Charles Aznavour – „francuski Sinatra”. [CIEKAWOSTKI]

Charles Aznavour kochał koncertować. Fot. Bridgeman Images/ East News

Charles Aznavour, Ormianin z pochodzenia, był legendą francuskiej piosenki i narodowym skarbem tego kraju. Poznaj ciekawostki z życia wybitnego artysty.

Charles Aznavour gdyby żył, 22 maja kończyłby 98 lat. Francuski piosenkarz, kompozytor, aktor i autor słów piosenek został pożegnany jak przystało na męża stanu. Oto kilka ciekawostek z życia artysty.

Ormianin, który miał być Amerykaninem a został Francuzem

Rodzina Charlesa jeszcze przed jego przyjściem na świat uciekała z Turcji przed pogromem Ormian. Chcieli jechać do Stanów a Francja miała być tylko przystankiem w tej wyprawie. W Paryżu jednak urodził się Charles i to zatrzymało rodzinę we Francji na stałe. Naprawdę nazywał się Szahnur Waghinak Aznawurian, ale wszyscy wołali na niego Charles.

Charles Aznavour – 9-cio latek na scenie

Charles Aznavour od najmłodszych lat wykazywał muzyczny talent, a rodzice go w nim rozwijali. Jako dziecko uczył się grać na skrzypcach i na pianinie. W wieku 9-ciu lat razem ze starszą siostrą Aidą występował na scenie w restauracji swojego ojca zabawiając gości śpiewaniem. Wtedy narodził się jego muzyczny pseudonim – Charles Aznavour

Edith Piaf odkrywa go dla Francji

Charles Aznavour był niskiego wzrostu i przeciętnej urody, nikt nie wróżył więc mu zawrotnej kariery. Innego zdania była Edith Piaf, która zobaczyła go kiedyś przypadkiem podczas występu. Natychmiast zaprosiła go na wspólne tournee, po którym Aznavoura znała już cała Francja. Mimo, że światek artystyczny plotkował o ich romansie, żadne z nich nigdy tego nie potwierdziło. Po latach Charles przyznał, że świetnie się bawił z Edith i że to ona ukształtowała go artystycznie.

Charles de Gaulle wywróżył mu przyszłość

Kiedy Charles Aznavour był już znany we Francji jego imiennik, Charles de Gaulle powiedział mu „Podbijesz świat, bo wiesz, jak ekscytować”. I choć artysta podszedł do tych słów z dużym dystansem, okazały się prorocze. Dziś piosenki Aznavoura znane są na wszystkich kontynentach, a jego imię nosi jeden ze szczytów Pamiru.

Codziennie jedna piosenka

Charles Aznavour był bardzo płodnym artystą, jak sam mawiał – codziennie starał się coś napisać, choćby jedną piosenkę. Jego kompozycje śpiewali Edith Piaf, Fred Astaire, Ray Charles, Andrea Bocelli, Bob Dylan. Skomponował około 1000 piosenek w kilku językach.

Piosenki Aznavour’a usłyszysz w Radiu Pogoda.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?