Best in Travel: Najlepsze kierunki na wyjazd w 2023 roku według Lonely Planet [TOP 6] » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Best in Travel: Najlepsze kierunki na wyjazd w 2023 roku według Lonely Planet [TOP 6]

Latarnia morska w Peggy's Cove w Nowej Szkocji, Kanda - jedna z pozycji z Best in Travel 2023 Fot. Christopher Ritter/Unsplash

Sprawdź najlepsze kierunki turystyczne – Best in Travel 2023 roku. Ranking 10 miejsc wartych odwiedzenia przygotował serwis Lonely Planet. Dowiedz się, gdzie warto pojechać w 2023 roku.

Przewodniki Lonely Planet pół wieku temu powstały dzięki młodemu brytyjskiemu małżeństwu: Tony’emu i Maureen Wheeler, którzy zaraz po ślubie wyruszyli w podróż po Azji i Australii. Dzięki swoim doświadczeniom napisali kultowy przewodnik „Across Asia on The Cheap”, w którym radzili jak podróżować po Azji, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy. To, co z początku było niszowym poradnikiem dla podróżujących na własną rękę po 50 latach stało się jednym z największych i najpopularniejszych przewodników na świecie. Teraz to Lonely Planet ustala wytyczne dla masowej turystyki (samotni podróżnicy z tym przewodnikiem w ręku wcale nie są już tacy samotni – są ich miliony na całym świecie). Jak co roku serwis Lonely Planet przygotował zestawienie miejsc wartych odwiedzenia w kolejny roku. Poniżej prezentujemy 6 miejsc wartych odwiedzenia w zestawieniu Best in Travel 2023:

1. Nowa Szkocja w Kanadzie

Serwis Lonely Planet wyróżnił cały region Kanady, jako miejsce pełne niezwykłego nadmorskiego klimatu, jaki zapewnia mu bliskość Atlantyku. Niewielkie nadmorskie miejscowości oferują przyjazną atmosferę, ogromna liczba pieszych szlaków turystycznych zachęca do wędrówek i kontaktu z przyrodą, choć trzeba podkreślić, że tutejszy chłodny klimat potrafi dać w kość. Wszelki chłód wynagradza jednak ciepło i przyjazne nastawienie mieszkańców. Za szczególnie warte odwiedzenia Lonely Planet uznał między innymi miasto Halifax, wioskę Peggy’s Cove, czy wpisane na listę UNESCO miasto Lunenburg.

2. Bhutan

Niezwykły, tajemniczy i wciąż broniący się przed zmasowaną turystyką kraj zagubiony wśród himalajskich szczytów. To ostatnie królestwo w Himalajach, w dodatku wciąż robi wszystko, by nie dać się zadeptać turystom. Przyjezdni muszą płacić minimum 250 dolarów dziennie za pobyt, przez co wydaje się, że to jeden z najdroższych kierunków na świecie. Jednak w tej cenie znajdują się: transport, zakwaterowanie, jedzenie i oficjalni przewodnicy. Tutejszy szlak pielgrzymkowy Trans Bhutan Trail został ostatnio całkowicie odnowiony i otwarty dla wędrowców we wrześniu. Licząca 430 km trasa przez tysiące lat była pokonywana przez mnichów, posłańców, kupców i armie i aż do lat 60. ubiegłego wieku była jedyną drogą, jaką można było przemierzyć cały kraj. W Bhutanie można doświadczyć niezwykłego połączenia historii i duchowości ze współczesnością.

3. Parki Narodowe Kolumbii

Doskonała propozycja dla spragnionych kontaktu z przyrodą i widowiskowych parków narodowych: od pięknych plaż Parque Nacional Natural Tayrona po szczyty w Parque Nacional Natural Los Nevados. Kolumbia oferuje turystom piękno i potęgę natury w każdej formie: od niebiotycznych szczytów And, przez nieprzebyte dżungle Amazonii i wspaniałe nadmorskie plaże. Miłośnicy historii mogą podziwiać ponad 130 rzeźb w Parque Arqueológico, z kolei w Parque Nacional Natural El Cocuy na powierzchni ponad 306 tys ha znajduje się 15 szczytów o wysokości co najmniej 5 tysięcy metrów.

4. Sofia Express: Podróż pociągiem ze Stambułu do Sofii

To prawdziwe spełnienie marzeń miłośników kolei, pragnących zakosztować choćby namiastki klimatu przywodzącego na myśl słynny Orient Express. Niedawno odnowione połączenie kolejowe między Turcją a Bułgarią oferuje trwającą 11 godzin jedyną w swoim rodzaju podróż między Wschodem i Zachodem. Warto też pamiętać, że w pociągu nie ma oferowanych posiłków – podróżni powinni wcześniej przygotować sobie jedzenie na drogę. Mimo to wrażenia z podróży będą niezapomniane.

5. Australia Zachodnia

Choć jest to najmniejszy z kontynentów, to i tak Australii nie da się praktycznie zwiedzić za jednym razem, więc jej podziwianie najlepiej podzielić na etapy. Pierwszym z nich może być zachodnia część tej wielkiej wyspy. Warto poznać tutejsza kulturę rdzennych Aborygenów, odwiedzić słynną „falistą skałę” (Wave Rock”), czy podziwiać Różowe Jezioro. Można też wybrać się szlakiem turystycznym prowadzącym przez czerwone wydmy w Minyirr Park, by dotrzeć do słynnej plaży Cable Beach. Można tam dotrzeć samochodem z napędem na cztery koła lub… wielbłądem.

6. Zambia

Ten piękny afrykański kraj oferuje niezliczone atrakcje, głównie związane z przepiękną przyrodą. Jedną z największych atrakcji są słynne Wodospady Wiktorii w parku narodowym Mosi-oa-Tunya. W trakcie pełni nocą park jest otwierany, by odwiedzający mogli podziwiać niewiarygodną księżycową tęczę, którą wówczas widać nad wodospadami. Dla wielbicieli adrenaliny warta rozważenia jest wycieczka na Wyspę Livingstone’a, gdzie znajduje się Piekielny Basen – naturalna niecka wypełniona wodą, znajdująca się na samej krawędzi Wodospadów Wiktorii: nie ma to jak kąpiel na samej krawędzi wysokiego na sto metrów wodospadu! W Parku Narodowym Lusaka można podziwiać żyjące tam w praktycznie naturalnych warunkach krytycznie zagrożone wyginięciem Nosorożce Białe.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Może Cię zainteresować:

Powiązane

28 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

27 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Piosenka o Wiśle – „Gondolierzy znad Wisły” Ireny Jarockiej