Choinka bożonarodzeniowa – jak o nią dbać? [PORADNIK]

Jak dbać o choinkę bożonarodzeniową - porady Fot. Arun Kuchibhotla/Unsplash

Choinka na Boże Narodzenie wymaga uwagi i troski. Jeśli je zapewnimy, odwdzięczy się długim czasem świeżości i małą ilością zgubionych igieł. Dowiedz się, jak zadbać o naturalną choinkę podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Nie ma nic wspanialszego, niż pachnąca, prawdziwa choinka ozdobiona pięknymi bombkami i lampkami i stanowiąca wspaniałe tło dla Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli jednak nie będziemy jej odpowiednio pielęgnować, to szybko straci świeżość i zacznie tracić mnóstwo igieł. Aby jak najbardziej opóźnić ten proces, warto stosować się do kilku prostych porad.

Jak kupić odpowiednie drzewko?

Jeśli to możliwe, staraj się kupować choinkę z pewnego źródła, również takiego, które dba o zrównoważoną gospodarkę i prowadzi nasadzenia nowych drzewek. Jeśli kupujesz choinkę, którą można później przesadzić do ziemi, to pamiętaj, że tylko niewielki procent z nich przeżywa po tym, jak przez całą zimę stoją w ciepłym wnętrzu domu. Pamiętaj więc, żeby zwiększyć ich szanse na przeżycie:

  • Daj choince około 2-3 dni „kwarantanny”, żeby dopasowała się do innych warunków i w miarę możliwości wstaw ją np. do garażu lub wiatrołapu – tam gdzie jest chłodniej niż w mieszkaniu i dopiero po tym czasie wstaw ją do mieszkania lub wnętrza domu;
  • Kiedy już choinka znajdzie się wewnątrz domu lub mieszkania, trzymaj ją w tym miejscu co najmniej 5 dni. Kiedy będziesz chciał ją wystawić na zewnątrz, znowu postaraj się o dwu-, trzydniową kwarantannę w chłodniejszym miejscu i dopiero później wystaw ją na dwór.

Kupując choinkę bożonarodzeniową sprawdź, czy w punkcie sprzedaży wokół drzewka nie znajduje się zbyt wiele opadłych igieł. Jeśli tak, to oznacza, ze drzewko stoi w tym miejscu już długo. Aby sprawdzić świeżość choinki, przeciągnij dłonią po gałęziach. Jeśli igły nie będą odpadać, to drzewko jest świeże.

Podlewanie jest najważniejsze

Najważniejsze to pilnować, żeby regularnie podlewać drzewko. Świeżo ścięta choinka jest bardzo spragniona i może wypijać nawet niemal 4 litry wody w ciągu doby. Zanim wstawisz ją do domu, odetnij kilka ostatnich centymetrów pnia, zanim umieścisz ją w wodzie. W ten sposób otworzysz pory drzewka i ułatwisz mu przyjmowanie wody.

Choinkę wstawioną do pojemnika z wodą podlewaj cały czas – dbaj o to, żeby pojemnik zawsze był pełen wody i nie dopuść do tego, żeby jej poziom zszedł poniżej pnia (musi on być cały czas zanurzony w wodzie).

Ustawiając choinkę w domu nie umieszczaj jej blisko grzejnika i innych źródeł ciepła. Im niższa temperatura, tym lepiej dla drzewka.

Zobacz też:

Boże Narodzenie i choinka - o czym pamiętać przy dbaniu o drzewko

Jak wydłużyć życie choinki bożonarodzeniowej?

Daj choince około 2-3 dni „kwarantanny”, żeby dopasowała się do innych warunków i w miarę możliwości wstaw ją np. do garażu lub wiatrołapu – tam gdzie jest chłodniej niż w mieszkaniu i dopiero po tym czasie wstaw ją do mieszkania lub wnętrza domu. Tak samo postępuj przed jej wystawieniem na dwór.

Jak ułatwić choince picie wody?

Zanim wstawisz ją do domu, odetnij kilka ostatnich centymetrów pnia, zanim umieścisz ją w wodzie. W ten sposób otworzysz pory drzewka i ułatwisz mu przyjmowanie wody.

Jak często podlewać choinkę bożonarodzeniową?

Choinkę wstawioną do pojemnika z wodą podlewaj cały czas – dbaj o to, żeby pojemnik zawsze był pełen wody i nie dopuść do tego, żeby jej poziom zszedł poniżej pnia (musi on być cały czas zanurzony w wodzie).

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?