Badania skuteczności czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19

W Sheba Medical Center rozpoczęły się badania bezpieczeństwa i skuteczności czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Fot. Flickr

W Izraelu rozpoczęły się pierwsze na świecie badania mające na celu przetestowanie bezpieczeństwa i skuteczności czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Badacze sprawdzą, czy i komu warto podać czwartą dawkę

Badania przeprowadzane są w Sheba Medical Center niedaleko Tel Awiwu. Wstępnych wyników oczekuje się w ciągu kilku dni. Badania obejmą około 150 pracowników Sheba Medical Center, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepionki nie później niż 20 sierpnia 2021 r. i którzy według badań serologicznych ​​nie mają już wystarczającej ilości przeciwciał, aby chronić ich przed wirusem.

„Zbadamy wpływ czwartej dawki szczepionki na poziom przeciwciał i zapobieganie chorobom, a także zbadamy jej bezpieczeństwo. Zrozumiemy, czy i komu warto ją podać” – powiedziała dr Gili Regev-Yochay z Sheba Medical Center.

Eksperci rekomendują czwartą szczepionkę cztery miesiące po trzeciej

W ubiegłym tygodniu panel ekspertów doradzających rządowi izraelskiemu zalecił, by osoby w wieku powyżej 60 lat, pracownicy medyczni oraz pacjenci z obniżoną odpornością otrzymali czwartą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Według ich rekomendacji szczepionka powinna być podawana cztery miesiące po trzeciej dawce, jednak dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Nachman Ash nie zatwierdził jeszcze tego zalecenia ani nie wydał konkretnych wytycznych dla takiej kampanii.

Większość członków panelu doradczego stwierdziła, że ​​potencjalne korzyści z czwartej dawki przewyższają wszelkie ryzyko, a wobec szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron koronawirusa nie ma czasu do stracenia na podejmowanie decyzji o ochronie najbardziej zgrożonych. Jednak inni eksperci wyrażali obawy co do ewentualnych skutków czwartej dawki szczepionki.

Według izraelskich doniesień prasowych, ministerstwo rozważa autoryzację czwartej dawki dla osób w wieku 70 lat i starszych zamiast 60 i być może nie dla całego personelu medycznego.

Przeczytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie