Bratek do picia - jakie daje efekty? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bratek do picia – jakie daje efekty?

Bratek do picia – jakie daje efekty?

Bratek do picia to napój, który może pomóc na wiele dolegliwości. Sprawdź, dlaczego warto mieć go w domowej apteczce.

Warto zauważyć, że lasy i łąki to takie nasze naturalne apteki. Na najróżniejsze schorzenia, z którymi borykamy się na co dzień pomóc może nawet tak niepozorna roślinka, jak bratek.

Bratek polny to kolokwialna nazwa fiołka trójbarwnego, który rośnie dziko na terenie niemal całej Europy i Azji. Najczęściej można go spotkać na łąkach, przydrożach i polach. 

Okazuje się, że ten fioletowy kwiatek ma w sobie mnóstwo wartościowych substancji, które dobroczynnie wpływają na nasze ciało.

W bratku znajdują się związki używane powszechnie w medycynie i kosmetologii m.in: 

  • bioflawonoidy (rutozyd i kwercetyna, hesperydyna)
  • duże ilości śluzów, soli mineralnych i garbników
  • kwas salicylowy i salicylan metylu
  • witamina C
  • kwasy organiczne
  • karotenoidy (zeaksantyna i wiolaksantyna)
  • umbeliferon (hydroksykumaryna)
  • saponiny triterpenowe
  • cukry oraz niewielkie ilości olejku eterycznego.

Bratek do picia – zastosowanie

  • Regularne picie naparu z bratka pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym. Substancje zawarte w kwiatach i liściach tej rośliny poprawiają bowiem elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. Działają również rozkurczowo, co w efekcie korzystnie wpływa na ciśnienie krwi.
  • Bratek do picia wykazuje właściwości moczopędne i przeciwzapalne, dzięki czemu jest bardzo skutecznym środkiem w razie problemów z wydalaniem moczu. Napar pomoże przy zapaleniu pęcherza, zaburzeniach pracy nerek czy w kamicy nerkowej. 
  • Bratek ma również działanie oczyszczające: usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii oraz nagromadzone toksyny.  

Warto dodać, że zawarte w bratku flawonoidy uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne i poprawiają przepływ żylny. Wpływa to korzystnie na kondycję skóry, która staje się lepiej odżywiona, co w rezultacie wpływa na ogólną poprawę jej wyglądu. 

Zawartość flawonoidów powoduje, że bratek polecany jest także pacjentom ze schorzeniami oczu związanymi z zaburzeniami mikrokrążenia jak np. retinopatia cukrzycowa albo zapalenie naczyniówki.

Pierwsza pomoc przy trądziku

Bratek okazuje się bardzo pomocny w leczeniu schorzeń skóry. Sprawdzi się u osób cierpiących na różnego rodzaju wysypki, świąd czy liszaje, a także w przypadku choroby o podłożu łojotokowym, jak np. trądzik.

W takich sytuacjach pomocne będzie nie tylko picie naparu i odwaru z bratka, ale również bezpośrednie zaaplikowanie na skórę. Zaleca się przemywanie nim skóry, a także okłady lub nawet kąpiele.

WAŻNE: Przy leczeniu trądziku i innych skórnych dolegliwości najważniejsza jest cierpliwość. Najczęściej stan stan cery nie poprawi się od razu. Dlatego, aby efekty kuracji bratkiem były widoczne, trzeba stosować go cierpliwie i systematycznie przez co najmniej dwa tygodnie.

Bratek do picia – przeciwwskazania

Stosowany według zaleceń bratek nie wywołuje skutków ubocznych. Warto jednak podkreślić, że u osób, które znacznie przekraczają zalecaną ilość, mogą wystąpić nudności i wymioty.

Bratek nie powinien być przyjmowane przez osoby cierpiące na zakrzepicę lub wielopłytkowość, ponieważ pod wpływem składników bioaktywnych może dojść do agregacji (zlepiania się) płytek krwi.

Nie zaleca się również spożywania bratka kobietom w ciąży i w czasie laktacji.

Przeczytaj także:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >