Barbara Krafftówna nie żyje

Wybitna i kochana przez publiczność aktorka teatralna i telewizyjna zyskała ogromną popularność między innymi dzięki roli Honoraty w „Czterech Pancernych i psie” czy piosenkom z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Barbara Krafftówna zmarła w wieku 93 lat.

Barbara Krafftówna w kabarecie i jej niezapomniane piosenki

Ogromną popularność i serca polskich telewidzów Barbara Krafftówna zdobyła dzięki występom w latach 1959–66 w Kabarecie Starszych Panów, stworzonym przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego. Wykonywała wtedy niezapomniane piosenki, takie jak „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, „Zakochałam się w czwartek niechcący”, „Przeklnij mnie” (wersja „Przeklnę cię” śpiewana w duecie z Bohdanem Łazuką) czy „Bądź dobry i dla męża” (wykonywana z Bronisławem Pawlikiem). Część z tych utworów zostało napisanych przez Przyborę i Wasowskiego specjalnie z myślą o Barbarze Krafftównie. Artystka występowała również w kabarecie „Frascati” Wojciecha Siemiona, a także w kabarecie satyryczno-literackim U Lopka, prowadzonym przez Kazimierza „Lopka” Krukowskiego, a także w kabarecie „Pod Egidą” Jana Pietrzaka. Wykonywała tam m.in. piosenkę „Dramat w ogródkach działkowych”.

Barbara Krafftówna, „W czasie deszczu dzieci się nudzą” . Źródło: YouTube

Kilkadziesiąt lat w teatrze

Już w czasie wojny Barbara Krafftówna brała udział w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla, gdzie uczyła się aktorstwa, pantomimy i tańca. Od 1946 r. występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdyni, potem w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, a także we wrocławskich Teatrach Dramatycznych. Od 1957 do 1981 roku Barbara Krafftówna była aktorką warszawskich teatrów: Dramatycznego, Narodowego, Syrena i Współczesnego.

W teatrze stworzyła kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji, m.in. w „Matce”, „Iwonie, księżniczce Burgunda”, „Kurce wodnej”, „Wiśniowym sadzie”, „Księżniczce Turandot” czy „Trzeba zabić starszą panią”. Zagrała także dziesiątki znakomitych ról w Teatrze Telewizji.

W 1982 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, by zagrać w „Matce” Witkacego po angielsku. Aktorka nie znała angielskiego, ale nauczyła się roli fonetycznie i z powodzeniem występowała na amerykańskich scenach. Do Polski Krafftówna wróciła w 1998 roku.

Kariera filmowa

Barbara Krafftówna stworzyła także wybitne kreacje filmowe. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, między innymi w „Jak być kochaną” czy „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy czy „Jutro premiera” Janusza Morgensterna.

Zagrała także w wielu serialach: np. panią Makowiecką w „Przygodach pana Michała” czy Honoratę, narzeczoną Gustlika, w „Czterech pancernych i psie”.

Kilkadziesiąt lat na scenie

5 grudnia 2008 roku w Teatrze Na Woli odbyła się premiera napisanej specjalnie na 80. urodziny Barbary Krafftówny sztuki Remigiusza Grzeli „Oczy Brigitte Bardot”. Przedstawienie wyreżyserował Maciej Kowalewski, a na scenie partnerował Krafftównie Marian Kociniak.

18 maja 2010 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbył się Jubileusz 65-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny.

Związek Artystów Scen Polskich poinformował, że aktorka odeszła dziś w nocy w towarzystwie swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi