Balkon pełen warzyw? To możliwe!

Balkon cały w kwiatach nikogo nie dziwi. Ale na balkonie można też uprawiać warzywa. Sprawdź, które się do tego nadają i załóż balkonowy ogródek warzywny.

Przedstawiamy sposoby na hodowanie pysznych warzyw na własnym balkonie. To prostsze niż myślisz!

Jakie warzywa nadają się na balkon?

Nie tylko kwiaty można hodować na balkonie, to również świetne miejsce do uprawy warzyw. W ten sposób możemy łatwo o nie zadbać, mieć je zawsze świeże pod ręką i być pewnym, że nie są pryskane środkami chemicznymi. Rekomenduje się tu uprawę pomidorów, papryki, ogórków, wszelkich nowalijek typu szczypiorek, rzodkiewka czy sałata a także dla ziół i pietruszki naciowej. Sprawdzą się też drobne odmiany bakłażanów i patisonów a także rośliny strączkowe takie jak groszek czy fasola.

Sprawdź: Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Warzywa a strony świata

Jeśli nasz balkon jest od strony południowej, kupmy doniczki i pojemniki w ciemnym kolorze, który wolniej się nagrzewa. Lepiej też, żeby nie były z plastiku. Na balkonie południowym świetnie poradzą sobie pomidory i papryka a także zioła z południa takie jak oregano czy bazylia. W bardziej upalne dni trzeba będzie dla warzyw zrobić zadaszenie, gdyż południowa ekspozycja naraża je na wypalenie.

Strona północna to miejsce dla mięty, sałaty, cebuli, szczypiorku i ogórków. Tu z kolei ważne będzie zapewnienie roślinom wentylacji, żeby nie zaszkodziła im wilgoć. Planując uprawę ziół warto je wysiać razem z warzywami, bo mają na nie dobry wpływ i odstraszają szkodniki. Szałwia lubi się z fasolą, a bazylia z ogórkami.

Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu? [Porady]

Pojemniki do uprawy

Pojemniki na balkonie trzeba dostosować do rodzaju warzyw. Szczypiorek, koperek, cebulę czy rzodkiewkę możemy zasiać w płytkich pojemnikach. Pomidory i papryka wymagają głębszych pojemników, bo mają większy system korzeniowy. Są to też warzywa, które będą musiały być podparte, więc warto zaopatrzyć się w podpórki.

Sklepy oferują teraz doniczki wraz z podpórkami idealnie nadające się do uprawy papryki i pomidorów. Fasola i groszek będą się pięły, więc można posadzić je przy balustradzie balkonu. Sałata może rosnąć w oddzielnych doniczkach, podobnie jak zioła. Głębszych pojemników i podpórek wymagają też ogórki.

Podłoże dla warzyw balkonowych

Tu nie ma wielkiej filozofii, wystarczy zwykła ziemia balkonowa lub pod uprawę warzyw. Kupuje się ją w workach w sklepach ogrodniczych. Potem możemy ją najwyżej wzmocnić nawozem odpowiednim dla poszczególnych warzyw. Pamiętajmy, że warzywa sadzimy i wysiewamy przy pochmurnej pogodzie, gdyż pełne słońce może „ugotować” nam sadzonki i świeżo podlane nasiona.

Zobacz: Złota jesień na balkonie – nowe kompozycje kwiatowe i przygotowania do chłodów

Jak dbać o warzywa balkonowe?

Tu też liczy się strona świata. Na południowym balkonie ważne będzie podlewanie – w upalne dni dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pilnujmy jednak, żeby nie przelewać roślin, bo zgniją. W upalne dni warto pomyśleć o zadaszeniu, które ocieni nasze balkonowe grządki. Od strony północnej możemy sobie pozwolić na podlewanie raz dziennie. Warzywa takie jak rzodkiew, cebula i sałata trzeba przerywać, żeby miały miejsce na rozwój.

Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi