Benny Andersson obchodzi dzisiaj urodziny! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Benny Andersson obchodzi dzisiaj urodziny!

Benny Andersson obchodzi dzisiaj urodziny!

Współtwórca i autor tekstów zespołu ABBA kończy dzisiaj 74 lata!

Jeden ze współtwórców grupy ABBA obchodzi dziś swoje 74. urodziny

Benny Andersson fot: kadr z teledysku „Dancing Queen”Abba, Youtube

Benny Andersson urodził się 16 grudnia 1946 roku w Sztokholmie i już od najmłodszych lat rozwijał się w kierunku muzycznym. W jego rodzinie muzyka odgrywała bardzo ważną rolę i integrowała członków rodziny, w szczególności tatę artystę i dziadka. We trójkę założyli swój rodzinny zespół o nazwie „Benny’s Trio” i grali zazwyczaj muzykę ludową. Jako nastolatek zaczął grać w różnych zespołach młodzieżowych głównie muzykę rockową. Podczas jednego z konkursów młodych talentów poznał członku zespołu The Hep Stars, do których wkrótce dołączył. Zespół był bardzo popularny w Szwecji przez narastające wokół niego skandale, co doprowadziło do rozpadu grupy.

W 1969 roku podczas koncertu mającego na celu wyłonić przyszłego reprezentanta Szwecji na konkursie Eurowizji, poznał swoją przyszłą żonę – Anni-Frid Lyngstad. Kilka miesięcy później podczas kręcenia programu telewizyjnego poznał za to Agnethę Fältskog, którą przedstawił swojemu przyjacielowi Björnowi Ulvaeusowi. Czwórka młodych muzyków stała się odtąd nierozłączna i już w 1970 roku próbowali swoich sił razem tworząc piosenki i je śpiewając przypadkowo spotkanym ludziom. Zespół w 1974 wystąpił w konkursie Eurowizji wygrywając finał i rozpoczynając owocną karierę pod nazwą ABBA.

W 1981 roku Benny Andersson wziął rozwód ze swoją żoną Anni, co przyczyniło się do również do rozpadu zespołu. Wraz ze swoim przyjacielem Björnem rozpoczął karierę twórcy musicalowego i autora muzyki filmowej. W 2001 roku założył swój zespół BAO (Benny Anderssons Orkester) i do dzisiaj okazjonalnie występuje na koncertach.

Radio Pogoda przesyła najpogodniejsze życzenia urodzinowe!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >