Bezpłatne testy antygenowe i inne działania rządu w związku z V falą pandemii COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w ramach walki z V falą pandemii COVID-19 zapowiedział zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60. roku życia, rozbudowę bazy łóżkowej, dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego i skrócenie kwarantanny do 7 dni. W aptekach będą udostępniane bezpłatne testy antygenowe.

Bezpłatne testy antygenowe na COVID w aptekach

Od 27 stycznia 2022 r. w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie do przeprowadzania testów), będzie można wykonywać w pełni darmowe testy antygenowe, bez skierowania od lekarza. Ich koszt w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik testu zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

Kwarantanna skrócona do 7 dni

Rząd wprowadza też zmianę dotyczącą czasu obywania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Skrócona do 7 dni kwarantanna obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24 stycznia. Nie dotyczy to więc osób, które już teraz są na kwarantannie.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

Ułatwienia dla osób 60+ chorych na COVID-19

Osoby, które mają więcej niż 60 lat, lekarz POZ ma zbadać w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.

Zwiększona liczba łóżek w szpitalach

Liczba łóżek w szpitalach będzie zwiększana wraz ze wzrostem zachorowań. W zależności od potrzeb, zmiany mają przebiegać w trzech etapach:

  • I ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,
  • II ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 60 tys.,
  • III ETAP – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.

Rząd zwiększył także nakłady na środki ochrony indywidualnej i dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego. W gotowości pozostaje 95 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego oraz 130 zespołów transportu sanitarnego COVID. Do tej pory funkcjonowało 68 zespołów. Zapewnienie szybkiego dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej pozwoli przyspieszyć podjęcie specjalistycznego leczenia. Opublikowano także rządową „Strategię walki z V falą pandemii COVID-19”.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi