Bezpieczeństwo e-maila: jak ochronić się przed włamaniem na pocztę elektroniczną? [15 porad]

Dowiedz się jak ochronić zawartość swojej poczty elektronicznej. Sprawdź, jak zabezpieczyć skrzynkę e-mailową przed atakami hakerów. Przedstawiamy 15 porad na to, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie.

Włamania na pocztę elektroniczną dotyka coraz większej liczby osób. Często okazuje się, że na pocztowym serwerze znajdują bardzo wrażliwe dane, których wykradzenie może nas bardzo dużo kosztować. Dlatego warto poznać sposoby na utrudnienie pracy hakerom i ochronę naszej prywatności.

Hasło – trudne i inne dla każdego konta

Nie ustanawiaj w skrzynce e-mailowej hasła, które łatwo odgadnąć, na przykład: „Hasło123” – to tylko wydaje się oryginalne: robi tak mnóstwo osób i często z tego powodu padają ofiarą ataków w sieci. Zamiast tego ustaw hasło nieoczywiste, z literami różnej wielkości. Staraj się też zmieniać je co jakiś czas, na przykład co dwa miesiące. Wymyśl hasło, które trudno jest odgadnąć i które może być zrozumiałe tylko dla ciebie. Oprócz tego nie używaj tego samego hasła do wszystkich swoich skrzynek e-mailowych (jeśli masz więcej niż jedną) – jeśli haker złamie hasło do twojego e-maila będzie chciał go użyć również na innych twoich kontach. A już na pewno nie używaj tego samego hasła w poczcie i w bankowości elektronicznej!

Ustaw dwustopniową weryfikację

Oprócz ustanowienia trudnego do złamania hasła warto też skorzystać z opcji dwustopniowej weryfikacji (two-factor authentication: 2FA). Takie zabezpieczenie oferują różni usługodawcy, na przykład Gmail. Zabezpieczenie polega na tym, że po wpisaniu hasła aby dostać się do poczty, trzeba następnie podać specjalny kod wysyłany na telefon komórkowy. Co prawda jest to nieco mniej wygodne w codziennym użytkowaniu, ale bardzo utrudnia włamanie się na pocztę.

Dobry program antywirusowy

Zawsze dbaj o to, żeby program antywirusowy na twoim urządzeniu był zaktualizowany i żeby był on dobrej jakości – warto nawet za to dopłacić. Dzięki temu możesz między innymi za jego pomocą skanować przychodzące do ciebie e-maile przed ich otwarciem. Najlepsze programy antywirusowe mogą wykrywać niebezpieczne wirusy i szkodliwe oprogramowanie w przychodzących e-mailach.

Nigdy nie otwieraj załączników nieznanego pochodzenia

Nie otwieraj e-maili od osób, których nie znasz lub którym nie ufasz. Jeśli coś wydaje ci się podejrzane, to najpewniej takie właśnie jest. Oznacz taką wiadomość jako spam lub usuń. Nigdy nie otwieraj też załącznika w e-mailu od osoby lub firmy, której nie znasz. Załączniki mogą zawierać bardzo groźne wirusy, które mogą uszkodzić twój komputer lub wykraść dane do logowania się na koncie bankowym. Oznacz wiadomości z takimi załącznikami jako spam lub usuń bez czytania i otwierania.

Nigdy nie klikaj w linki

Wiesz, że nigdy nie wolno klikać w żadne linki w e-mailach od nieznanych osób lub firm. Jeśli już koniecznie chcesz sprawdzić dany adres, to możesz to zrobić bez klikania: najedź kursorem myszki na link (BEZ KLIKANIA!), tak, żeby wyświetlił się adres, by można się było mu przyjrzeć. Teraz otwórz nowe okno przeglądarki i tam wpisz ręcznie adres strony, żeby ją sprawdzić. Najlepiej jednak w ogóle tego nie robić i po prostu kasować e-maile z załącznikami!

Nigdy nie otwieraj poczty z publicznego WiFi

Bardzo wiele miejsc publicznych oferuje obecnie darmowy dostęp do sieci bezprzewodowej. To bardzo wygodne i umożliwia np. wygodne sprawdzenie wiadomości w internecie. Jednak w tym przypadku nie powinieneś za pośrednictwem takiej sieci otwierać swojej poczty e-mailowej. Publiczna sieć WiFi nie jest tak bezpieczna jak ta w twoim domu!

Nie loguj się z publicznie dostępnych komputerów

To podobna zasada do tej dotyczącej publicznej sieci WiFi. Jeśli korzystasz ogólnodostępnych urządzeń, jak np. komputery w bibliotece czy hotelu, to nie loguj się za ich pomocą na swoją prywatną pocztę e-mail. Ktoś mógł na tych komputerach zainstalować wcześniej program zapamiętujący wpisywane hasła, żeby potem okraść nieświadomych niczego użytkowników.

Sprawdź też:

Używaj filtrów antyspamowych

Upewnij się, że dostawca usługi oferuje również wysokiej jakości filtr antyspamowy. Gdy już wiesz, ze tak jest, dopilnuj żeby był on uruchomiony. Zadaniem takich filtrów jest odsiwanie uciążliwych wiadomości promocyjnych oraz odsiewanie e-maili mogących zabierać niebezpieczne treści i załączniki. Często możesz też zmienić ustawienia filtra, żeby nie przepuszczał wiadomości zawierających określone słowa lub frazy.

Nie zamieszczaj adresu e-mail na forach

Nie zostawiaj swojego adresu internetowego w publicznie dostępnych forach, komentarzach lub popularnych stronach internetowych. Często spamerzy skanują tego typu miejsca w internecie, zeby zdobyć adres internetowy osoby, którą potem będą nękać.

Nigdy nie klikaj „unsubscribe” w spamie

Może się zdarzyć, że spam jednak przedostanie się do twojej skrzynki odbiorczej i przez przypadek otworzysz taką wiadomość. Jeśli już tak się stanie to pamiętaj, że nigdy nie ci wolno kliknąć opcji „unsubscribe”, co oznacza wypisanie się z newslettera. Wydawałoby się, że dzięki temu ta osoba już nie wyśle ci kolejnych wiadomości, ale będzie wręcz przeciwnie: raz – to może być phishing i link może mieć zaszyte wrogie oprogramowanie, które ukradnie twoje dane; dwa: teraz haker będzie wiedział, że ten e-mail jest prawdziwy i będzie na niego wysyłał jeszcze więcej spamu, żeby cię oszukać. Nigdy nie klikaj „unsubscribe” – po prostu usuwaj takie wiadomości bez czytania.

Nie odpisuj na spam

Pamiętaj, że to nie jest wiadomość wysłana przez „zwykłą” osobę i nie ma sensu na nią odpowiadać. Jeśli tak zrobisz, to twoja odpowiedź prawdopodobnie nie trafi do adresata, bo najpewniej on nie istnieje. Najczęściej setki tysięcy e-maili rozsyłają boty.

Nie ufaj „firmom” proszącym o twoje dane

Jeśli otrzymałeś e-maila od jakiejś firmy z prośbą o podanie osobistych informacji, to od razu powinna ci się zaświecić lampka ostrzegawcza. Pamiętaj, że żadna dbająca o swoją reputację firma nie będzie prosić o wrażliwe informacje przez pocztę elektroniczną – tak robią przestępcy podszywający się pod innych, żeby wykraść twoje dane osobowe.

Nie wysyłaj wrażliwych danych e-mailem

Kiedy wysyłasz coś pocztą elektroniczną, to tracisz już kontrolę nad tym, co się z nimi dalej będzie działo. Wrażliwe dane, takie jak hasła, numery kont bankowych, numery kart płatniczych, PESEL i inne tak naprawdę nigdy nie powinny być wysyłane e-mailem. Nigdy też nie wysyłaj ich, jeśli prosi o to jakaś firma – żaden szanujący się przedsiębiorca nie będzie tego wymagał.

Jak wygląda phishing

Spam wysyłany w celu ukradzenia twoich danych lub skłonienia cię do kliknięcia w niebezpieczny link zazwyczaj ma swoje cechy charakterystyczne, takie jak:

  • groźby wyłączenia twojego konta;
  • prośby o dane wrażliwe, jak np. numer konta;
  • mają w nagłówku takie hasła jak „pilne”, „ważne”, „natychmiast”, itp.;
  • chęć umówienia się na randkę/poznania/wysłania zdjęcia;
  • błędy gramatyczne, literówki, zła składnia.
    Jeśli otrzymałeś e-mail tego typu – od razu go usuń.

Wyloguj się

Często się o tym zapomina, ale po zakończeniu przeglądania skrzynki pocztowej lub korespondencji przed zamknięciem przeglądarki warto się upewnić, że jesteśmy wylogowani. Dzięki temu nikt nie wejdzie do naszej poczty z tego samego urządzenia, jeśli od niego odejdziemy.

Bezpieczne korzystanie z e-maila - o czym pamiętać?

Nigdy nie klikaj w załączniki!

Nie otwieraj e-maili od osób, których nie znasz lub którym nie ufasz. Jeśli coś wydaje ci się podejrzane, to najpewniej takie właśnie jest. Oznacz taką wiadomość jako spam lub usuń. Nigdy nie otwieraj też załącznika w e-mailu od osoby lub firmy, której nie znasz.

Jakie hasła najlepiej zabezpieczą e-mail?

Nie ustanawiaj w skrzynce e-mailowej hasła, które łatwo odgadnąć, na przykład: „Hasło123”. Zamiast tego ustaw hasło nieoczywiste, z literami różnej wielkości. Staraj się też zmieniać je co jakiś czas, na przykład co dwa miesiące.

Nie logują się do poczty w przez publicznie dostępne WiFi i komputery.

Nie powinieneś za pośrednictwem takiej sieci otwierać swojej poczty e-mailowej. Publiczna sieć WiFi nie jest tak bezpieczna jak ta w twoim domu! To samo dotyczy publicznie dostępnych komputerów, np. w bibliotece - nie sprawdzaj na nich swojej skrzynki pocztowej.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi