Choroby serca: 7 prostych rad, jak zmniejszyć ich ryzyko

American Heart Association zdefiniowało tzw. Life’s Simple 7, czyli 7 czynników, które są bardzo istotne dla zdrowia układu krążenia. Zmieniając swój styl życia, można łatwo zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Czynniki Life’s Simple 7 podane przez American Heart Association mają jedną istotną cechę wspólną: każdy może wprowadzić zmiany, które będą korzystne dla zdrowia. Można zacząć od jednej lub dwóch, a już to przyniesie dużą różnicę i zmniejszy ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Utrzymywanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nerek. Wiąże się z nim połowa zgonów na zawał serca i ponad dwie trzecie na udar mózgu. Kiedy ciśnienie krwi utrzymuje się w normie, zmniejsza się obciążenie serca, tętnic i nerek, dzięki czemu dłużej zachowuje się zdrowie.

Utrzymywanie cholesterolu na właściwym poziomie

Wysoki poziom cholesterolu LDL przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych, które mogą zatykać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, czy udar niedokrwienny mózgu. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednio wysoki poziom „dobrego cholesterolu” HDL, który zabezpiecza naczynia przed miażdżycą, ma właściwości antyoksydacyjne, działa również przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Obniżony poziom cholesterolu HDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Zmniejszenie poziomu cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi ma szkodliwy wpływ na tkanki tworzące ściany naczyń krwionośnych oraz układ nerwowy. Ich uszkodzenia doprowadzają do miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego oraz powstawania zakrzepów. Ocenia się, że chorzy na cukrzycę są obciążeni niemal trzy razy większym ryzykiem zgonu z przyczyn kardiologicznych niż osoby zdrowe. Częściej stwierdza się u nich również udary mózgu, miażdżycę tętnic kończyn dolnych oraz nadciśnienie tętnicze.

Codzienna aktywność fizyczna dla serca

Prowadzenie aktywnego życia to jeden z najbardziej satysfakcjonujących prezentów, jakie można sobie ofiarować. Mówiąc najprościej, codzienna aktywność fizyczna zwiększa długość i jakość życia. Ćwiczenia fizyczne m.in. poprawiają krążenie krwi, wzmacniają serce, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu, mogą podnosić poziom tak zwanego dobrego cholesterolu HDL, zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy.

Dieta zdrowa dla serca

Zdrowa dieta dla serca to jedna z najlepszych broni w walce z chorobami układu krążenia. Warto pomyśleć o diecie śródziemnomorskiej lub diecie DASH od lat uważanej za najzdrowszą dietę świata, która szczególnie polecana jest chorym na nadciśnienie tętnicze, ale pomaga także obniżyć poziom złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i rozwoju cukrzycy typu 2.

Utrzymywanie wagi w normie zapobiega chorobom serca

Zrzucając dodatkowy tłuszcz i zbędne kilogramy, zmniejsza się obciążenie serca, płuc, naczyń krwionośnych i kości. Łatwiej jest wtedy prowadzić aktywne życie, utrzymywać ciśnienie krwi w normie i zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

Niepalenie tytoniu

Palacze papierosów mają większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dla osób palących rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić dla swojego zdrowia.

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi