Atopowe zapalenie skóry (AZS): Jak pielęgnować suchą i swędzącą skórę? Czy z wiekiem choroba ustępuje?

Dziecko cierpiące na atopowe zapalenie skóry może mieć zaostrzenie choroby, jeśli będzie narażone na działanie substancji drażniących, np. nabłonki lub sierść zwierząt. Fot. Unsplash

Atopowe zapalenie skóry dotyka średnio od 20 do 30 proc. dzieci na świecie. U dorosłych choroba występuje znacznie rzadziej – według światowych statystyk cierpi na nią 3-4 proc. osób.

Mimo że polskie statystyki są nieco inne (w populacji dziecięcej do 9 proc., a w populacji osób dorosłych do 2 proc. osób chorych na AZS), zwraca uwagę fakt, że choroba ma tendencję do wyciszania się z wiekiem. Jak podkreśla dermatolożka dr Elżbieta Szymańska warunkiem jest to, że pacjent jest we właściwy sposób prowadzony – dobrze leczony oraz we właściwy sposób prowadzona jest profilaktyka. – Atopowego zapalenia skóry nie można wyleczyć, można jednak zmniejszyć uciążliwość jego objawów. Okazuje się, że nawet u 80-90 proc. dzieci, które mają AZS, choroba ulega remisji w wieku dorosłym. Pozostaje sucha skóra, ale objawy są wyciszone – mówi rozmówczyni Ewy Podolskiej w podcaście „Sezon na zdrowie – wydanie specjalne” poświęconym zdrowej skórze. 

Czy z atopowego zapalenia skóry się wyrasta? Czy można nic nie robić i wyrosnąć z atopowego zapalenia skóry?

Dermatolożka podkreśliła, że postępowanie medyczne odgrywa bardzo ważną rolę w przebiegu atopowego zapalenia skóry. – Pamiętajmy o tym, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą, którą nasila wiele czynników środowiskowych i chemicznych. Niekorzystnie na tę chorobę wpływa również stres – mówiła dr Szymańska. Podkreśliła, że w terapii istotna jest nie tylko farmakoterapia, czyli leczenie ogólne, nie tylko pielęgnacja jak przy suchej skórze, ale przede wszystkim eliminowanie zewnętrznych czynników pogłębiających chorobę.

– Dziecko, które będzie narażone na działanie różnych substancji drażniących, czyli np. niewłaściwych detergentów, będzie rozwijało intensywniejsze zmiany wypryskowe i będzie się uczulało dodatkowo na te substancje. Jeśli dziecko będzie miało w domu zwierzę futerkowe, to jest duże ryzyko rozwoju alergii IgG-zależnej na nabłonki lub sierść zwierząt. Jeśli w domu będzie kurz czy pleśń, to dziecko również może się uczulić – mówiła ekspertka, podkreślając, że podstawą właściwego działania w tej chorobie jest edukacja i nie możemy liczyć na to, że problem zniknie sam.

Objawy atopii u dzieci i u dorosłych

Dr Szymańska podkreśliła, że atopowe zapalenie skóry ma bardzo typowy obraz i są to rumieniowo-złuszczające się zmiany, czyli ogniska zaczerwienienia z powierzchownym złuszczaniem na powierzchni. Gdy dochodzi do ostrego stanu zapalnego, zmiany mogą mieć charakter wilgotny i sączenie. W typowych kryteriach choroby jest duży świąd i typowa lokalizacja. Inna u dzieci, inna u dorosłych. U dzieci do 4. roku życia zmiany pojawiają się w obrębie owłosionej skóry głowy, na policzkach czy tułowiu. U dorosłych zmiany pojawiają się głównie w zgięciach stawowych, na rękach i na twarzy.

AZS: kryteria główne i kryteria mniejsze

Świąd, przewlekły przebieg, atopia w wywiadzie i typowa lokalizacja to główne kryteria wskazujące na atopię. Są też kryteria tzw. mniejsze (nie są mniej istotne, ale nie zawsze się pojawiają): suchość skóry, zmiany w okolicy powiek, np. fałd w okolicy powieki dolnej, fałd Dennie-Morgana, cienie pod oczami, mogą pojawiać się dodatkowe infekcje wirusowe i bakteryjne, np. mięczakiem zakaźnym lub gronkowcem złocistym.

Jak walczyć ze świądem przy atopowym zapaleniu skóry?

Swędząca skóra to jeden z najbardziej uciążliwych objawów AZS, na który skarżą się pacjenci. Jak można go uśmierzyć? – Jest to podstawowy objaw obok suchości skóry, który musi być wyeliminowany – potwierdza dr Szymańska i wylicza możliwości, dzięki którym świądu można się pozbyć: są to leki przeciwświądowe, w tym przeciwhistaminowe stosowane przy alergiach, preparaty pielęgnacyjne natłuszczające i nawilżające takie jak emolienty zmniejszające świąd poprzez odbudowę w zakresie płaszcza lipidowego, leki sterydowe stosowane miejscowo. Należy też zwracać uwagę na ubrania, które powinny być jak najbardziej gładkie i miękkie (np. bawełna), z jak najmniejszą liczbą szwów, a także pozbawione metek.

Warto pamiętać, że przy prawidłowym leczeniu i profilaktyce, objawy atopowego zapalenia skóry mogą się wyciszyć, a nawet zaniknąć. Jednak wymaga to prawidłowego leczenia i pielęgnacji, stosowanej każdego dnia, nawet kiedy kondycja skóry ulega polepszeniu.


Ewa Podolska w TOK FM rozmawia o atopowym zapaleniu skóry z dermatolożką dr Elżbietą Szymańską

Przeczytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?

1 komentarz

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi poradzić? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 19 listopada 2021 - 10:12
[…] Zdrowie i uroda […]
Dodaj komentarz