Choroba Alzheimera – 10 wczesnych objawów

Utrata pamięci, która zakłóca codzienne życie, może być objawem choroby Alzheimera lub demencji o innym podłożu. Dowiedz się, jakie objawy powinny zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza.

Alzheimer to choroba mózgu, która powoduje powolną utratę pamięci, zdolności myślenia i rozumowania. Jeśli zauważysz u siebie lub u swoich bliskich którekolwiek z poniższych 10 sygnałów ostrzegawczych, nie ignoruj ich. Umów się na wizytę u lekarza.

1. Utrata pamięci, która zakłóca codzienne życie – jeden z najczęstszych objawów choroby Alzheimera

Jednym z najczęstszych objawów choroby Alzheimera, szczególnie w jej wczesnym stadium, jest zapominanie o niedawno poznanych informacjach. Inne obejmują zapominanie o ważnych datach lub wydarzeniach, ciągłe zadawanie tych samych pytań, a także coraz większą potrzebę polegania na notatkach lub członkach rodziny w sprawach, które wcześniej załatwiali samodzielnie.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Czasami osoby starsze zapominają o spotkaniach lub wypadają im z głowy nazwiska, ale przypominają je się sobie później.

2. Problemy z liczbami i rachunkami – mogą być wczesną oznaką choroby Alzheimera

U chorych na alzheimera często pojawiają się problemy z liczbami. Mają trudności ze śledzeniem znanego przepisu kulinarnego, w którym podano ilości i miary, lub regulowaniem miesięcznych rachunków. Problemy z koncentracją powodują, że zajmowanie się rachunkami zajmuje znacznie więcej czasu niż wcześniej.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Popełnianie sporadycznych błędów przy zarządzaniu finansami lub rachunkami gospodarstwa domowego.

3. Trudności w wykonywaniu codziennych znanych zadań i z nauką nowych rzeczy – może być jedną z oznak choroby Alzheimera

Czasami mogą to być problemy z dotarciem do znajomego miejsca, sporządzeniem listy zakupów lub przypomnieniem sobie zasad ulubionej gry. Pojawiają się także problemy z obsługą nowych urządzeń.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Czasami potrzebna jest pomoc przy korzystaniu z kuchenki mikrofalowej lub przy nagrywaniu programu telewizyjnego.

4. Brak orientacji co do czasu lub miejsca

Osoby z chorobą Alzheimera mogą stracić poczucie dat, dni tygodnia oraz pór roku, a także upływu czasu. Mogą mieć problemy ze zrozumieniem czegoś, jeśli nie dzieje się to natychmiast. Czasami mogą zapomnieć, gdzie są lub jak się tam dostali.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Osobom starszym zdarza się zapomnieć, jaki jest dzień tygodnia, ale przypominają sobie to później.

5. Problemy z widzeniem i oceną obrazów oraz relacji przestrzennych

Problemy te często prowadzą do trudności z utrzymaniem równowagi lub z czytaniem. Mogą również pojawić się problemy z oceną odległości i określeniem koloru lub kontrastu, co rodzi problemy z prowadzeniem pojazdów.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Zmiany widzenia związane z zaćmą.

6. Problemy ze słowami w mowie lub piśmie

Osoby z chorobą Alzheimera mogą mieć problemy z prowadzeniem rozmowy lub dołączaniem do niej. Mogą nagle przerwać rozmowę i nie mieć pojęcia, jak ją kontynuować, lub mogą się powtarzać. Pojawiają się problemy ze słownictwem i z nazywaniem znanych przedmiotów.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Czasami pojawiają się problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa.

7. Gubienie rzeczy i brak możliwości odtworzenia sekwencji czynności

Chorzy na alzheimera często zostawiają rzeczy w nietypowych miejscach. Zdarza im się gubić różne rzeczy, ale nie są w stanie odtworzyć po kolei swoich czynności, żeby je znaleźć. Mogą oskarżać innych o kradzież, zwłaszcza w miarę postępu choroby.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Seniorzy od czasu do czasu gubią rzeczy, ale odtwarzają po kolei swoje czynności, aby je znaleźć.

8. Problemy z osądem, oceną, decyzją

Osoba z chorobą Alzheimera może w nierozsądny sposób dysponować pieniędzmi. Często też przestaje zwracać zwracać uwagę na higienę i utrzymywanie czystości.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Podejmowanie złych decyzji od czasu do czasu.

9. Wycofanie się z pracy lub zajęć towarzyskich

Coraz większe trudności w prowadzeniu rozmowy i koncentracji powodują wycofywanie się życia towarzyskiego, a także rezygnację z hobby lub innych zajęć.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Czasami osoby starsze wykazują brak zainteresowania rodzinnymi lub towarzyskimi obowiązkami.

10. Zmiany nastroju i osobowości

Osoby żyjące z chorobą Alzheimera mogą doświadczać zmian nastroju i osobowości. Mogą stać się zdezorientowane, podejrzliwe, przygnębione, przestraszone lub niespokojne. Łatwo się denerwują zarówno w domu, z rodziną lub z przyjaciółmi, jak i poza swoją strefą komfortu.

Typowa zmiana związana z wiekiem:
Seniorzy często mają swoje przyzwyczajenia i są rozdrażnieni, gdy ktoś zakłóci ich rutynę

Przeczytaj też:

Co warto wiedzieć o wczesnych objawach choroby Alzheimera

Czy zapominanie nazwisk jest objawem choroby Alzheimera?

Jeżeli po jakimś czasie te nazwiska się przypominają, może to być typowa zmiana związana z wiekiem.

Czy pytanie kilka razy o to samo może być niepokojącym objawem?

Tak, zapominanie tego, co robiło się przed chwilą i zadawanie wiele razy tych samych pytań może być jednym z objawów alzheimera.

Czy jeśli ktoś świetnie pamięta wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, a zapomina, co robił przed chwilą, to może być objaw alzheimera?

Tak, utrata pamięci krótkiej, czyli zapominanie tego co działo się przed chwilą, a zachowanie pamięci długiej, jest jednym z wczesnych objawów alzheimera.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi