Bożena Dykiel – aktorka niepowtarzalna. Fakty i ciekawostki z życia gwiazdy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bożena Dykiel – aktorka niepowtarzalna. Fakty i ciekawostki z życia gwiazdy

Bożena Dykiel – aktorka niepowtarzalna. Fakty i ciekawostki z życia gwiazdy

,

Bożena Dykiel 26 sierpnia kończy 73 lata. Znana widzom z ról między innymi w takich produkcjach jak „Janosik”, „Dom”, „Alternatywy 4”, „Na Wspólnej”, „Ziemia obiecana”, „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” i wielu innych. Często występuje w rolach pełnych werwy, temperamentnych kobiet, które wiedzą, czego chcą. Gwiazda wielokrotnie udowodniła, że jest taką osobą w prawdziwym życiu.

Nie chciała uwieść dyplomaty

Aktorka urodziła się 26 sierpnia 1948 roku w Grabowie, jednak wychowywała się w Warszawie – w kamienicy przy ul. Spacerowej. Jak wspominała po latach, jej dzieciństwo było biedne, ale beztroskie i szczęśliwe. Od dzieciństwa fascynowała się aktorstwem i działała w szkolnym zespole teatralnym. W 1971 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W latach 1970–1972 występowała w Studenckim Teatrze Satyryków (STS), a w latach 1972–1985 w Teatrze Narodowym w Warszawie. To właśnie w okresie, gdy pracowała w Teatrze Narodowym, funkcjonariusze SB starali się zwerbować ją do współpracy. Chcieli, żeby uwiodła II sekretarza ambasady RFN Franka Elbego, co zostałoby nagrane i wykorzystane do szantażowania go. Dykiel oburzona odrzuciła tę obraźliwą propozycję i przez kilka kolejnych miesięcy była nękana przez esbeków. Na szczęście potem dali aktorce spokój.

Goplana na motorze

W wystawianym na deskach Teatru Narodowego hitowym spektaklu „Balladyna” grała Goplanę, która w pewnym momencie wjeżdżała na scenę na motorze, co wówczas budziło prawdziwą sensację. Grała też ważne role w pozostałych sztukach, między innymi: była Telimeną w „Panu Tadeuszu”, Heleną w „Wacława dziejach”, Rozalindę w „Jak wam się podoba”, Małgosię w „Szkole żon” i Panną Młodą w „Weselu”.

Do filmu „jak najbliżej”

Przez lata prawdziwym mentorem i mistrzem był dla Bożeny Dykiel Adam Hanuszkiewicz. Gdy został zmuszony do opuszczenia Teatru Narodowego, aktorka odeszła ze sceny i definitywnie zerwała z pracy w teatrze. Na szczęście szybko odnalazła się na planie filmowym. Jej debiutem przed kamerą była rola autostopowiczki w w filmie „Uciec jak najbliżej” Janusza Zaorskiego. Zaledwie rok później Andrzej Wajda zaproponował jej drugoplanową rolę Kaśki w swoim „Weselu”. To właśnie podczas pracy na planie ekranizacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego szlifowała swój aktorski warsztat.

Następne propozycje pojawiały się coraz częściej. Grała później między innymi w takich filmach jak „Człowiek z żelaza”, „Wielki tydzień” i w „Ziemi obiecanej”. Olbrzymią popularność zyskała również między innymi dzięki rolom w serialach telewizyjnych, takich jak „Czterdziestolatek”, „Dom”, a zwłaszcza „Alternatywy 4”, gdzie wcieliła się w rolę Mieci – żony gospodarza Anioła.

Granie i gotowanie

Bożena Dykiel zagrała w ponad 70 filmach kinowych i telewizyjnych oraz w serialach. Ale ma też inną pasję oprócz aktorstwa – to gotowanie. Aktorka uwielbia gotować obiady dla swojej rodziny (od 50 lat jest żonata z producentem filmowym Ryszardem Kirejczykiem). Napisała książkę kucharską pod tytułem: „Moje sekrety kulinarne, czyli jak robić, żeby się nie narobić”, była też prowadzącą telewizyjny program kulinarny „Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża”.

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >