko podłogi – poniżej poziomu dymu i połóżcie się tak blisko okna, jak to tylko możliwe.

Sprawdź też:

Pożar w domu - co robić, by się uratować?

Jakie są zasady ucieczki przed pożarem w mieszkaniu?

Nie szukaj swoich cennych rzeczy – liczy się czas! Życie jest ważniejsze od przedmiotów. Jeśli jest dym – czołgaj się po podłodze. Otwieraj tylko te drzwi, które musisz, żeby uciec a po przejściu zamykaj je.

Jak wyłamać okno, żeby uciec przed pożarem?

Jeśli nie możesz otworzyć okna – wyłam je jakimś ciężkim przedmiotem: uderzaj nim w dolny róg okna, by je wyłamać. Przed odłamkami szkła chroń się kocem, ubraniami lub ręcznikiem.

Co robić, gdy nie możemy uciec z płonącego mieszkania?

Zgromadź wszystkich domowników w pokoju z oknem. Pozatykajcie wszelkie szpary w drzwiach do pokoju czym się da – poduszkami, pościelą lub ubraniami, aby zablokować wdzieranie się dymu. Wezwijcie pomoc, machajcie z okien ubraniami lub tkaninami, żeby przyciągnąć uwagę.

Powiązane

14. emerytura w sierpniu – ile wyniesie? [Wyjaśniamy]

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu