Ból głowy: jak sobie z nim radzić domowymi sposobami

Domowe sposoby na ból głowy Fot. Ivan Aleksic-Hko/Unsplash

Jak odróżnić jeden ból głowy od drugiego? Czy można go wyleczyć bez lekarstw? Poznaj domowe sposoby na zwalczanie bólu głowy.

Ponieważ z powodu pandemii koronawirusa coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami monitorów, często skutkuje to bólem oczu i głowy. Zamiast jednak faszerować się proszkami, warto dowiedzieć się, jak pozbyć się ich za pomocą domowych sposobów. Porady w tym zakresie przygotowali specjaliści ze słynnej kliniki Mayo.

Sprawdź też: Zgaga – co to jest i jak się ją leczy

Rodzaje bólów głowy

Jest wiele jego rodzajów. Można je podzielić na dwa główne: wtórne i samoistne. Wtórne zazwyczaj są pochodnymi innej choroby, zaś samoistne bóle głowy (na przykład migreny) pojawiają się samodzielnie i nie są spowodowane żadnym innym schorzeniem.

Najczęściej spotykane, na które cierpi większość populacji, to napięciowe bóle głowy. Oprócz tego są jeszcze między innymi:

 • bóle zatokowe;
 • bóle klasterowe;
 • bóle napięciowe;
 • wysiłkowe bóle głowy;
 • migreny.

Napięciowe bóle mogą być odczuwane jako ciasna „opaska bólowa” zaciskająca się wokół głowy. Może występować po obu stronach głowy, pojawiać się okazjonalnie nawet przez ponad 15 dni w miesiącu i trwać od 30 minut do nawet tygodnia.

Migreny objawiają się pulsującym bólem, nasilającym się od stanu średniego do ciężkiego. Mogą powodować też nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Migrena może się nasilać podczas wysiłku, na przykład podczas pokonywania schodów. Ataki migreny trwają od 4 do 72 godzin, jeśli nie są leczone.

Zobacz: Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować

Jak dowiedzieć się, z jakim bólem się zmagasz?

Pierwszym krokiem do wyleczenia bólu głowy jest określenie, jakiego jest on rodzaju. Jeśli często doświadczasz bólów głowy, a nie jesteś pewna, czy są wtórne czy samoistne, to istnieje na to sposób. Możesz prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać, kiedy się pojawia, jakie ma objawy i co potencjalnie może go powodować: stres, jedzenie lub zaburzenia snu.

Ważne: Szczepienia na COVID-19: Czy można brać lek przeciwbólowy przed lub po szczepieniu?

Leczenie:

Ból napięciowy

Jeśli już wiesz, że dopadł cię ból napięciowy, można sobie z nim poradzić za pomocą terapii alternatywnych zmniejszających stres. Mogą to być na przykład:

 • terapia kognitywna;
 • masaże;
 • akupunktura.

Migrena

Gdy zmagasz się z migreną, staraj się przede wszystkim zapobiegać kolejnym atakom. Jeśli wiesz, co je powoduje – staraj się unikać tych czynności. W przypadku migren pomocne mogą się okazać:

 • odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju;
 • gorące lub zimne kompresy nakładane na głowę lub kark;
 • masaż;
 • niewielkie dawki kofeiny.

Dowiedz się więcej: Witamina C – na co pomaga, a na co nie działa

Kiedy wezwać pomoc?

Jeśli zmagasz się z chronicznym bólem głowy, którego nie mogą uśmierzyć poniższe domowe sposoby, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty lub służb ratowniczych. Zrób to zwłaszcza, jeśli:

 • doświadczysz nagłego, ekstremalnie ciężkiego bólu głowy bez żadnej przyczyny;
 • głowa będzie cię bolała po wypadku lub upadku;
 • doznajesz naraz takich symptomów jak: kłopoty z mówieniem, gorączka, sztywniejący kark, wysypka, dezorientacja, podwójne widzenie, osłabienie i otępienie.
 • ból, który się nasila nawet pomimo tego, że zażyłaś środki przeciwbólowe.

Powyższe objawy sugerują poważniejsze problemy zdrowotne niż sam ból głowy. Najważniejsze wówczas to otrzymać właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Warto przeczytać też: Sposoby na uciążliwych sąsiadów [POSŁUCHAJ]

Domowe sposoby na ból głowy

Jakie są najlepsze domowe sposoby na napięciowy ból głowy?

Można sobie z nim poradzić za pomocą terapii alternatywnych zmniejszających stres. Mogą to być na przykład terapia kognitywna, masaże lub akupunktura.

Jakie są najlepsze domowe sposoby na migrenę?

Odpoczynek w cichym, zaciemnionym pokoju, gorące lub zimne kompresy nakładane na głowę lub kark, masaż lub niewielkie dawki kofeiny.

Jak rozpoznać, którego bólu głowy doświadczasz?

Możesz prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać, kiedy pojawia się ból głowy, jakie ma objawy i co potencjalnie może go powodować: stres, jedzenie lub zaburzenia snu.

Powiązane

Barbara Krafftówna nie żyje

Ćwiczenie wspomaga myślenie?

Czarnuszka – właściwości lecznicze, jak stosować

1 komentarz

Karola 27 grudnia 2021 - 11:24
Wazne moim zdaniem jest jednak zapobieganie a nie tylko leczenie. I tutaj radziłabym w pierwszej kolejności uderzyć na badania z pakietu promocyjnego laboratorium diagnostyki. Kompleksowe pakiety dla kobiet i mężczyzn to totalny screening organizmu, który wskazuje drogę leczenia. W moim przypadku tak było. Bóle głowy byly efektem silnej anemii, o której nawet nie zdawałam sobie sprawy
Dodaj komentarz