Błędy w testach badających funkcje poznawcze mogą być skutkiem problemów ze wzrokiem

Miliony starszych osób są potencjalnie narażone na błędną diagnozę pogorszenia funkcji poznawczych, gdy tak naprawdę potrzebują tylko nowej pary okularów.

Naukowcy z University of South Australia w Adelajdzie donoszą w czasopiśmie Scientific Reports, że różne testy badające funkcje poznawcze polegające głównie na zadaniach zależnych od wzroku mogą „wypaczać wyniki” nawet u jednej czwartej dorosłych powyżej 50. roku życia, którzy mają niezdiagnozowane problemy ze wzrokiem, takie jak zaćma lub związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (age-related macular degeneration – AMD).

Zwyrodnienie plamki żółtej nie wpływa na funkcje poznawcze…

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku wśród osób starszych. Nie powoduje całkowitej ślepoty, ale może poważnie utrudnić czytanie, prowadzenie samochodu, gotowanie i rozpoznawanie twarzy. Co jednak ważne, nie ma to żadnego wpływu na funkcje poznawcze.

…ale wypacza wyniki testów

Zespół naukowców z Adelajdy zrekrutował 24 uczestników z normalnym wzrokiem do wykonania testów sprawdzających funkcje poznawcze. Część z nich uczestnicy wykonywali w goglach do symulacji AMD. Okazało się, że kiedy używali gogli, uzyskali znacznie słabsze wyniki w teście poznawczym obejmującym zadania sprawdzające czas reakcji. Nie odnotowano jednak żadnych różnic podczas testów płynności słownej z użyciem gogli.

Anne Macnamara, główna autorka badania, twierdzi, iż problemy ze wzrokiem często niesprawiedliwie wpływają na wyniki testów poznawczych. Około 200 milionów starszych osób na całym świecie żyje z jakąś formą upośledzenia wzroku.

Błędna diagnoza może mieć katastrofalne konsekwencje

„Błędny wynik w testach poznawczych może mieć katastrofalne konsekwencje, prowadząc do niepotrzebnych zmian w życiu, pracy, sytuacji finansowej lub społecznej danej osoby. Na przykład, jeśli błędny wynik przyczynił się do diagnozy łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych, może wywołać problemy psychologiczne, w tym depresję i lęk” – wyjaśnia Macnamara.

Ludzie z AMD doświadczają już wielu problemów z powodu utraty wzroku, a niedokładna ocena funkcji poznawczych jest dla nich dodatkowym obciążeniem. Zespół badawczy twierdzi, że ograniczenie widzenia nie jest prawidłowo zdiagnozowane nawet u 50% osób starszych.

Przeczytaj też:

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi