Broń hipersoniczna: Jak działa?

Rosjanie poinformowali, że 18 marca 2022 r. jako pierwsi na świecie użyli broni hipersonicznej w warunkach bojowych. Co to jest za rodzaj broni? Jak działa?

Broń hipersoniczna: Co to jest?

Broń hipersoniczna (ang. hypersonic weapon) są to pociski, które poruszają się z prędkością od 5 do 25 razy większą niż prędkość dźwięku (ok. 1,6 do 8 kilometrów na sekundę). Są one bardzo zwrotne i mogą zmieniać kurs podczas lotu. Różnią się od pocisków balistycznych, które mogą poruszać się z prędkością 5 razy większą niż prędkość dźwięku, ale mają ustalone trajektorie lotu i ograniczoną manewrowość.

Dwie główne kategorie broni hipersonicznej to:

  • hipersoniczne pojazdy szybujące – są wystrzeliwane z rakietą, po czym oddzielają się od niej i szybują z prędkością co najmniej 5 razy większą niż prędkość dźwięku,
  • hiperdźwiękowe pociski manewrujące – są napędzane silnikami strumieniowymi z naddźwiękową komorą spalania.

Broń hipersoniczna, czyli bardzo zwrotne pociski poruszające się z naddźwiękową prędkością, praktycznie może ominąć każdy aktualnie używany system obronny.

Jakie kraje mają tę broń?

Broń naddźwiękową opracowują Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. Korea Północna twierdzi, że testuje broń hipersoniczną i z sukcesem wystrzeliła dwa pociski tego typu, ale jak dotąd nie zdołano tej informacji zweryfikować.

Większość amerykańskich broni hipersonicznych jest wciąż w fazie rozwoju lub testów, ale oczekuje się, że przynajmniej jeden system osiągnie wczesną zdolność operacyjną w tym roku. Amerykańska broń hipersoniczna jest uzbrojona w konwencjonalne głowice.

Broń hipersoniczna w Rosji

Rosja rozwija technologię broni hipersonicznej od lat 80. XX w. i właśnie jako pierwszy kraj na świecie użyła jej w walce. Rosjanie poinformowali, że dwukrotnie już użyli hipersonicznych pocisków Kindżał do ataków na cele na Ukrainie. 19 marca ich celem były składy amunicji we wsi Delatyn w obwodzie iwanofrankowskim na zachodniej Ukrainie. Z kolei 20 marca wycelowali w magazyny paliw w Konstantinowce na południu Ukrainy. Rosja chwali się również posiadaniem hipersonicznego pojazdu szybującego Avangard, a także wystrzeliwanego ze statku hipersonicznego pocisku manewrującego Tsirkon. Raporty wskazują, że Avangard jest wyposażony w głowicę nuklearną, a rosyjskie serwisy informacyjne twierdzą, że jest on używany od grudnia 2019 roku.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi