Co jeśli zachoruję po pierwszej dawce szczepionki?

Szczepienie przeciw COVID-19 nie wymaga specjalnego przygotowania. Fot. Flickr

Ewa Podolska w programie „Szlachetne zdrowie w Radiu Pogoda” wyjaśnia jak postępować, jeśli zachorujemy na COVID-19 już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Dzisiaj o tym co się dzieje jeżeli zachorujemy po pierwszej dawce szczepionki. No cóż, pamiętajmy, że szczepionka na COVID-19 nie działa od razu. Między pierwszą dawką preparatu a uzyskaniem pewnego poziomu odporności upływa czas. W przypadku szczepionki Pfizera potrzebnych jest 7 dni by zaczęła ona działać. Moderna chroni nas od 28 dnia po przyjęciu preparatu, a Astra Zeneca po 15.

Nic dziwnego nie ma w tym, by osoby zaszczepione na koronowirusa zakażały się COVID-19, no i chorują. No i co wówczas?

Kiedy można przyjąć drugą dawkę?

Zasada jest taka: szczepienie powinno się odbyć co najmniej 2 tygodnie po ustąpieniu objawów COVID-19, a więc dodajmy dni choroby plus 2 tygodnie. Jeśli ten czas mieści się w okienku między pierwszą a drugą dawką szczepionki, to szczepimy się drugi raz, tak jakbyśmy nie chorowali. Tu wiele zależy od szczepionki, a konkretnie jaki dla których przyjęto odstęp między dawkami. Najbardziej elastyczna jest Astra Zeneca, bo odstęp między dawkami wynosi 11 tygodni.

Sprawdź też:

Kiedy trzeba się zaszczepić od nowa?

Jeżeli jednak objawy COVID-19 będą utrzymywały się dłużej, może okazać się, że czas choroby plus konieczne 2 tygodnie już wypadnie poza przewidywany termin drugiej dawki. Wówczas konieczne będzie rozpoczęcie schematu szczepień od nowa.

Powiązane

Jak dbać o stawy psa?

Wojna na Ukrainie 2022: dzień po dniu

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe