Chiński Nowy Rok to ważna i popularna w Chinach tradycja. Zobacz, jak obchodzi się to święto i który chiński znak zodiaku będzie miał rok 2022.
Zacznijmy od tego, że Chiński Nowy Rok oznacza dosłownie “Święto Wiosny”. Warto zaznaczyć, że jest to święto ruchome – wypada zawsze między 21 stycznia a 20 lutego.
W 2022 roku Nowy Rok rozpocznie się w Chinach 1 lutego. Potrwa do 22 stycznia 2023 roku.
Chiński Nowy Rok – znaki zodiaku
Wszyscy zapewne kojarzą to święto z chińskimi znakami zodiaku. Z popkultury wiemy, że istnieje coś takiego jak “rok węża” albo “rok małpy”. Warto zaznaczyć, że Chińczycy tak jak i Europejczycy mają 12 znaków zodiaku. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
Chińskim znakom zodiaku patronują zwierzęta (znajduje się wśród nich nawet smok). Co więcej – w przeciwieństwie do zachodniego – cały cykl dzieli się nie tylko na miesiące, ale także na 12 lat oraz 12 podwójnych godzin doby. Ponadto wyróżnia się także 5 żywiołów, dlatego cały okres zodiaku wraz z żywiołami trwa aż 60 lat.
Na Zachodzie ogranicza się chiński horoskop tylko do roku, ale według chińskich astrologów, zarówno miesiąc jak i dzień urodzenia mogą mieć wpływ na charakter danej osoby.
Chińskie znaki zodiaku to:
- Pies
- Świnia
- Szczur
- Bawół
- Tygrys
- Królik
- Smok
- Wąż
- Koń
- Owca (Koza)
- Małpa
- Kogut
Rok 2021 upływał pod znakiem Bawoła. Natomiast 1 lutego 2022 roku zacznie się okres Tygrysa.
Tradycje i celebracje
Chińczycy świętuje Nowy Rok aż piętnaście dni. Celebracje kończy Święto Latarni – jedno z najważniejszych świąt w tym kraju. Miasta i wsie jaśnieją wtedy od lampionów we wszystkich kształtach i rozmiarach.
Według legend lampiony rozjaśniają drogę duchom przodków, którzy przybyli odwiedzić bliskich z okazji Nowego Roku.
Przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. W ósmy dzień tego miesiąca cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, aby wygnać z niego złe duchy.
Okres przedświąteczny to również czas zjednywania sobie bóstw, które mają bardzo ważne zadanie. Według chińskich wierzeń bóstwa te składają doroczny raport Nefrytowemu Cesarzowi (czyli najwyższemu bogu taoizmu), w którym przedstawiona jest lista zarówno dobrych, jak i złych uczynków danej rodziny. Aby obłaskawić bóstwa na domowych ołtarzykach palą się więc wonne kadzidła, pojawiają się miseczki z banknotami i boskimi smakołykami.
Warto zaznaczyć, że Chińczycy wierzą, że w Nowy Rok nie wolno wejść z długami – byłoby to równoznaczne z utratą honoru.
Wigilię Nowego Roku spędza się z gronie najbliższej rodziny, gotując, jedząc i czuwając do późna. Warto wiedzieć, że pierwsze 3 dni Nowego Roku są w Chinach dniami wolnymi od pracy. W pierwszy dzień Nowego Roku odwiedza się przyjaciół i dalszą rodzinę, obdarowując się prezentami. Najczęściej są to drobne kwoty zapakowane w niewielkie czerwone koperty. Czerwień jest bowiem kolorem radości – ma gwarantować jasną i szczęśliwą przyszłość.
Chińczycy oddają także cześć przodkom i dziękuję bóstwom za miniony rok. Większość obrzędów religijnych, również tych domowych, kończy się wybuchem petard, które mają na celu przegnanie złych duchów. Natomiast wieczorem Chińczycy gromadzą się wspólnie na ulicach miast.
W całym kraju odbywają się kolorowe pochody, pełne muzyki, fajerwerków i tradycyjnych papierowych smoków.
Zobacz też:
2 komentarze
[…] Podróże […]
[…] Podróże […]