Bomby kasetowe – co to jest, jak działają i dlaczego są zakazane w ponad stu krajach?

Dowiedz się, czym jest broń kasetowa i dlaczego jest tak niebezpieczna, że zakazano jej używania przez prawo międzynarodowe.

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rosyjskich zbrodniach wojennych popełnianych na Ukrainie: armia agresora ostrzeliwuje budynki mieszkalne, szpitale, przedszkola, a w nocy z czwartku na piątek ostrzelała między innymi największą elektrownię atomową Europy w Zaporożcu. Śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych podjął już Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. W doniesieniach o ostrzeliwaniu dzielnic mieszkalnych przewijają się informację o wykorzystywaniu zakazanych przez międzynarodowe konwencje bomb kasetowych – miało do tego dojść między innymi w Charkowie i innych miastach.

Bomba kasetowa – działanie

Zasada działania tego rodzaju broni jest bardzo prosta: dany pocisk wypełniony jest dużą ilością niewielkich ładunków wybuchowych, które uwalniają się podczas eksplozji głównego pocisku, bomby lub rakiety. W zależności od rodzaju pocisku, może on zawierać od kilku do nawet kilkuset ładunków (subamunicji). Kiedy wystrzeliwany pocisk znajdzie się na zaprogramowanej wysokości lub trafi w cel, z reguły następuje niewielki wybuch uwalniający przenoszoną subamunicję. Ładunki wybuchowe zasypują duży obszar, a z reguły około 2% ładunków nie wybucha, zamieniając się w swego rodzaju miny, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla cywili nawet wiele lat po wojnie. Taki niewielki ładunek, znaleziony nawet długo po zakończeniu konfliktu przez dziecko może je zabić, jeśli zostanie poruszony. Usuwanie tej groźby jest bardzo trudne i czasochłonne i można je porównać z próbą oczyszczenia pól minowych. Jak widać, zagrożenie ze strony bomb kasetowych – oprócz tego powodowanego eksplozją – jest znacznie bardziej długotrwałe niż te, które powoduje na przykład „zwykła” bomba odłamkowa.

Bomby kasetowe – zakazane przez prawo międzynarodowe, ale nie dla wszystkich

Właśnie z powodu ogromnego zagrożenia stwarzanego wobec ludności cywilnej przez dużą ilość niewielkich ładunków wybuchowych, które nie odpaliły, używanie broni kasetowej jest zakazane prawem międzynarodowym. Zakaz ich używania poparło na konferencji w Dublinie 30 maja 2008 roku 111 państw. Polska wówczas wstrzymała się od głosu, ze względu na fakt, że nasz kraj produkuje tego rodzaju uzbrojenie. Konwencji nie podpisała też Rosja, USA, Chiny, Ukraina i kilka innych państw. Zakaz użycia broni kasetowej obowiązuje od 2010 roku, jednak Rosja – jako że nie jest sygnatariuszem konwencji, prawnie nie jest nim związana. Niezależnie od tego używanie amunicji kasetowej przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią wojenną i jest obecnie przedmiotem badania przez MTK w Hadze. Oficjalnie rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzecza, jakoby rosyjskie wojsko wykorzystywało tego rodzaju broń w wojnie z Ukrainą, jednak doniesień przeczących tym słowom jest coraz więcej.

Zobacz też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi