Becikowe 2022 – jaka kwota? Komu przysługuje?

Becikowe to świadczenie należne rodzicom po spełnieniu określonych kryteriów. Sprawdź, kto może je otrzymać.

Warto wiedzieć, że becikowe nie jest już przyznawane bez względu na kryterium dochodowe. Obecnie do otrzymania świadczenia konieczne jest spełnianie kryterium dochodu.

W 2022 roku becikowe wynosi – tak jak w poprzednich latach – 1000 zł na jedno żywe, nowonarodzone dziecko.

Becikowe 2022 – jakie kryteria? komu przysługuje?

Wsparcie finansowe przysługuje wyłącznie wtedy, jeśli

miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1922,00 zł netto.

Dochodu nie musimy obliczać sami – zajmuje się tym organ, który przyznaje świadczenie. 

Drugie kryterium dotyczy matki dziecka. Becikowe zostanie przyznane, jeśli

od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu matka dziecka była pod opieką medyczną.

Warto zaznaczyć, że warunek ten nie dotyczy opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko.

Samotny rodzic

Natomiast w przypadku samotnego wychowywania dziecka – zapomogę można otrzymać tylko wtedy, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Wyjątki od tej zasady są następujące:

  • drugi rodzic nie żyje
  • ojciec dziecka jest nieznany
  • sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów od drugiego rodzica
  • sąd zobowiązał tylko jednego z rodziców do utrzymania dziecka
  • rodzice – zgodnie z orzeczeniem sądu – sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną

Opiekunowie prawni, cudzoziemcy

Warto również zaznaczyć, że becikowe (w sytuacjach, kiedy biologiczni rodzice nie są zdolni do opieki nad dzieckiem) przysługuje także:

  • opiekunowi prawnemu dziecka, czyli osobie, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem
  • opiekunowi faktycznemu dziecka, czyli osobie, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka

Ponadto prawo do becikowego przysługuje również cudzoziemcom mieszkającym w Polsce. Musza oni jednak spełnić jeśli następujące warunki:

  • mają obywatelstwo Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii (dotyczy przyjazdu do Polski obywateli tego kraju przed 1 stycznia 2021 r.)
  • mają obywatelstwo innego kraju i posiadają dokument uprawniający do pobytu i wykonywania pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej np. kartę pobytu

Jak aplikować?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby wnioske o wypłatę becikowego złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku wniosku, który dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego, wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Do terminów należy podejść skrupulatnie, ponieważ wniosek złożony po terminie pozostawiony zostanie bez rozpoznania.

Wniosek o becikowe, a także pozostałe wymagane dokumenty można złożyć urzędzie gminy lub miasta zgodnym z miejscem zamieszkania. Dokładny spis potrzebnych dokumentów znajdziemy na stronach internetowych Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl).

Warto także zapytać w urzędzie, jakie dokumenty należy dostarczyć w zależności od naszej konkretnej sytuacji. Istnieje również możliwość aplikowania o becikowe za pomocą formularza online na rządowym portalu Emp@tia. W tym celu będzie nam potrzebny profil zaufany lub podpis kwalifikowany (za ich pomocą można zalogować się do systemu, który umożliwia wypełnienie i wysłanie wniosku online).

Zobacz też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi