Wojna w Ukrainie 2022: dzień po dniu

Wojna w Ukrainie: Wyrzutnia rakietowa systemu HIMARS w akcji Fot. Генеральний штаб ЗСУ/Facebook

Rosjanie cały czas dopuszczają się zbrodni wojennych na Ukrainie, ostrzeliwując miasta i dzielnice mieszkalne oraz strzelając do cywilów. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja na Ukrainie. Przedstawiamy bieżące wydarzenia, prezentujemy sytuację międzynarodową i stan walczących stron.

W czwartek 24 lutego nastąpił atak Rosji na Ukrainę. Stało się to kilka minut po przemówieniu Putina, w którym zapowiedział wysłanie wojsk na Ukrainę.

DALSZY CIĄG RELACJI Z WOJNY W UKRAINIE JEST DOSTĘPNY TUTAJ.

Niedziela, 26 czerwca

Przywódcy grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata, G7, na szczycie w Bawarii potwierdzili, że wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota. Jak powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, ten ruch „bezpośrednio uderzy w rosyjskich oligarchów i w serce machiny wojennej Putina”:

„Musimy zagłodzić reżim Putina u samych podstaw. [Zakazując importu złota – red.] Wielka Brytania i jej sojusznicy własnie to robi” – dodał brytyjski premier.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 850 żołnierzy, 1532 czołgi, 3659 transporterów opancerzonych, 764 systemy artyleryjskie, 99 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 630 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2564 inne pojazdy.

Wczesnym rankiem Rosjanie zaatakowali rakietami Kijów. Co najmniej dwa budynki mieszkalne w dzielnicy Szewczenki zostały trafione – powiedział mer miasta Witalij Kliczko. W wyniku trafienia wybuchł pożar w dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym. Pod gruzami znajdują się ludzie, według wstępnych informacji co najmniej jedna osoba nie żyje:

Sobota, 25 czerwca

Ukraińcy kontynuują wycofywanie się z Siewierodoniecka. W mieście praktycznie nie ma już ukraińskich żołnierzy – ostatni znajdują się jeszcze na posterunkach w zakładach Azot.

Rosjanie próbują otoczyć i odciąć Łysyczańsk – opisuje Sierhij Hajdaj. Według rzecznika walczących po stronie Rosjan pseudoseparatystów, Andreja Maroczko, ich żołnierze weszli już do miasta i walki toczą się na jego ulicach.

Ukraińcy opublikowali kolejne nagranie z pilotem samolotu szturmowego Su-25, by podkreślić że ukraińskie siły powietrzne cały czas biorą udział w obronie ojczyzny:

Jak informują Ukraińcy, rosyjskie rakiety spadły na tereny wojskowe w Jaworowie na zachodzie kraju. W wyniku ataku cztery osoby zostały ranne. Jak mówi mer Lwowa Maksym Kozicki, 6 rakiet Rosjanie wystrzelili z Morza Czarnego. Cztery pociski trafiły w bazę wojskową a dwa zostały przechwycone przez obronę przeciwlotniczą. W marcu, w wyniku ataku rakietowego na ten sam poligon w Jaworowie zginęło 35 wojskowych a co najmniej 130 zostało rannych.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 700 żołnierzy, 1511 czołgów, 3645 transporterów opancerzonych, 764 systemy artyleryjskie, 99 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 626 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2560 innych pojazdów.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony w rosyjskim dowództwie doszło do prawdziwego trzęsienia ziemi: od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie zdjęli z dowodzenia operacjami kilku generałów, w tym dowódcę sił powietrznych gen. płk Andrieja Serdiukowa i dowódcę zgrupowania południowego gen. Aleksandra Dwornikowa. Dowodzenie zgrupowaniem południowym prawdopodobnie objął gen. płk Siergiej Surowiki, za którym od ponad 30 lat ciągną się zarzuty o korupcję i brutalność.

Piątek, 24 czerwca

Ostatnie ukraińskie wojska przebywające w Siewierodoniecku otrzymały rozkaz wycofania się z miasta, aby uniknąć okrążenia z powodu obaw o otoczenie Lisiczańska.

Zestawy artylerii rakietowej HIMARS trafiły już na ukraiński front:

W okupowanym przez Rosjan Chersoniu w wyniku eksplozji samochodu-pułapki zginął jeden z namiestników okupanta – szef administracji wojskowo-cywilnej ds. rodziny, młodzieży i sportu – Dmitrij Sawluczenko.

Ukraińcy za pomocą dronów nie tylko niszczą rosyjskie pojazdy, ale też oczyszczają drogi zaminowane przez wroga:

Wołodymir Zełenski również w piątek skomentował decyzję UE o uznaniu Ukrainy jako oficjalnego kandydata do Wspólnoty. Na Telegramie napisał:

Oficjalnie uznano, że Ukraina nie jest żadnym mostem ani poduszką między Zachodem a Rosją, nie jest buforem między Europą a Azją, żadną strefą wpływów czy szarą strefą ani terytorium tranzytowym. Nie jest granicą między orkami a elfami. Ukraina jest przyszłym równym partnerem dla co najmniej 27 krajów UE. Ukraina jest kandydatem do akcesji do Unii Europejskiej!„.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 530 żołnierzy, 1507 czołgów, 3637 transporterów opancerzonych, 759 systemów artyleryjskich, 99 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 182 śmigłowce, 622 drony, 14 okrętów i łodzi oraz 2553 inne pojazdy.

Szef ługańskiej administracji wojskowej Sierhij Hajdaj poinformował, że ukraińskie siły zbrojne będą zmuszone opuścić Siewierodonieck. Jak napisał na Telegramie:

„Niestety, będziemy musieli ewakuować nasze wojska z Siewierodoniecka, ponieważ pozostawanie na zniszczonych pozycjach jest bez sensu a liczba zabitych rośnie” – czytamy.

Czwartek, 23 czerwca

Wołodymir Zełenski pochwalił tę decyzję Rady Europejskiej i ocenił ją jako „wyjątkowy i historyczny moment”:

HISTORYCZNY DZIEŃ: Unia Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie oraz Mołdawii statusu kandydata do Wspólnoty. Zgodę na to wyrazili przywódcy UE.

Minister obrony Ukrainy Oleksyj Reznikow poinformował, że na Ukrainę dotarły już zestawy artylerii rakietowej HIMARS.

Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję. Ma on obejmować między innymi zakaz eksportu towarów morskich i związanych z morskim przemysłem technologii oraz innych technologii i towarów, które mogłyby służyć Kremlowi do pogłębiania represji wewnątrz kraju. Zakazane będzie też świadczenie usług finansowych i technicznych związanych z przemysłem stalowym.

Ukraińska jednostka specjalna Kraken pokazuje, w jaki sposób wykorzystuje „militarną pomoc” ze strony Rosji i naprawia uszkodzone pojazdy wroga, by pomogły bronić Ukrainy:

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 430 żołnierzy, 1504 czołgi, 3632 transportery opancerzone, 756 systemów artyleryjskich, 99 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 183 śmigłowce, 620 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2548 innych pojazdów.

Szef lokalnej administracji wojskowej Sierhij Hajdaj napisał na Telegramie, że Lisiczańsk cierpi w wyniku potężnych ostrzałów. Ocenia, że miasto atakowane jest przez sto artyleryjskich rakietowych systemów wieloprowadnicowych oraz liczną artylerię i moździerze. Według niego w ciągłym ostrzale zginęło wielu cywili.

Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że rosyjskie wojska w rejonie Lisiczańska robią postępy około 5 kilometrów na dobę. Według Brytyjczyków część ukraińskich sił musiała się wycofać, by uniknąć otoczenia a siły wroga w rejonie cały czas są wzmacniane.

Mer Dnipropietrowska Walentyn Rezniczenko oskarżył Rosjan o stosowanie pocisków kasetowych. Na Telegramie napisał, że po nocnym ostrzale na ulicach miasta i podwórkach leżą niebezpieczne pociski. Ostrzegł mieszkańców, by byli bardzo ostrożni i pod żadnym pozorem nie próbowali dotykać podejrzanych przedmiotów.

Środa, 22 czerwca

Rosja niestety dokonała pewnych postępów na południe od Łysyczańska, zajmując kilka miejscowości. Ukraińscy żołnierze toczą ciężkie walki w regionie ługańskim, jednak dają do zrozumienia, że sytuacja jest bardzo ciężka.

Według strony ukraińskiej w środę w Mikołajów uderzyło 7 rakiet. Zginęła jedna osoba a dwie zostały ranne. Według mera miasta Witalija Kima trafiona miała zostać między innymi szkoła i pięciopiętrowy budynek.

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht powiedziała w Bundestagu, że Niemcy przeszkolą ukraińskich żołnierzy w obsłudze wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej Mars II. Niemcy dostarczą na Ukrainę trzy systemy tego uzbrojenia.

Również prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że jego kraj jest gotowy na „nieprzyjacielskie kroki” po tym jak Litwa, wdrażając unijne sankcje odcięła kolejowe połączenia między Białorusią a Kaliningradem.

Dowódca fińskich sił zbrojnych gen Timo Kivinen powiedział, że jego kraj jest przygotowany na rosyjski atak, jeśli taki miałby nastąpić. jak dodał:

„Najważniejszą linią obrony jest ta między uszami człowieka, czego obecnie dowodzi wojna w Ukrainie”.

Według brytyjskiego wywiadu straty wśród wojsk powołanej przez Rosję pseudorepubliki, „Donieckiej Republiki Ludowej” (DRL), mogą sięgać nawet 55% oryginalnego stanu osobowego.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 230 żołnierzy, 1496 czołgów, 3614 transporterów opancerzonych, 752 systemy artyleryjskie, 99 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 182 śmigłowce, 614 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2543 inne pojazdy.

Ukraińcy wykonali uderzenia na rosyjskie pozycje na słynnej Wyspie Węży. W zamieszczonym na Facebooku nagraniu Siły Zbrojne Ukrainy twierdzą, że zaatakowali cele na wyspie „skoncentrowanym uderzeniem rozmaitych sił i metod zniszczenia” a Rosjanie w wyniku ataku mieli ponieść „znaczące straty”. Rosjanie z kolei twierdzą, że odparli „szaloną próbę odbicia wyspy”.

Niemieckie haubice samobieżne PzH2000 dotarły już na Ukrainę.

Wtorek, 21 czerwca

Większość Siewierodoniecka jest obecnie kontrolowana przez rosyjskie wojska. W rękach ukraińskich obrońców znajdują się jedynie zakłady Azot.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „nie może wykluczyć” zastosowania przez Rosję kary śmierci wobec dwóch pojmanych obywateli Stanów Zjednoczonych. Dwaj Amerykanie: Alexander John-Robert Drueke i Andy Tai Ngoc Huynh trafili do niewoli w Doniecku w ubiegłym tygodniu. Wcześniej kontrolowany przez Kreml pseudosąd fasadowej pseudorepubliki w Doniecku skazał na karę śmierci dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i obywatela Maroka, którzy jako ochotnicy pojechali na Ukrainę by walczyć z rosyjską agresją i trafili do niewoli.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Berlin będzie dostarczał Ukraińcom broń „tak długo, jak Ukraina będzie potrzebowała naszego wsparcia”.

Rosjanie kontynuują ofensywę w rejonie na południe od Bahmutu. Wróg miał w ostatnim czasie zyskać tereny na południu miasta.

Ciężkie walki toczą się na zachód i południowy zachód od Izjum. To wynik ukraińskiej kontrofensywy wymierzonej w rosyjskie linie zaopatrzeniowe.

Sierhij Hajdaj potwierdził, że dziś po południu odbędzie się ewakuacja miejscowości Pokrowsk. Mieszkańcy pojadą do Lwowa.

Według gubernatora obwodu charkowskiego Ołeha Syniehubowa minionej doby trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 34 100 żołnierzy, 1496 czołgów, 3606 transporterów opancerzonych, 752 systemy artyleryjskie, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 611 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2537 innych pojazdów.

Kilka eksplozji odnotowano w Mikołajowie. Nie ma doniesień o ofiarach.

Premier Gruzji Irakli Garibashvili podczas konferencji ekonomicznej w Katarze powiedział, że jego kraj chce wstąpić do NATO, ale najpierw musi rozwiązać swoje problemy terytorialne z Rosją.

Poniedziałek, 20 czerwca

Według strony ukraińskiej Rosjanie wystrzelili dziś na wschód kraju 14 rakiet w ramach „impotenckiej wściekłości spowodowanej sukcesami naszych żołnierzy”. W wyniku ataku miał zostać zniszczony magazyn żywności w Odessie. Żaden cywil nie zginął w ataku.

Rosjanie zajęli miejscowość Metelkine na wschód od Siewierodoniecka – informuje szef lokalnej administracji wojskowej Sierhij Hajdaj. Wróg nasila ataki artyleryjskie i lotnicze w okolicy.

Propagandysta Kremla Dmitrij Pieskow domaga się od Litwy zniesienia blokady połączeń lądowych z Kaliningradem. Zagroził, że jeśli blokada nie zostanie zniesiona, to rosja odpowie „broniąc swoich interesów”, blokadę nazwano też „nielegalną”. W odpowiedzi litewski MSZ odpowiedział, że obostrzenia w transporcie do rosyjskiej enklawy wynikają z sankcji Unii Europejskiej, które Litwa konsekwentnie wdraża.

W Odessie doszło do kilku eksplozji. Według niepotwierdzonych doniesień obrona przeciwlotnicza Ukraińców zestrzeliła rosyjskie rakiety.

Ukraińska artyleria w akcji:

Rosja stała się głównym dostawcą ropy naftowej do Chin. Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę i następujących w wyniku tego sankcji rosyjski import paliw do Państwa Środka zwiększył się o 55% i obecnie rosja zastąpiła Arabię Saudyjską jako główny dostawca do Chin.

Wołodymir Zełenski powiedział, że spodziewa się nasilenia rosyjskich ataków nie tylko na Ukrainie, ale też na inne kraje Europy po tym jak Komisja Europejska ogłosi oficjalnie status Ukrainy jako kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Dodał, że Ukraińcy są na to gotowi oraz przestrzegają swoich europejskich partnerów.

Szef dyplomacji UE Josep Borell nazwał rosyjską blokadę eksportu zbóż z Ukrainy „prawdziwą zbrodnią wojenną” i po raz kolejny wezwał agresora do zniesienia blokady w obliczu klęski głodu na świecie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 33 800 żołnierzy, 1477 czołgów, 358 transporterów opancerzonych, 749 systemów artyleryjskich, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 180 śmigłowców, 601 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2527 innych pojazdów.

Niedziela, 19 czerwca

Mer okupowanego przez rosjan Melitopola powiedział, że dzięki dostawom zachodniego uzbrojenia Ukraińcy byli w stanie zbliżyć się na około 10 km do miasta.

Amerykańscy analitycy z Instytutu Badań nad Wojną (ISW) oceniają, że rosyjskie wojska prawdopodobnie będą w stanie zająć Siewierodonieck, jednak stanie się to kosztem ściągnięcia sił z innych części frontu, który w ten sposób zostanie osłabiony.

Rosjanie zaatakowali rakietami Kijów – eksplozje były słyszalne w dzielnicy Wyszogorod, jednak brak doniesień na temat zniszczeń lub rannych. Mimo to mieszkańcom zalecono pozostanie w schronach.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 33 600 żołnierzy, 1468 czołgów, 3577 transporterów opancerzonych, 745 systemów artyleryjskich, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 598 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2523 inne pojazdy.

Według szefa ługańskich struktur wojskowych Sierhija Hajdaja rosjanie wysyłają swoje rezerwy z innych regionów do Siewierodoniecka, by w końcu zająć miasto.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna na Ukrainie może potrwać lata. Dodał też, że dostawa najnowocześniejszej broni Ukraińcom przyspieszy szansę na odbicie wschodnich rejonów Donbasu. Szef NATO w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild am Sonntag” oświadczył też, że „nie możemy zaprzestać wspierania Ukrainy, nawet jeśli koszty [tego] będą wysokie”.

Sobota, 18 czerwca

Wołodymir Zełenski złożył wizytę w Mikołajowie, gdzie zapewniał walczących żołnierzy, że Ukraina „na pewno zwycięży”. Prezydent Ukrainy rozdał odznaczenia oraz pozował do zdjęć z żołnierzami. Rosyjskie wojska na początku marca podeszły pod Mikołajów, ale zostały stamtąd odparte.

W sobotę doszło do wymiany jeńców: pięciu Ukraińców wymieniono za 5 rosjan.

Setki osób zgromadziły się w Kijowie na pogrzebie bohatera ukraińskiej rewolucji godności i znanego aktywisty Romana Ratusznego. Jako 17-latek uczestniczył w krwawych protestach na kijowskim Majdanie, potem działał w Kijowie jako aktywista. Po rosyjskiej inwazji 24 lutego 24-letni Roman Ratuszny zaciągnął się do armii. Uczestniczył w obronie Kijowa, potem służył jako zwiadowca w 93. Brygadzie „Chołodnyj Jar”. Poległ 9 czerwca pod Iziumem.

Rosyjskie rakiety spadły na miasto Krzywy Róg, zginęły co najmniej dwie osoby.

Niemieccy śledczy badają kilkaset kolejnych doniesień o zbrodniach popełnionych przez rosyjskich najeźdźców w Ukrainie – podaje agencja informacyjna AFP.

Ukraińska przeciwpancerna Stugna-P w akcji:

Jak informuje brytyjskie ministerstwo obrony, rosjanie prawdopodobnie wznowili swoje wysiłki mające na celu zajęcie terenów wokół Izjum.

Litwini zapowiedzieli, że zablokują import i eksport towarów z Kaliningradu za pośrednictwem kolei.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 33 350 żołnierzy, 1465 czołgów, 3573 transportery opancerzony, 739 systemów artyleryjskich, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 180 śmigłowców, 594 drony, 14 okrętów i łodzi oraz 2513 innych pojazdów.

Wołodymir Zełenski ogłosił, że z rosyjskiej niewoli uwolniona została Julia Pajewska – znana również pod pseudonimem Taira cywilna ratowniczka medyczna, która została uprowadzona przez rosyjskie wojsko 16 marca w Mariupolu. To właśnie ona dzięki nagraniom z kamery na ubraniu pokazała światu piekło obleganego przez rosjan Mariupola.

Piątek, 17 czerwca

Jak donosi ukraińska agencja Ukrinform, powołując się na słowa doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Rościsława Smirnowa, podarowane przez Polskę samobieżne armatohaubice KRAB weszły do walk o Sewierodonieck i ponoć znacząco „zmieniły sytuację” w mieście na rzecz obrońców. Według Ukraińców polskie ciężkie uzbrojenie umożliwiło ustabilizowanie tamtejszego frontu.

Zaplanowane przemówienie zbrodniarza wojennego Władimira Putina na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym (SPIEF) w Sankt Petersburgu zostało opóźnione w wyniku ataku hakerskiego.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oficjalnie ogłosiła, że KE zarekomendowała nadanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Taką samą rekomendację KE wydała dla Mołdawii.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 33 150 żołnierzy, 1456 czołgów, 3563 transporterów opancerzonych, 734 systemy artyleryjskie, 97 systemów przeciwlotniczych, 215 samolotów, 180 śmigłowców, 593 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2496 innych pojazdów.

Gubernator Odessy Maksym Marczenko twierdzi, że Ukraińcy trafili rakietą rosyjski holownik „Wasilij Bej”, który miał transportować broń, amunicję, ludzi i system przeciwlotniczy „TOR” na słynną Wyspę Węży. W sieci pojawiło się niezweryfikowane nagranie mające dowodzić skutecznego ataku, jednak dotąd nie potwierdzono jego autentyczności i że faktycznie to zdarzenie miało miejsce.

Z powodu ciągłego ostrzału opuszczenie przez cywili zakładów Azot w Siewierodoniecku jest „niemożliwe i fizycznie niebezpieczne” – powiedział Sierhij Hajdaj. Według niego w schronie pod zakładami przebywa wciąż 568 osób, w tym 38 dzieci. Dodał, że opuszczenie fabryki byłoby możliwe tylko w trakcie zawieszenia ognia.

W wywiadzie dla BBC szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po raz kolejny kłamał, że jego kraj nie najechał Ukrainy. Powiedział też między innymi, że Rosja „jest tym czym jest” i „nie wstydzimy się pokazywać, kim jesteśmy”.

Czwartek, 16 czerwca

Premier Włoch Mario Draghi po wizycie w Irpinie powiedział, że wszystko, co zniszczyli Rosjanie, zostanie odbudowane:

„Odbudujemy wszystko. Oni [rosjanie – red.] zniszczyli przedszkola, zniszczyli place zabaw dla dzieci. Wszystko zostanie odbudowane. To już się zaczęło” – powiedział włoski premier.

Co najmniej trzech cywili zginęło a 7 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Łysyczańska – powiedział Sierhij Hajdaj.

Kanclerz Niemiec powiedział w Kijowie, że rosyjska wojna i jej „niewyobrażalne okrucieństwo na Ukrainie” musi się skończyć:

„Irpin, jak Bucza, stał się symbolem niewyobrażalnego okrucieństwa rosyjskiej wojny, [symbolem] bezsensownej przemocy. Brutalne zniszczenie w tym mieście jest pomnikiem – ta wojna musi się skończyć” – powiedział Olaf Scholz.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 32 950 żołnierzy, 1449 czołgów, 3545 transporterów opancerzonych, 729 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 179 śmigłowców, 591 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2494 inne pojazdy.

W Siewierodoniecku toczą się „ciężkie walki o każdy dom” – powiedział szef lokalnych struktur wojskowych Sierhij Hajdaj. Podkreślił też pilną potrzebę otrzymania systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu w celu odepchnięcia Rosjan na dalszy dystans.

Trzej przywódcy z Europy Zachodniej mają rozmawiać z Wołodymirem Zełenskim o kandydowaniu Ukrainy do Unii Europejskiej oraz pokazać, że Zachód jest zjednoczony w pomaganiu Ukrainie.

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybyli dziś z wizytą do Kijowa:

Środa, 15 czerwca

Amerykański Departament Stanu ogłosił kolejną partię wartej miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. USA wyślą Ukraińcom między innymi kolejne 18 haubic z pojazdami do ich holowania, wraz z zapasem 36 tys. sztuk amunicji oraz części zapasowych i innego wyposażenia do tych dział. Ponadto na Ukrainę do końca miesiąca trafią zestawy artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją, 4 pojazdy taktyczne do odzyskiwania uszkodzonego ciężkiego sprzętu, dwa zestawy obrony wybrzeża Harpoon, tysiące zestawów do szyfrowanej łączności, tysiące osobistych systemów noktowizyjnych i optycznych.

I Sekretarz Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping rozmawiał telefonicznie ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem. Według oficjalnej chińskiej telewizji propagandowej CCTV wyraził chęć pomocy w rozwiązaniu sytuacji w Ukrainie. Chiński dyktator odmówił również potępienia Rosji.

Wołodymir Zełenski powiedział, że Unia Europejska powinna zaostrzyć sankcje nałożone na Rosję. Ostrzegł też, że jeśli Ukraina przegra, to celem rosyjskiej inwazji mogą się stać inne europejskie państwa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził dziś Rumunię a w ciągu dnia poleci również do Mołdawii. Według nieoficjalnych doniesień jutro ma odwiedzić Kijów.

Kolejny rosyjski czołg zniszczony przez ukraińskich żołnierzy w rejonie Izjum:

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 32 750 żołnierzy, 1440 czołgów, 3528 transporterów opancerzonych, 722 systemy artyleryjskie, 97 systemów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 179 śmigłowców, 591 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2485 innych pojazdów.

Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji granice z Polską przekroczyło już 4,067 mln osób.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej powstaną tymczasowe silosy zbożowe, które mają ułatwić eksport rolniczych zbiorów z Ukrainy.

Rosjanie wzywają obrońców Siewierodoniecka do poddania się. Agresor kontroluje większość miasta a w podziemiach tamtejszych zakładów Azot ukrywa się około 500 cywili.

Wtorek, 14 czerwca

W wywiadzie dla „La Civiltà Cattolica” papież Franciszek po raz kolejny zasugerował, że rosyjska inwazja na Ukrainę „być może została w pewien sposób sprowokowana”. Choć papież potępił „okrucieństwo rosyjskich żołnierzy”, to jednocześnie odżegnywał się od stwierdzenia, gdzie leży dobro i zło:

„Musimy odejść od typowego wzorca „Czerwonego Kapturka”, w którym to Czerwony Kapturek był dobry a wilk był zły. Coś globalnego wyłania się z tego a elementy [dobra i zła] są ze sobą mocno splecione” – powiedział Franciszek.

Polska wspiera Ukrainę dostawami różnego rodzaju sprzętu wojskowego. W poniższym nagraniu pokazano ćwiczenia Ukraińców z wykorzystaniem polskiego wielkokalibrowego karabinu wyborowego Tor:

Ukraińskie władze kontynuują ewakuację cywili z Siewierodoniecka, „kiedy tylko jest taka możliwość”. Szef lokalnej administracji wojskowej Sierhij Hajdaj powiedział, że wróg skierował do miasta dwie dodatkowe taktyczne grupy bojowe, wspierając natarcie. Wszystkie trzy mosty umożliwiające ucieczkę z miasta są obecnie nieprzsejezdne.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 32 500 żołnierzy, 1434 czołgi, 3503 transportery opancerzone, 721 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 179 śmigłowców, 588 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2473 inne pojazdy.

Ukraińcy odkryli kolejny masowy grób cywili nieopodal Buczy pod Kijowem. Pod wioską Mirockie odkryto grób z siedmioma ciałami. Wielu z zamordowanych cywili miało „związane ręce i przestrzelone kolana”.

Jak powiedział prezydent Wołodymir Zełenski, krwawa bitwa o Donbas jest jedną z „najbardziej brutalnych” w historii Europy i zbiera „przerażające” żniwo w Ukrainie. Rosjanie są coraz bliżsi opanowania całego miasta.

Poniedziałek, 13 czerwca

Rosyjska artyleria ostrzeliwuje zakłady Azot w Siewierodoniecku, w których schroniło się około 500 mieszkańców miasta. Zniszczono też most, przez co ewakuacja z Siewierodoniecka jest utrudniona.

Do Warszawy przyjechał nowy ambasador Ukrainy w Polsce. Jest nim Wasyl Zwarycz, który początek swojej misji dyplomatycznej na Facebooku opisał tymi słowami:

„Pozdrowienia z Polski! Przybyliśmy zdecydowani pracować 24/7 dla wzmocnienia przyjaźni ukraińsko-polskiej! Razem z Polską jesteśmy silniejsi i razem na pewno wygramy! Dziękuje za solidarność i wsparcie dla Ukrainy” – czytamy.

Zwarycz na stanowisku ambasadora zastąpił obecnego w naszym kraju od 2014 roku Andrija Deszczycę.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 32 300 żołnierzy, 1432 czołgów, 3492 transportery opancerzone, 718 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 213 samolotów, 178 śmigłowców, 585 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2460 innych pojazdów.

Ukraińcy proszą Zachód o pilniejsze dostawy broni do obrony Siewierodoniecka, którego obrona według Kijowa jest kluczowa dla kontrolowania wschodniego Donbasu.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony w ciągu najbliższych miesięcy kluczowe znaczenie dla sytuacji na froncie będą miały operacje przekraczania rzek. Kluczowe mają być obszary w środkowej części frontu na przestrzeni 90 km, na zachodzie rzeki Siewierski Doniec.

Niedziela, 12 czerwca

Zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Senik poinformował, że ustanowiono dwa korytarze eksportu ziaren – przez Polskę i Rumunię.

Były dowódca pułku Azow Maksym Żorin powiedział, że wiele ciał obrońców zakładów Azovstal w Mariupolu, którzy zginęli podczas oblężenia, wciąż nie zostały oddane Ukraińcom. Choć dotąd odesłano do Kijowa około 220 ciał obrońców, to według Żorina „mniej więcej tyle samo ciał” wciąż pozostaje w Mariupolu.

Wołodymir Zełenski powiedział, że ukraińskie wojsko stopniowo oswobadza tereny na zachodzie obwodu chersońskiego i odnosi również pewne sukcesy w Zaporożu.

Ukraińscy obrońcy wciąż kontrolują zakłady Azot w Siewierodoniecku, w których schroniło się też kilkuset cywili. Na ulicach miasta cały czas toczą się ciężkie walki. Jak powiedział szef lokalnych struktur wojskowych Sierhij Hajdaj, wróg będzie chciał skupić wszystkie dostępne siły i zdobyć miasto w niedzielę lub poniedziałek.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 32 150 żołnierzy, 1430 czołgów, 3484 transportery opancerzone, 715 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 582 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2455 innych pojazdów.

Polska Straż Graniczna poinformowała, że od początku rosyjskiej agresji granicę z Polską przekroczyło 4 mln osób.

Sobota, 11 czerwca

Przebywająca w Kijowie szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała prezydentowi Wołodymirowi Zełenskiemu, że opinia wykonawcza Unii Europejskiej ws. prośby Ukrainy o członkostwo w UE będzie gotowa do końca przyszłego tygodnia.

Rosyjscy okupanci rozpoczęli wydawanie paszportów mieszkańcom Melitopola i Chersonia. To kolejny element zbrodniczego wynaradawiania zajętych terenów Ukrainy.

Minister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki w państwowej telewizji powiedział, że w wyniku ostrzałów w minionym tygodniu Rosjanie zniszczyli do 300 tys. ton ziaren w różnych magazynach.

Do Kijowa przyjechała z wizytą szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Francuskie haubice samobieżne CAESAR w akcji:

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 32 050 żołnierzy, 1419 czołgów, 3466 transporterów opancerzonych, 712 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 579 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2448 innych pojazdów.

Zastępca szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, Wadim Skibicki, w rozmowie z brytyjskim „Guardianem” alarmuje, że Ukraińcy przegrywają na froncie i polegają już tylko na broni dostarczanej przez Zachód. Według Skibickiego przewaga ilościowa Rosjan w artylerii wynosi 1 do 10, a nawet 1 do 15. Dodał, że Ukraińcy dziennie zużywają 5 do 6 tys. pocisków artyleryjskich dziennie i wyczerpali już prawie wszystkie jej zapasy. Obecnie obrońcy Ukrainy korzystają już głównie z amunicji NATO kalibru 155.

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz powiedział w piątek wieczorem, że od początku inwazji Ukraina straciła już 10 tys. żołnierzy, ale straty wroga są dużo większe.

Piątek, 10 czerwca

Ukraińskie ministerstwo obrony twierdzi, że wykonano serię uderzeń na rosyjskie pozycje na południe od Chersonia – jedne z miejsc zajęte przez wroga już na początku inwazji. Według Ukraińców zaatakowano składy broni, wyposażenia i zgrupowania wojsk w pięciu różnych lokalizacjach.

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace przyjechał do Kijowa, żeby omówić z Wołodymirem Zełenskim i ministrem obrony Ukrainy Oleksijem Reznikowem kwestie dostaw uzbrojenia na Ukrainę.

W Siewierodoniecku sytuacja się nie zmienia – walki uliczne toczą się obecnie o każdą ulicę i żadna ze stron nie osiągnęła znaczącej przewagi w mieście.

Jak donosi „Le Figaro”, prezydent Francji Emmanuel Macron w przyszłym tygodniu przyjedzie do Kijowa.

Brytyjskie ministerstwo obrony: rosyjscy okupanci nie radzą sobie z sytuacją w zajętym Mariupolu: miasto staje wobec coraz poważniejszej groźby epidemii cholery, brakuje dostępu do wody pitnej, są również utrudnienia w dostępie do sieci komunikacyjnych.

Wołodymir Zełenski powiedział, że sytuacja na kluczowych odcinkach frontu w Donbasie pozostaje „bez znaczących zmian”.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 900 żołnierzy, 1409 czołgów, 3450 transporterów opancerzonych, 712 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 572 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2438 innych pojazdów.

Czwartek, 9 czerwca

Według UNHCR od początku rosyjskiej inwazji na terenie Europy zarejestrowano niemal 5 mln uchodźców z Ukrainy.

Dwaj Brytyjczycy: Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz Marokańczyk Brahim Saadoun – ochotnicy walczący dla Ukraińców – zostali skazani na karę śmierci przez marionetkowy pseudosąd w okupowanym przez Rosjan Doniecku.

Jak donosi ukraińska agencja UNIAN, w miejscowości Kadijiwka w regionie ługańskim Ukraińcom udało się zniszczyć bazę najemników z niesławnej Grupy Wagnera. Atak ukraińskich sił według wstępnych doniesień miała przeżyć tylko jedna osoba.

Okupujący Chersoń Rosjanie zapowiadają, że „rozpoczęła się integracja” tych terenów z resztą Rosji i „będzie intensywnie kontynuowana”.

Jak podaje strona ukraińska, ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 14 osiedli w obwodzie donieckim: zniszczono 37 cywilnych budynków, w tym dwie szkoły i magazyny zbożowe, zginęło 8 osób a 16 zostało rannych.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 700 żołnierzy, 1398 czołgów, 3438 transporterów opancerzonych, 711 systemów artyleryjskich, 96 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 562 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2421 innych pojazdów.

Według strony ukraińskiej w Siewierodoniecku toczą się obecnie „najtrudniejsze walki”. Mimo to Sierhij Hajdaj uważa, że z zachodnią bronią dalekiego zasięgu Ukraińcy mogliby „wyczyścić Siewierodonieck w ciągu dwóch – trzech dni”. Obecnie ewakuacja z miasta jest niemożliwa. Z kolei brytyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że rosyjskie wojska w ciągu minionych dwóch dni wzmocniło ofensywę na południe od Izium.

Środa, 8 czerwca

Władze USA zakazały obywatelom tego kraju zakupu rosyjskich akcji i obligacji. Amerykanie dalej będą mogli sprzedawać posiadane rosyjskie obligacje i akcje, jednak tylko „nie-Amerykanom”.

Norwegia oficjalnie potwierdziła, że dostarczyła Ukrainie 22 haubice samobieżne M109, wraz z dodatkowym sprzętem, częściami zapasowymi i amunicją. Przeszkolenie Ukraińców do obsługi tego sprzętu odbyło się w Niemczech.

Ukraińscy prokuratorzy od początku rosyjskiej inwazji zarejestrowali już ponad 12 tys. zbrodni wojennych, w których udział wzięło ponad 600 okupantów.

Jak informuje brytyjski wywiad, w okolicy Chersonia Ukraińcy zanotowali pewne sukcesy, między innymi opanowali tereny na na wschodnim brzegu rzeki Ingulec.

Na Ukrainę trafiły ciała 210 obrońców Mariupola i zakładów Azovstal. Zostaną teraz poddane badaniom DNA.

Bank Światowy ogłosił, że przeznaczy kolejne 1,49 mld dolarów na pomoc Ukrainie. To część pakietu pomocowego wartego ponad 4 mld dolarów, który ma pomóc Ukraińcom wypłacać pensje pracownikom rządowym i służbom socjalnym.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 500 żołnierzy, 1393 czołgów, 3429 transporterów opancerzonych, 703 systemy artyleryjskie, 96 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 559 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2406 innych pojazdów.

Rosyjska agencja propagandowa TASS podała, że 1000 obrońców Mariupola, którzy ostatecznie złożyli broń, zostanie przetransportowanych do rosji w celu dalszego „dochodzenia”.

Wtorek, 7 czerwca

Sprawujący władzę okupacyjną nad opanowanym przez siebie Mariupolem rosjanie obawiają się wybuchy epidemii cholery. Przyczyną mają być niepogrzebane rozkładające się zwłoki zamordowanych Ukraińców oraz źródła wody skażone ściekami ze zniszczonych budynków. Według niektórych doniesień rozważane jest nawet wprowadzenie kwarantanny.

Według Wołodymira Zełenskiego ponad 2500 obrońców zakładów Azovstal przetrzymywanych jest w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie okupowanej Ukrainy. Prezydent kraju dodał, że cały czas trwają negocjacje dotyczące pomocy więźniom a plany „cały czas się zmieniają”.

W rejonie Doniecka wróg ma skupiać swoje siły na atakowaniu z Izjumu w kierunku Słowiańska.

Według ukraińskich obrońców sytuacja w Siewierodoniecku jest bardzo zacięta a sytuacja „zmienia się co godzinę”. W całym mieście trwają krwawe walki uliczne.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 360 żołnierzy, 1390 czołgów, 3416 transporterów opancerzonych, 694 systemy artyleryjskie, 96 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 177 śmigłowców, 553 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2405 innych pojazdów.

Jak informuje Sierhij Hajdaj, trwają nieustannie walki na ulicach Siewierodoniecka. Ukraińcy odparli rosyjskie ataki w kierunku Nowoochtyrki i Woronowej. W rejonie Biłohorywki wróg ma wykorzystywać sabotażystów i grupy zwiadowcze.

Rząd w Fidżi orzekł, że luksusowy superjacht „Amadea”, którego właścicielem jest rosyjski oligarcha Sulejman Kerimow, ma zostać usunięty z tego pacyficznego kraju przez Stany Zjednoczone.

Jak poinformował wysoki przedstawiciel UE ds. dyplomacji i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, rosjanie zniszczyli drugi co do wielkości terminal zbożowy w Mikołajowie

Poniedziałek, 6 czerwca

Rosjanie mieli przenieść systemy przeciwlotnicze SA-15 i SA-22 na słynną Wyspę Węży. Ma to zapewnić osłonę przeciwlotniczą rosyjskim okrętom operującym wokół wyspy i blokujących Odessę.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony wykonany przez rosjan atak rakietowy na Kijów miał za cel zniszczenie dostaw sprzętu wojskowego z Zachodu.

Jak donosi CNN, będący terenem zażartej bitwy Siewierodonieck odwiedził szef ukraińskiego wywiadu wojskowego maj. gen. Kyryło Budanow, który dokonał inspekcji ukraińskich wojsk.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 250 żołnierzy, 1386 czołgów, 3340 transporterów opancerzonych, 690 systemów artyleryjskich, 96 systemów przeciwlotniczych, 211 samolotów, 176 śmigłowców, 551 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2395 innych pojazdów.

Wróg atakuje Biłohorywkę i Mikołaiwkę. Jeśli zajmie te tereny, będzie bliżej otoczenia Siewierodoniecka.

Rosjanie atakują tereny na północ od Słowiańska. Wznowili ofensywę nieopodal Swiatogorska, około 20 km od Słowiańska i według ukraińskich obrońców ponieśli ciężkie straty. Słowiańsk atakowany jest również z powietrza.

W niedzielę Wołodymir Zełenski pojawił się na linii frontu w Doniecku. Prezydent Ukrainy spotkał się z żołnierzami walczącymi w Doniecku, Ługańsku i Zaporożu. Odwiedził między innymi miasta Soledar i Łysyczańsk.

Niedziela, 5 czerwca

Według ukraińskich obrońców rosyjski generał Aleksandr Dvornikov „otrzymał zadanie by do 10 czerwca całkowicie zająć Siewierodonieck albo całkowicie odciąć autostradę Łysyczańsk-Bahmut i przejąć nad nią kontrolę” – powiedział Sierhij Hajdaj. Według niego do spełnienia tych celów rosjanie wykorzystują „wszystkie swoje rezerwy i wszystko, co mają”.

Ukraińcy twierdzą, że zestrzelili cztery rakiety zmierzające w kierunku Mikołajowa.

Wspólnik zbrodniarza Władimira Putina – Dmitrij Miedwiediew – zagroził, że jeśli Ukraińcy wykorzystają artylerię rakietową dalekiego zasięgu, którą dostaną od Amerykanów, by zaatakować cele na terytorium Rosji, to „nasze siły zbrojne nie będą miały żadnego innego wyboru, niż uderzyć w centra decyzyjne. […] Jest oczywiste i musi być zrozumiane, że te ostateczne centra decyzyjne, niestety, w tym przypadku nie są zlokalizowane na terytorium Kijowa” były rosyjski prezydent groził więc państwom Zachodu.

W nocy rosjanie ostrzelali rakietami Kijów. W stolicy było słychać minimum pięć wybuchów, ale nie ma informacji o ofiarach.

Wróg cały czas ostrzeliwuje miasta w obwodzie ługańskim. Oprócz Siewierodoniecka, który atakowany jest nieustannie i toczą się w nim zacięte walki uliczne, atakowane są również Lisiczańsk, Ustinowka, Wrubowka i Toszkowka.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 150 żołnierzy, 1381 czołgów, 3392 transportery opancerzone, 686 systemów artyleryjskich, 95 systemów przeciwlotniczych, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 548 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2360 innych pojazdów.

Jak informuje Sierhij Hajdaj, Siewierodonieck obecnie pozostaje podzielony „mniej więcej na pół” między walczące strony.

Sobota, 4 czerwca

Tak Iga Swiątek – triumfatorka tenisowego turnieju Rolanda Garrosa – po swym wielkim triumfie wsparła Ukraińców:

Rosjanie ostrzelali klasztor Wszystkich Świętych w Ławrze w obwodzie donieckim. W ataku zginęło trzech mnichów i zakonnica, cztery osoby zostały ciężko ranne. Zabytkowy klasztor, konsekrowany w 1912 roku zniszczono za czasów komunizmu, teraz największy drewniany kompleks świątynny na Ukrainie znowu płonie:

Zacięte walki o Siewierodonieck cały czas trwają: ukraińscy obrońcy odbili około połowę miasta – twierdzi szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj. Setki cywili uciekają z miasta.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 31 050 żołnierzy, 1376 czołgów, 3379 transporterów opancerzonych, 680 systemy artyleryjskie, 95 systemów przeciwlotniczych, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 540 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2337 innych pojazdów.

Ukraiński pocisk przeciwpancerny Stugna-P w akcji:

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że „w kierunku donieckim wróg strzela do pozycji naszych wojsk wzdłuż całej linii kontaktu”. W atakach rosjanie mają wykorzystywać wszystkie dostępne środki artyleryjskie oraz lotnictwo.

Minister Spraw Wewnętrznych Danys Monasyrski powiedział, że ukraińskie służby wywiadowcze są w kontakcie z pojmanymi obrońcami Mariupola i zakładów Azovstal. Jak przekazał Monasyrski, Kijów robi „wszystko co może”, żeby doprowadzić do uwolnienia jeńców.

Eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) informują, że rosyjskie władze okupacyjne rozpoczęły wydawanie rosyjskich paszportów w Chersoniu i Melitopolu, jednak „cały czas napotykają problemy z kontrolowaniem społeczeństwa na okupowanych terenach i [borykają się] z akcjami partyzanckimi”.

Piątek, 3 czerwca

Międzynarodowy Czerwony Krzyż oświadczył, że w wyniku trwającej już 100 dni rosyjskiej inwazji zniszczenia w Ukrainie „wymykają się pojmowaniu”.

Ukraińcy twierdzą, że ich ofensywa w rejonie Chersonia posuwa się naprzód i trwają walki w obwodzie berysławskim. Według Serhija Klana, doradcy szefa rady regionalnej w Chersoniu Ukraińcy odnotowali kilka lokalnych zwycięstw w rejonie Krzywego Rogu i oswobodzono kilka tamtejszych wiosek. W piątek rosjanie ponoć próbowali kontratakować, ale zostali odparci.

Tak ukraińska artyleria rozprawia się z rosyjskim czołgiem:

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 30 950 żołnierzy, 1367 czołgów, 3366 transporterów opancerzonych, 675 systemów artyleryjskich, 95 systemów przeciwlotniczych, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 535 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2329 innych pojazdów.

Prezydent Wołodymir Zełenski w wystąpieniu do parlamentarzystów Luksemburga poinformował, że obecnie rosyjskie wojska kontrolują około 20% terytorium Ukrainy a linia frontu ma ponad 1000 km długości.

Sytuacja w Donbasie jest coraz poważniejsza: wróg wykorzystuje przewagę liczebną, siłę artylerii i przewagę w ilości ciężkiego sprzętu.

Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że rosjanie obecnie kontrolują 90% terytorium obwodu ługańskiego

Dziś rozpoczyna się setny dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od 24 lutego rosjanie dopuszczają się potwornych zbrodni wojennych, na okupowanych terenach kradną wszystko co się da, gwałcą i mordują cywili, niszczą całe miasta, a mimo to nie złamali oporu dzielnych Ukraińców.

Czwartek, 2 czerwca

W Siewierodoniecku około 800 cywilów schroniło się w podziemiach tamtejszych zakładów azotowych Azot. Obiekt jest ostrzeliwany rakietami przez rosjan.

Wołodymir Zełenski oskarżył rosjan o stałą, przestępczą politykę deportowania naszych obywateli”. Podczas środowego przemówienia prezydent Ukrainy powiedział między innymi, że jak dotąd w wyniku „najohydniejszej jak dotąd” zbrodni wojennej rosjanie deportowali ponad 200 tys. ukraińskich dzieci. Jak powiedział, są to dzieci z sierocińców, mające rodziców oraz dzieci rozwiedzionych małżeństw.

Jak informuje szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj, Ukraińcy przeprowadzili kilka kontrataków w Siewierodoniecku, jednak wróg wciąż kontroluje większość miasta.

Rosyjska rakieta uderzyła w linię kolejową w rejonie na wschód od Lwowa. Pocisk uderzył w tunel kolejowy Beskidy w Karpatach. Miało to utrudnić dostawy broni i paliwa z zachodu. W ataku rannych zostało pięć osób.

Korea Południowa zapowiedziała wysłanie na Ukrainę nieśmiercionośnych zestwaów wojskowych o wartości ok. 800 tys. dolarów. Dostarczy między innymi hełmy kuloodporne, namioty, koce, narzuty na łóżka, niepsujące się wojskowe zestawy żywności, apteczki i leki.

Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdza, że rosjanie opanowali już większość Siewierodoniecka. Wciąż jednak główna droga do miasta pozostaje pod kontrolą Ukraińców.

Środa, 1 czerwca

Amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken poinformował o kolejnej dostawie broni na Ukrainę – tym razem jest to pakiet o wartości 700 mln dolarów, będący 11. częścią pomocy wartej łącznie 40 mld dol. Ten pakiet obejmuje między innymi systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc rakiet przeciwpancernych Javelin wraz z modułami startowymi.

„Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą stać przy Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba” – zapewnił Blinken.

Lokalne władze przyznają, że w rękach ukraińskich jest już zaledwie 20% Siewierodoniecka.

Prezydent Wołodymir Zełenski powiedział, że w trakcie walk na froncie w Donbasie Ukraińcy tracą „60-100 żołnierzy dziennie” a każdego dnia rany odnosi około 500 żołnierzy.

Władze Ukrainy wprowadziły nową, „uproszczoną procedurę” adopcji ukraińskich dzieci. Na Ukrainie wciąż około 17 tys. dzieci oczekuje na adopcję.

Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała, że dialog z Turcją dotyczący członkostwa jej kraju w NATO będzie kontynuowany a Szwecja będzie wszelkie kolejne „nieporozumienia” omawiać z Turcją bezpośrednio.

Rosja krytykuje decyzję USA o wysłaniu Ukraińcom zaawansowanych systemów artylerii rakietowej średniego zasięgu HIMARS. Jak powiedział zastępca rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, „fakt, że USA, jako lider innych państw, zaangażowały się w wysyłanie broni reżimowi w Kijowie jest oczywisty” i oceniany przez Rosjan „ekstremalnie negatywnie” i jako czynnik zwiększający ryzyko bezpośredniej konfrontacji.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 30 700 żołnierzy, 1361 czołgów, 3343 transportery opancerzone, 659 systemów artyleryjskich, 94 systemy przeciwlotnicze, 208 samolotów, 175 śmigłowców, 519 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2290 innych pojazdów.

Źródło: Генеральний штаб ЗСУ/Twitter

Cały czas toczą się krwawe walki uliczne na ulicach Siewierodoniecka. Jak informuje szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj, wróg opanował już około 70% miasta.

Wtorek, 31 maja

Dania odcięta od rosyjskiego gazu: tamtejszy koncern energetyczny Ørsted potwierdził, że od jutra wstrzymane zostaną dostawy rosyjskiego gazu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie wykluczył nałożenia w ciągu najbliższych tygodni kolejnych sankcji na Rosję.

Prokurator Generalna Ukrainy Irina Wenediktowa poinformowała, że Ukraina zamierza oskarżyć kolejnych 80 rosyjskich żołnierzy o zbrodnie wojenne.

Rosyjskie wojsko kontroluje już połowę Siewierodoniecka. Obcnie miasto podzielone jest na dwie strefy – każda kontrolowana przez jedną ze stron.

Gazprom potwierdził, że „całkowicie zastopował przesył gazu” do holenderskiego odbiorcy, czyli GasTerra B.V. za to, że „nie wniósł opłat w rublach”.

Kolejne wyroki na rosyjskich żołnierzy za popełnione przez nich zbrodnie wojenne: dwaj artylerzyści: Aleksandr Bobikin i Aleksandr Iwanow usłyszeli wyrok 11,5 roku więzienia za prowadzony przez nich ostrzał cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim.

Jak alarmuje doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. osierocone w wyniku rosyjskich ataków dzieci z Mariupola są wywożone z miasta w nieznanym kierunku.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 30 500 żołnierzy, 1358 czołgów, 3302 transportery opancerzone, 649 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 208 samolotów, 174 śmigłowce, 515 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2275 innych pojazdów.

Szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj przyznaje, że część Siewierodoniecka kontrolują już wojska rosyjskie. Trwają walki na ulicach miasta.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły 6. pakiet sankcji nałożonych na Rosję. Wiadomo już między innymi, że:
– ponad 2/3 importu rosyjskiej ropy zostanie zablokowane od razu, a do końca roku jej import ma zmaleć o 90%;
– powyższy zakaz dotyczy ropy transportowanej drogą morską a nie poprzez rurociąg;
– największy rosyjski bank – Sbierbank – zostanie odłączony od międzynarodowego bankowego systemu telekomunikacyjnego SWIFT.

Oprócz tego UE stworzy również nowy mechanizm finansowego wsparcia Ukrainy o wartości 9 mld euro.

Poniedziałek, 30 maja

Doradca prezydenta Ukrainy, Aleksiej Arestowicz, powiedział amerykańskiej telewizji CNN, że zwycięstwo w konfrontacji z rosją będzie mało prawdopodobne, jeśli USA wstrzymają dostarczenie Ukraińcom artylerii rakietowej dalekiego zasięgu (HIMARS). Dodał, że tego rodzaju uzbrojenie jest „kluczowe dla losów Ukrainy i jej niepodległości”.

A military victory against Russia is “unlikely” if the United States holds back supplies of long-range artillery, a senior Ukrainian official tells CNN. 

Alexey Arestovych, a Ukrainian presidential advisor, told CNN the weapons are “essential for fate of Ukraine and its independence.” 

Ukraińskie siły zbrojne twierdzą, że odnotowano pewne postępy podczas kontrofensywy na południu Donbasu. Rosjanie mieli ponieść „znaczące straty” i wycofać się z miejscowości Mikołajiwka w obwodzie chersońskim.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że nie wyśle na Ukrainę rakiet, które „mogłyby dosięgnąć terytorium rosji”.

Według francuskiej agencji informacyjnej AFP pojmanym obrońcom Mariupola z zakładów Azovstal grozi kara śmierci.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas obchodów 40. rocznicy obecności tego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim zapewnił, że poparcie NATO dla Ukrainy jest „niezłomne”.

„Putin próbuje zablokować uzasadnione aspiracje Ukrainy do większej demokracji. Robi to tylko z jednego powodu: groźby, jaką demokracja stanowi dla jego reżimu, bo tak naprawdę właśnie tego [demokracji – red.] się obawia” – powiedział Sanchez.

Rosyjskie media donoszą o wybuchu samochodu-pułapki, do którego doszło w okupowanym przez rosjan ukraińskim Melitopolu. Wybuch miał mieć miejsce nieopodal tamtejszego domu kultury, który przekształcono w siedzibę władz okupacyjnych. Trzy osoby miały zostać ranne.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 30 350 żołnierzy, 1349 czołgów, 3282 transportery opancerzone, 643 systemy artyleryjskie, 93 systemy przeciwlotnicze, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 507 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2258 innych pojazdów.

W niedzielę prezydent Wołodymir Zełenski odwiedził „frontowe pozycje” wojsk ukraińskich w rejonie Charkowa. Podczas wizyty podziękował żołnierzom za ich służbę i za to, że „ryzykują życie dla nas wszystkich i dla naszego kraju” oraz podziękował im za obronę niepodległości Ukrainy. Podczas wizyty w mieście prezydent chwalił miejscowe władze, jednak powiedział również, że zdymisjonował szefa regionalnej służby bezpieczeństw (SBU), który „nie pracował nad tym, żeby ochronić miasto od pierwszych dni [inwazji] i myślał tylko o sobie”.

Szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj poinformował, że rosjanie wkroczyli na południowo-wschodnie i północno-wschodnie obszary Siewierodoniecka. Cały czas trwają ciężkie boje o Lisiczańsk.

Niedziela, 29 maja

W Warszawie odbył się wielki Przemarsz Wdzięczności – demonstracja mieszkających w stolicy Polski Ukraińców, którzy chcieli podziękować Polakom za pomoc udzielaną podczas rosyjskiej inwazji. Pod Sejmem tysiące ludzi skandowały między innymi: „Niech żyje Polska!” i „Przyjaciele, dziękujemy”. Patronujący Przemarszowi ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca napisał na Twitterze:

„Przyjaciele poznają się na wojnie. Polacy to nasi prawdziwi przyjaciele, którzy codziennie wspólnie z nami walczą!” – napisał

Polska artyleria samobieżna trafiła na Ukrainę. Jak podało Polskie Radio 24, Ukraińska armia otrzymała od Polski 18 sztuk samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm KRAB. Polacy mieli też przeszkolić stu ukraińskich żołnierzy w obsłudze tego nowoczesnego sprzętu, który jest w stanie ostrzeliwać cele na dystansie nawet do 40 km.

Trwa nieprzerwany ostrzał Siewierodoniecka. Jak powiedział szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj, ostrzał artyleryjski miasta jest tak bezlitosny, że obecnie nie da się ocenić strat oraz liczby zabitych. W ciągu ostatnich kilku dni kilkadziesiąt budynków zostało zniszczonych.

Wojska ukraińskie rozpoczęły ofensywę w kierunku Dniepru, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Chersonia – przekroczyły rzekę Ingulec i wbiły się w rosyjskie pozycje na głębokość kilku kilometrów.

Prezydent Wołodymir Zełenski w swoim kolejnym przemówieniu zapowiedział, że wkrótce Ukraina otrzyma kolejny sprzęt wojskowy:

„Codziennie pracujemy nad wzmocnieniem naszej ochrony. To przede wszystkim dostawa broni. Każdego dnia jesteśmy bliżej tego, że nasza armia pokona najeźdźców technologią i siłą uderzeniową. Oczywiście bardzo wiele zależy od partnerów. Z ich chęci oddania Ukrainie wszystkiego, co niezbędne do ochrony wolności. I spodziewam się dobrych wieści na ten temat w przyszłym tygodniu” – powiedział prezydent Ukrainy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 30 150 żołnierzy, 1338 czołgi, 3270 transporterów opancerzonych, 631 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 504 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2240 innych pojazdów.

Według Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjskie okupacyjne władze na Krymie nakazały tamtejszym szpitalom zaprzestanie przyjmowania cywilnych pacjentów, żeby zwolnić łóżka dla rannych żołnierzy. W oświadczeniu na Facebooku Ukraińcy twierdzą również, że w tym regionie „intensywnie” gromadzona jest krew.

Sobota, 28 maja

Hiszpania wyśle na Łotwę baterię pocisków przeciwlotniczych oraz około 100 żołnierzy w ramach obecności NATO w tym kraju. Obecnie w tym kraju przebywa już około 500 innych żołnierzy NATO.

Zbrodniarz wojenny Władimir Putin podpisał ustawę podwyższającą limit wieku umożliwiający przystąpienie do rosyjskiego wojska w ramach kontraktów.

The Russian President has signed a law scrapping the upper age limit for Russians and foreigners to join the military as contract service members, according to Russian state news agency TASS. Russia’s State Duma passed the bill on Wednesday but Putin’s signature was needed for it to become law. Previously, citizens aged 18 to 40 and foreigners aged 18 to 30 could enlist in the Russian military.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonili dziś do zbrodniarza wojennego Władimira Putina, prosząc go o zawieszenie broni. Rozmowa trwała 80 minut i jak wiele poprzednich nic nie dała.

Jak alarmuje rzeczniczka Rzeczniczka Praw Człowieka na Ukrainie, wobec pojmanych żołnierzy pułku Azow rosjanie stosują „ekstremalne tortury”, między innymi duszenie, rażenie prądem, otwieranie ran, głodzenie, bicie i podawanie narkotyków.

Do zajętego przez rosjan Mariupola po raz pierwszy wpłynął statek. Załadowano na niego 2700 ton metalu, który wysłano do rosyjskiego miasta Rostów nad Donem. Ukraińcy określili ten ruch jako kolejny przykład grabieży, podobnie jak wcześniej rosjanie kradli ukraińskie zboże.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że na Ukrainę dotarły już pierwsze dostawy pocisków przeciwokrętowych Harpoon z Danii, a także pierwsze haubice samobieżne M109 ze Stanów Zjednoczonych.

Rosyjskie wojska twierdzą, że zajęły strategiczne miasto Łymań we wschodniej Ukrainie.

Ukraińskie władze wojskowe informują, że rosjanie mobilizują brygady remontowe ze specjalistycznym sprzętem, które mają naprawiać uszkodzone tory kolejowe wewnątrz okupowanych terenów ukraińskich na północy kraju, by utrzymać linie zaopatrzeniowe dla wojsk na froncie. Połączenie kolejowe między obwodem charkowskim a Iziumem na południu jest kluczowe dla dowozu zaopatrzenia dla okupanta w Donbasie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 30 000 żołnierzy, 1330 czołgów, 3258 transporterów opancerzonych, 628 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 503 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2226 innych pojazdów.

Rosjanie zwiększają intensywność ataków na oblegany Siewierodonieck. Wojska wroga otoczyły miasto z trzech stron i według niektórych doniesień opanowały część miejscowości. Jak twierdzą eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW), wkrótce rosjanie mogą opanować kolejne części miasta. Szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj zapewnia, że Siewierodonieck nie jest odcięty.

Piątek, 27 maja

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostrzega, że rosjanie czynią „powolne”, ale „namacalne” postępy w ofensywie w Donbasie. Dlatego zaapelował o więcej wsparcia wojskowego z Zachodu, w postaci między innymi wieloprowadnicowych systemów rakietowych (MLRS).

Około 90% budynków w oblężonym Siewierodoniecku zostało uszkodzonych w wyniku „zaciętej obrony” przed rosyjskimi atakami – poinformowały władze miasta.

Prezydent Ukrainy powiedział, że niemal połowa przeznaczonego na eksport ziarna z Ukrainy jest zablokowana przez rosyjską blokadę na Morzu Azowskim. Wołodymir Zełenski nazwał o potencjalną katastrofą dla światowego bezpieczeństwa żywności.

Jak informuje telewizja CNN, w obliczu coraz większej przewagi ogniowej rosjan w Donbasie amerykański rząd rozważa wysłanie walczącym z okupantem Ukraińcom systemów artylerii rakietowej M270 MLRS i M142 HIMARS. Ukraińcy od dawna proszą o dostawy uzbrojenia tego typu, aby powstrzymać rosyjską nawałę.

Jak powiedział Wołodymir Zełenski, w wyniku rosyjskiej inwazji około 12 mln Ukraińców musiało uciec ze swoich domów, z czego 5,5 mln wyjechało za granicę.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 29 750 żołnierzy, 1322 czołgi, 3246 transporterów opancerzonych, 623 systemy artyleryjskie, 93 systemy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 503 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2226 innych pojazdów.

Jak informuje amerykański Departament Obrony, ze 108 haubic M777 dostarczonych na Ukrainę 85 już wykorzystywanych jest w walce przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy. Ukraińskie wojsko chwali się również artylerią dostarczaną przez inne państwa, w tym działami FH70 kal. 155 mm, które miały dostarczyć Włochy lub Estonia:

Rosjanie posuwają się naprzód w Doniecku – przejęli jeden region w odległości około 16 km od Bahmutu. Okupan intensyfikuje ostrzał, łącząc ataki ciężkiej artylerii, rakiet, czołgów oraz rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w jednym bezlitosnym ataku na wsie i miasteczka obwodów ługańskiego i donieckiego, które wciąż są pod kontrolą Ukraińców. Obrońcy opisują sytuację jako „bardzo ciężką” i przyznają, że w niektórych miejscach konieczny może być odwrót.

Czwartek, 26 maja

Premier Finlandii Sanna Marin przyjechała do Kijowa. Odwiedziła też Irpiń i Buczę: miejsca-symbole, w których rosyjscy okupanci dopuścili się zbrodni wojennych.

Kolejni rosyjscy okupanci sądzeni są za zbrodnie wojenne. Dwaj rosyjscy żołnierze jednostki artyleryjskiej: Aleksander Bobikin i Aleksander Iwanow przyznali się do ostrzeliwania obiektów cywilnych w Dergaczach. Prowadzony przez nich ostrzał zniszczył szkołę w tej miejscowości. Obaj zostali schwytani przez Ukraińców i teraz są sądzeni. Wyrok ma zapaść 31 maja.

Rosyjskie wojska okupacyjne wysłały na ulice Mariupola 12 ekranów prezentujących rosyjską propagandę. Oprócz tego po ulicach miasta krążą też trzy samochody z zamontowanymi ekranami i nagłośnieniem, które szerzą kremlowskie treści.

Ukraiński MSZ potępił decyzję Kremla o ułatwieniach w przyznawaniu obywatelstwa rosyjskiego Ukraińcom na niektórych okupowanych terenach. Jak podkreślił ukraiński MSZ, „nielegalna akcja paszportowa w Chersoniu i Zaporożu oraz na Krymie i tymczasowo okupowanych terenach Doniecka i Ługańska to ogromne naruszenie suwerenności i terytorialnej integralności, norm i zasad praw międzynarodowych oraz obowiązków, jakie na okupanta nakłada art. 45 Konwencji Haskiej z 1907 roku oraz art. 47 Konwencji o Ochronie Cywili w Czasie Wojny” – czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

W środę zbrodniarz wojenny Władimir Putin podpisał dekret ułatwiający i przyspieszający procedurę nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terytoriów: Chersonia i Zaporoża.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 29 600 żołnierzy, 1315 czołgów, 3235 transporterów opancerzonych, 617 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 502 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2225 innych pojazdów.

Jak donosi na Telegramie służba prasowa Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, rosjanie ostrzelali Lisiczańsk oraz leżącą nieopodal wieś Ustymówka. Zginęło trzech cywili, uszkodzono też centrum pomocy humanitarnej.

Wołodymir Zełenski stanowczo potępił słowa byłego sekretarza USA Henry’ego Kissingera, który stwierdził we wtorek, że negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją powinny mieć na celu utworzenie granicy wzdłuż „linii kontaktu” w Donbasie według obecnej linii frontu. Prezydent Ukrainy tak skomentował te słowa:

„Nieważne, co Rosja zrobi – zawsze pojawi się ktoś, kto powie: „weźmy pod uwagę jej interesy”. W tym roku w Davos znowu pojawił się taki głos. Pomimo tysięcy rosyjskich rakiet uderzających w Ukrainę. pomimo dziesiątek tysięcy zabitych Ukraińców. Pomimo Buczy, Mariupolu i innych miejsc. Pomimo zniszczonych miast. I pomimo „obozów filtracyjnych” stworzonych przez państwo rosyjskie, w których ludzie są mordowani, torturowani, gwałceni i upokarzani niczym na przenośniku taśmowym. Rosja wszystko to robi w Europie. A mimo to […] pan Kissinger wychynął z głębokiej przeszłości i twierdzi, że część Ukrainy powinna zostać oddana Rosji”.

Wygląda na to, że pan Kissinger ma kalendarz nie z 2022, a z 1938 roku i wydawało mu się, że mówi nie do słuchaczy w Davos, ale że przemawia w Monachium. Tak przy okazji: w 1938 roku, kiedy rodzina pana Kissingera uciekała z nazistowskich Niemiec, on miał 15 lat„. Zełenski dodał, że „wielcy geo-politycy” nie zawsze dostrzegają zwykłych ludzi: „Zwykli Ukraińcy. Miliony tych, którzy obecnie żyją na terenach, które oni [politycy tacy jak Kissinger – red.] proponują wymienić za iluzję pokoju. Zawsze trzeba widzieć ludzi”

Trwają zacięte walki wokół strategicznego miasta Siewierodonieck, którego zajęcie oznaczałoby kontrolę obwodu ługańskiego. Jak informują Ukraińcy, w rejon miasta rosjanie ściągają żołnierzy z innych regionów, by wzmocnić ofensywę „za wszelką cenę”. Według szefa ługańskiej administracji wojskowej Serhija Hajdaja, „kolejny tydzień jest ważny”: „Jeśli [rosjanie] nie osiągną celu do soboty lub niedzieli, to opadną z sił i nasza sytuacja się ustabilizuje” – powiedział.

Środa, 25 maja

Ukraińscy zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji prowadzą zbiórkę funduszy dla ukraińskiej armii. Zespół Kalush Orchestra wystawił na aukcję zdobyte przez siebie trofeum. Oprócz tego lider grupy, Oleh Psiuk, oferuje też na sprzedaż swoją charakterystyczną czapkę, z własnoręcznym podpisem. Pozyskane w ten sposób pieniądze wesprą ukraiński wysiłek wojenny.

Ukraińcy w walce korzystają już francuskich samobieżnych haubic kal. 155 mm CAESAR. Prawdopodobnie 12 takich zestawów uczestniczy w walkach z rosyjskimi okupantami.

Ukraińskie wojska musiały wycofać się z miasta Switłodarśk we wschodnim Donbasie. Ukraińcy zapewniają, że nie jest to ucieczka, lecz przegrupowanie. W okupowanym teraz przez Rosjan mieście pozostało około 10 tys. cywili – wcześniej opuściło je jedynie około 30% mieszkańców.

Podczas rozmowy zdalnej z uczestnikami konferencji w Davos prezydent Wołodymir Zełenski powiedział, że „pierwszym krokiem do rozmów” mogłoby być wycofanie rosyjskich wojsk za granice realnie obowiązujące przed 24 lutego. Prezydent Ukrainy dodał też, że może się zgodzić tylko na bezpośrednie rozmowy z Putinem.

Dorada mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, powiedział że obecnie jest to „miasto duchów” a rosjanie wymordowali lub zabili w trakcie oblężenia prawdopodobnie co najmniej 22 tys. mieszkańców miasta. Doradca mera miasta twierdzi, że ta liczba prawdopodobnie jest znacznie większa.

Cztery rosyjskie rakiety manewrujące spadły na Zaporoże, powodując duże zniszczenia. Choć jedna z rakiet została zestrzelona, trzy inne eksplodowały w mieście, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc trzy inne. Uszkodzne zostały 62 budynki mieszkalne. Przez całą noc odzywały się alarmy przeciwlotnicze.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 29 450 żołnierzy, 1305 czołgów, 3213 transporterów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 491 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2218 innych pojazdów.

Wtorek, 24 maja

Gubernator obwodu ługańskiego poinformował, że jest już za późno na ewakuacje cywili z oblężonego Sewierodoniecka. W ostrzeliwanym bez przerwy przez rosjan mieście wciąż ma się znajdować około 15 tys. cywili.

Jutro w Ankarze przedstawiciele Szwecji i Finlandii spotkają się z władzami tureckimi. Będą rozmawiać na temat zgłaszanych przez Turcję obiekcji dotyczących przystąpienia obu skandynawskich państw do NATO.

Z powodu olbrzymich strat na wywołanej przez siebie wojnie rosyjski parlament rozważa zniesienie górnego limitu wieku dla chętnych do wstąpienia do armii.

Okupacyjne rosyjskie władze Chersonia wzywają do utworzenia przez Rosję wojskowej bazy w regionie.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 29 350 żołnierzy, 1302 czołgi, 3194 transportery opancerzone, 606 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 205 samolotów, 170 śmigłowców, 480 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2213 innych pojazdów.

Sztab Generalny Ukrainy informuje, że rosjanie intensyfikują ataki na rejon Łysyczańska i Siewierodoniecka.

Więcej nowoczesnej broni dla Ukrainy: Jak poinformował sekretarz obrony USA Lloyd Austin, 20 krajów zgodziło się wysłać więcej nowoczesnego uzbrojenia, np. Dania wyśle Ukraińcom pociski przeciwokrętowe „Harpoon”, Polska, Grecja, Norwegia i Włochy – amunicję i systemy artyleryjskie a Czechy: śmigłowce, czołgi i rakiety.

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z ataku na rosyjski czołg wykonanego przez drona-kamikadze Switchblade. Atak został też sfilmowany z innego drona:

Piekło Mariupola: W piwnicy jednego z bloków mieszkalnych, który zawalił się w wyniku rosyjskiego ostrzału, znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu.

Rosja wycofała swoją kandydaturę z puli państw, które chciały gościć światową wystawę Expo 2030, bo uznała, że „w wyniku obecnej „antyrosyjskiej kampanii” jej kandydatura nie zostałaby oceniona uczciwie.

Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak podpisał zapytanie ofertowe ws. pozyskania kolejnych baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot. Polska planuje pozyskać 6 kolejnych baterii tego systemu.

Siły zbrojne Kolumbii wysyłają 11 saperów, którzy będą szkolić ukraińskich wojskowych w rozminowywaniu i usuwaniu niewybuchów. Specjaliści będą stacjonować w „sąsiednim państwie NATO” i tam prowadzić szkolenie Ukraińców.

Poniedziałek, 23 maja

Borys Bondarew – przedstawiciel Rosji przy ONZ w Genewie – oficjalnie zrezygnował z funkcji. To protest przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oskarżył też Władimira Putina o zbrodnie przeciwko Ukraińcom i własnemu narodowi. Jak napisał w rozesłanym do dyplomatów z całego świata liście „nigdy nie wstydził się tak bardzo za swój kraj, jak po inwazji z 24 lutego”.

Sieć Starbucks w poniedziałek oświadczyła oficjalnie, że wychodzi z Rosji i zamyka wszystkie swoje placówki w tym kraju.

Od wtorku przebywający w Niemczech Ukraińcy będą mogli wymieniać posiadane przez siebie hrywny na euro bez dodatkowych opłat. Jak informuje niemieckie ministerstwo finansów, każdy uchodźca będzie mógł wymienić kwotę do wysokości 10 tys. hrywien. Wymieniane będą banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Wymieany będzie można dokonywac w niemieckich bankach.

Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że rząd Polski zrywa liczące niemal 30 lat porozumienie z Rosją dotyczące dostaw gazu i związanej z tym infrastruktury. Międzyrządowa umowa z 1993 roku dotyczyła gazociągu Jamał. Teraz Polska nie będzie już dbać o infrastrukturę przesyłową, nie będzie prowadzić napraw i remontów gazociągu, który transportuje gaz przez nasz kraj na zachód.

Według agendy ONZ ds. uchodźców (UNHCR) od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło co najmniej 6,5 mln uchodźców. Ponad 3,5 mln z nich przyjechało do Polski.

Wołodymir Zełenski wygłosił transmitowane na żywo przemówienie do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. powiedział w nim między innymi, że po wygnaniu wroga ze swojego terytorium Ukraińcy odbudują miasta i przemysł w „największym wysiłku od II wojny światowej”. Zaoferował wolnemu światu „historyczną okazję” i zaapelował do całego świata o pomoc w tym wysiłku.

21-letni rosyjski żołnierz Vadim Shysimarin został skazany przez sąd w Kijowie na dożywocie za zbrodnię wojenną, jakiej dopuścił się, zabijając bezbronnego cywila w okupowanej części Ukrainy. Shysimarin na rozkaz zastrzelił bezbronnego cywila, 62-letniego Ołeksandra Szelipowa.

Ukraińcy dziękują Polakom za pomoc, jakiej udzielają im od początku rosyjskiej inwazji:

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 29 200 żołnierzy, 1293 czołgi, 3166 transporterów opancerzonych, 604 systemy artyleryjskie, 93 systemy przeciwlotnicze, 204 samoloty, 170 śmigłowców, 476 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2206 innych pojazdów.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zapowiedziała, że jej kraj wyśle do Wielkiej Brytanii kolejnych 30 doradców wojskowych, którzy wesprą odbywające się tam szkolenia żołnierzy ukraińskich. Nowozelandzcy żołnierze mają stacjonować w Wielkiej Brytanii do końca czerwca i będą szkolić Ukraińców z obsługi lekkiej haubicy L-119.

Wołodymir Zełenski ogłosił historyczną decyzję wspólnych kontroli celnych prowadzonych razem z Polakami. Określił to jako „początek naszej integracji ze wspólnym obszarem celnym Unii Europejskim”. Ukraiński prezydent podkreślił, że znacznie przyspieszy to procedury na granicy oraz ograniczy ryzyko korupcyjne.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony rosyjskie straty w Ukrainie są już „w miarę podobne” do tych poniesionych podczas dekady krwawej okupacji Afganistanu.

Jak informuje polska Straż Graniczna, coraz więcej Ukraińców, którzy wcześniej wyjechali do Polski, obecnie wraca do kraju. Według SG w ciągu ostatniej doby na Ukrainę wjechało ponad 47 tys. osób, w tym prawie 44 tys. Ukraińców.

Niedziela, 22 maja

Parlament Ukrainy przedłużył stan wojenny o kolejne 90 dni – do 23 sierpnia. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić prezydent Zełenski.

Wielkie wyróżnienie dla Rzeszowa: Wołodymir Zełenski ustanowił specjalny tytuł honorowy: miasto-ratownik. Przyznawany on będzie miastom partnerskim Ukrainy, które pomagają Ukraińcom w walce o wolność. Pierwszym miastem, które otrzymało ten honorowy tytuł, jest Rzeszów.

Andrzej Duda wygłosił orędzie do Ukraińców w parlamencie w Kijowie. Jest pierwszym przywódcą innego państwa, który wygłosił je w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji:

„Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy. […] Jestem dziś w stolicy wolnej i demokratycznej Ukrainy, która od prawie 90 dni stawia bohaterski opór barbarzyńskiej agresji. […] Chciałem zapewnić, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej. Razem jesteśmy silniejsi, nie wolno nam tej szansy zmarnować. Drodzy ukraińscy przyjaciele, miliony ludzi, którzy musieli wyjechać, nie są w naszym kraju uchodźcami, tylko gośćmi. Są bezpieczni i będą mogli wrócić, jak tylko pokonacie rosyjskiego okupanta. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie. Wielkie zło wyzwoliło wielkie dobro. Będziemy dobrymi sąsiadami już na zawsze. To wielka dziejowa szansa, wielki przełom. Nie wystraszyliśmy się rosyjskich gróźb, ale to wy jesteście bohaterami” – mówił prezydent Polski.

Sewierodonieck został zaatakowany z „czterech różnych kierunków”, jednak na szczęście Rosjanom nie udało się przebić do miasta – informuje Serhij Hajdaj. Mimo to trwa ostrzał dzielnic mieszkalnych a most w leżącym nieopodal Łysyczańsku został wysadzony.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 29 050 żołnierzy, 1258 czołgów, 3141 transporterów opancerzonych, 599 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 204 samoloty, 170 śmigłowców, 470 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2194 inne pojazdy.

W najnowszym przemówieniu do narodu Wołodymier Zełenski określił sytuację w Donbasie jako „ekstremalnie trudną”. Z kolei szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj powiedział, że rosjanie próbują zniszczyć Sewierodonieck a na przedmieściach tego miasta toczą się ciężkie walki.

Rosyjskie media donoszą, że Kreml rozważa możliwość wymiany pojmanych w Mariupolu żołnierzy batalionu Azow za Wiktora Medwiedczuka – prorosyjskiego ukraińskiego polityka i oligarchę, którego Ukraińcy schwytali w kwietniu podczas próby ucieczki.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak dał do zrozumienia, że Ukraińcy nie zaakceptują żadnych ustępstw terytorialnych w imię zawarcia pokoju:

„Każde ustępstwo wobec Rosji nie jest drogą do pokoju, ale wojną odłożoną na kilka lat. Ukraina nie handluje ani swoją suwerennością, ani terytoriami i mieszkającymi na nich Ukraińcami” – napisał na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Kijowa, gdzie spotkał się już z Wołodymirem Zełenskim. Dziś w siedzibie Rady Najwyższej jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny wygłosi orędzie.

Sobota, 21 maja

Rosja nałożyła swoje sankcje na 963 Amerykanów, w tym na prezydenta USA Joe Bidena. Wśród osób, które teraz nie mogą wjechać do tego kraju znalazło się wiele zaskakujących nazwisk, w tym np.: aktor Morgan Freeman, twórca Shreka Jeffrey Katzenberg.

Rosjanie twierdzą, że udało im się zniszczyć „dużą partię” zachodniego uzbrojenia, które dotarło na Ukrainę. Mieli tego dokonać za pomocą wystrzelonej z okrętu podwodnego rakiety manewrującej Kalibr, która miała uderzyć w cel w obwodzie żytomierskim na zachód od Kijowa.

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą Ukrainie pakiet pomocy o wartości 40 mld dolarów. Ułatwi ona dostawy nowoczesnego uzbrojenia oraz pomocy medycznej i humanitarnej.

Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu do Finlandii. Informację tę potwierdził fiński państwowy operator Gasum.

Rosyjska rakieta zniszczyła budynek centrum kultury w mieście Łozowa. 7 osób zostało rannych, w tym 11-letnie dziecko. Prezydent Wołodymr Zełenski nazwał ten atak „całkowicie złym” i „absolutnie głupim”.

Ukraiński sztab informuje, że odparto 11 rosyjskich ataków w regionach donieckim i ługańskim.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 28 850 żołnierzy, 1278 czołgów, 3116 transporterów opancerzonych, 596 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 204 samoloty, 169 śmigłowców, 462 drony, 13 okrętów i łodzi oraz 2178 innych pojazdów.

Kolejni wysocy rangą rosyjscy oficerowie zamienili się w gruz 200: Siły Zbroje Ukrainy informują, że zginęli dowódca baterii przeciwlotniczej 37. OMSBR, kpt. Siergiej Tichonkich i dowódca kompanii 22. GRU Denis Evsejenko.

Rosjanie ogłosili, że przejęli już kontrolę nad kompleksem Azovstal. Był to ostatni punkt oporu wojsk ukraińskich w Mariupolu. Wczoraj ostatni obrońcy poinformowali, że otrzymali rozkaz złożenia broni. Nie wiadomo, co obecnie dzieje się z Ukraińcami wziętymi do niewoli.

Piątek, 20 maja

W piątek rozpoczęła się ewakuacja medyczna rannych na wojnie w Ukrainie przebywających w polskich szpitalach do Francji. Nad Sekwanę trafią też ukraińskie dzieci chore na nowotwory, które obecnie leczone są w Polsce.

W piątek Niemcy i Katar podpisały wzajemne partnerstwo energetyczne. Na mocy tej umowy Niemcy będą otrzymywać gaz skroplony LNG. Pierwsze dostawy zaplanowano na 2024 rok. Jest to element uniezależniania się od dostaw gazu z rosji. Również w ramach planu zwiększenia dywersyfikacji Niemcy rozpoczęli w maju prace konstrukcyjne nad zainstalowaniem pływającego terminala LNG w Wilhelmshaven.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony zapowiedział, że niemieckie ciężkie zestawy przeciwlotnicze Gepard trafią na Ukrainę w czerwcu. Na początku wysłanych zostanie 15 zestawów, które pełną gotowość operacyjną na miejscu mają osiągnąć w połowie przyszłego miesiąca.

Dowódca Pułku Azow płk. Denis Prokopenko poinformował w krótkim nagraniu wideo, że otrzymał „rozkaz chronienia życia i zdrowia żołnierzy” i zaprzestania obrony. Z nagrania wynika, że w najbliższej przyszłości dowódcy oddziału mają opuścić Azovstal.

W trwających obecnie w Polsce manewrach wojskowych Defender Europe 2022 uczestniczy ponad 3500 żołnierzy z USA oraz 6 tys. żołnierzy z Danii, Estonii, Niemiec, Francji, Łotwy, Litwy, Holandii, Polski, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Prezydent Wołodymir Zełenski powiedział, że Donbas został „całkowicie zniszczony” i wciąż mają miejsce uderzenia w regionie odeskim. W regionie czernichowskim na północ od Kijowa uderzenie rakietowe w wieś Desna zabiło „wiele osób”.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 28 700 żołnierzy, 1263 czołgi, 3090 transporterów opancerzonych, 596 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 204 samoloty, 168 śmigłowców, 460 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2162 inne pojazdy.

12 osób zginęło w ostrzale Ługańska, które miało miejsce w czwartek. Zniszczeniu uległo 60 domów mieszkalnych – informuje szef lokalnej administracji wojskowej Serhij Hajdaj,

Czwartek, 19 maja

Premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinistö wspólnie odwiedzili Joe Bidena w Białym Domu.

„Oba kraje mają silne instytucje demokratyczne, silną armię, silną i przejrzystą gospodarkę oraz silne moralne poczucie słuszności. A więc spełniają wszystkie wymagania NATO, a nawet więcej” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Ukraińska artyleria ostrzelała stanowisko dowodzenia rosyjskiej 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim. W ataku miało zginąć trzech oficerów a inni ważni dowódcy mieli zostać ranni, w tym p.o. dowódcy formacji pułkownik Jan Suchanow.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z gazetami grupy medialnej Funke powiedział, że choć 28 kwietnia Bundestag zadecydował o przekazaniu Ukraińcom ciężkiego sprzętu, to do dziś nie otrzymali oni ani jednej sztuki uzbrojenia z Niemiec.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w czwartek, że akcesja Ukrfainy do Unii Europejskiej nie może zostać przyspieszona, nawet mimo rosyjskiej agresji.

Według strony rosyjskiej w ciągu minionych 24 godzin poddało się kolejnych 771 obrońców zakładu Azovstal. Łącznie w ostatnich dniach broń miało już złożyć 1730 obrońców Mariupola.

Japonia podwoiła pomoc finansową dla Ukrainy do poziomu 600 mln dolarów.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż potwierdza, że zarejestrował setki ukraińskich jeńców wojennych, którzy opuścili Azovstal w Mariupolu.

Rosjanie ostrzelali miejscowość Bahmut w Doniecku – ważny węzeł komunikacyjny, którym Ukraińcy przewożą uzbrojenie na front. Rakiety trafiły między innymi w pięciopiętrowy budynek mieszkalny. Z 73 tys. mieszkańców miasta obecnie przebywa w nim około 20 tysięcy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 28 500 żołnierzy, 1254 czołgów, 3063 transportery opancerzony, 595 systemów artyleryjskich, 93 systemy przeciwlotnicze, 203 samoloty, 167 śmigłowców, 455 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2157 innych pojazdów.

Amerykański Sekretarz Stanu Anthony Blinken zapowiedział, że USA przekażą dodatkowe 215 mln dolarów w postaci pomocy żywnościowej dla Ukrainy. Wezwał też inne państwa do pomocy w walce z globalnym kryzysem żywnościowym wywołanym przez rosyjską inwazję.

Według Ukraińskiego wojska wróg próbował przełamać obronę w rejonie Słowiańska, jednak mu się to nie udało i poniósł ciężkie straty. Pomimo ciężkiego ostrzału artyleryjskiego w ciągu minionej doby nie ma oznak opanowania nowego terytorium przez rosjan.

Środa, 18 maja

Prezydent Mołdawii Maia Sandu podczas wizyty w Parlamencie Europejskim zażądała wycofania rosyjskich wojsk z okupowanego przez nie rejonu Naddniestrza.

Na spotkaniu ambasadorów NATO przedstawiciel Turcji zablokował wstępną decyzję o rozpatrzeniu wniosków o przystąpienie do Paktu Finlandii i Szwecji.

Pierwszy rosyjski żołnierz osądzony za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie: 21-letni Vadim Sziszimarin został uznany winnym przez sąd w Kijowie popełnienia zbrodni wojennej. Podczas rosyjskiej okupacji terenów w rejonie miasta Sumy rosjanin zamordował 62-letniego nieuzbrojonego cywila.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska przeznaczy w tym roku dodatkowe 9,5 mld euro na pomoc dla Ukrainy.

Fiński operator gazowy Gasum ostrzega, że w nadchodzący weekend Rosja może odciąć dostawy gazu do Finlandii. Wcześniej odcięła dostawy energii elektrycznej do tego kraju. To reakcja na zgłoszony już oficjalnie przez Finlandię i Szwecję wniosek o członkostwo w NATO.

To koniec heroicznej obrony Azovstalu, która na wieki zapisze się w historii. Według rosjan pozostali w kompleksie ukraińscy żołnierze złożyli broń. Miało to zrobić 959 żołnierzy. Co prawda Ukraina nie potwierdza samego faktu poddania się, jednak oddaje hołd wojownikom, których „opór osłabił presję wojsk rosyjskich na Kijów, bo zablokował pochód 20 tys. najeźdźców na Zaporoże i w Doniecku, umożliwiając naszej armii przeorganizowanie się i otrzymanie broni z Zachodu”.

Stało się! Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły wnioski o wstąpienie do NATO.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 28 300 żołnierzy, 1251 czołgów, 3043 transportery opancerzony, 586 systemów artyleryjskich, 91 systemów przeciwlotniczych, 202 samoloty, 167 śmigłowców, 441 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2137 innych pojazdów.

Ukraińcy alarmują, że wróg zwiększa presję w celu przełamania obrony w regionie Ługańska. W celu wzmocnienia ofensywy rosjanie wysłali w ten rejon dodatkowe 15 śmigłowców. Trwa intensywny ostrzał artyleryjski i naloty bombowe na miejscowości wokół Sewierodoniecka i Lisiczańska. Obecnie okupant kontroluje około 90% obwodu ługańskiego.

Wtorek, 17 maja

To już koniec bohaterskiego oporu Ukraińców w Mariupolu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że obrońcy Azovstalu będą traktowani zgonie z międzynarodowym prawem, jednak trudno wierzyć Rosjanom, którzy od początku inwazji dokonywali bestialskich zbrodni na Ukrainie. Ukraińcy liczą, że nastąpi wymiana jeńców między stronami..

Parlament Finlandii przegłosował zgodę na złożenie wniosku o dołączenie Finalndii do NATO. Za wnioskiem głosowało 188 parlamentarzystów, 8 było przeciw.

Historyczny dzień: szefowa szwedzkiego MSZ Ann Linde podpisała oficjalny wniosek Szwecji o akcesję do NATO.

Szef administracji wojskowej w Ługańsku, Serhij Hajdaj, poinformował, że rosjanie uderzyli rakietami w budynek szpitala w Sewierodoniecku a także w rejonie Popasnej. W ostatnich atakach rakietowych zginęło 10 cywili.

Kolejny ciężki ostrzał rakietowy miał miejsce w Czernichowie, na północ od Kijowa. We wtorek rano na wieś Desna miały spaść rakiety – według Wiaczesława Chausa, szefa administracji wojskowej w regionie, jest wielu zabitych i rannych.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 27 900 żołnierzy, 1235 czołgów, 3009 transporterów opancerzonych, 578 systemów artyleryjskich, 90 systemów przeciwlotniczych, 201 samolotów, 167 śmigłowców, 436 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2109 innych pojazdów.

Wczesnym rankiem rosjanie zaatakowali rakietami ukraińską bazę wojskową leżącą około 15 km od granicy z Polską. Również o świcie okupant ostrzelał Ochtyrkę w regionie Sum – w ataku co najmniej 5 osób zostało rannych.

Ewakuacja Ukraińców z Mariupola. Dowódcy ukraińskich jednostek broniących się w zakładach Azovstal w Mariupolu otrzymali rozkaz „ratowania życia swoich żołnierzy” – ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińcy ogłosili zakończenie „misji wojskowej” w oblężonym mieście. Z oblężonych zakładów ewakuowano ponad 250 najbardziej rannych żołnierzy. Nie wiadomo, ilu dokładnie Ukraińców dalej walczy w mariupolskim szańcu – ocenia się, że może to być kilkuset bohaterów. Potwierdziły się doniesienia z poniedziałku o ewakuacji Ukraińców z miasta, które stało się symbolem oporu wobec przeważających sił wroga. Wiceminister obrony narodowej Hanna Maliar w opublikowanym nagraniu wideo powiedziała, że część sił ukraińskich pozostanie w Azovstalu:

„53 ciężko ranne osoby zostały ewakuowane z Azovstalu do centrów medycznych w Nowoazowsku, gdzie otrzymają pomoc medyczną. Pozostałe 211 osób przewieziono do Oleniwki przez korytarze humanitarne” – ogłosiła Maliar. Wiceminister dodała, że w przyszłości dojdzie do „procedury wymiany” jeńców, po której ewakuowani mają wrócić „do domu”.

Poniedziałek, 16 maja

Rosjanie twierdzą, że rozpoczęli ewakuację rannych żołnierzy ukraińskich z zakładów Azovstal w Mariupolu. Według rosyjskiej agencji RIA Novosti ranni mają trafić do opanowanego przez Rosjan Nowoazowska i tam otrzymać opiekę medyczną. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno ze względu na okrucieństwo rosyjskich wojsk okupacyjnych oraz wielokrotne kłamstwa Rosjan od początku wojny tego typu twierdzenia trzeba traktować ze szczególną ostrożnością. Sprawy nie skomentowała jeszcze strona ukraińska.

SZWECJA WSTĄPI DO NATO. Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała, że jej kraj powinien wstąpić do NATO, tak samo jak planuje to zrobić Finlandia. Podczas wspólnej konferencji prasowej z przywódcą szwedzkiej opozycji Ulfem Kristerssonem dodała, że „najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa szwedzkim obywatelom jest wspólne z Finladią wstąpienie do NATO”. Pytana o to, kiedy konkretnie Szwecja planuje formalnie złożyć wniosek o członkostwo w Pakcie premier Andersson odpowiedziała, że stanie się to w tym tygodniu – „w poniedziałek, wtorek lub środę”. Ma to być skoordynowane z analogicznymi krokami ze strony rządzących w Finlandii.

McDonald’s poinformował, że sprzeda swój biznes w Rosji i całkowicie wycofa się z tego kraju.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 27 700 żołnierzy, 1228 czołgów, 2974 transportery opancerzone, 577 systemów artyleryjskich, 89 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 165 śmigłowców, 427 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2101 innych pojazdów.

Dzisiaj mają rozpocząć się duże manewry wojskowe NATO w Estonii. W ćwiczeniach o kryptonimie Hedgehog (pol. Jeż.) weźmie udział 15 tys. żołnierzy z 14 państw NATO. To największe manewry wojskowe w Estonii od 1991 roku.

Ukraińcy na granicy z Rosją: Jak informuje na Telegramie gubernator regionu Charkowa Ołeh Sinegubow, ukraińscy żołnierze uczestniczący w ofensywie idącej od Charkowa dotarli już do granicy z państwem-agresorem.

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wróg w dalszym ciągu stara się atakować ukraińskie pozycje w Doniecku, koncentruje siły w rejonie Izjum i stara się przygotować ofensywę z tego kierunku. Bez przerwy atakowany jest kompleks Azovstal w Mariupolu, w którym broni się kilkuset ukraińskich żołnierzy. Ukraińcy informują też, że odparli 17 rosyjskich ataków w rejonie donieckim i ługańskim, niszcząc między innymi 3 czołgi, system artyleryjski i 6 pojazdów opancerzonych.

W Mariupolu rosyjski wróg kontynuuje potężne ataki artyleryjskie i Główne wysiłki okupantów skupiły się na zablokowaniu i uszkodzeniu naszych jednostek na terenie zakładu Azowstal.

W niedzielę rosjanie ostrzelali szpital w Sewierodoniecku – w ataku rannych zostało 9 osób. Oprócz tego wróg ostrzelał tamtejsze domy, szkoły i fabrykę chemiczną.

Niedziela, 15 maja

Jak informuje szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, wróg cały czas próbuje zamknąć okrążenie wokół wojsk ukraińskich na obszarze Rubiżnego, Siewierodoniecka i Lisiczańska.

Finlandia idzie do NATO: Fiński rząd oficjalnie ogłosił, że złoży wniosek o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim. Teraz tę decyzję musi ratyfikować fiński parlament.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 26 400 żołnierzy, 1220 czołgów, 2958 transporterów opancerzonych, 555 systemów artyleryjskich, 89 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 164 śmigłowce, 416 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2087 innych pojazdów.

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował spis 2500 Czeczeńców, którzy walczą po stronie Rosjan.

Jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wróg cały czas atakuje zakłady Azovstal w Mariupolu oraz nieustannie stara się przedrzeć w stronę Słowiańska w obwodzie donieckim. Wojsko rosyjskie w dalszym ciągu prze w kierunku Słowiańska i Barwinkowe. Ich celem są również Łyman, Siewierodonieck, Awdijiwka i Kurachowe.

Do Zaporoża dotarł konwój kilkuset samochodów, którymi poruszali się uchodźcy z Mariupola. Konwój na wjazd do miasta czekał około trzech dni.

Wołodymir Zełenski w nocy pogratulował ukraińskiemu zespołowi Kalush Orchestra, który zwyciężył w finale Eurowizji. Prezydent Ukrainy napisał na swoim koncie na Instagramie:

„Nasza muzyka inspiruje Europę. W przyszłym roku będziemy gospodarzami Eurowizji! Zrobimy wszystko, żeby w przyszłości gospodarzem Eurowizji mógł być Mariupol” – czytamy.

Sobota, 14 maja

Prezydent Węgier Katalin Novák potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i zapowiedziała, że pierwszym krajem, jaki odwiedzi jako nowa głowa państwa będzie Polska. Novák jest pierwszą kobietą-prezydent w historii Węgier. Jest to funkcja ceremonialna – realną władzę na Węgrzech posiada premier, wybrany niedawno ponownie na to stanowisko Victor Orban.

Władze Turcji zaproponowały pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji droga morską rannych ukraińskich wojowników z zakładów Azovstal w Mariupolu. Na propozycję jeszcze nie zgodzili się rosjanie.

Portugalia zablokowała sprzedaż domu należącego do Romana Abramowicza. Jego willa w Algarve została zajęta i nie może obecnie być przedmiotem handlu. Rosyjski oligarcha próbował sprzedać nieruchomość tuż przed rosyjską inwazją.

Siły zbrojne Ukrainy twierdzą, że rosjanie wycofują się z regionu charkowskiego. To efekt ukraińskiej ofensywy, która odepchnęła okupantów na kilkadziesiąt kilometrów od drugiego największego miasta na Ukrainie.

Fingrid, fiński operator energetyczny, potwierdził, że rosjanie odcięli dostawy prądu do Finlandii. To reakcja na oficjalnie ogłoszoną chęć wstąpienia tego kraju do NATO. Ta retorsja nie powinna być szczególnie dolegliwa dla Finów, ze względu na fakt, że z rosji importowali dotąd niecałe 6% zużywanej elektryczności.

Ukraińcy apelują o więcej zachodniego sprzętu. Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Oleksandra Ustinowa wezwała Stany Zjednoczone do zapewnienia Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej oraz samolotów, ponieważ sytuacja na froncie „jest znacznie gorsza” niż na początku wojny. Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w siedzibie think tanku German Marshall Fund w Waszyngtonie Ustinowa alarmowała, że Ukraińcy tracą „znacznie więcej żołnierzy obecnie niż na początku wojny”. Dodała, że Ukraina nie chce już sowieckich samolotów, bo „wojna się zmieniła”. Według niej teraz Ukraińcom zależy na takich zachodnich broniach jak wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe (MLRS), samojezdne haubice Paladin oraz samoloty F-16. Zaapelowała też do Amerykanów o rozpoczęcie szkolenia Ukraińców na tych samolotach.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 27 200 żołnierzy, 1218 czołgów, 2934 transportery opancerzone, 551 systemów artyleryjskich, 88 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 163 śmigłowce, 411 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2059 innych pojazdów lądowych.

Prezydent Wołodymir Zełenski powiedział, że siły zbrojne Ukrainy odbiły już łącznie 1,015 miejscowości od początku wojny. W piątek odzyskano kontrolę nad sześcioma miejscowościami. Odnosząc się do „stopniowego wyzwalania rejonu Charkowa” prezydent Ukrainy podkreślił, że jest to dowód na to, że „nikogo nie zostawiamy na pastwę wroga”.

Piątek, 13 maja

Po raz pierwszy od początku inwazji amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin rozmawiał bezpośrednio ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Szojgu. To ich pierwsza rozmowa od 18 lutego.

W tym tygodniu w Niemczech rozpoczęto szkolenie Ukraińców w obsłudze samobieżnych systemów artyleryjskich Panzerhaubitze 2000. Te haubice są w stanie wysyłać pociski na odległość do 40 km. Obecnie na niemieckich poligonach szkoli się pond 60 Ukraińców. Szkolenie ma potrwać około 40 dni.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 26 900 żołnierzy, 1205 czołgów, 2900 transporterów opancerzonych, 542 systemy artyleryjskie, 88 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 162 śmigłowce, 405 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2042 inne pojazdy lądowe.

Ukraińska ofensywa na wschód od Charkowa postępuje – Ukraińcy odbijają kolejne miejscowości i stwarzają zagrożenie dla linii zaopatrzenia wroga. Aby spowolnić ukraińską kontrofensywę Rosjanie mieli wysadzić trzy mosty. Zniszczeniu miały też ulec dwie rosyjskie brygady.

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell zapowiedział, że Unia Europejska zapewni Ukrainie dalsze wsparcie wojskowe o wartości 500 mln euro.

Lokalne władze Zaporoża alarmują, że zaobserwowano oznaki prób wzmocnienia sił agresora: trwają dostawy sprzętu wojskowego i kolejnych żołnierzy. Według Ukraińców nowy kontyngent Rosjan dotarł do miejscowości Mychajliwka, tuż za obecną linią frontu.

Dzisiaj przed sądem w Kijowie po raz pierwszy stanie rosyjski żołnierz oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. 21-letni Rosjanin został oskarżony o zamordowanie nieuzbrojonego cywila jadącego na rowerze w mieście Sumy. To pierwszy proces tego typu od chwili rosyjskiej agresji 24 lutego.

Czwartek, 12 maja

Ciężka sytuacja w obwodzie ługańskim: Jak informuje szef administracji wojskowej Sierhij Hajdaj, rosjanie „całkowicie zniszczyli zajęte osiedla Ługańska” a ostrzał artyleryjski na całej długości frontu ługańskiego cały czas się nasila. Według przedstawiciela ukraińskich władz sytuacja wojsk walczących wokół Sewierodoniecka „znacząco się pogarsza”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja odbiera chęć wstąpienia do NATO przez Finlandię jako zagrożenie i będzie „analizować sytuację” oraz „podejmie stosowne kroki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo”.

Brytyjski premier Boris Johnson, pytany o to, czy Putin powinien być jeszcze kiedykolwiek przyjmowany na międzynarodowych salonach, powiedział:

„Krótka odpowiedź brzmi: Nie. Nie będzie normalizacji i Wielka Brytania nie zostawia tu cienia wątpliwości” – odpowiedział Johnson.

Premier Estonii Kaja Kallas od razu poinformowała, że jej kraj wspiera fińskie aspiracje:

„Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie. Wspieramy [wasze] błyskawiczne wejście [do NATO – red.]” – napisała premier Estonii na Twitterze.

Zgodnie z oczekiwaniami, przywódcy Finlandii publicznie ogłosili swoje poparcie dla członkostwa w NATO. Premier Sanna Marin i prezydent Sauli Niinisto oświadczyli, że „Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przystąpienie do sojuszu wojskowego NATO”. Fińscy przywódcy podkreślili, że ich kraj powinien przystąpić do Paktu „niezwłocznie”. Nie jest to jeszcze formalne rozpoczęcie drogi do Paktu Północnoatlantyckiego – decyzję o ubieganie się o członkostwo w NATO podejmie formalnie fiński parlament. Ma to nastąpić na początku przyszłego tygodnia.

Jak informuje sztab generalny ukraińskiej armii, minionej doby odparto 9 rosyjskich ataków w obwodach donieckim i ługańskim. Według Ukraińców zniszczono 8 rosyjskich czołgów, 6 bojowych wozów opancerzonych, 5 innych pojazdów, system obrony przeciwlotniczych oraz 4 drony.

Prawdopodobnie dzisiaj Finlandia ogłosi oficjalnie chęć dołączenia do NATO. Wkrótce potem to samo ma ogłosić Szwecja.

Dowódca ukraińskiej 36. brygady piechoty morskiej, która wraz z oddziałem Azow wciąż broni się przed rosyjskimi atakami w zakładach Azovstal, zaapelował o pomoc w opuszczeniu Mariupola do miliardera Elona Muska. Jak napisał na Twitterze Serhij Wołyna: „ludzie twierdzą, że przybyłeś z innej planety, żeby uczyć ludzi, jak dokonywać rzeczy niemożliwych. […] Pomóż nam wydostać się z Azovstalu do neutralnego państwa. Jeśli nie ty, to kto?” – napisał.

Ukraińcy zniszczyli dwie rosyjskie przeprawy pontonowe na rzece Siewierskij Doniec nieopodal Biłohorówki w regionie ługańskim. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że zniszczyli mosty pontonowe za pomocą artylerii. Ze zdjęć wynika również, że Ukraińcom udało się też zniszczyć kilka rosyjskich pojazdów, które próbowały przeprawić się przez rzekę.

Środa, 11 maja

Rosjanie okupujący Chersoń zapowiadają, że do końca roku zaczną wydawać rosyjskie paszporty mieszkańcom miasta.

Jak informuje wicepremier Ukrainy Irina Wiereszczuk, trwają negocjacje dotyczące wymiany jeńców między Ukrainą a rosją. Celem ukraińców jest ewakuacja rannych żołnierzy przebywających w podziemiach Azovstalu w Mariupolu.

Budynek polskiej ambasady w Moskwie został oblany czerwoną farbą.

Szef wojskowej administracji w Charkowie, Oleh Syniehubow, powiedział że wojskom ukraińskim udało się odbić kolejne miejscowości na północ od miasta. Na północ od Charkowa oswobodzono: Cirkuny, Czerkaski Tyszki, Ruski Tyszki, Bairak i Rubiżne.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar poinformowała, że uzbrojenie przekazane przez Stany Zjednoczone i państwa Zachodu już dotarło na wschodni front: „oprócz Javelinów i Stingerów na froncie wykorzystywane są już amerykańskie haubice 155 mm” – powiedziała. Dodała, że obecnie władze kraju starają się przyspieszyć tempo udzielania pomocy, bo od tego zależy życie ukraińskich żołnierzy.

Jak informuje brytyjski Guardian, władze Ukrainy zapowiedziały, że zastopują przepływ rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej przez swoje punty tranzytowe. GTSOU – ukraiński operator gazowy – poinformował że od środy zawiesza przesył gazu przez Sochraniwkę. Przez ten punkt tranzytowy przechodzi niemal 1/3 dostaw gazu z rosji do Europy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 26 350 żołnierzy, 1187 czołgów, 2856 pojazdów opancerzonych, 528 systemów artyleryjskich, 199 samolotów, 160 śmigłowców i 390 dronów.

Według Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy wróg próbuje przełamać obronę Ukraińców na północ od Słowiańska, wokół osiedla Oleksandriwka i Szandryhołowe.

Mer Słowiańska informuje o ataku rakietowym na miasto. Według niego na zabudowania spadły dwie rakiety, jednak jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach.

Wtorek, 10 maja

Prezydent USA Joe Biden podpisał nową wersję ustawy Lend-Lease, która podczas II wojny światowej pomogła aliantom pokonać wojska hitlerowskie. Nowa umowa ma ułatwić i przyspieszyć dostawy sprzętu wojskowego i innej pomocy do Ukrainy.

Wołodymir Zełenski wezwał przywódców świata do nacisku na Rosję, żeby odblokowała port w Odessie, aby zapobiec kryzysowi głodu na świecie. Ukraina jest olbrzymim eksporterem żywności – to m.in. z tego portu przed rosyjską inwazją wyruszały statki ze zbożem na cały świat, w tym do Afryki. Zablokowanie portu sprowadziło widmo głodu na państwa afrykańskie.

W wywiadzie dla „Financial Timesa” szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zapowiedział, że celem władz Ukrainy jest odbicie całego okupowanego terytorium, w tym Donbasu i Krymu:

„Jeśli okażemy się wystarczająco silni na froncie i wygramy bitwę o Donbas, zwycięstwem będzie dla nas wyzwolenie reszty naszych terytoriów” – powiedział Kułeba.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 26 000 żołnierzy, 1170 czołgów, 2808 transporterów opancerzonych, 519 systemów artyleryjskich, 380 dronów i 1980 innych pojazdów.

Ukraińskie wojska bronią się w oblężonych i cały czas atakowanych zakładach Azovstal. Ocenia się, że w podziemiach kompleksu uwięzionych jest kilkuset żołnierzy oraz nieznana liczba cywilnych mężczyzn. Wcześniej po wielu próbach udało się stamtąd wywieźć korytarzami humanitarnymi kobiety i dzieci.

W nocnym ostrzale rakietowym Odessy zginęły dwie osoby a pięć zostało rannych. Rosyjskie pociski uderzyły w centrum handlowo-rozrywkowe we wsi Fontanka pod miastem oraz w magazyny w dzielnicy Suworowa w Odessie.

Według Ukraińców rosjanie wzmacniają wojskową obecność na granicy w rejonie Charkowa. Ma to związek z ukraińską kontrofensywą, która odepchnęła siły agresora na odległość kilkudziesięciu kilometrów od miasta.

Poniedziałek, 9 maja

Pentagon informuje, że do Ukrainy wysłano już z USA 85 z 90 haubic M777 oraz 110 tys. z obiecanych 184 tys. pocisków kalibru 155 mm.

Rosjanie ostrzelali czterema rakietami manewrującymi Onyx region odeski. Brak doniesień o ofiarach.

Siły ukraińskie odkryły przeprawę pontonową na rzece Doniec, która miała zostać wzniesiona kilka dni temu. Powoduje to niebezpieczeństwo dla sił ukraińskich, bo ułatwia dostawy siłom rosyjskim atakującym region ługański. Jak alarmuje szef administracji wojskowej Sierhij Hajdaj, „jeśli [wróg] skonsoliduje swoje siły, to będzie w stanie rozwinąć ofensywę i zbliżyć się do dróg i odciąć region Ługańska. To oznaczałoby utratę łączności z innymi regionami”.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE w czerwcu dokona oceny wniosku Ukrainy o nadanie jej statusu kandydata do członkostwa w UE.

Rosyjski ambasador w Polsce, który chciał złożyć kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie, został oblany czerwoną farbą. Przed cmentarzem duża grupa Ukraińców i Polaków manifestowała sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji.

W Moskwie odbyła się parada z okazji tamtejszego Dnia Zwycięstwa. Wbrew obawom wolnego świata podczas swojego przemówienia zbrodniarz wojenny Władimir Putin nie ogłosił stanu wojny z Ukrainą. Prezydent Rosji wygłosił tylko propagandowe slogany, nie ogłosił też żadnego zwycięstwa odniesionego jakoby przez rosyjskie wojska. Sama parada sprzętu wojskowego była mało imponująca: odwołano przelot samolotów, pokazano mniej czołgów niż rok temu, łącznie przed Kremlem przejechało 131 pojazdów bojowych, gdy rok temu było to 197, a dwa lata temu – 234 pojazdy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 25 650 żołnierzy, 1145 czołgów, 2764 transportery opancerzone, 513 systemów artyleryjskich, 87 systemów przeciwlotniczych, 199 samolotów, 158 śmigłowców, 377 dronów, 12 okrętów i łodzi bojowych i 1970 innych pojazdów.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska  powinna rozważyć przejęcie zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych, które następnie miałyby zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy po wojnie.

Niedziela, 8 maja

Robotnicy kolejowi na Ukrainie błyskawicznie naprawiają połączenia kolejowe zniszczone przez okupantów. Po raz pierwszy od tygodni elektryczny pociąg dojechał do Irpinia. Przejechał po nowo odbudowanym moście kolejowym zniszczonym przez Rosjan. Robotnicy powiedzieli telewizji CNN, że odbudowa mostu szerokiego tylko na tyle, żeby pomieścić jedno torowisko, zajęła im zaledwie 25 dni. Według ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova, od początku inwazji Rosjanie jak dotąd zniszczyli ponad 300 mostów drogowych i kolejowych na Ukrainie. Obecnie trwają pracę nad odbudową 50 przepraw.

Amerykańska pierwsza dama, Jill Biden, złożyła niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie. Żona Joe Bidena przyjechała do Użhorodu, gdzie spotkała się z ukraińską pierwszą damą, Oleną Zełenską.

Ukraińscy żołnierze oblężeni w Azovstalu powiedzieli, że będą walczyć do końca. Jak powiedział Reutersowi zastępca dowódcy pułku Azow, kpt Światosław Palamar:

„Będziemy walczyć, dopóki żyjemy, aby odeprzeć rosyjskich okupantów”.

Wołodymir Zełenski wygłosił do ukraińskiego narodu wzruszające przemówienie z okazji Dnia Pamięci i Pojednania. Prezydent niepodległej, demokratycznej Ukrainy powiedział:

„[…] Co roku 8 maja, wraz z całym cywilizowanym światem czcimy pamięć wszystkich, którzy bronili świata przed nazizmem podczas II wojny światowej. Miliony utraconych żyć, zniszczone przeznaczenie, torturowane dusze oraz miliony powodów aby powiedzieć złu: NIGDY WIĘCEJ! W tym roku „Nigdy więcej” mówimy inaczej. Inaczej też słyszymy te słowa. Brzmią boleśnie, okrutnie. Bez wykrzyknika, ale ze znakiem zapytania. Mówicie: „nigdy więcej?”. Powiedzcie to Ukraińcom. 24 lutego słowo „nigdy” zostało wymazane, rozstrzelane i zbombardowane. Przez setki pocisków o 4 rano, które obudziły całą Ukrainę. Usłyszeliśmy potworne eksplozje. Usłyszeliśmy: „znowu”. […] Rozumieją to wszystkie kraje i narody, które teraz wspierają Ukrainę. Rozpoznają one to samo zło, pomimo tego że przybrało ono nową maskę . Bo – w przeciwieństwie do niektórych – oni pamiętają, przed czym walczyli ich przodkowie. Oni nie pomylili jednego z drugim, nie zmienili zdania, nie zapomnieli. Polacy nie zapomnieli, na czyjej ziemi naziści rozpoczęli swój marsz i gdzie padły pierwsze strzały II wojny światowej. Nie zapomnieli jak zło najpierw oskarża ofiarę, prowokuje ją, nazywa ją agresorem a następnie atakuje o 4:45 rano, twierdząc że robi to w samoobronie. I [Polacy] dostrzegli, jak powtarza się to na naszej ziemi. Pamiętają zniszczoną przez nazistów Warszawę i widzą, co uczyniono z Mariupolem […]”.

[…] Pokonamy tę zimę, która zaczęła się 24 lutego i trwa 8 maja, ale na pewno się skończy – stopi ją ukraińskie słońce! I ujrzymy świt wraz z całym naszym krajem. Rodziny i ukochani, przyjaciele i krewni znów będą razem. Wreszcie razem! Nad tymczasowo okupowanymi miastami i wioskami znów wzniesie się nasz sztandar. Wreszcie będziemy razem! Zjednoczymy się i będziemy razem. I będzie pokój! Wreszcie będziemy razem! Nie będzie już czarnych i białych marzeń – tylko błękitne i żółte marzenia. Wreszcie razem! O to walczyli nasi przodkowie. Wieczny honor dla wszystkich, którzy walczą z nazizmem! Wieczna pamięć wszystkim pomordowanym podczas II wojny światowej!” – powiedział w porywającym przemówieniu prezydent Ukrainy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 25 500 żołnierzy, 1130 czołgi, 2741 transporterów opancerzonych, 509 systemów artyleryjskich, 86 systemów przeciwlotniczych, 199 samolotów, 156 śmigłowców, 360 dronów, 12 okrętów i łodzi bojowych i 1961 innych pojazdów.

Wołodymir Zełenski powiedział, że obecnie trwają przygotowania do drugiej fazy ewakuacji z Azovstalu. Ma ona dotyczyć „rannych oraz medyków”. Ukraińcy pracują też nad możliwą ewakuacją personelu wojskowego z oblężonych zakładów.

W wyniku sobotniego ataku rakietowego na szkołę w Ługańsku mogło zginąć nawet 60 osób – podają lokalne władze. W momencie ataku rakietowego w schronie pod budynkiem przebywało 90 osób. 30 uratowano (7 z nich jest rannych).

Polska Straż Graniczna informuje, że od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już 3,237 mln osób z Ukrainy.

Sobota, 7 maja

Jak poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze z Azovstalu zostały już ewakuowane.

Ukraińcy opublikowali kolejne nagranie z ataku wykonanego za pomocą drona Bayraktar. Widać na nim między innymi moment zniszczenia rosyjskiego okrętu „Sierna”. Jednostka została zniszczona nieopodal słynnej Wyspy Węży. Jak napisało ukraińskie ministerstwo obrony w komentarzu do nagrania:

Tradycyjna parada rosyjskiej floty czarnomorskiej 9 maja tego roku będzie miała miejsce nieopodal Wyspy Węży – na dnie morza

Rosjanie uderzyli czterema rakietami manewrującymi w Odessę. Pociski miały trafić w obiekty przemysłowe. Nie ma doniesień o ofiarach ani o zniszczeniach.

Amerykańska Pierwsza Dama, Jill Biden, spotkała się w Rumunii z uchodźcami z Ukrainy.

Kolejnej grupie 50 osób udało się ewakuować z zakładów Azovstal z Mariupola.

Kontrofensywa Ukraińców odepchnęła rosyjskie wojska na północy i na wschodzie od Charkowa. Według ekspertów z amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych (ISW) w ciągu najbliższych dni napastnicy mogą zostać odepchnięci od miasta poza zasięg ich artylerii.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 25 100 żołnierzy, 1122 czołgi, 2713 transporterów opancerzonych, 509 systemów artyleryjskich, 84 systemy przeciwlotnicze, 199 samolotów, 155 śmigłowców, 341 dronów i 1934 inne pojazdy.

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie dodatkową pomoc o wartości 150 mln dolarów. Znajdzie się w niej między innymi artyleria oraz wyposażenie radarowe.

Wielka Brytania ogłosiła, że wyśle na Ukrainę dodatkowe generatory prądu, żeby umożliwić funkcjonowanie centrów dla uchodźców oraz szpitali na Ukrainie.

W piątek udało się ewakuować co najmniej 50 cywili z Azovstalu.

Polska Straż Graniczna ogłosiła, że od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już 3,212 mln osób z Ukrainy.

Ukraińcy informują, że wojska rosyjskie zaczęły wysadzać mosty, by spowolnić ukraińską kontrofensywę na północnym wschodzie kraju. Sztab Generalny Ukrainy doniósł, że okupanci wysadzili trzy przeprawy na wschód od Charkowa.

Piątek, 6 maja

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że przeszkolono już ponad 200 ukraińskich żołnierzy z obsługi amerykańskich haubic M777. Dalszych 150 ukraińskich żołnierzy jest na szkoleniu. 60 mundurowych z Ukrainy wyszkolono też w obsłudze transportera M-113.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk potwierdziła, że udało się wywieźć kolejnych 50 cywilów z Azovstalu.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 24 900 żołnierzy, 1110 czołgów, 2686 transporterów opancerzonych, 502 systemy artyleryjskie, 199 samolotów, 155 śmigłowców, 324 drony, 11 okrętów i łodzi bojowych.

Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień ukraińskie przeciwokrętowe pociski Neptun trafiły kolejny rosyjski okręt wojenny. Wcześniej Ukraińcy zatopili dzięki nim przestarzały krążownik „Moskwa”. Tym razem niedaleko słynnej Wyspy Węży pociski miały ciężko uszkodzić nowoczesną rosyjską fregatę „Admiral Makarow”. Nie wiadomo czy faktycznie do takiego zdarzenia doszło, choć niektóre źródła twierdzą nawet, że okręt miał zatonąć.

Jak informuje Reuters, Węgry, Słowacja i Czechy mają od Unii Europejskiej otrzymać więcej czasu na wprowadzenie embarga na dostawy rosyjskiej ropy.

Według ukraińskich sił zbrojnych, w ciągu minionych 24 godzin wróg nie przeprowadził znaczących ataków siłami lądowymi, jednak nieustannie prowadził ostrzał wzdłuż całej linii frontu na wschodzie i południu Ukrainy.

Niemcy dostarczą Ukraińcom 7 samobieżnych armatohaubic Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) – ogłosiła niemiecka minister obrony Christine Lambrecht podczas wizyty na Słowacji. Zasięg tej artylerii wynosi nawet do 40 km. Niemieccy instruktorzy poprowadzą też szkolenia dla Ukraińców.

ONZ planuje trzecią ewakuację z Azovstalu. Informację tę potwierdził Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Trwa nieustający atak rosyjskich wojsk na Azovstal. Kateryna Prokopenko, żona dowódcy Pułku Azow pułkownika Denysa Prokopenko, po rozmowie z mężem przekazała, że obrońcy Mariupola „liczą już tylko na cud”.

Orban po stronie Putina. Premier Węgier Viktor Orbán w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen napisał, że „jeśli Komisja Europejska będzie nadal nalegać na embargo na rosyjską ropę naftową, to poniesienie pełną odpowiedzialność za historyczną porażkę integracji Europy”.

Czwartek, 5 maja

Niemcy rozpoczęli konstruowanie w Wilhelmshaven pierwszych pływających terminali do gazu skroplonego (LNG). Ma to pomóc krajowi szybko uniezależnić się od rosyjskich dostaw gazu.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał z Wołodymirem Zełenskim przez telefon. Obaj prezydenci określili rozmowę jako „bardzo ważną i bardzo dobrą”. Prezydent Ukrainy napisał na Twitterze, że miał „dobrą, konstruktywną i ważną rozmowę” oraz podziękował niemieckiemu prezydentowi za wsparcie dla Ukrainy oraz że oczekuje, że „zostanie ono [wsparcie – red.] zintensyfikowane”.

Rosjanie starają się zniszczyć infrastrukturę kolejową Ukrainy, żeby utrudnić dostawy uzbrojenia z Zachodu.

Trwa nieustanny atak na Azovstal. Wed ług sił ukraińskich Rosjanie chcą zniszczyć zakład.

Jak poinformował Wołodymir Zełenski, kolejne 344 osoby wydostały się z oblężonego Mariupola i dotarły do Zaporoża, gdzie otrzymały niezbędną pomoc. Prezydent Ukrainy powiedział też, że cały czas trwają negocjacje dotyczące wypuszczenia kolejnych osób uwięzionych w Azovstalu. Zełenski poprosił o pomoc w tej sprawie Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział przeznaczenie kolejnych 45 mln funtów na pomoc humanitarną dla ukraińskich ofiar gwałtów. Środki zostaną rozdzielone przez agencje ONZ.

Szwecja potwierdziła, że otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych, jeśli złoży wniosek o członkostwo w NATO.

Według Ministerstwa Obrony Ukrainy część żołnierzy rosyjskiej 38. Samodzielnej Brygady Strzelców Motorowych 35. Armii Generalnej Wschodniego Okręgu Wojskowego, po tym jak oddział poniósł poważne straty, odmówiła dalszego udziału w walkach w Ukrainie.

Trwają krwawe walki w zakładach Azovstal, do których wdarli się Rosjanie. Według burmistrza Mariupola w podziemiach zakładu wciąż znajdują się setki cywili, w tym około 30 dzieci.

Środa, 4 maja

Według Associated Press w zbombardowanych przez rosyjskich zbrodniarzy teatrze w Mariupolu mogło zginąć nawet dwa razy więcej osób niż wcześniej sądzono – nawet ponad 600 cywili.

Rosjanie ostrzelali zajezdnię autobusową w Awdijewce. W ataku zginęło 10 cywilów a 20 zostało rannych.

Według CNN jedną z osób objętych szóstą rundą sankcji UE nałożonych na Rosję ma być patriarcha Cyryl- głowa rosyjskiego kościoła ortodoksyjnego.

Szwecja ogłosiła, że przywraca swoją ambasadę w Kijowie.

Wołodymir Zełenski w liście do bułgarskich parlamentarzystów poprosił Bułgarię o pomoc w remontowaniu uszkodzonych podczas walk pojazdów wojskowych.

Pojawiły się niepotwierdzone jeszcze doniesienia, jakoby wojska rosyjskie miałyby wedrzeć się do zakładów Azovstal w Mariupolu. Informuje o tym burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko. Dodaje, że stracono kontakt z obrońcami a w instalacji toczą się ciężkie walki.

Białoruś niespodziewanie rozpoczęła wojskowe manewry. Według rzecznika ukraińskiej straży granicznej Andrija Demczenko może to stanowić zagrożenie dla Ukrainy i nie wyklucza, że „Rosja może w pewnym momencie wykorzystać terytorium Białorusi przeciwko Ukrainie, ale jesteśmy na to gotowi”.

Dziś podjęta zostanie kolejna próba wywiezienia cywili z ruin Azovstalu w Mariupolu. Wczoraj do Zaporoża bezpiecznie dotarło około 150 cywili ze zrujnowanej fabryki.

UE idzie na gospodarczą wojnę z Rosją. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o kolejnych zaplanowanych przez Unię Europejską uderzeniach w rosyjski przemysł. Przede wszystkim UE w ciągu 6 miesięcy ma zrezygnować z importu rosyjskiej ropy, a do końca roku również z innych produktów rafineryjnych. Sbierbank oraz inne duże rosyjskie banki zostaną odcięte od systemu SWIFT.

Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 24 500 żołnierzy, 1077 czołgów, 2610 pojazdów opancerzonych i 491 systemów artyleryjskich, 194 samoloty, 155 śmigłowców, 303 drony i 1867 innych pojazdów.

Wtorek, 3 maja

Wieczorem rakietami został zaatakowany Lwów – doszło do kilku eksplozji. Mer miasta Andrij Sadowy zalecił mieszkańcom pozostanie w schronach.

Jak powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, o tym że 24 lutego Rosjanie zaatakują Ukrainę wiedział premier Węgier Wiktor Orban. Według niego Orban początkowo planował, korzystając z ataku, zająć część Ukrainy zamieszkałej przez mniejszość węgierską.

Pięć autobusów z cywilami ewakuowanymi wczoraj z Azovstalu w Mariupolu dotarło bezpiecznie do Zaporoża.

Według Sił Zbrojnych Ukrainy od początku inwazji wróg stracił już między innymi: 24 200 żołnierzy, 1062 czołgi, 2567 transporterów opancerzonych, 475 systemów artyleryjskich, 194 samoloty, 155 śmigłowców, 291 dronów, 10 okrętów i łodzi bojowych.

Według źródeł amerykańskich 9 maja Putin może formalnie ogłosić stan wojny z Ukrainą. Umożliwi to pełną mobilizację rosyjskich rezerw.

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w poniedziałek udało im się odeprzeć 12 ataków rosyjskich w rejonie Doniecka i Ługańska. Rosjanie cały czas prowadzą ataki z kierunku Iziumu na Rubiżne i Popasną.

Według ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, od początku inwazji Rosjanie deportowali do swojego kraju już około 1,1 mln Ukraińców, w tym niemal 200 tys. dzieci.

Papież Franciszek poinformował, że premier Węgier Wiktor Orban, z którym spotkał się pod koniec kwietnia, powiedział mu że Władimir Putin planuje zakończyć inwazję na Ukrainę 9 maja. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” papież powiedział między innymi, że według niego jedną z przyczyn wybuchu wojny miało być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”.

Poniedziałek, 2 maja

Jak przekazał wolontariusz i dziennikarz Mateusz Lachowski, sto osób ewakuowanych z zakładów Azovstal w Mariupolu nie dotarło do Zaporoża. Cywile zostali zatrzymani w Manhuszu – niedaleko Mariupola. Nie wiadomo, jaki jest ich los.

UEFA „do odwołania” zakazała brania udziału rosyjskim drużynom oraz reprezentacji tego kraju w zawodach przez nią organizowanych. W związku z tym:

 • Podczas kobiecego EURO 2022 zaplanowanego w czerwcu w Wielkiej Brytanii reprezentacja Rosjanek zostanie zastąpiona przez Portugalki;
 • Reprezentacja Rosji nie rozegra dwóch zaplanowanych na kwiecień meczów kwalifikacyjnych do kobiecego piłkarskiego Mundialu w 2023 roku;
 • W sezonie 2022-23 żaden rosyjski klub nie będzie miał prawa brać udziału w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Pucharze Konfederacji, Ligi Mistrzów kobiet oraz Młodzieżowych Mistrzostwach Europy;
 • nie będzie rozpatrywana kandydatura Rosji jako gospodarza turniejów EURO 2028 i EURO 2032.

Planowana na poniedziałek dalsza ewakuacja cywili z mariupolskiego Azovstalu nie powiodła się. Jak przekazał telewizji CNN Myhajło Werszynin, szef policji patrolowej w Mariupolu, „po tym jak misja Czerwonego Krzyża odjechała, znaleźliśmy się pod nieustającym ogniem od samego rana. Artyleria naziemna i okrętowa strzela bez przerwy, cały czas trwają też bombardowania z powietrza„.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał zbrodniarza wojennego Władimira Putina do zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę:

„Ważne jest wspólna praca na rzecz lepszej przyszłości, nie przez prowadzenia wojen z sobą nawzajem, lecz przez wspólny rozwój ekonomiczny” – powiedział kanclerz.

Według „New York Timesa” gen. Walerij Gierasimow, szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych miał opuścić punkt dowodzenia 2. Armii Rosyjskiej jeszcze zanim został on zniszczony przez ukraińską artylerię. Oznacza to, że mógł przeżyć ukraiński atak, w którym zginęło około 100 oficerów, w tym inny generał.

Sztab Ukraińskich Sił Zbrojnych podał najnowsze dane dotyczące strat wroga. Wynika z nich, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 23 800 żołnierzy, 1048 czołgów, 2519 transporterów opancerzonych, 459 systemów artyleryjskich, 80 zestawów przeciwlotniczych, 194 samoloty, 155 śmigłowców, 271 dronów i 1824 innych pojazdów.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że jego kraj do lata zaprzestanie importowania rosyjskiego węgla a do końca roku przestanie sprowadzać ropę naftową z Rosji.

Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku wojny granicę do Polski przyjechało z Ukrainy już 3,097 mln osób.

Przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi podczas pobytu w naszym kraju spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Amerykańska Pierwsza Dama, Jill Biden, odwiedzi Rumunię i Słowację gdzie spotka się z uchodźcami z Ukrainy.

Dzisiaj kontynuowane będą próby ewakuacji cywili z zakładów Azovstal w Mariupolu. Spróbuje ją przeprowadzić ONZ i Czerwony Krzyż. W niedzielę, przed przerwaniem ewakuacji, udało się wywieźć w bezpieczne miejsce około 100 osób.

Kolejne „wypadki” w przygranicznych rosyjskich instalacjach. W poniedziałek rano w rosyjskim Biełgorodzie doszło do wybuchu. Gubernator regionu Wiaczesław Gładkow twierdzi, że nikt nie ucierpiał, ani nie doszło do żadnych zniszczeń.

Niedziela, 1 maja

Duży sukces wojsk ukraińskich: jak donosi „Kiyv Post”, w ataku artyleryjskim na polowe stanowisko dowodzenia 2. Armii Rosyjskiej miało zginąć 100 rosyjskich żołnierzy, w tym kilkudziesięciu oficerów, w tym gen. dywizji Andriej Simonow – dowódca jednostek walki elektronicznej. Według niepotwierdzonych doniesień, w tym samym ataku miał zostać ranny przebywający w tym miejscu gen. Walerij Gierasimow, szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż potwierdza, że trwa ewakuacja cywili z oblężonych zakładów Azovstal w Mariupolu. O rozpoczęciu akcji ewakuacyjnej cywili z tego obszaru poinformował też na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski.

W leżącym nieopodal granicy z Ukrainą rosyjskim Biełgorodzie po raz kolejny płoną wojskowe instalacje.

Ameryka wspiera Ukrainę. Stoi z nią ramię w ramię, aż do zwycięstwa” – podkreśliła przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na konferencji prasowej w Rzeszowie po powrocie z Kijowa, gdzie spotkała się z prezydentem Ukrainy.

Rosjanie nie przestają atakować za pomocą artylerii i nalotów celów na wschodzie i południu Ukrainy. Ciężkie bombardowania i ostrzał prowadzone są w wielu rejonach: od Charkowa na północy do Zaporoża na południu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że wróg próbował ataków wokół Oleniwki a w regionach donieckim i ługańskim odparto dziewięć ataków Rosjan.

Najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat od początku inwazji na Ukrainę. Według Sił Zbrojnych Ukrainy wróg stracił już łącznie: 23 500 żołnierzy, 1026 czołgów, 2471 transporterów opancerzonych, 451 systemów artyleryjskich, 80 zestawów przeciwlotniczych, 192 samoloty, 155 helikopterów, 245 dronów i 1796 innych pojazdów.

Serhij Haidai, naczelnik obwodu ługańskiego, wezwał mieszkańców do ewakuacji. Na dziś zaplanowano wyjazd mieszkańców z Siewierodoniecka, Łysyczańska i Rubieżnego.

Według obrońców Mariupola z oblężonych zakładów Azovstal w sobotę udało się ewakuować część cywili, podczas chwilowego zawieszenia broni.

Rosjanie gorsi niż naziści? Według rady Mariupola w ciągu dwóch miesięcy oblężenia rosyjska armia zamordowała w mieście dwa razy więcej ludzi niż niemieccy naziści podczas drugiej wojny światowej:

W ciągu dwóch lat naziści zamordowali 10 tysięcy cywilów w Mariupolu. Rosyjscy okupanci w ciągu dwóch miesięcy zamordowali ponad 20 tysięcy mieszkańców Mariupola. Ponad 40 tysięcy zostało przymusowo przesiedlonych” – powiedział burmistrz zniszczonego miasta, Wadim Bojczenko.

Wołodymir Zełenski poinformował w niedzielę, że przyjął delegację amerykańskich parlamentarzystów, wśród których znalazła się między innymi spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Prezydent Ukrainy na swoim koncie na Twitterze zamieścił nagranie z tej wizyty:

Sobota, 30 kwietnia

Sztab Generalny Armii Ukrainy poinformował, że Ukraińcy odbili cztery miejscowości w obwodzie charkowskim. Chodzi o Werknyją Rohankę, Ruską Lozową, Słobidzkie i Prilesne.

Do serii eksplozji doszło w Odessie. Według lokalnych władz wojskowych uszkodzony został pas startowy tamtejszego lotniska.

„Duch Kijowa” nie żyje. Jak donosi „The Times”, w walce powietrznej zginął pilot Stepan Tarabalka, który na początku wojny zyskał rozgłos jako „Duch Kijowa”, który w pierwszych dniach miał zestrzelić wiele rosyjskich samolotów.

Obrońcy Azovstalu w Mariupolu w taki sposób złożyli życzenia swoim kolegom z ukraińskiej straży granicznej z okazji ich święta:

Ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki powiedział w krajowej telewizji, że na terenach okupowanych Rosjanie ukradli już „kilkaset tysięcy ton” zbóż.

Sztab sił zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane dotyczące strat wroga. Według nich od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 23 200 żołnierzy, 1008 czołgów, 2445 transporterów opancerzonych, 436 systemów artyleryjskich, 77 zestawów przeciwlotniczych, 190 samolotów, 155 śmigłowców, 232 drony i 1701 innych pojazdów.

Polska Straż Graniczna poinformowała, że od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już 3,053 uchodźców z Ukrainy.

Piątek, 29 kwietnia

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez portal Oryx, oprócz przekazanego wcześniej uzbrojenia ręcznego (np. pocisków Javelin i Piorun), Polska wysłała już do Ukrainy ponad 230 czołgów T-72M z amunicją, 40 transporterów opancerzonych BWP 1 oraz 20 samobieżnych haubic na podwoziu T-72 Goździk, 20 wyrzutni rakiet Grad BM 21, drony zwiadowcze FlyEye polskiej firmy WB Electronics i 100 pocisków powietrze-powietrze R-73. To największa dostawa uzbrojenia przekazana Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.

Rosjanie ostrzelali ważny węzeł kolejowy w mieście Łyman, kilka kilometrów od Słowiańska.

Wojsko rosyjskie cały czas atakuje zakłady Azovstal w Mariupolu, w których bronią się Ukraińcy. Jak powiedział dowódca broniącej się 36. brygady piechoty morskiej maj. Sierhij Wołyna, sytuacja wewnątrz zakładu „przekroczyła stan katastrofy humanitarnej”. W podziemiach Azovstalu wciąż znajdują się setki ludzi, w tym 60 dzieci, z których najmłodsze ma cztery miesiące.

Wołodymir Zełenski zorganizował konferencję prasował dla polskich mediów. Odpowiadając na pytania polskich dziennikarzy powiedział między innymi, że jest bardzo wdzięczny Polakom za pomoc dla obywateli jego kraju:

„Pragnę podziękować Polsce. Chcę podziękować narodowi polskiemu, bo to jest bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy, naszego narodu. To nie znaczy, że miałem czy mam, że będzie taki poziom wsparcia. Po prostu jestem wdzięczny. Oni musieli wyjechać, a Polska robi wszystko, żeby nie czuli się jak uchodźcy. To, co Polska robi, by Ukraińcy czuli się jak w domu, jest wspaniałe. Chciałbym podziękować Andrzejowi Dudzie i całemu jego zespołowi” – mówił prezydent Ukrainy.

W rosyjskim ataku rakietowym na Kijów zginęła dziennikarka Radia Wolność, Vera Gyrych.

Misja OBWE kończy misję obserwacyjną na terytorium Ukrainy po tym jak Rosja zawetowała jej przedłużenie.

Obrońcy Mariupola poinformowali, że przez całą noc rosjanie bombardowali ciężkimi bombami zakłady Azovstal, w których ukrywają się ostatni obrońcy miasta.

Wołodymir Zełenski potępił rosyjski atak rakietowy na Kijów w momencie, w którym wizytę w mieście kończył Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres i wezwał do „potężnej odpowiedzi”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nazwał ten atak „odrażającym aktem barbarzyństwa”.

Czwartek, 28 kwietnia

Amerykański parlament przyjął ustawę Lend-Lease, która umożliwi szybsze przekazywanie broni Ukrainie. Teraz ustawa trafi na biurko Joe Bidena i po podpisaniu przez prezydenta USA wejdzie w życie. Ustawa Lend-Lease jest taka sama jak ta, którą alianci wykorzystali podczas II wojny światowej do wspierania dostawami państw walczących z III Rzeszą.

Most w Melitopolu, którym rosjanie dostarczali zaopatrzenie z rejonu Krymu dla wojsk inwazyjnych na południu Ukrainy „w magiczny sposób zawalił się” – poinformowały regionalne władze w Odessie.

Prezydent USA wystąpi do Kongresu o zgodę na udzielenie walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej o wartości 33 mld dolarów. Pakiet pomocy wojskowej ma być wart ponad 20,4 mld, pomocy gospodarczej 8,5 mld a humanitarnej – 3 mld dolarów.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział jego kraj dostarczy Ukrainie broń przeciwokrętową, zdolną dosięgnąć rosyjskie jednostki na Morzu Czarnym. Ma to na celu odblokowanie ukraińskich portów, by umożliwić eksport płodów rolnych:

„To niezwykle ważne, by ziarno, którego rosnące ceny mają wpływ na nas wszystkich, można było eksportować je z Ukrainy. [Rosjanie] nie mogą kontrolować Morza Czarnego. Ono nie jest już ich. Oprócz tego ważne jest doprowadzenie do tego, żeby rosyjskie okręty nie mogły już bombardować miast” – powiedział brytyjski minister.

W regionie ługańskim kolejne 7 tys. gospodarstw nie ma prądu, są również problemy z dostawą gazu. W Sewierodoniecku brakuje wody a w 39 miejscowościach brakuje prądu: w 26 nie ma go w ogóle a w 13 jest częściowo. Przerwane zostały dostawy wody dla mieszkańców Rubieżnego, Popasnej, częściowo Łysyczańska oraz Nowodrużeśka.

Sekretarz Generalny ONZ General António Guterres po środowym spotkaniu w Moskwie z prezydentem Rosji powiedział, że wojna będzie się toczyć dalej „dopóki Rosja nie zdecyduje jej zakończeniu”. Dodał, że spotkania polityków jej nie zakończą.

Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku wojny do naszego kraju wjechało już ponad 3 mln osób z Ukrainy.

Środa, 27 kwietnia

Rosjanie nie przestają dokonywać zbrodni wojennych i ostrzeliwać obiektów cywilnych. Atak rakietowy na szpital w Sewierodoniecku spowodował według lokalnych władz „znaczne straty” a jedna kobieta zginęła. Obecnie w okręgu ługańskim funkcjonują tylko dwa szpitale: właśnie ten w Sewierodoniecku oraz w Łysyczańsku.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Polska i Bułgaria otrzymają gaz od innych członków Unii Europejskiej po tym jak Rosja odcięła dostawy surowca do tych państw.

Jak informuje BBC, szefowa spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss wezwie dziś do dostarczenia Ukrainie myśliwców, broni ciężkiej oraz czołgów.

Na terytorium Rosji, niedaleko granicy z Ukrainą doszło do serii eksplozji: płonie skład amunicji we wsi Stara Nielidowka, około 10 km od granicy. Pojawiają się też doniesienia o eksplozjach w Woroneżu i Kursku.

Ukraińcy informują, że wróg przeniósł do Iziumu dwa bataliony taktyczne. W obwodzie biełgorodzkim Rosjanie rozmieścili dwie dywizje systemu rakiet krótkiego zasięgu Iskander-M. Według Ukraińców wojska rosyjskie koncentrują się na atakach w kierunku Siewierodoniecka i Popasnej a w ciągu ostatniej doby obrońcy odparli 9 ataków w obwodach donieckim i ługańskim.

Najnowszy bilans strat wojsk okupacyjnych. Według sił zbrojnych Ukrainy od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 22 400 żołnierzy, 939 czołgów, 2342 pojazdy opancerzone, 421 systemów artyleryjskich, 71 zestawów przeciwlotniczych, 185 samolotów, 155 śmigłowców, 207 dronów i 1666 innych pojazdów.

Jak twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony, Ukraińcy odzyskali kontrolę „nad większością swojej przestrzeni powietrznej”. Z oceny brytyjskich analityków wynika, że rosyjskie wojsko obecnie „koncentruje się na południowej i wschodniej Ukrainie” a dostęp do północnej i zachodniej Ukrainy pozostaje „bardzo ograniczony”.

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że cały blok odpowie na odcięcie krajów członkowskich od dostaw surowca:

Planujemy skoordynowaną reakcję UE na wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie” – powiedziała szefowa KE.

Rosja odcięła dostawę gazu nie tylko do Polski, ale też do Bułgarii, po tym jak oba kraje odmówiły zapłaty za ten surowiec w rublach.

Wtorek, 26 kwietnia

Jak podaje Onet, rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski, które realizowała dotąd w ramach kontraktu jamalskiego.

Trwają ciężkie walki na wschodzie Ukrainy. Szef wojskowej administracji obwodu donieckiego Pawło Kirylienko poinformował, że w atakach rakietowych na Awdijewkę ucierpiały szkoła główny szpital miejski oraz wieżowce mieszkalne. Poinformował też, że odparto rosyjski atak na Mariinkę.

Rosjanie formalnie przejęli rządy w okupowanym Chersoniu, wyganiając prawowite władze z ratusza. Ma to być wstęp do zorganizowania sterowanego przez Moskwę „referendum” mającego ogłosić „niepodległość” kolejnej pseudorepubliki, żeby oderwać ją od Ukrainy.

Wczoraj w Kijowie rozpoczęto demontaż pomnika mającego sławić „zjednoczenie Rosji i Ukrainy”. Według władz miasta to początek usuwania sowieckich akcentów z przestrzeni publicznej w stolicy Ukrainy.

Niemcy wyślą ciężki sprzęt na Ukrainę: Podczas spotkania ws. pomocy Ukrainie, które zorganizowano w Ramstein niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zapowiedziała, że jej kraj dostarczy pojazdy przeciwlotnicze Gepard.

Nieopodal Mariupola ujawniono trzeci masowy grób – znajdujący się nieopodal wsi Staryj Krym. Wcześniej odkryto masowe groby w miejscowościach Mangusz i Winogradne.

W bazie wojskowej USA w niemieckim Ramstein spotkali się przedstawiciele ponad 40 państw Zachodu, by rozmawiać na temat planów dostarczenia jak najlepszej broni dla Ukraińców. Jak powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin otwierając spotkanie:

„Poruszymy niebo i ziemię, aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową. Putin nie wyobrażał sobie, że świat stanie za Ukrainą, ale my wierzymy w jej zwycięstwo i wiemy, że potrzebuje naszej pomocy teraz i w przyszłości, gdy wojna się skończy”.

UNHCR przewiduje, że w wyniku rosyjskiej agresji Ukrainę opuści łącznie około 8,3 mln uchodźców. Do poniedziałku oceniło liczbę osób, które wyjechały z kraju, na 5,2 mln.

„Die Welt” donosi, że koncern Rheinmetall zwrócił się do niemieckiego rządu o zgodę na dostarczenie Ukraińcom 88 czołgów Leopard 1A5. Koncern miał zadeklarować, że po uzyskaniu zgody pierwsze 22 maszyny mogłyby trafić na Ukrainę w ciągu najbliższych tygodni a reszta – do końca roku.

Ukraińska poczta wydrukowała nowy znaczek pocztowy. Ma on na celu uhonorowanie zniszczonego przez rosjan słynnego, największego samolotu transportowego na świecie – Antonov-225 Mrija (słowo „Mrija” oznacza „marzenie”). Samolot został zniszczony na początku wojny, gdy rosyjskie wojsko zaatakowało podkijowskie lotnisko Hostomel. Znaczek został zaprojektowany przez 11-letnią Sofię Krawczuk, która wygrała zorganizowany jeszcze przed rosyjską inwazją konkurs dla dzieci. konkurs zatytułowany był „Czym jest dla mnie Ukraina?”. Poniżej zwycięski znaczek:

Poniedziałek, 25 kwietnia

Amerykański Departament Obrony zatwierdził kolejną transzę uzbrojenia, która ma zostać wysłana na Ukrainę. Chodzi o „niestandardową amunicję” o łącznej wartości 165 mln dolarów.

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace poinformował, że według brytyjskiego wywiadu od początku agresji na Ukrainę Rosja straciła 15 tys, żołnierzy i ponad 2 tys. pojazdów opancerzonych. 

W ramach retorsji za wydalenie rosyjskich dyplomatów z Niemiec, Rosjanie ogłosili w poniedziałek, że nakazali opuszczenie terytorium kraju 40 niemieckim dyplomatom.

Rosjanie zaatakowali rakietami pięć stacji kolejowych w centralnej i zachodniej Ukrainie.

Bridget A. Brink, która do tej pory pełniła funkcję ambasador Stanów Zjednoczonych na Słowacji, została przez Joe Bidena awansowana na szefa ambasady USA na Ukrainie.

Ukraińcy podali aktualny bilans strat rosyjskich najeźdźców. Od początku wojny okupant stracił między innymi: 21 900 żołnierzy, 884 czołgi, 2258 pojazdów opancerzonych, 411 systemów artyleryjskich, 69 zestawów przeciwlotniczych, 181 samolotów, 154 śmigłowce, 201 dronów i 1566 innych pojazdów.

Prezydent Ukrainy wygłosił w nocy przemówienie. Wyjaśnił w nim, o czym rozmawiał przez ponad 3 godziny z wysokimi przedstawicielami USA – Anthony Blinkenem i Lloydem Austinem:

„Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wygnać najeźdźców i przywrócić pokój dla wszystkich naszych ludzi. Kluczowym elementem tego procesu jest siła Sił Zbrojnych Ukrainy, obecność dostatecznej ilości i jakości broni, wystarczająca ilość i wysokiej jakości amunicja. Pomoc Ukrainie była najważniejszą kwestią w negocjacjach z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, którzy przybyli wczoraj do Kijowa – sekretarz stanu Anthony Blinken i minister obrony Lloyd Austin. Równie rozumiemy ze Stanami Zjednoczonymi: kiedy demokracja wygrywa w jednym kraju, wygrywa globalnie. Kiedy wolność jest chroniona w jednym kraju, chroni się ją na całym świecie” – powiedział Wołodymir Zełenski.

Jak donosi ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, Rosjanie próbują obecnie wydobyć rakiety i tajną dokumentację z zatopionego przez Ukraińców krążownika „Moskwa„. W tym celu w rejon zatonięcia okrętu ściągnęli… 110-letni okręt ratowniczy „Kommuna”. To jeden z najstarszych okrętów świata pływający w jakiejkolwiek marynarce wojennej.

Amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken oraz sekretarz obrony Lloyd Austin spotkali się w Kijowie z Wołodymirem Zełenskim.

Płoną magazyny ropy w rosyjskim Briańsku. Brak informacji o ofiarach.

Niedziela, 24 kwietnia

Odpowiedzialni za zbrodnię na cywilach w Buczy żołnierze z rosyjskiej 64. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmechanizowanej wpadli w zasadzkę w rejonie Izium. Ukraińcy z 93. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmechanizowanej „Chołodnyj Jar” zadali rosjanom ciężkie straty, wzięli też jeńców. Teraz ci rosyjscy zbrodniarze, którzy stacjonowali wcześniej w Buczy odpowiedzą za swoje zbrodnie.

Rosjanie cały czas atakują zakłady Azovstal w Mariupolu. Zastępca dowódcy broniącego się w zabudiowaniach słynnego batalionu Azow, kpt. Swiatosław Palamar, powiedział że pilnie trzeba ewakuować cywilów z terenu walk. Nawiązał też do prawosławnych świąt Wielkanocy:

„Dziś jest wielkie święto, jednak mimo to wróg kontynuuje zrzucanie bomb lotniczych, strzela artyleria i okręty oraz wrogie czołgi a piechota próbuje nacierać. Chcemy podziękować tym, którzy starają się pomóc cywilom z Mariupola ewakuować się z niebezpiecznej strefy, używając nie słów, lecz czynów. Dziękuję tym, którzy starają się za wszelką cenę przerwać okrążenie naszych wojsk, zostawionych w okrążeniu przeważających liczebnie sił wroga” – powiedział wojskowy.

Siły Zbrojne Ukrainy podały najnowszy bilans strat wroga. Wynika z niego, że Rosjanie od początku inwazji stracili już między innymi: 21800 żołnierzy, 873 czołgi, 2238 pojazdów opancerzonych, 408 systemów artyleryjskich, 69 zestawów przeciwlotniczych, 179 samolotów, 154 śmigłowce, 191 dronów i 1557 innych pojazdów.

Premier Polski Mateusz Morawiecki i Ukrainy Denis Szmygal podpisali w Krakowie memorandum o współpracy kolejowej, które ma na celu pomoc Ukraińcom w eksporcie towarów – zwłaszcza żywności.

„The Kyiv Independent” informuje o wypieraniu Rosjan – wojsko ukraińskie miało odbić 8 wsi w obwodzie chersońskim.

Jak informuje brytyjskie ministerstwo obrony, Ukraina w tym tygodniu „odparła liczne rosyjskie ataki na styku kontaktu w Donbasie”. Brytyjczycy zwracają uwagę na „niskie morale i niewiele czasu na przegrupowanie się i uzupełnianie strat oraz reorganizację wojsk przed ofensywą”.

Sobota, 23 kwietnia

Wołodymir Zełenski spotkał się z dziennikarzami z całego świata na niezwykłej konferencji prasowej, zorganizowanej na stacji metra w Kijowie. Prezydent Ukrainy przez ponad dwie godziny odpowiadał na pytania, poruszając między innymi kwestie dostawy broni, ewentualnego spotkania z Putinem czy relacji z innymi pastwami.

Jak informuje ukraiński wywiad wojskowy, w walkach w obwodzie chersońskim zginęło dwóch rosyjskich generałów.

W ataku rakietowym na Odessę zginęło 6 osób po tym jak rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny.

Trwa ciągły ostrzał obiektów cywilnych w miastach i wsiach na wschodzie i południu Ukrainy: ostrzeliwane są budynki mieszkalne w Charkowie, trwają naloty bombowe na obrońców Mariupola i cywili ukrywających się w zakładach Azovstal, ciężko ostrzeliwana jest również strategicznie położona miejscowość Popasna.

W nocy Rosjanie zaatakowali rakietami Mikołajów. Władze miasta na czas prawosławnej Wielkanocy wprowadziły godzinę policyjną – będzie ona obowiązywać od godziny 19:00 do 5 rano.

Brytyjskie ministerstwo obrony informuje, że w ciągu minionych 24 godzin rosyjskie wojska nie dokonały żadnych znaczących postępów.

Siły Zbrojne Ukrainy podały najnowszy bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już między innymi: 21 600 żołnierzy, 854 czołgów, 2205 transporterów opancerzonych, 403 systemy artyleryjskie, 69 systemów przeciwlotniczych, 177 samolotów, 154 śmigłowce, 182 drony i 1543 inne pojazdy.

Prezydent Ukrainy w nocnym przemówieniu odniósł się do ujawnionych przez Rosjan planów zagarnięcia całego południa Ukrainy i części Mołdawii:

„To tylko potwierdza to, co mówiłem wielokrotnie: rosyjska inwazja na Ukrainę to tylko początek – oni chcą następnie opanować inne kraje” – powiedział Wołodymir Zełenski.

Mołdawia wcześniej wyraziła „głębokie zaniepokojenie” słowami zastępcy dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego FR, gen. dywizji Rustama Minnekajewa i wezwała „na dywanik” rosyjskiego ambasadora w Mołdawii.

„Takie oświadczenia zaprzeczają stanowisku Rosji, jakoby wspierała ona suwerenność i jedność terytorialną Republiki Mołdawii oraz jej uznane międzynarodowo granice” – oświadczył szef MSZ Mołdawii.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres spotka się we wtorek w Moskwie ze zbrodniarzem wojennym Władimirem Putinem i szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Potem – w czwartek – planuje spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim i szefem ukraińskiej dyplomacji Dymytro Kulebą.

Ukraińskie władze donoszą o ciężkich walkach w rejonie Doniecka i Ługańska oraz „zintensyfikowanym” ostrzale południowego regionu mikołajewskiego. Według Ukraińców rosyjskie wojska przygotowują się do wznowienia ofensywę przez relokację żołnierzy.

Piątek, 22 kwietnia

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w zamian za czołgi T-72, które Polska wysyła na Ukrainę, do naszego kraju trafią brytyjskie czołgi Challenger 2.

Rosjanie zapowiedzieli, że chcą opanować całe południe Ukrainy i odciąć ją od morza. Jak powiedział zastępca dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego FR, gen. dywizji Rustam Minnekajew:

– Armia rosyjska powinna przejąć pełną kontrolę nad Donbasem. Od początku drugiej fazy operacji specjalnej, która rozpoczęła się dwa dni temu, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą – powiedział rosyjski wojskowy, którego słowa cytuje rosyjska agencja propagandowa TASS. Według niego opanowanie południa Ukrainy ma doprowadzić do lądowego połączenia z Naddniestrzem.

Papież Franciszek udzielił wywiadu argentyńskiemu dziennikowi „La Nacion”. Pytany o to, dlaczego do dziś nie wymienił Rosji personalnie Władimira Putina jako winnych wywołania wojny na Ukrainie, odparł:

„Papież nie wymienia nigdy głowy państwa, a tym bardziej kraju, który jest większy od jego głowy państwa”.

Toczą się ciężkie walki w Doniecku i Ługańsku – wojska rosyjskiego agresora starają się uderzać w kierunkach: Rubieżne, Popasna i Nowotoszkiwskie. Jak powiedziała wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, w piątek nie będą otwarte żadne korytarze humanitarne z powodu ciągłych rosyjskich ostrzałów.

Główny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane na temat strat wroga. Wynika z nich, że od początku wojny Rosjanie stracili już między innymi: 21 200 żołnierzy (zabici i wzięci do niewoli), 838 czołgów, 2162 transporterów opancerzonych, 397 systemów artyleryjskich, 69 zestawów przeciwlotniczych, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 172 drony, 1523 inne pojazdy, 76 cystern i 8 okrętów oraz łodzi.

Niezależny portal Meduza informuje, że kremlowscy propagandyści zamieścili w rosyjskim serwisie VKontakte (odpowiednik Facebooka) informacje z zamkniętego briefingu dotyczącego strat wojsk agresora. Z usuniętego już wpisu wynika, że Rosjanie mieli od początku agresji stracić już 13 tys. 414 żołnierzy (zabitych) i kolejne 7 tys. zaginionych. Dodatkowo w wyniku zatopienia krążownika „Moskwa” miało zginąć 116 marynarzy, a ponad 100 uznawanych jest za zaginionych. Informacje te mniej więcej pokrywają się z ukraińskimi raportami na temat strat wojsk okupacyjnych.

Dowód na rosyjskie zbrodnie w Mariupolu? Z analizy zdjęć udostępnionych przez firmę Maxar Technologies wynika, że w północnowschodniej części położonej pod Mariupolem wsi Manhusz znajduje się ponad 200 masowych grobów. W zamieszczonym w czwartek na Telegramie wpisie doradca mera Mariupola Petro Andrusiczko napisał, że Rosjanie zbierali ciała leżące na ulicach miasta i wywozili je do Manhusz. Według władz Ukrainy w ataku na Mariupol zginęło ponad 20 tys. mieszkańców miasta.

Czwartek, 21 kwietnia

Wołodymir Zełenski podziękował na Twitterze Joe Bidenowi za pomoc udzielaną jego krajowi:

„Jestem wdzięczny prezydentowi USA i Amerykanom za przywództwo we wspieraniu narodu ukraińskiego w walce z rosyjską agresją. Ta pomoc jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek! Ratuje życie ukraińskim obrońcom demokracji i wolności oraz przybliża nas do przywrócenia pokoju w kraju” – napisał prezydent Ukrainy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział wprowadzenie zakazu cumowania rosyjskich statków i okrętów w jakichkolwiek amerykańskich portach.

Wbrew propagandowemy wystąpieniu zbrodniarza wojennego Władimira Putina, który przed kamerami kazał Siergiejowi Szojgu wstrzymać atak na zakłady Azovstal w Mariupolu, obiekt został ciężko zbombardowany – informuje zastępca mera Mariupola Oleksander Szczerba.

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że siły powietrzne USA rozwinęły nowy system dronów nazwany Phoenix Ghost, który dopasowany jest do potrzeb Ukraińców. W ramach pamietu pomocy wojskowej otrzymają oni własnie m.in. 121 dronów tego systemu. Jak powiedział Kirby, te pojazdy zapewniają możliwości zbliżone do tych, którymi dysponują drony typu Switchblade:

W ramach nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego kolejne 800 mln dol., Stany Zjednoczone wyślą walczącym z rosyjskim najazdem haubice, w które wyposażonych zostanie pięć dodatkowych batalionów.

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocowy USA dla Ukrainy, wart kolejne 500 mln dol. Pakiet ten ma pomóc Ukrainie „ustabilizować ekonomię i wesprzeć społeczności zdewastowane przez okrucieństwo Rosjan” oraz umożliwić „płacenie dzielnym służbom działającym na rzecz obywateli Ukrainy” – powiedział prezydent Ukrainy.

Rosja zamknęła konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium.

Premierzy Hiszpanii (Pedro Sánchez) i Danii (Mette Frederiksen) przyjechali do Kijowa. Odwiedzili też miejsca rosyjskich zbrodni wojennych, m.in. Borodziankę.

Szojgu miał przekazać Putinowi informację o zdobyciu Mariupola. Jedynym punktem ukraińskiego oporu w mieście są zakłady przemysłowe Azovstal.

Nie będzie szturmu na Azovstal? Zbrodniarz wojenny Władimir Putin powiedział, że kazał anulować szturm na hutę Azovstal w Mariupolu. Nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu odwołanie ataku na obiekt. Prezydent Rosji przed kamerami kazał anulować szturm na umocnione pozycje Ukraińców:

„Uważam szturmowanie strefy przemysłowej za niepotrzebne. […] Nie ma potrzeby wchodzenia do tych katakumb i czołgania się pod ziemią. Zablokuj ten obszar, aby mucha nie mogła przez niego przejść” – nakazał Putin Szojgu.

Zbrodniarz Putin wezwał również obrońców do poddania się, twierdząc że zostaną potraktowani z szacunkiem a ranni otrzymają pomoc medyczną.

Szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj alarmuje, że już 80% terytorium kontrolowanych jest przez wojska rosyjskie.

Jak donosi „The Kyiv Independent”, w okupowanym Chersoniu rosjanie planują przeprowadzić 27 kwietnia pseudoreferendum na temat przynależności państwowej.

Wołodymir Zełenski powiedział, że ukraińskie siły zbrojne nie mają wystarczająco dużo „poważnego i ciężkiego uzbrojenia”, by być w stanie przyjść z odsieczą obrońcom Mariupola. Wicepremier Irina Wereszczuk poinformowała, że z oblężonego miasta udało się wydostać cywilom w czterech autobusach ewakuacyjnych.

Środa, 20 kwietnia

Wimbledon bez Rosjan i Białorusinów: organizatorzy najsłynniejszego turnieju wielkoszlemowego zakazali rosyjskim i białoruskim tenisistom i tenisistkom udziału w turnieju. Jak oświadczył All England Lawn Tennis Club (AELTC), czyli organizator turnieju w Londynie:

„W sytuacji nieusprawiedliwionej i bezprecedensowej militarnej agresji, nieakceptowalne byłoby to, żeby rosyjski [i białoruski] reżim czerpał jakiekolwiek korzyści z udziału graczy z Rosji i Białorusi w [tym] turnieju”.

Minął już termin rosyjskiego ultimatów dla obrońców Mariupola walczących na terenie Azovstalu. Dzielni Ukraińcy nie poddali się i nie zaprzestali walki. Wcześniej dowódca broniącego Mariupola pułku Azow Serhij Wołyna powiedział, że czekają ich „ostatnie dni, jeśli nie godziny” a rosjan jest „dziesięć razy więcej” niż broniących się Ukraińców.

Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) od początku inwazji Ukrainę opuściło ponad 5 mln uchodźców (5 012 708 zarejestrowanych osób). Z tej liczby większość – ponad 2,8 mln – wjechało do Polski, 471 tys. na Węgry, 343 tys. na Słowację, 757 tys. do Rumunii i Mołdawii, ponad 550 tys. do Rosji a 24 tys. na Białoruś.

Strona ukraińska ostrzega, że wojska rosyjskie próbują atakować Zaporoże, jednak „ponoszą straty a obecnie ich głównym zadaniem jest utrzymanie okupowanych terenów”.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że do kraju wróciło już milion Ukraińców.

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk poinformowała, że uzgodniono z rosjanami utworzenie dziś korytarza humanitarnego z Mariupola, którym mają zostać ewakuowane kobiety, dzieci i starcy. Sytuacja w oblężonym mieście jest koszmarna, Otoczeni Ukraińcy bronią się na terenie zakładów Azovstal, które cały czas są atakowane i bombardowane z powietrza.

Ukraińskie Siły Zbrojne przedstawiły aktualny wykaz strat agresora. Według nich od początku inwazji rosjanie stracili już między innymi: 20,9 tys. żołnierzy, 815 czołgów, 2087 bojowych wozów opancerzonych, 391 systemów artyleryjskich, 171 samolotów, 150 śmigłowców, 1504 inne pojazdy, 8 statków bądź łodzi (w tym flagowy krążownik rakietowy „Moskwa„).

Wtorek, 19 kwietnia

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że chociaż jego kraj miał już wyczerpać zapasy magazynowe, które mógłby oddać Ukrainie, to będzie pracować nad tym, by zapewnić Ukraińcom uzbrojenie od prywatnych dostawców. Kanclerz dodał, że władze kraju zamierzają opłacić takie dostawy.

Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin odbędzie w Pentagonie dwa osobne spotkania z szefem polskiego MON Mariuszem Błaszczakiem oraz jego czeską odpowiedniczką Janą Černochovą odpowiednio: w najbliższą środę oraz w czwartek. Celem spotkań będzie skupienie się „nie tylko na na relacjach z tymi krajami, lecz oczywiście na tym, co dzieje się w Ukrainie”.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że jego kraj wyśle ciężkie uzbrojenie na Ukrainę. Na Twitterze premier, wraz z minister obrony Kajsą Ollongren wyrazili swoje wsparcie dla prezydenta Ukrainy, z którym rozmawiali telefonicznie. Już wcześniej, wraz z zapowiadaną ofensywą rosyjskich wojsk na wschodzie państwa Zachodu zaczęły zaopatrywać Ukraińców w ciężki sprzęt: między innymi Wielka Brytania wysłała pojazdy Mastiff, Australia – transportery Bushmaster, Słowacy – pociski przeciwlotnicze S-300 a Polska i Czechy – transportery opancerzone oraz czołgi T-72.

Brygada odpowiedzialna za zbrodnie pod Kijowem wyróżniona w Moskwie. Zbrodniarz wojenny Władimir Putin wyróżnił 64. Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych – jednostkę odpowiedzialną za masakrę cywilów w Buczy – honorowym tytułem „gwardii” za „bohaterstwo i waleczność, wytrwałość i odwagę”.

Wolontariusz i dokumentalista Mariusz Lachowski twierdzi, że rosyjskie wojsko przerwało front i dotarli do miejscowości Zarichne, przez co zbliżyli się do strategicznie ważnego miasta Słowiańsk.

Według przedstawicieli amerykańskiego departamentu obrony, rosjanie w rejonie Donbasu mają 76 batalionowych grup taktycznych, w tym 11 dodatkowych przerzuconych tam w ostatnich dniach.

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk poinformowała, że trzeci dzień z rzędu nie udało się stworzyć żadnego korytarza humanitarnego.

Rozpoczęła się bitwa o Donbas. Wołodymir Zełenski w nocnym przemówieniu poinformował ukraiński naród, że rosjanie rozpoczęli ofensywę na wschodzie. Według gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja obrońcy odparli rosyjskie ataki w Rubieżnym i Popasnej. Wróg zintensyfikował ostrzały artyleryjskie i naloty na pozycje Ukraińców.

„Wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której od dawna się przygotowywały. Na tej ofensywie skupia się teraz duża część całej armii rosyjskiej. Niezależnie od tego, ilu rosyjskich żołnierzy zostanie tam wyrzuconych, będziemy walczyć. Będziemy się bronić. Będziemy to robić codziennie. Nic ukraińskiego nie damy, a cudzego nie potrzebujemy. Wyzwolenie całego terytorium naszego państwa jest tylko kwestią czasu” – powiedział prezydent Ukrainy.

Poniedziałek, 18 kwietnia

Jak alarmuje doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, około 27 tys. Ukraińców może być przetrzymywanych w rosyjskich „obozach filtracyjnych” w miejscowościach Manhusz i Nikolske i Jałta a kolejna 5-7 tys. może być więzione w obozach we wsi Bezymjanoje. Według Andriuszczeki osoby te mogą zostać następnie deportowane do rosji.

POCZĄTEK ROSYJSKIEJ OFENSYWY NA WSCHODZIE UKRAINY.

Rosyjskie wojska weszły do miasta Kreminna w obwodzie ługańskim, które od tygodni było ostrzeliwane przez rosjan. Jak powiedział Sierhij Hajdal, rozpoczęły się walki uliczne w mieście. Agresor miał już przejąć panowanie nad miejscowością.

Gubernator obwodu ługańskiego zarządził ewakuację regionu, ponieważ „nie ma już bezpiecznych miejsc” w tym regionie. Jak napisał do mieszkańców na swoim koncie na Telegramie Sierhij Hajdal:

„Ewakuujcie się teraz, [kiedy] wciąż możemy was ocalić. Przeprowadzimy ewakuację niezależnie od wszystkiego. Zabierzemy ludzi ze wszelkich miejsc, do jakich jesteśmy w stanie dotrzeć. Już teraz bardzo trudno jest opuścić Rubieżne, Popasną i Hirske. Obecnie nie ma już bezpiecznych miejsc w [naszym] regionie”.

Wojska rosyjskie zapowiedziały, że od dziś zamykają Mariupol i rozpoczynają „filtrację” przebywających w mieście mężczyzn. Poruszanie się między dzielnicami miasta będzie niemożliwe, zakazane też będzie wychodzenie na ulice bez specjalnych przepustek.

Rosjanie wykonali w poniedziałek rano kilka ataków rakietowych na Lwów (według mera miasta było to 5 uderzeń). Mieszkańcom miasta polecono pozostać w schronach. W ataku zginęło 6 osób a 11 zostało rannych – w tym 1 dziecko.

Niedziela, 17 kwietnia

W wywiadzie dla CNN Wołodymir Zełenski zapowiedział, że Ukraina nie odda swoich terenów na wschodzie w zamian za zawarcie pokoju. Zapewnił, że jego kraj jest przygotowany na walkę z rosjanami w Donbasie, która to bitwa według niego będzie miała wpływ na wynik wojny. Według prezydenta nie ma gwarancji, że rosja nie spróbuje ponownie zająć Kijowa, jeśli uda jej się zdobyć Donbas.

„Dlatego tak ważne dla nas jest nie dopuścić do tego, żeby zajęli nasze terytorium, bo ta bitwa może wpłynąć na wynik całej wojny” – powiedział.

Jak dotąd z ruin ostrzelanych przez rosjan bloków mieszkalnych w Borodziance wydobyto 41 ciał.

Jak podaje polska Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji do polski wjechało już 2,8 mln uchodźców z Ukrainy.

Biały Dom informuje, że najnowszy, wart 800 mln dolarów pakiet pomocy militarnej „zaczyna już docierać” na Ukrainę. Po raz pierwszy USA wysłały ciężkie uzbrojenie, w tym 11 śmigłowców Mi-17, 18 haubic M777 kalibru 155 mm, a także kolejne 300 dronów-kamikadze Switchblade. W dostawie znalazły się ponadto amunicja i środki ochrony osobistej żołnierzy (hełmy i kamizelki kuloodporne).

Brytyjski wywiad donosi, że rosjanie przerzucają uzbrojenie z terenu Białorusi na wschód Ukrainy, by wzmocnić ofensywę w tym rejonie.

Rosja wystosowała ultimatum dla obrońców Mariupola: mają złożyć broń i opuścić miasto do niedzieli rano, inaczej zginą. Ukraińcy bohatersko bronią miasta od początku rosyjskiej inwazji. W sobotę Wołodymir Zełenski nazwał sytuację w mieście „nieludzką”, dodając że jego administracja codziennie stara się zakończyć oblężenie zarówno sposobami wojskowymi, jak i dyplomatycznymi.

Sobota, 16 kwietnia

Jak informuje wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, w sobotę z rejonów ogarniętych walkami udało się ewakuować łącznie 1449 cywilów. Zaledwie 170 osób udało się opuścić oblężony Mariupol a 1211 osób opuściło Berdiańsk, Melitopol, Połochy i Wasylówkę.

W uderzeniach pocisków manewrujących w Charkowie zginęły dwie osoby a 18 zostało rannych.

Władze obwodu ługańskiego donoszą, że w wyniku rosyjskich ataków doszło do znacznych uszkodzeń cywilnej infrastruktury. Uszkodzonych miało zostać 10 obiektów infrastrukturalnych, w tym rafineria oraz szpital w Łysyczańsku.

Wojskowe władze dowodzące obroną Lwowa informują, że systemy przeciwrakietowe zestrzeliły rosyjskie pociski manewrujące w rejonie miasta.

W wyniku rosyjskich ataków uszkodzone zostały gazociągi w regionie ługańskim, w miejscowościach Sewierodonieck i Lisiczańsk.

W nocy z piątku na sobotę doszło do kilku ataków rakietowych, między innymi w Kijowie i we Lwowie. Brak informacji o ofiarach.

Jak dotąd w opuszczonych przez rosyjskiego okupanta miejscowościach pod Kijowem odnaleziono ponad 900 ciał cywili – poinformował w piątek szef regionalnej policji Andrij Niebytow.

W wywiadzie udzielonym telewizji CNN Wołodymir Zełenski powiedział, że „wszystkie kraje świata” powinny być przygotowane na możliwość użycia przez Rosję taktycznej broni nuklearnej i chemicznej.

„Nie powinniśmy się bać, lecz powinniśmy być gotowi. Jednak uważam, że to kwestia, z którą powinna się mierzyć nie tylko Ukraina, ale cały świat” – powiedział prezydent Ukrainy.

Piątek, 15 kwietnia

Rosjanie nie przestają ostrzeliwać bombami kasetowymi obiektów cywilnych w Mikołajewie: bombardują dzielnice mieszkalne i obiekty kulturalne.

Ciężkie walki toczą się w rejonie miejscowości Popasna. Większość budynków w mieście jest zdewastowana, praktycznie wszyscy cywile (około 20 tys. osób) opuściło miasto.

W piątek od rana po raz pierwszy od dłuższego czasu Rosjanie dokonali ataków rakietowych na Kijów. Ma to być zemsta za zatopienie krążownika rakietowego „Moskwa”.

Siły Zbrojne Ukrainy podały najnowszy bilans strat rosyjskiego agresora. Wynika z niego, że od początku wojny Rosjanie stracili już między innymi: 20 tys. żołnierzy, 756 czołgów, 1976 bojowych wozów opancerzonych, 366 systemów artyleryjskich, 66 systemów obrony przeciwlotniczej, 163 samoloty, 144 helikoptery, 8 okrętów (w tym krążownik „Moskwa” i łodzi.

Dowódca ukraińskiej 36. Oddzielnej Brygady Morskiej mjr Serhij Wołyna powiedział, że sytuacja w Mariupolu jest „krytyczna” i wezwał do natychmiastowego uwolnienia miasta. Ocenił, że ukraińscy obrońcy miasta będą w stanie bronić się nie dłużej niż dzień.

Rosjanie zacierają ślady zbrodni w Mariupolu: jak informuje tamtejszy urząd miasta, okupanci zabraniają grzebania zmarłych a w samym Mariupolu działa 13 mobilnych krematoriów umieszczonych dla niepoznaki w naczepach ciężarówek, w których palone są ekshumowane ciała zamordowanych Ukraińców.

Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji do Polski przyjechało już ponad 2,757 mln osób z Ukrainy.

Czwartek, 14 kwietnia

„Moskwa” na dnie: rosyjski MON potwierdził, że krążownik rakietowy „Moskwa” zatonął. Wcześniej Ukraińcy twierdzili, że wroga jednostka została trafiona dwoma pociskami Neptun.

W wywiadzie dla brytyjskiej BBC Wołodymir Zełenski oskarżył kraje Zachodu, kóre mkupuja rosyjską ropę o to, że „zarabiają pieniądze cudzą krwią”. Jak przykłady wymienił Niemcy i Węgry. Po raz kolejny apelował też o dostarczenie większej ilości broni na Ukrainę.

Do Kijowa przyjechała delegacja z polskiego Senatu, m.in. z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na czele. Senatorzy odwiedzili miejsca, w których Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych, czyli Borodziankę, Buczę i Irpień.

Kanadyjska minister obrony Anita Anand ogłosiła, że Kanada rozmieści 150 osób personelu wojskowego w Polsce, żeby wesprzeć pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy.

Zastępca ambasadora Unii Europejskiej w Ukrainie Remi Duflot zapowiedział, że UE zagwarantuje ewakuację i leczenie ofiarom gwałtów dokonanych przez rosyjskich żołnierzy. Wstępna lista ofiar, na której znajdują się kobiety i dzieci, liczy 150 nazwisk.

Rosja twierdzi, że krążownik rakietowy „Moskwa” „pozostaje pływalny”, po tym jak na jednostce wybuchł pożar. Według strony ukraińskiej okręt został trafiony dwoma pociskami przseciwokrętowymi „Neptun”.

USA dostarczy walczącym o wolność Ukraińcom kolejny, wart 800 mln dolarów pakiet uzbrojenia, obejmujący między innymi: 300 dronów-kamikadze Switchblade, 18 dział Howitzer, transportery piechoty M113, śmigłowce Mi-17, radarowe systemy przeciwlotnicze oraz zestawy ochronne przed potencjalnymi atakami chemicznymi.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała, że dziś otwartych zostanie 9 korytarzy humanitarnych prowadzących z miejscowości w obwodzie donieckim i ługańskim (w tym z Mariupola). Korytarze mają prowadzić do obecnie stosunkowo bezpiecznych Zaporoża i Bachmutu.

Andrzej Duda oraz prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii wrócili już z Kijowa. Prezydent Polski na konferencji prasowej w Przemyślu powiedział, że „to jedna z wizyt, którą zapamiętam do końca życia”:

„Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, nie tylko z armią ukraińską, nie tylko z ukraińskimi ochotnikami, którzy bronią kraju z bronią w ręku, ale też z kobietami i dziećmi – ze wszystkimi. […] Rosjanie mordują kobiety i dzieci. Gwałcą, burzą domy. Ukraina cierpi i krwawi, ale broni się i potrzebuje wsparcia humanitarnego, politycznego i rzeczowego. Aktywność społeczności międzynarodowej jest jej potrzebna. Potrzebna jest rozmowa także o wsparciu finansowym na jej odbudowę. Wierzę, że jako społeczność międzynarodowa temu sprostamy” – mówił prezydent Polski.

Środa, 13 kwietnia

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Kuijowie z Wołodymirem Zełenski. Prezydent Ukrainy wyściskał Andrzeja Dudę – dotąd żadnego innego przedstawiciela państw Zachodu nie przywitał w tak wylewny sposób. Po spotkaniu prezydenci goszczących państw udali się do Borodzianki, ba na własne oczy zobaczyć efekty rosyjskich zbrodni wojennych w tym podkijowskim miasteczku.

W opublikowanym dziś filmie Wołodymir Zełenski powiedział, że bez dodatkowych dostaw broni z Zachodu na Ukrainę wojna stanie się „niekończącą się krwawą łaźnią, szerzącą nieszczęście, cierpienie i zniszczenie”. Ostrzegł też, że upadek Ukrainy oznacza ogromne niebezpieczeństwo dla sąsiadów Rosji:

„Jeśli wolność na Ukrainie przegra, to następnymi celami [Rosji] staną się Polska, Mołdawia, Rumunia i kraje bałtyckie” – powiedział prezydent Ukrainy.

„Potrzebujemy ciężkiej artylerii, pojazdów opancerzonych, systemów obrony przeciwlotniczej i samolotów bojowych. Wolność musi być uzbrojona lepiej niż tyrania. Państwa Zachodu mają wszystko, by sprawić, by tak się stało. Od tego zależy ostateczne zwycięstwo nad tyranią i wiele ludzkich istnień” – zakończył przemówienie Zełenski.

Tak jak Szwecja, Finlandia również planuje wstąpić do NATO. Jak powiedziała fińska premier Sanna Marin na wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson w Sztokholmie, parlament Finlandii w przyszłym tygodniu zajmie się tą kwestią tamtejszy parlament a decyzja o członkostwie Finlandii w NATO to kwestia „raczej tygodni niż miesięcy”.

SZWECJA CHCE WSTĄPIĆ DO NATO. Rządzący krajem socjaldemokraci w czerwcu tego roku, na szczycie Sojuszu w Madrycie złożą wniosek o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim – informuje gazeta „Svenska Dagbladet”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w telewizyjnym wywiadzie odmówił określenie rosyjskich działań na Ukrainie mianem ludobójstwa. Wcześniej tak rosyjskie zbrodnie nazwał prezydent USA Joe Biden. Macron był dużo bardziej ostrożny:

„Uważałbym z używaniem dzisiaj takich określeń, ponieważ ci ludzie [Rosjanie i Ukraińcy – red.] są braćmi. Chcę kontynuować starania aby zatrzymać tę wojnę i odbudować pokój. nie jestem pewien, czy eskalacja retoryczna przysłuży się tej sprawie” – powiedział francuski prezydent.

Wołodymir Zełenski w przemówieniu wygłoszonym w środę po raz kolejny zagrzewa naród do walki z rosyjskim najazdem:

„Jestem wdzięczny każdemu, kto nie przestaje stawiać oporu, nawet jeśli wydaje się, że rezultat jest daleki od osiągnięcia. Najciemniej jest zawsze przed świtem. I jestem nieskończenie wdzięczny wszystkim, w imieniu wszystkich Ukraińców” – powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy dla określenia rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie użył słowa „ludobójstwo”:

„Tak, użyłem słowa „ludobójstwo”, bo staje się coraz jaśniejsze, że Putin chce wymazać nawet ideę bycia Ukraińcem” – powiedział prezydent USA.

Andrzej Duda oraz prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii udali się w podróż do Kijowa. Spotkają się tam z Wołodymirem Zełenskim. Jak powiedział szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot:

Celem wizyty jest wsparcie Ukrainy pod każdym względem, przede wszystkim symbolicznym, moralnym, politycznym, a także dyskusja na temat wsparcia materiałowego„.

Wtorek, 12 kwietnia

Stany Zjednoczone rozważają wysyłanie na Ukrainę więcej uzbrojenia, w tym wymagającego dodatkowego przeszkolenia. Według amerykańskich wojskowych przykładem mogą być drony Switchblade – Ukraińcy nie byli wcześniej przeszkoleni w używaniu tej broni, jednak Amerykanie ocenili, że ten system im pomoże. Dlatego więc w ciągu około 24-48 godzin wytrenowano niewielką grupę wojskowych z Ukrainy i dostarczono sprzęt, który teraz pomaga im walczyć z okupantem.

Jak powiedział wojskowy dowódca obrony regionu donieckiego Pavlo Kyrylenko w Mariupolu zginęło dotąd prawdopodobnie 22 tys. osób. Dokładna liczba ofiar nie jest jednak możliwa do ustalenia.

Zbrodniarz wojenny Władimir Putin przemawiając na kosmodromie Wostoczny na wschodzie Rosji powiedział, że cele militarne Rosjan na Ukrainie są „szlachetne” i „zostaną osiągnięte”.

Według szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego, gen. Kyryło Budanowa, Rosjanie przygotowują serię prowokacji mającej wzbudzić w rosyjskim społeczeństwie nienawiść do Ukraińców. Według niego władze Rosji mogą zorganizować zamachy na budynki mieszkalne, szpitale lub szkoły na terenie Rosji i oskarżyć Ukraińców o ich przeprowadzenie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowszy bilans strat Rosjan od początku wojny. Według niego od 24 lutego najeźdźcy mieli stracić już między innymi: 19 600 żołnierzy; 732 czołgi; 1946 transporterów opancerzonych; 349 systemów artyleryjskich; 63 zestawy przeciwlotnicze; 157 samolotów; 140 śmigłowców; 124 drony; 76 cystern i 1406 innych pojazdów.

PIEKŁO MARIUPOLA: Żołnierze broniącego miasta pułku Azow alarmują, że Rosjanie rozpylili z drona substancję powodującą zaburzenia oddychania, równowagi i problemy ze słuchem. Może to oznaczać, że okupant sięgnął po broń chemiczną, jednak jest to jeszcze niepotwierdzona informacja. Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że Rosjanie starają się zacierać ślady swoich zbrodni wojennych w tym mieście i chcą w ciągu tygodnia zebrać z ulic ciała pomordowanych cywilów i spalić je w krematorium w Charcysku pod Donieckiem. W rozmowie z agencją AP mer powiedział, że w mieście zginęło już ponad 10 tys. ludzi. a „ciała leżą na ulicy jak dywany”

Poniedziałek, 11 kwietnia

Przedstawiciele Ukrainy odwiedzili w ostatnim czasie Wielką Brytanię, żeby ocenić, jakie uzbrojenie będzie dla nich najlepsze. Mają też przygotować transport ciężkich transporterów Mastiff i pojazdów Jackal, który będzie realizowany niezależnie od trwających już dostaw broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

Francja uznała pięciu rosyjskich dyplomatów za persona non grata.

Wołodymir Zełenski wygłosił zdalne przemówienie przed południowokoreańskim parlamentem w Seulu. Wezwał w nim do udzielenia jego krajowi pomocy.

„Korea Południowa może pomóc Ukrainie. Korea ma rozmaite systemy obronne, które mogą [pomóc] obronić przed rosyjskimi czołgami, okrętami i rakietami. Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby Korea Południowa mogła pomóc nam bronić się przed Rosją. Jeśli Ukraina mogłaby dysponować tym uzbrojeniem, to nie tylko ocalą one życie zwykłych ludzi, ale też uratują Ukrainę”.

„Dobrze wiecie, co oznacza walka o swoją ziemię, bo w latach 50. przyszli do was ci, którzy chcieli zniszczyć waszą wolność i tożsamość; walczyliście i świat was wsparł, a teraz my oczekujemy tego samego. Nie można mieć nadziei na to, że Rosja sama się zatrzyma. Nie można liczyć na to, że rozsądek wygra i rosyjska władza zrezygnuje z prowadzenia wojny. Rosję można jedynie zmusić do szukania pokoju, zaprzestania zniszczeń i torturowania ludzi, do szanowania opinii sąsiadów” – mówił prezydent Ukrainy.

Bank Światowy ostrzegł, że rosyjska inwazja spowoduje zmniejszenie ukraińskiej gospodarki niemal o połowę: o 45.1%.

Siły zbrojne Ukrainy podały najnowszy bilans strat agresora. Wynika z niego, że od początku wojny Rosja miała stracić już między innymi: 19,5 tys. żołnierzy, 725 czołgów, 1923 pojazdy opancerzone, 347 systemów artyleryjskich, 55 systemów przeciwlotniczych, 154 samoloty, 137 śmigłowców, 119 dronów, 76 cystern i 1387 innych pojazdów.

Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform donosi, że w nocy rosyjskie wojsko trzykrotnie ostrzelało rakietami Mikołajów i jego okolice.

Kolejny doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Anton Heraszczenko, poinformował że w podkijowskiej wsi Buzowa znaleziono masowy grób z ciałami pomordowanych przez Rosjan cywilów. Okupanci mieli wymordować co najmniej 50 lokalnych mieszkańców.

Rosyjska ofensywa w Donbasie już się zaczęła – oświadczył w poniedziałek w telewizji krajowej Wadim Denisenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Ostrzegł, że Rosjanie cały czas koncentrują swoje wojska w tym regionie:

„Z mojego punktu widzenia ta wielka ofensywa już się zaczęła” – powiedział Denisenko.

Polska Straż Graniczna informuje, że od początku rosyjskiej inwazji do Polski wjechało 2,657 mln osób z Ukrainy.

Nowa Zelandia w środę wyśle do Europy na dwa miesiące samolot transportowy C-130H Hercules wraz z 50-osobowym personelem, aby pomóc w transporcie zaopatrzenia i pomocy militarnej na Ukrainę. Samolot nie będzie wlatywał w ukraińską przestrzeń powietrzną, tylko pomagał dostarczać pomoc do centrów logistycznych i zaopatrzeniowych, skąd na wschód będą dalej transportowane lądem. Oprócz tego Nowa Zelandia przeznaczy 8,8 mln dol. na dalsze wsparcie wojskowe Ukrainy.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Wołodymir Zełenski wygłosił przemówienie do narodu. Ostrzegł, że wkrótce nastąpi pełnoskalowy atak na wschód Ukrainy, jednak zapewnił, że „jesteśmy gotowi”.

Niedziela, 10 kwietnia

Jak donosi „Die Welt”, Niemcy zaoferowały Ukrainie zakup 100 haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 firmy Krauss-Maffei Wegmann. Mają one zasięg przekraczający 30 km. koszt uzbrojenia, wraz ze szkoleniem i częściami zamiennymi ma wynieść 1,7 mld euro.

Sztab Generalnych Sił Zbrojnych Ukrainy podał aktualne szacunki strat rosyjskich od początku wojny. Wynika z nich, że najeźdźcy stracili już między innymi 19 300 żołnierzy, 722 czołgi, 1911 pojazdów opancerzonych, 55 zestawów przeciwlotniczych, 342 systemy artyleryjskie, 152 samoloty i 137 śmigłowców., 112 dronów, 1384 inne pojazdy, 76 cystern oraz 7 okrętów i łodzi.

Zdjęcia satelitarne udostępnione przez firmę Maxar Technologies ujawniły długi na ok. 12 km rosyjski konwój na wschód od Charkowa.

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk poinformowała, że na niedzielę uzgodniono utworzenie 9 korytarzy ewakuacyjnych z południowej i wschodniej Ukrainy.

Piekło Mariupola: Jak powiedział doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko, Rosjanie wyłapują w mieście mężczyzn, którzy nie złożyli broni i „nie wstydzą się zabijać cywilów na ulicach, a potem robić zdjęcia”. Ci, którzy nie są zabijani, mają być przymusowo wcielani w szeregi wojsk utworzonej przez Rosjan Donieckiej Republiki Ludowej.

Sobota, 9 kwietnia

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Wołodymira Zełenskiego w Kijowie. Na wspólnej konferencji prasowej zapowiedział, że jego kraj będzie nakładał kolejne sankcje na Rosję:

„Razem z naszymi partnerami zwiększymy presję gospodarczą i będziemy co tydzień intensyfikować sankcje wobec Rosji. Nie ograniczymy się do zamrożenia aktywów czy sankcji wobec oligarchów – wpłyniemy też na zdolność Rosji do korzystania ze swoich zasobów energetycznych” – powiedział Johnson.

W piątek Boris Johnson zapowiedział kolejną transzę pomocy militarnej dla Ukrainy, wartą 100 mln funtów.

Jak podaje BBC, Rosjanie ostatecznie wybrali strukturę dowodzenia inwazją na Ukrainę. Głównodowodzącym wojsk agresora został gen. Aleksander Dwornikow – dowódca południowego okręgu wojskowego Rosji. Podczas wojny domowej w Syrii był jednym z trzech rosyjskich generałów dowodzących rosyjskimi żołnierzami walczącymi po stronie dyktatora Baszara al-Asada. Według źródeł brytyjskich to właśnie Dwornikow miał nakazać wczorajszy zbrodniczy atak rakietowy na cywilów próbujących się ewakuować z Kramatorska.

Rosja złożyła skargę do tureckich władz dotyczącą używania przez ukraińską armię słynnych tureckich dronów Bayraktar. Tureckie władze odpowiedziały, że wytwórca tej broni, Baykar Technologies, jest prywatną firmą a zakupu tego uzbrojenia Ukraińcy dokonali przed rosyjską inwazją.

Prezydent USA Joe Biden podpisał dwie ustawy, które umożliwiają nałożenie dalszych sankcji na Rosję. Jedna ustawa zawiesza zwykłe relacje handlowe Stanów Zjednoczonych z Rosją i Białorusią, co oznacza że import towarów z tych dwóch krajów będzie obłożony wyższym cłem. Druga ustawa zakazuje importu energii z Rosji, w tym ropy, węgla i gazu. W czwartek obie ustawy zostały jednogłośnie przyjęte przez Senat.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wierieszczuk poinformowała, że w sobotę planowanych jest otwarcie 10 korytarzy humanitarnych, na trasach: Mariupol-Zaporoże; Berdiańsk-Zaporoże; Tokmak-Zaporoże; Energodar-Zaporoże; Melitopol-Zaporoże i w obwodzie ługańskim.

Bilans piątkowego ataku rosyjskiego na dworzec kolejowy w Kramatorsku jest coraz bardziej przerażający: zginęło w nim co najmniej 50 osób (w tym pięcioro dzieci) a prawie 100 zostało rannych. Prezydent Zełenski powiedział, że odpowiedzialni za tę zbrodnię muszą ponieść karę:

„Tak jak masakry w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, atak rakietowy w Kramatorsku musi zostać osądzony przez trybunał [MTK – red.] i to się stanie” – zapowiedział prezydent Ukrainy.

Wojna w Ukrainie: zakrwawiona dziecięca zabawka po ataku rosyjskich zbrodniarzy na wypełniony cywilami dworzec kolejowy w Kramatorsku Fot. armyinform.com.ua

Piątek, 8 kwietnia

W sobotę do Kijowa przybędzie z wizytą kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Podczas wizyty w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell spotkali się z Wołodymirem Zełenskim. Wręczyli prezydentowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

„Ukraina należy do Europy, tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej” – powiedziała von der Leyen wręczając dokumenty prezydentowi.

„Jestem z wami w Kijowie po to, żeby wysłać bardzo silne przesłanie, że Unia Europejska stoi przy was. Jesteśmy przy was ramię w ramię” – powiedziała szefowa KE po spotkaniu.

Agencja AFP donosi, że Rosja zakazała działalności na swoim terytorium organizacjom chroniącym prawa człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch.

Rosja poinformowała o wydaleniu ze swojego terytorium 38 polskich typlomatów. To reakcja na wydalenie z Polski 45 dyplomatów rosyjskich w marcu.

Jak poinformował szef miejskich władz Makarowa, podczas okupacji miasta Rosjanie zastrzelili 132 cywilów. Obecnie w tej miejscowości w obwodzie kijowskim, jak w wielu innych odbitych przez Ukraińców, trwa rozminowywanie terenu i zbierane są dowody rosyjskich zbrodni.

Jak podaje portal Nexta, na jednej z rakiet, którymi Rosjanie zaatakowali cywilów zgromadzonych na dworcu kolejowym w Kramatorsku widnieje napis „Dla dzieci”:

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował, że na Ukraine dotarły już wysłane ze Słowacji zestawy przeciwlotnicze S-300.

Według prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego w rosyjskim ataku na cywilów w Kramatorsku zginęło ponad 30 osób a rannych zostało niemal 300.

Państwa Unii Europejskiej jak dotąd zamroziły majątek rosyjskich i białoruskich oligarchów wart łącznie ponad 32 mld dolarów – ogłosił specjalny zespół UE ds. „zamrożenia i zajęcia” majątku.

Praktycznie każdy nowy dzień to doniesienia o kolejnych rosyjskich zbrodniach. Ukraińska Prokuratura Generalna informuje, że rosyjscy żołnierze ostrzelali łódź, którą cywile próbowali przeprawić się przez Dniepr. Zginęły cztery osoby, w tym dziecko.

Wielka Brytania, tak jak wcześniej zrobiły to Stany Zjednoczone, postanowiła nałożyć sankcje na córki zbrodniarza wojennego Władimira Putina. Brytyjskie aktywa Katarzyny Władimirownej Tichonowej i Marii Władimirownej Woroncowej zostaną zamrożone.

Rosjanie ostrzelali rakietami stację kolejową w Kramatorsku, w której znajdowało się wówczas mnóstwo cywilów. Zginęło 39 osób – w tym dwoje dzieci – a co najmniej 87 zostało rannych.

Jak powiedział szef władz obwodu mikołajewskiego na południu Witalij Kim, Rosjanie zostali już praktycznie wyparci z regionu, jednak agresorzy starają się ostrzeliwać okolicę rakietami, żeby krzywdzić i terroryzować ludność cywilną.

Rosyjscy agresorzy ostrzelali rakietami obwód odeski. Pociski wystrzelone z okrętów operujących na Morzu Czarnym miały uszkodzić cześć infrastruktury w regionie. Nie wiadomo, ży ktoś ucierpiał w wyniku tego ataku.

Dyplomaci zaczynają wracać do placówek w Kijowie: ambasador Litwy na Ukrainie Valdemaras Sarapinas wrócił do stolicy Ukrainy. Nastąpiło to dzień po tym, jak Turcja ogłosiła, że z powrotem uruchamia swoją ambasadę w Kijowie.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dzisiaj udaje się do Kijowa, na spotkanie z Wołodymirem Zełenskim. Razem z nią do stolicy Ukrainy zmierza szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Jak podał sztab generalny ukraińskich si zbrojnych, Rosjanie koncentrują się obecnie na ofensywie w rejonie strategicznego miasta Izium, walce o Mariupol i starają się przełamać ukraińską obronę w obwodach donieckim i charkowskim.

Czwartek, 7 kwietnia

Rosja została zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ. Za tym krokiem głosowały 93 kraje, przeciw były 24 a 58 wstrzymało się od głosu.

Polski Sejm przegłosował ustawę zamrażającą majątki „osób i podmiotów” w Polsce, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę. Ustawa zakazuje również propagowania symboli związanych z rosyjską agresją, jak na przykład niesławna litera „Z”.

Jak informuje szef administracji państwowej w obwodzie ługańskim, Serhij Hajdaj, wszystkie szpitale i placówki medyczne w obwodzie zostały zniszczone przez Rosjan.

Siły zbrojne Ukrainy podały najnowszy bilans strat wroga. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosja straciła już 18 900 żołnierzy, 698 czołgów, 1891 transporterów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 108 artyleryjskich systemów rakietowych, 55 wyrzutni przeciwlotniczych, 150 samolotów, 135 śmigłowców, 111 dronów, 1258 innych pojazdów, 76 cystern, 7 okrętów i łodzi.

Wołodymir Zełenski wygłosił zdalne przemówienie do greckiego parlamentu. Wezwał w nim do zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy i „wykorzystania swych możliwości członka Unii Europejskiej do zorganizowania pomocy w celu ocalenia Mariupola”. Dodał, że rosyjska agresja wymierzona jest „nie tylko w Ukrainę, ale też w Europę”.

„Ci, którzy wybierają wojnę, zawsze przegrywają. Ci, którzy próbują pozbawić państwo niepodległości i integralności terytorialnej, zawsze przegrywają. Ci, którzy szantażują Europę ekonomicznym i energetycznym kryzysem, zawsze przegrywają” – powiedział prezydent Ukrainy.

Według niemieckiego wywiadu za masakrą cywilów w Buczy mogła stać banda rosyjskich najemników znanych jako Grupa Wagnera – prywatna armia „kucharza Putina”, czyli oligarchy Jewgienija Prigożina. Ci najemnicy od lat są wykorzystywani przez zbrodniarza wojennego Władimira Putina w różnych wojnach i wielokrotnie dopuszczali się zbrodni wojennych w Afryce, Syrii i innych miejscach.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wezwał państwa członkowskie Unii Europejskiej do nałożenia natychmiastowego embarga na rosyjski gaz, ropę i węgiel.

Austria uznała 4 rosyjskich dyplomatów za persona non grata – mają oni opuścić terytorium kraju do 12 kwietnia. To kolejne państwo europejskie, które wydaliło rosyjskich dyplomatów. W ciągu ostatnich dni podobny ruch wykonały również między innymi Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Szwecja.

Szef ukraińskiego MSZ Dmitro Kułeba rozmawiał w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak powiedział, cel jego wizyty jest bardzo prosty:

„Moja agenda jest bardzo prosta. Ma tylko trzy punkty: broń, broń i broń [dla Ukrainy – red.]”.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borell zapowiedział, że być może dziś zostanie przyjęty pakiet sankcji Unii Europejskiej na Rosję. Ma być w nim uwzględniony między innymi zakaz importu węgla.

Polska Straż Graniczna informuje, że od początku wojny na teren Polski wjechało już 2,548 mln osób z Ukrainy.

Środa, 6 kwietnia

USA zapowiedziały, że nie będą brały udziału w spotkaniach grupy G20, jeśli Rosja dalej będzie członkiem tego gremium.

Wielka Brytania nałożyła sankcje na Sberbank, Credit Bank oraz ośmiu rosyjskich oligarchów. Ponadto zadeklarowała, że chce skończyć z importem rosyjskiej ropy i węgla do końca 2022 roku.

Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Rosję, które objęły najbliższe rodziny zbrodniarza wojennego Władymira Putina (w tym jego córkę) i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa (żonę i córkę). Ponadto sankcje zakazują nowych inwestycji w Rosji. Sankcje objęty też największy rosyjski bank – Sbierbank oraz największy prywatny bank w Rosji – Alfa Bank należący do Michaiła Fridmana.

Premier Węgier Victor Orbán zapowiedział, że jego kraj zgodzi się na płacenie Rosji za gaz w rublach.

Jak podaje strona ukraińska, od początku inwazji Rosja straciła już między innymi: 18 600 żołnierzy, 684 czołgi, 1861 pojazdów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 107 systemów obrony przeciwlotniczej, 150 samolotów, 135 śmigłowców, 96 dronów, 7 statków i łodzi, 76 cystern.

Władze Ługańska namawiają ludność cywilną do ewakuacji przez pięć korytarzy humanitarnych „póki jeszcze jest bezpiecznie”. Ukraińcy ostrzegają, że Rosjanie przegrupowują siły, przygotowując się do nowej ofensywy w rejonie Donbasu.

Ukraińska prokuratura poinformowała, że prowadzi obecnie 4684 dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych. Jednak kolejne doniesienia o rosyjskim barbarzyństwie na Ukrainie sprawiają, że ta liczba na pewno będzie większa a codziennie pojawiają się setki nowych doniesień. Prokurator generalna Ukrainy Iryna Venediktova określiła oswobodzone miasteczka wokół Kijowa jako „torturowane regiony z piekła rodem”.

Wtorek, 5 kwietnia

Strona ukraińska donosi, że odpowiedzialna za masakrę cywili w Buczy rosyjska 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych, wchodząca w skład 35. Armii, zostanie bez rotacji z powrotem skierowana do walki, najprawdopodobniej w obwodzie charkowskim.

Coraz więcej cywilizowanych krajów pozbywa się rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium: Dania za persona non grata uznała 15 rosyjskich dyplomatów, Niemcy wydaliły ich 40, Włochy właśnie ogłosiły, że wyrzucają ze swego terytorium 30 Rosjan ze statusem dyplomatycznym a Szwecja wydala trzech Rosjan.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell  w tym tygodniu mają się udać do Kijowa.

Portal Defence24 informuje, że Czesi przekazali Ukraińcom czołgi T-72M1 i bojowe wozy piechoty BMP-1. Wkrótce maszyny mają trafić na linię frontu.

Jak informuje agencja Unian, rosyjscy okupanci rozjeździli czołgami jeden z największych cmentarzy w Europie – nekropolię we wsi Stary Krym pod Mariupolem.

Zmierzający do Mariupola konwój mający ewakuować ludność cywilną z miasta został zawrócony przez Rosjan.

Według ukraińskich sił zbrojnych straty Rosjan od początku inwazji wynoszą już: 18 500 żołnierzy, 676 czołgów, 1858 pojazdów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 55 systemów przeciwlotniczych, 150 samolotów, 134 helikoptery, 1322 innych pojazdów, 76 cystern i 7 okrętów i łodzi.

Polska Straż Graniczna podała, że od początku rosyjskiej inwazji granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 2,5 mln uchodźców.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie dla portalu RBK powiedział, że obecnie połowa miasta jest kontrolowana przez obrońców, a połowa przez Rosjan. Jednak atakujący mają nad Ukraińcami ogromną przewagę liczebną:

„Żołnierzy, którzy atakują nasze miasto, jest bardzo dużo. Mają przewagę liczebną nad tymi, którzy dziś bronią ukraińskiego Mariupola. Na jednego naszego żołnierza przypada 10-15 agresorów” – powiedział.

Poniedziałek, 4 kwietnia

Ukraińskie władze ujawniają bezpośrednich odpowiedzialnych za masakrę w Buczy. Ogłoszono listę z nazwiskami i stopniami wojskowymi Rosjan, którzy odpowiadają za egzekucje cywili.

to podpułkownik Azatbek Omurbekow, dowódca 64. brygady strzelców zmotoryzowanych z Kraju Chabarowskiego

Rząd Irlandii wzywa do wzmocnienia sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję.

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, jego kraj zdecydował się uznać rosyjskiego ambasadora za persona non grata i wydalić go z kraju. Ponadto Litwa zamknęła konsulat Rosji w Kłajpedzie. To reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę oraz popełniane przez ruskich żołnierzy zbrodnie wojenne, w tym ta ujawniona ostatnio w Buczy.

Wołodymir Zełenski odwiedził Buczę – miasto pod Kijowem, w którym ujawniono rosyjską zbrodnię wojenną. Przez ponad miesiąc okupacji najeźdźcy wymordowali kilkuset mieszkańców.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zareagował na ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w oswobodzonym mieście Bucza. Powiedział, że potrzebne są kolejne sankcje na Rosję. Wezwał do zablokowania rosyjskiego eksportu węgla i paliw do Unii Europejskiej „w tym tygodniu”.

W nocy Rosjanie ostrzelali Odessę. W poniedziałkowym ostrzale Charkowa zginęły 4 osoby a 30 zostało rannych.

Niedziela, 3 kwietnia

W rozmowie z amerykańską telewizją CBS Zełenski masakrę w Buczy nazwał ludobójstwem i eliminacją narodu:

” Znajdujemy ludzi z rękami związanymi za plecami i pozbawionymi głowy. Ja takich rzeczy nie rozumiem. Nie rozumiem, dlaczego dzieci, które zostały zabite, były też i torturowane. Czy tym przestępcom nie wystarczyło po prostu zabić?” – mówił.

Ukraiński prezydent zapowiedział, że rosyjscy najeźdźcy odpowiedzą za swoje zbrodnie:

„Stworzę księgę katów, by badać i ścigać każdą zbrodnię okupantów w naszym kraju. Ten mechanizm pomoże Ukrainie i światu postawić przed wymiarem sprawiedliwości tych, którzy rozpętali lub w jakikolwiek sposób uczestniczyli w tej straszliwej wojnie przeciwko narodowi ukraińskiemu i w zbrodniach przeciwko naszemu narodowi” – dodał Zełenski.

Wołodymir Zełenski w przemówieniu do narodu poruszył kwestię rosyjskich zbrodni wojennych, których dowody odkryto po odbiciu obwodu kijowskiego:

„Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy’ego do Buczy. Proszę zobaczyć, do czego doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji przez ostatnie 14 lat. Proszę zobaczyć na własne oczy torturowanych Ukraińców. Nie obwiniamy nikogo poza konkretną rosyjską armią, która zrobiła to naszemu narodowi. I tych, którzy wydawali im rozkazy. Ale mamy prawo mówić o niezdecydowaniu” – mówił prezydent Ukrainy.

Dowództwo lądowych sił zbrojnych Ukrainy podało, że armia ukraińska przejęła kontrolę nad miastem Prypeć oraz okolicznym odcinkiem granicy z Białorusią.

Według ukraińskiej armii od początku inwazji Rosjanie stracili już ponad 18 tys. żołnierzy, 644 czołgi, 1830 transporterów opancerzonych, 325 systemów artyleryjskich, 143 samoloty, 134 śmigłowce, 89 dronów i 76 cystern.

Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku wojny do Polski wjechało już 2,461 mln osób z Ukrainy.

Rosjanie zaatakowali rakietami cele w Odessie. W mieście doszło do pięciu eksplozji, płonie skład paliwa.

Coraz więcej dowodów na zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan. Po oswobodzeniu przez Ukraińców obwodu kijowskiego w tamtejszych miejscowościach odkryto na ulicach ciała zamordowanych cywili. W mieście Bucza odkryto 300 ciał, w tym dzieci – ludzie ci zostali pomordowani również strzałami w tył głowy, część z nich miała ręce skrępowane za plecami. Ciał było tyle, że nie zmieściły się na miejscowym cmentarzu i trzeba było je pochować w masowych grobach. Jak donosi ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, po wyzwoleniu wsi Motyzin odnaleziono ciała zamordowanej naczelnik miejscowości, Olhi Suchenko oraz jej rodziny. Wcześniej uprowadzili ich rosyjscy okupanci.

Sobota, 2 kwietnia

Stany Zjednoczone pomogą dostarczyć na Ukrainę postradzieckie czołgi – znane już ukraińskim żołnierzom. Będą to maszyny T-72, które mają trafić na Ukrainę „w przeciągu dni, nie tygodni” i będą dostarczone z państw partnerskich NATO.

Jak poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, obecnie ukraińskie wojsko kontroluje cały obwód kijowski.

Według nieoficjalnych doniesień elektrownia atomowa w Czarnobylu znów jest kontrolowana przez Ukraińców. Pracownicy zakładu mieli wywiesić nad nią w sobotę flagę Ukrainy.

Włochy deklarują, że mogą się stać jednym z gwarantów neutralności Ukarainy. Ogłosił to minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Mayo.

Delegacji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) udało się wjechać do oblężonego Mariupola. Pracownicy MKCK mają spróbować ewakuować jak najwięcej cywili ze zniszczonego miasta.

W przemówieniu do ukraińskiego narodu prezydent Wołodymir Zełenski powiedział, że Rosjanie „powoli, ale zauważalnie” wycofują się z północy Ukrainy, ale jednocześnie przestrzegł, żeby zachować ostrożność. Dodał, że wróg przygotowuje się jednocześnie do zwiększenia siły ataku na wschodzie napadniętego kraju.

Według ukraińskich władz w piątek z różnych miast ewakuowano łącznie 6 tys. osób. Z tej liczby 2 tys. udało się wyjechać z oblężonego Mariupola, w którym wciąż uwięzionych jest ponad 100 tys. ludzi.

Rosjanie wycofali się ze strategicznie ważnego lotniska Antonov w Hostomelu pod Kijowem. Potwierdziły to już zdjęcia satelitarne.

Piątek, 1 kwietnia

Jak poinformował rzecznik niemieckiego MON, Niemcy dostarczą Ukrainie 56 wozów bojowych PbV-501. Są to maszyny wcześniej będące jeszcze na wyposażeniu NRD.

Władze Kazachstanu zapowiedziały, że nie uznają Donbasu i Krymu za terytorium Rosji.

Jak podaje mer Buczy, miasto zostało wczoraj wyzwolone przez Ukraińców. Jednocześnie ostrzegł, że w rejonie wciąż aktywnych jest wielu rosyjskich dywersantów.

Amerykanie do połowy kwietnia mają dostarczyć Ukrainie uzbrojenie o wartości 800 mln dolarów – donoszą media w USA.

Brytyjski wywiad donosi, że Rosjanie relokują część sił przebywających dotąd na okupowanych od 2008 roku terenach Gruzji, żeby wzmocnić siły inwazyjne na Ukrainie.

Premier Australii Scott Morrison poinformował, że na prośbę Wołodymira Zełenskiego jego kraj wyśle do Ukrainy australijskie transportery opancerzone Bushmaster. Nie podał żadnych szczegółów na ten temat, nie wiadomo więc, kiedy to nastąpi ani ile pojazdów zostanie wysłanych.

Jak podaje Prokuratura Generalna Ukrainy, w wyniku rosyjskich ataków zginęło już od początku wojny 153 dzieci a 245 zostało rannych.

Rosyjskie wojsko wycofało się z obwodu browarskiego. Czernihów i Kijów cały czas są ostrzeliwane, tak jak miejscowości w regionie ługańskim.

Strona ukraińska informuje, że konwoje zmierzające w czwartek do oblężonego Mariupola były zatrzymywane przez rosyjskie wojska i rozkradane. W zrujnowanym mieście wciąż przebywa około 100 tysięcy mieszkańców. Pomoc humanitarna do nich nie dotarła – powiedział mer miasta.

Czwartek, 31 marca

Branka w Rosji: zbrodniarz wojenny Władimir Putin podpisał dekret o poborze do wojska. Do rosyjskiej armii w okresie od 1 kwietnia do 15 lipca 2022 roku mają trafić mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat, którzy nie znajdują się w rezerwie. Łącznie w kamasze ma trafić w ten sposób 134 500 Rosjan.

Rzeczniczka praw obywatelskich na Ukrainie Ludmiła Denisowa w rozmowie z Euronews poinformowała, że od początku inwazji Rosjanie z zajętych przez siebie terenów deportowali już 400 tys. Ukraińców a w samym Mariupolu zabili ponad 20 tys. osób.

Ukraina uzgodniła ze stroną rosyjską utworzenie korytarza humanitarnego z Mariupola, jednak jak przestrzegła ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa, Rosjanie ani razu nie respektowali tych umów i żaden korytarz nie był bezpieczny.

Jak podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, od początku wojny straty Rosjan wynoszą: 17,5 tys. żołnierzy (zabitych, rannych i pojmanych), 614 czołgów, 1735 pojazdów opancerzonych, 311 systemów artyleryjskich, 96 wyrzutni rakietowych, 54 systemy obrony przeciwlotniczej, 135 samolotów, 131 śmigłowców, 1201 pojazdów, 75 cystern, 83 drony i 7 okrętów i łodzi.

Środa, 30 marca

Jak alarmuje Human Rights Watch, Rosjanie wykorzystują zakazane prawem międzynarodowym min w regionie Charkowa. Jak powiedział Steve Goose z HRW:

„Wiadomo, że Rosja posiada niedawno dostarczone miny lądowe, które są w stanie zabijać i ranić ludzi w promieniu 16 metrów. […] Kraje całego świata powinny stanowczo potępić korzystanie przez Rosję z zakazanych min przeciwpiechotnych na Ukrainie. Tego rodzaju broń nie rozróżnia żołnierzy i cywili i na lata zostawia śmiertelne dziedzictwo” – powiedział Goose.

Przedstawiciel HRW dodał, że Ukraina nie posiada tego typu min, ani systemu ich rozmieszczania.

W przemówieniu skierowanym do parlamentu Norwegii Wołodymir Zełenski apelował o zwiększenie dostaw broni na Ukrainę oraz blokadę portów morskich dla statków rosyjskich. Prezydent Ukrainy wezwał do dostarczania rakiet przeciwokrętowych, pocisków manewrujących, przeciwlotniczych i przeciwpancernych.

Rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa poinformowała, że Rosjanie zbombardowali punkt Czerwonego Krzyża w Mariupolu.

ONZ zbada zbrodnie wojenne dokonywane przez Rosjan na Ukrainie. Śledztwo w tej sprawie poprowadzi norweski sędzia Erik Mose, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy w latach 2003-2007.

Ukraińskie Siły Zbrojne podały najnowszy bilans strat najeźdźcy. Wynika z niego, że od początku inwazji Rosjanie stracili już: 17 300 żołnierzy, 605 czołgów, 1723 transporterów opancerzonych, 305 systemów artyleryjskich, 131 samolotów i tyle samo śmigłowców, 81 dronów, 75 cystern i 54 systemy przeciwlotnicze.

Według USZ zginęło dotąd około 17 tys. 300 Rosjan, zniszczono m.in. 605 czołgów, 305 systemów artyleryjskich, 131 samolotów i 131 śmigłowców, zniszczone zostały też 1184 pojazdy.

Jak podaje ONZ, od początku rosyjskiej napaści swoje domy musiało już opuścić ponad 10 mln osób, w tym ponad połowa ukraińskich dzieci. Z tej liczby ponad 6,5 mln osób przemieściło się w obrębie Ukrainy a ponad 3,9 mln wyjechało z kraju.

Zdjęcia satelitarne ujawniają rozmiary zniszczenia w Mariupolu: całe dzielnice mieszkalne zostały zrównane z ziemią.

Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony, część wojsk rosyjskich wróciła na terytorium Białorusi, żeby się przegrupować i uzupełnić zapasy. Według brytyjski specjalistów, zmniejszona liczbę wojsk naziemnych Rosjanie będą się starali zrekompensować silniejszym ostrzałem rakietowym i artyleryjskim.

Wtorek, 29 marca

Wielka Brytania domaga się „całkowitego wycofania” wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Rosyjskie wojska oddalają się od Kijowa, jednak według amerykańskich służb nie jest to wycofanie się, lecz jedynie przegrupowanie, związane z dużymi stratami i możliwą zmianą taktyki i przygotowaniem nowego ataku.

Podczas rozmów w Stambule Ukraińcy w zamian za międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa zaoferowali neutralność.

W Stambule rozpoczęły się rozmowy między ukraińską a rosyjską delegacją. Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uczulił członków delegacji, by niczego tam nie jedli ani nie pili oraz starali się nie dotykać powierzchni. ma to związek ze wcześniejszymi doniesieniami o próbie otrucia delegatów. Przedstawicielem zbrodniarza wojennego Władimira Putina jest oligarcha Roma Abramowicz, były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn.

Według danych amerykańskiego wywiadu postęp sił rosyjskich został powstrzymany w wielu częściach Ukrainy, w tym w rejonach Czernichowa, Mikołajewa i Charkowa.

Jak podaje BBC, według specjalistów z Pentagonu obecnie priorytetem dla wojsk rosyjskich jest zdobycie Donbasu.

Prokuratura Generalna Ukrainy podaje, że od początku wojny na Ukrainie zginęło już 144 dzieci, a ponad 220 zostało rannych.

Poniedziałek, 28 marca

Jak powiedział mer Irpinia pod Kijowem, Ołeksandr Markuszyn, miasto zostało już odbite przez Ukraińców. Dodał, że wojsko ukraińskie będzie się teraz starać odbić również Buczę, Hostomel i Worzel w obwodzie kijowskim.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele rosyjskiego reżimu, we wtorek ma rozpocząć się w Turcji kolejna runda negocjacji między Ukrainą a Rosją.

Używanie niesławnego znaku „Z”, będącego symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, od teraz może powodem do oskarżenia przez prokuratury w dwóch niemieckich landach: Dolnej Saksonii i Bawarii.

Mer Mariupola, Vadim Bojczenko, wezwał do „całkowitej ewakuacji” miasta i poinformował, że „niestety, dziś znaleźliśmy się w rękach okupanta”.

Słynny duński browar Carlsberg ogłosił całkowite wycofanie się z Rosji. Wcześniej na ten ruch zdecydował się między innymi holenderski Heineken.

Wojska rosyjskie ostrzelały Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy. Zniszczono pięć budynków mieszkalnych. Są ranni, trwa przeszukiwanie gruzowisk.

Jak informują Ukraińskie Siły Zbrojne, jak do tej pory rosyjski agresor od początku napaści stracił już: 17 tys. żołnierzy, 586 czołgów, 1694 pojazdy opancerzone, 302 systemy artyleryjskie, 54 systemy przeciwlotnicze, 123 samoloty, 127 helikopterów, 1150 innych pojazdów, 7 okrętów i łodzi, 73 cysterny z paliwem.

Michaił Podoliak, doradca prezydenta Ukrainy, powiedział, że miasta: Łuck, Charków, Żytomierz i Równe w niedzielę wciąż były ostrzeliwane, zaś Mariupol wciąż poddawany jest „bombardowaniom dywanowym”. W Kijowie również w poniedziałek rano słychać było wybuchy i syreny przeciwlotnicze.

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że na wywołanej przez zbrodniarza wojennego Władimira Putina wojnie zginęło już 143 ukraińskich dzieci.

Polska Straż Graniczna informuje, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę do Polski wjechało już 2,323 mln uchodźców.

Niedziela, 27 marca

Premier Czech Petr Fiala poinformował, że Czechy zamrażają aktywa rosyjskich oligarchów. Oświadczył, że zamrożono już setki milionów koron.

Rosjanie poinformowali, że 28-30 marca w Turcji odbędzie się spotkanie ukraińskiej i rosyjskiej delegacji.

Od poniedziałku Finlandia zawiesza połączenia kolejowe z Rosją, co oznacza, że mieszkańcy Federacji Rosyjskiej nie będą już mieli możliwości podróżowania do Europy koleją.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosja od początku agresji straciła już między innymi: 16 600 żołnierzy, 582 czołgi, 1664 pojazdów opancerzonych, 294 systemy artyleryjskie, 93 wyrzutnie rakiet, 121 samolotów, 127 śmigłowców i 7 okrętów i jednostek nawodnych.

W niedzielę mają działać dwa korytarze humanitarne, przez które mają ewakuować się cywile z Mariupola do Zaporoża oraz Rubiżnego do Bachmut.

Wadym Bojczenko, mer Mariupola, oświadczył, że miasto opuściła do tej pory połowa z 540 tys. mieszkańców. Ok. 20-30 tys. z nich siłą wywieziono do Rosji. Podczas ostrzałów, m.in. rakietami czy haubicami, uszkodzono 90 proc. zasobów mieszkalnych w Mariupolu, a 40 proc. nie nadaje się do odbudowy.

Jak donosi agencja informacyjna Ukrinform, armia ukraińska odbija miejscowości Rubieżne i Popasna.

Sobota, 26 marca

Służby prasowe Białego Domu po wystąpieniu Joe Bidena na Zamku Królewskim w Warszawie wystosowały oświadczenie, w którym wezwanie amerykańskiego prezydenta do tego, by zbrodniarz wojenny Władimir Putin przestał rządzić Rosją interpretują jako to, że „Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad swoimi sąsiadami lub regionem. Nie dyskutował o władzy Putina w Rosji ani o zmianie reżimu”.

Na koniec swojego poruszającego, wygłoszonego z mocą przemówienia Joe Biden wezwał wolny świat do obrony demokracji – walki, która może potrwać długo, ale na pewno pokona dyktaturę:

„My, Amerykanie, pomożemy Europie w demokratycznej walce. Europa musi zakończyć swoje uzależnienie od rosyjskich paliw. Musimy zachować absolutną jedność. Nie wystarczy posługiwać się nobliwymi słowami o demokracji. Musimy zobowiązać się, że będziemy w tej walce zjednoczeni, przez kolejne dziesięciolecia. Nie będzie łatwo, ale mrok autokracji tu nie dotrze. Musimy to pokazać. Pamiętajmy o wydarzeniach, dzięki którym upadł mur berliński i spadła żelazna kurtyna. Przypomnijmy sobie słowa Jana Pawła II. „Nie lękajcie się”. Dyktator nigdy nie przeważy. Nie może pozostać zawsze u władzy. Niech Bóg was błogosławi, niech broni naszych żołnierzy” – zakończył prezydent USA.

„Odwiedziłem Stadion Narodowy. Widziałem łzy w oczach matek, próbujących pocieszyć swoje dzieci. Jedna mała dziewczynka powiedziała do mnie: panie prezydencie, brat i tata tam zostali, co z nimi będzie? Nie musiałem mówić ich językiem, aby poczuć ich emocje. Dziewczynka złapała mnie za nogawkę. Ci ludzie modlili się. Mają świadomość, że być może już nie wrócą do swoich domów. I przytłaczający smutek. To dzieje się znowu” – powiedział Biden.

„Oligarchowie niesamowicie skorzystali z korupcji, jaką umożliwił im Kreml. Prywatne firmy wycofały się z Rosji, od ropy, po McDonalds’a. Rubel stracił wartość. Wcześniej Rosja była jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie, teraz nie wejdzie nawet do dwudziestki największych. Zostanie zmniejszona o połowę. To Władimir Putin za to odpowiada. A świat demokratyczny zjednoczył się, by pomóc Ukrainie. Wysłaliśmy broń. Siły amerykańskie są w Europie. Nie po to, by wchodzić w konflikt z Rosją, ale by bronić naszych sojuszników”.

Joe Biden przemawia na Zamku Królewskim w Warszawie:

„Nie lękajcie się”, te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To było przesłanie na temat siły: siły wiary, odporności. To było przesłanie w 1979 r., które pomogło wyzwolić te ziemie od radzieckiego nacisku. Wszyscy jesteśmy wdzięczni Lechowi Wałęsie. Nie wygramy tej bitwy w ciągu kilku miesięcy, musimy się przygotować na długą walkę. Jesteśmy w mieście, które jest historią walki o wolność. Warszawa stała dumnie, walcząc o wolność. Dziś stoimy z wami. Kropka. W 1989 r. mur berliński, i wszystkie elementy dominacji sowieckiej, padły. Ale walka demokracji nie zakończyła się. Przez ostatnich 30 lat, siły autokratów walczyły dalej, wyrażając swą pogardę dla prawdy i demokrację. Dziś Rosja zdławiła demokrację. Prezydent Zełenski jest demokratycznie wybranym prezydentem, w dodatku Żydem, jego rodzina została zamordowana w trakcie holocaustu. Siła demokracji, zawsze powinna się przeciwstawiać autokratom. NATO jest Sojuszem obronnym, nigdy nie chciało upadku Rosji. Rozmawiałem wielokrotnie, chcieliśmy dyplomacji, chcieliśmy zwiększyć bezpieczeństwo Europy, natomiast Putin i Rosja, każdą z tych propozycji odrzucała, zasłaniając się kłamstwami. Chcieli przemocy. Putin gwarantował, że nie zaatakuje Ukrainy. Rosja wybrała wojnę. Użył dezinformacji, by zaspokoić potrzeby władzy i kontroli. Nie możemy wrócić do tamtych czasów, nie wolno nam – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA Joe Biden udał się na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie spotkał się z przebywającymi tam uchodźcami oraz pomagającymi im organizacjami oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Wcześniej w Pałacu Namiestnikowskim spotkał się z Andrzejem Dudą.

„25 lat temu, kiedy przemawiałem na Uniwersytecie Warszawskim, po tym, jak dokładaliśmy starań, by Polska wstąpiła do NATO, zacząłem od słów „za wolność naszą i waszą”. Powiedziałem to wtedy, mówię to teraz. Najważniejszą rzeczą, która sprawia, że stoimy razem są wartości. Wolność, wolność prasy, gwarancje, że rząd działa w sposób przejrzysty, dawanie głosu obywatelom” – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych po spotkaniu z polską głową państwa.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe informuje, że odparło rosyjski atak od strony morza na teren Odessy. Mogła to być próba przeprowadzenia rozpoznania.

Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform donosi, że w rejonie wsi Wysznewe pod Czernihowem zniszczono skład rosyjskiej broni i amunicji.

Rosjanie dalej ostrzeliwują cele w miastach całej Ukrainy. Dziś doszło do wybuchów we Lwowie, rosyjska artyleria ostrzelała też Kijów.

Wicepremier Ukrainy Irina Vereszczuk poinformowała, że osiągnięto porozumienie w sprawie stworzenia w sobotę 10 korytarzy humanitarnych aby ewakuować ludność cywilną z miast leżących na linii frontu.

Mer oblężonego Mariupola Vadim Bojczenko powiedział, że sytuacja w mieście cały czas jest krytyczna, z walkami toczonymi w jego centrum. Mer rozmawiał z ambasadorem Francji na Ukrainie na temat opcji ewakuacji cywili.

Jak informuje Guardian, według danych pozyskanych przez zachodnie wywiady jak dotąd Rosja straciła podczas agresji łącznie ośmiu wysokich rangą wojskowych (siedmiu zostało zabitych a jeden zwolniony).

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy Ukrainie. Dzięki temu do tej pomocy uzyskają uprawnienia również ci Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski nie tylko bezpośrednio z Ukrainy, ale też z innych krajów.

Strona ukraińska podała kolejne szacunkowe dane strat agresora. Według tej oceny Rosjanie od początku inwazji stracili już między innymi: 16 400 żołnierzy, 575 czołgów, 273 systemy artyleryjskie, 117 samolotów i 127 helikopterów.

Prezydent USA Joe Biden wygłosi przemówienie na na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie o godz. 17.30. Na żywo jego świadkami będzie 500 wyselekcjonowanych osób, zaś na Placu Zamkowym ustawiony zostanie telebim, który będzie je transmitował.

W wyniku porażek na froncie Rosjanie najprawdopodobniej zmieniają taktykę i cele strategiczne inwazji na Ukrainę. Jak ogłosił Siergiej Rudskoj, dowódca Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego rosyjskiej armii, teraz wojska okupacyjne koncentrują się na zajęciu Donbasu.

Według WHO od początku wojny Rosjanie zaatakowali placówki medyczne (w tym szpitale) łącznie 72 razy. W wyniku tych ataków zginęło co najmniej 71 osób a 37 zostało rannych.

Piątek, 25 marca

Jak informują władze Mariupola, w rosyjskim ataku na teatr, do którego doszło 16 marca, zginęło co najmniej 300 osób.

Na Ukrainie trwa ewakuacja mieszkańców Berdianśka i Melitopola. Jak podają lokalne władze na Zaporożu, 70 rosyjskich żołnierzy odmówiło tam walki z Ukraińcami.

Białoruś: Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, jest na wolności – poinformowała organizacja obrony praw człowieka Wiasna. W białoruskim więzieniu wciąż już od roku przebywa między innymi polski dziennikarz Andrzej Poczobut.

Przewodnicząca zdelegalizowanego w 2005 roku przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys

Joe Biden przyleciał do Przemyśla. Prezydent USA spotkał się tam z amerykańskimi żołnierzami oraz Andrzejem Dudą. Prezydent Polski początkowo miał powitać Bidena na lotnisku, jednak z powodów technicznych jego samolot musiał awaryjnie lądować w Warszawie i trzeba było wystartować nową maszyną.

Unia Europejska krok bliżej uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji: BBC podało, że UE podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę gazową. Na jej mocy USA do końca tego roku dostarczą co najmniej 15 mld m³ gazu LNG. między innymi dzięki tej umowie Unia może się uniezależnić od rosyjskiego gazu w ciągu najbliższych pięciu lat.

Strona ukraińska podała kolejną ocenę strat rosyjskiego agresora. Rosjanie od początku inwazji mieli utracić już: 16 100 żołnierzy, 561 czołgów, 1625 bojowych wozów opancerzonych, 291 systemów artyleryjskich, 90 wyrzutni rakiet, 49 systemów obrony powietrznej, 115 samolotów, 125 śmigłowców, 1089 innych pojazdów.

Wśród jeńców wymienionych między Ukrainą i Rosją znaleźli się między innymi słynni obrońcy Wyspy Węży. Pierwotnie zostali uznani za zmarłych, jednak ostatecznie okazało się, że trafili do niewoli. Dotąd byli przetrzymywani w Sewastopolu na Krymie.

Jak podaje polska Straż Graniczna, od wybuchu wojny do Polski przyjechało już 2,237 mln osób z Ukrainy.

Dziś do Polski przylatuje prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Najpierw uda się do Rzeszowa, gdzie powita go prezydent Polski Andrzej Duda. Spotka się tam z żołnierzami amerykańskiej elitarnej 82. dywizji powietrznodesantowej, która rosyjskiej agresji na Ukrainę została tam rozlokowana. Wieczorem Biden uda się do Warszawy. W sobotę spotka się z Andrzejem Dudą i o godz. 17.30 na Zamku Królewskim wygłosi przemówienie do Polaków.

Czwartek, 24 marca

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że z rozkazu Wołodymira Zełenskiego po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji doszło do wymiany jeńców wojennych. 10 pojmanych Ukraińców wymieniono na 10 jeńców rosyjskich a 11 cywilnych rosyjskich marynarzy uratowanych nieopodal Odessy wymieniono na 19 cywilnych członków załóg statków Ukraińskich, których dotąd przetrzymywano w Moskwie.

Rzeczniczka Praw Człowieka Ukrainy, Ludmiła Denisowa, oskarżyła Rosjan, że przetrzymują łącznie 402 tys. Ukraińców (w tym 84 tys. dzieci) jako zakładników, żeby zmusić Kijów do kapitulacji. Tyle osób zostało deportowanych do Rosji z okupowanych terenów napadniętej Ukrainy.

Ukraińcy informują, że udało im się odepchnąć rosyjskie wojska inwazyjne dalej od Kijowa. Jak twierdzi rzecznik ministerstwa obrony Oleksander Motucjanik, „w niektórych sektorach wróg został odrzucony o ponad 70 km a w innych na ponad 35 km”.

Szef NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że Sojusz podtrzyma politykę „otwartych drzwi”. Poinformował też, że na wschodniej flance Paktu powstaną nowe grupy bojowe, liczące łącznie 40 tys. żołnierzy.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że jego kraj przekaże 25 milionów funtów Ukrainie oraz dostarczy jej kolejny sprzęt wojskowy: 6 tys. rakiet przeciwpancernych (wcześniej Brytyjczycy wysłali już 4 tys. pocisków NLAW i Javelin).

Wołodymir Zełenski zaapelował do NATO o udzielenie „nieograniczonej pomocy”. Podczas połączenia z przywódcami państw Paktu Północnoatlantyckiego, oraz państw grupy G7 w Brukseli prezydent Ukrainy powiedział:

„Aby ocalić naszych obywateli i nasze miasta, Ukraina potrzebuje militarnego wsparcia bez ograniczeń. Na tej samej zasadzie Rosja wykorzystuje cały swój arsenał – bez ograniczeń – przeciwko nam”.

Jednocześnie Zełenski podziękował państwom NATO za pomoc i dostarczanie sprzętu defensywnego, ale też zaapelował o sprzęt ofensywny:

„Możecie nam dać 1% swoich samolotów i 1% swoich czołgów. Jeden procent!” – powiedział Zełenski

Jak informuje wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker, jak dotąd numer PESEL otrzymało już 301 tys. obywateli Ukrainy. W sobotę na terenie całego kraju mają rozpocząć pracę mobilne punkty dla uchodźców.

UNICEF alarmuje, że od początku rosyjskiej inwazji połowa wszystkich dzieci na Ukrainie musiała się wyprowadzić ze swoich domów.

„To sytuacja, której wcześniej nie doświadczyliśmy – nie za naszej pamięci – i jest to coś, z czym nie można się pogodzić” – powiedział rzecznik UNICEF James Elder telewizji CNN

MON Ukrainy podaje, że w Berdiańsku zniszczono rosyjski okręt desantowy „Orsk”.

Strona ukraińska informuje, że rosyjski najeźdźca od początku wojny stracił już: 15,8 tys. ludzi, 530 czołgów, 1597 bojowych pojazdów pancernych, 108 samolotów, 124 helikoptery i 280 sztuk systemów artylerii.

Środa, 23 marca

Przywódcy państw NATO zgodzili się na rozmieszczenie czterech dodatkowych grup bojowych w Bułgarii, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech.

Władze Szwecji poinformowały, że dostarczą walczącej Ukrainie kolejne 5 tys. sztuk pocisków przeciwpancernych.

Ołeksandr Markuszyn, mer położonego na przedmieściach Kijowa miasta Irpin, poinformował, że ukraińska armia, policja i obrona terytorialna kontrolują już 80% miasta.

Według amerykańskich źródeł Rosjanie obecnie mają na Morzu Czarnym około 21 okrętów. Z jednostek na Morzu Azowskim nadal ostrzeliwany jest Mariupol.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że wysłanie przez NATO misji wojskowej na Ukrainę może doprowadzić do konfrontacji z Sojuszem.

Onet: władze Polski wydalą z kraju 45 rosyjskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo. ABW przygotowało listę osób mających prowadzić na terenie naszego kraju szpiegowską działalność.

Trwa zbrodniczy ostrzał oblężonego Mariupola. Strategicznie ważne miasto zostało ostrzelane również z okrętów na Morzu Azowskim.

Siły powietrzne Ukrainy ogłosiły, że we wtorek zestrzeliły 6 samolotów wroga, 1 śmigłowiec, 5 dronów oraz 5 rakiet. Oznacza to, że od początku wojny rosyjski agresor stracił już łącznie ponad 100 samolotów.

Wtorek, 22 marca

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ocenia, że wkrótce do walki u boku rosyjskiego najeźdźcy mogą włączyć się wojska białoruskie. Według SBU w inwazji może wziąć udział około 10-15 tys. żołnierzy białoruskich a możliwe cele ataku to Włodzimierzec, Łuck i Kowel.

Siły Zbrojne Ukrainy informują, że w nocy Rosjanie przeprowadzili łącznie 84 ataki na cele w całej Ukrainie. W rejonie Nowa Wodolaga obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pocisk manewrujący a pod Izium ukraińska armia rozbiła kolumnę wojskową okupanta.

Premier Japonii Fumio Kishida wyraził oburzenie decyzją Rosji o zawieszeniu rozmów między oboma krajami na temat traktatu pokojowego, który miał formalnie zakończyć wojnę między tymi dwoma państwami. Moskwa zerwała rozmowy na temat planów wspólnego, rosyjsko-japońskiego użytkowania ekonomicznego czterech wysp z archipelagu Kuryli Południowych. Rosja zajęła je pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku. Spór o zwierzchnictwo nad tymi terenami sprawił, że do dziś oba kraje nie podpisały ze sobą formalnego traktatu pokojowego prawnie kończącego wojnę miedzy nimi.

Słynny rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został przez moskiewski sąd uznany winnym „oszustwa i obrazy sądu”. Usłyszał wyrok 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Polska Straż Graniczna informuje, że od początku rosyjskiej agresji granicę Polską przekroczyło już 2,141 mln uchodźców z Ukrainy.

Jak donosi ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, w obwodzie charkowskim rosyjski czołg ostrzelał samochód, którym poruszała się rodzina z dziećmi, mimo że podróżni machali białymi flagami. W ataku zginęło dwoje rodziców i ich dziewięcioletnia córka. 17-letni syn został ranny.

Siły ukraińskie ogłosiły, że po kilkudniowych walkach odbiły miasto Makarów, położone około 70 km na zachód od Kijowa.

Jak informują Ukraińcy, straty Rosjan prezentują się następująco: 15 tys. ludzi, 498 czołgów, 1535 pojazdów opancerzonych, 97 samolotów, 121 śmigłowców.

Poniedziałek, 21 marca

W odezwie do swojego narodu Wołodymir Zełenski wezwał mieszkańców rujnowanych przez Rosjan miast, w tym Chersonia, Berdiańska, Kachowki, Enerhodaru, Melitopola, Mariupola, do walki z rosyjską okupacją:

„Apeluję do wszystkich Ukraińców, gdziekolwiek jesteście. Zróbcie wszystko, aby chronić nasz kraj. Walczcie, by ocalić naszych ludzi. Idźcie na wojnę. Chwała Ukrainie!” – zagrzewał Ukraińców do walki prezydent Ukrainy.

Jak alarmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, rosyjscy okupanci z zajętych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy deportowali do Rosji 2389 dzieci.

W Kijowie ogłoszono kolejną godzinę policyjną. Ma ona obowiązywać 35 godzin: od godz. 20:00 w poniedziałek do godz. 7:00 w środę. Zamknięte zostaną apteki, sklepy i stacje benzynowe. Na ulicy można przebywać tylko ze specjalną przepustką lub tylko kierując się do najbliższego schronu. Przebywające na ulicy osoby niespełniające tych warunków będą traktowane jako wrogowie. Ustanowienie godziny policyjnej może mieć związek z faktem, że według Ukraińców najemnicy z grupy Wagnera po raz kolejny mogą próbować dokonać zamachu na Wołodymira Zełenskiego lub innych wysoko postawionych ukraińskich urzędników.

Jak podaje strona ukraińska, od początku wojny straty Rosjan wyglądają następująco: 15 tys. żołnierzy, 498 czołgów, 1535 pojazdów opancerzonych, 240 systemów artyleryjskich, 97 samolotów i dronów, 121 śmigłowców, 3 okręty i inne jednostki nawodne.

Według Straży Granicznej od początku wojny do Polski wjechało już z Ukrainy ponad 2 mln 114 tys. osób.

W nocy Rosjanie ponownie ostrzelali Kijów. W ataku na centrum handlowe i dzielnicę mieszkalną Padół zginęło 8 osób.

Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w piątek przyleci do Warszawy, gdzie spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą:

„Prezydent będzie rozmawiał o tym, jak Stany Zjednoczone, wspólnie ze swoimi sojusznikami i partnerami, mogą odpowiedzieć na kryzys humanitarny i praw człowieka, które są skutkiem nieusprawiedliwionej i niesprowokowanej wojny na Ukrainie” – powiedziała Psaki.

Strona ukraińska odrzuciła żądanie rosyjskiego okupanta dotyczące poddania Mariupola. Strategiczne miasto portowe od początku rosyjskiej inwazji jest równane z ziemią, a mimo to się nie poddaje i cały czas walczy.

Niedziela, 20 marca

Jak donoszą ukraińskie służby, zbrodniarz wojenny Władimir Putin po raz kolejny miał zlecić najemnikom z niesławnej grupy Wagnera zamordowanie Wołodymyra Zełenskiego. Rosyjscy najemnicy mają też wkrótce spróbować dokonać zamachów nie tylko na prezydenta Ukrainy, ale też najważniejsze osoby w ukraińskim rządzie, takie jak premier Denys Szmyhal i szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.

Podczas koncertu „Razem z Ukrainą” wystąpili wspólnie artyści polscy i ukraińscy. Na scenie w Atlas Arenie w Łodzi zaśpiewali między innymi Natalia Przybysz, Stanisław Soyka, Anita Lipnicka, Kayah, Daria Zawiałow oraz Daria Psekho, Dagadana oraz Jerry Heil. Zebrane dzięki temu koncertowi środki zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej.

Według Radia Wolna Europa Rosjanie w nocy 13 marca przetransportowali potajemnie ciała 2,5 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy na Białoruś. Otoczona tajemnicą operacja miała ukryć rozmiar strat zadawanych okupantowi przez Ukraińców.

Polska Agencja Prasowa donosi, że 11 marca w miejscowości Kreminna w obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzelali dom starców. W ataku zginęło 56 osób.

Według władz Ukrainy od początku agresji Rosjanie stracili już 14 700 żołnierzy, 476 czołgów, 1487 pojazdów opancerzonych, 230 systemów artyleryjskich, 96 samolotów, 118 helikopterów i 947 innych pojazdów.

Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na Radio Swoboda, podała że walczący dotąd po stronie Rosjan Czeczeńcy 13 marca wyjechali z Ukrainy, po tym jak kilkaset z nich zginęło.

Kolejna rosyjska zbrodnia wojenna: wojska okupacyjne zbombardowały szkołę artystyczną w Mariupolu, w której według rady miasta przebywało około 400 osób. Budynek został całkowicie zniszczony, nie wiadomo, ile osób zginęło.

Ministerstwo obrony Ukrainy informuje, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy rosyjskie śmigłowce bojowe a sytuacja taktyczna niewiele się zmieniła i rosyjskie wojska skupiają się „na uzupełnianiu bieżących strat”.

Podczas przemówienia w nocy z soboty na niedzielę Wołodymyr Zełenski powiedział, że oblężenie Mariupola zapisze się w podręcznikach historii:

„Robienie pokojowemu miastu tego, co zrobili Rosjanie, to terror, który będzie pamiętany przez wieki” – powiedział prezydent Ukrainy.

Sobota, 19 marca

Jak powiedział Ołeksij Daniłow, Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, w ciągu kilku najbliższych dni na Ukrainę trafi nowa dostawa amerykańskich pocisków, między innymi rakiet przeciwpancernych Javelin i przeciwlotniczych Stinger.

Władze Mariupola alarmują, że mieszkańcy miasta są wywożeni przez Rosjan na terytorium Rosji.

Według szacunków ONZ Ukrainę opuściło już 3 mln osób. Przede wszystkim są to kobiety i dzieci.

Władze Polski zaapelowały do państw Unii Europejskiej o całkowity zakaz handlu z Rosją. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki agencji Reuters:

„Polska proponuje dodać blokadę handlu do pakietu sankcji tak szybko, jak to możliwe”.

Polski premier powiedział, że zakaz handlu z Rosją powinien obejmować porty morskie oraz wymianę handlową dokonywaną na lądzie. Według niego „całkowite ucięcie handlu z Rosją” może ją potem zmusić do „rozważenia, czy nie lepiej zaprzestać tej okrutnej wojny”.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski poinformował, że USA przekażą polskim organizacjom pomagającym Ukraińcom 48 mln dolarów.

W centrum oblężonego Mariupola toczą się ciężkie walki uliczne. Jak wyjaśnił w rozmowie z BBC burmistrz miasta Wadym Bojczenko, walki bardzo utrudniają ratowanie ofiar ataku w zniszczonym przez Rosjan teatrze. Wciąż nie wiadomo, ile osób przeżyło atak. W podziemiach zniszczonej budowli wciąż może być uwięzionych ponad tysiąc osób. Premier Ukrainy Dmytro Gurin nazwał warunki panujące w oblężonym Mariupolu „średniowiecznymi”.

Wołodymir Zełenski w nocy z piątku na sobotę wygłosił kolejne przemówienie. Po raz kolejny wzywał Rosję do rozmów pokojowych:

„Nadszedł czas na spotkanie, czas na rozmowy. Czas przywrócić integralność terytorialną i sprawiedliwość dla Ukrainy. W przeciwnym razie straty Rosji będą tak duże, że jedno pokolenie nie wystarczy, by je odrobić. […] . To jedyna szansa dla Rosji, aby zmniejszyć szkody dla własnego państwa. My zawsze będziemy polegać na negocjacjach. Zawsze proponowaliśmy dialog i decyzje pokojowe” – powiedział.

Ukraińcy podali kolejne szacunkowe oceny strat strony rosyjskiej. Według nich agresorzy stracili już 14,4 tys. ludzi, 466 czołgów, 95 samolotów i dronów oraz 115 helikopterów.

Piątek, 18 marca

Zbrodniarz wojenny Władimir Putin przemawiał w Moskwie na wiecu zorganizowanym z okazji rocznicy zajęcia przez Rosję ukraińskiego Krymu (miała ona miejsce 18 marca 2014 roku). Kiedy zbrodniarz przemawiał, doszło do dziwnej sytuacji: transmisja została przerwana, kiedy jeszcze mówił a jego wypowiedź została urwana w połowie a transmisja zakończona. Jak powiedział potem propagandysta Kremla Dmitrij Pieskow, zerwanie transmisji spowodowane było błędami technicznymi.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem o wojnie na Ukrainie. Choć nie podano jej szczegółów, miała być ona ostrzeżeniem przed zaangażowaniem się Państwa Środka w agresję po stronie Rosji, np. przez wsparcie sprzętowe. Według chińskich mediów rządowych Xi miał powiedzieć Bidenowi, że „konflikt i konfrontacja nie są w niczyim interesie”. Zachodnie media donoszą, że chiński przywódca miał usłyszeć, że USA są gotowe podjąć pewne środki odwetowe przeciwko Chinom, jeśli te zdecydują się wysyłać Rosji sprzęt wojskowy.

Brytyjczycy zakazali emitowania rosyjskiej telewizji propagandowej RT (dawniej Russia Today). Wcześniej zrobiła to Unia Europejska, zaś Polska jako jedna z pierwszych krajów wyłączyła propagandowe rosyjskie kanały na swoim terytorium.

Jak podała polska Straż Graniczna, do Polski wjechało już ponad 2 mln osób z Ukrainy.

Na Ukrainie został zabity rosyjski płk Siergiej Suchariew – dowódca 331. Pułku Powietrznodesantowego, który w 2014 roku był odpowiedzialny za za masakrę Iłowajska w obwodzie donieckim.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergieł Ławrow ostrzegł, że „każdy ładunek zawierający broń dla Ukrainy będzie prawomocnym celem dla Rosji”.

Strona ukraińska twierdzi, że od początku wojny zabito już ponad 14200 rosyjskich żołnierzy oraz zniszczono następujący sprzęt rosyjskiego agresora: 450 czołgów, 1448 pojazdów opancerzonych, 205 systemów artyleryjskich, 72 wyrzutnie rakiet, 93 samoloty i drony, 112 śmigłowców.

Rosjanie kontynuują zbrodnicze ostrzały obiektów cywilnych na terenie całej Ukrainy. W nocy w w Siewierodoniecku i Rubieżnoje w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie ostrzelały ponad 20 budynków. W ataku zginęły dwie osoby. Obrzeża Lwowa zostały ostrzelane rakietami. Jak informuje mer Lwowa, pociski uderzyły w zakład naprawczy samolotów. Ostrzelano też dzielnicę mieszkalną w Kijowie – jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

Czwartek, 17 marca

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zapowiedział, że jego kraj wyśle do Polski system rakietowy Sky Sabre oraz 100 żołnierzy.

Prezydent Ukrainy wyjaśnił niemieckim parlamentarzystom, że przemawia w imieniu „Ukraińców, którzy przeżyli II wojnę światową 80 lat temu”:

„Nigdy więcej wojny? Te słowa w Europie nie są dziś wiele warte. Trudno nam przetrwać bez waszej pomocy. Dlaczego kraj zza oceanu [USA – red.] jest nam bliższy? Bo tu, w Europie, jest mur. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan powiedział kiedyś w Berlinie: „Zburzcie ten mur”. Teraz ja chcę wam to powiedzieć. Kanclerzu Scholz: Zburzcie ten mur! Wspierajcie każdego Ukraińca. Pomóżcie nam zatrzymać wojnę” – zaapelował Zełenski do Niemców. Jego wystąpienie parlamentarzyści nagrodzili owacją na stojąco.

Wołodymir Zełenski wygłosił zdalnie przemówienie w niemieckim Bundestagu. Apelował w nim do Niemców o większe zaangażowanie w pomoc dla walczącej z rosyjskim okupantem Ukrainy.

„Sankcji jest najwyraźniej za mało, by powstrzymać wojnę. Widzimy, ile krajów i spółek obchodzi zakaz i oszukuje was, by finansować dalej tę wojnę. […] Z każdym tygodniem, gdy niepodejmowane są środki na rzecz pokoju, pojawia się wizja tego, co może się stać w Europie” – mówił prezydent Ukrainy.

Japońskie ministerstwo obrony informuje, że wykryło 4 rosyjskie okręty, które przeszły przez cieśninę Tsugaru (między japońskimi wyspami Honsiu i Hokkaido), prawdopodobnie wioząc żołnierzy i sprzęt wojskowy na Ukrainę.

Rosyjscy żołnierze użyli gazu łzawiącego do rozpędzenia protestu cywili w okupowanym Skadowsku na południe od Chersonia.

Rosjanie kontynuują ostrzeliwanie ludności cywilnej na Ukrainie. W mieście Merefa ostrzelali szkołę i dom kultury, W Kijowie resztki zestrzelonej rakiety spadły na budynek mieszkalny – zginęła jedna osoba a trzy zostały ranne. W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim Rosjanie uszkodzili co najmniej 27 domów.

Środa, 16 marca

Jak donoszą służby ukraińskie, burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow został uwolniony z rosyjskiej niewoli po operacji specjalnej wojsk Ukrainy.

Kolejna zbrodnia wojenna Rosjan na Ukrainie: w Mariupolu ostrzelany został zabytkowy budynek Teatru Dramatycznego, w którym ukrywało się ok. 1,2 tys. osób, w tym dzieci. Budynek został całkowicie zniszczony.

Wystąpienie prezydenta Ukrainy amerykańscy parlamentarzyści nagrodzili burzliwą owacją na stojąco.

Nie ma sensu życie, jeśli nie jest się w stanie powstrzymać śmierci. I to jest dla mnie największym problemem jako przywódcy swojego narodu – Ukraińców. Zwracam się do prezydenta Bidena: jesteś liderem wspaniałego narodu. Chcę, żebyś był też liderem świata. Bycie liderem świata oznacza bycie liderem pokoju” – apelował Zełenski do prezydenta USA.

W zdalnym przemówieniu do amerykańskiego Kongresu Wołodymir Zełenski wygłosił poruszające przemówienie, w którym po raz kolejny apelował o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą:

„Dziś bycie liderem narodu nie wystarcza. Bycie liderem świata oznacza bycie liderem pokoju. Pokój w twoim kraju nie zależy już tylko od ciebie i twoich obywateli. Zależy od tych obok ciebie, którzy są silni. Siła nie oznacza słabości. Siła to bycie odważnym i gotowym do walki o życie swoich obywateli oraz obywateli świata. Do walki o prawa człowieka, o wolność, o prawo do przyzwoitego życia oraz śmierci wtedy, kiedy przyjdzie twój czas, a nie wtedy, kiedy chce tego koś inny – twój sąsiad” – mówił prezydent Ukrainy przed połączonymi izbami amerykańskiego parlamentu.

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obrocie z zagranicznymi krajami towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Nowe przepisy ułatwią między innymi procedury mające na celu przekazywanie broni innym państwom, na przykład Ukrainie.

Ukraińskie siły zbrojne oceniają, że od początku inwazji zadały już Rosjanom następujące straty: 13,8 tys. żołnierzy, 84 samoloty, 108 helikopterów, 430 czołgów, 190 jednostek artyleryjskich, 1375 transporterów opancerzonych, 70 wyrzutni rakiet, 60 cystern, 43 zestawy przeciwlotnicze.

Jak podaje polska Straż Graniczna, od początku wojny z Ukrainy do Polski przyjechało już 1 milion 893 tys. osób.

Prokurator Generalna Ukrainy Irina Wenediktowa poinformowała na Facebooku że od początku rosyjskiej inwazji zginęło już 103 dzieci a ponad 100 zostało rannych.

Jak poinformował rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, premierzy Polski, Słowenii i Czech wrócili już na terytorium Polski z wyprawy do Kijowa.

Według mieszkańców oblężonego Mariupola sytuacja w mieście jest „niewiarygodna” i „piekielna”. Zastępca mera miasta, Siergiej Orłow, powiedział telewizji CNN, że tylko we wtorek Rosjanie przeprowadzili naloty bombowe na miasto 22 razy, zrzucając ponad 100 bomb i że zniszczenia miasta są „straszne”. W jednym z tamtejszych szpitali Rosjanie przetrzymują personel i pacjentów w charakterze zakładników. Według ukraińskich władz w Mariupolu uwięzionych jest około 350 tys. ludzi a zginęło już ponad 2500 osób.

Wczesnym Rankiem w 12-piętrowy budynek mieszkalny nieopodal centrum Kijowa uderzyły rosyjskie pociski. Co najmniej 2 osoby zostały ranne.

Jak napisał na Twitterze premier Ukrainy Denis Szmyhal:

„Osobista obecność w Kijowie premiera Polski Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, premiera Czech Petera Fiali i premiera Słowenii Janeza Jansy jest dowodem bezgranicznego wsparcia dla wszystkich Ukraińców. Wizyta trzech premierów w imieniu Rady Unii Europejskiej przejdzie do podręczników historii”.

W nocy z wtorku na środę w okolicach Mariupola zginął rosyjski generał Oleg Mitiajew to już czwarty tak wysokiej rangi rosyjski wojskowy zabity podczas inwazji.

Wtorek, 15 marca

Premierzy Polski, Czech i Słowenii spotkali się w Kijowie z Wołodymirem Zełenskim. Prezydent Ukrainy podziękował im za przyjazd, który nazwał „odważnym i słusznym krokiem”. „W czasie gdy wielu ambasadorów opuściło Ukrainę, ci zacni ludzie, przywódcy państw europejskich pokazali, że niczego się nie boją” – powiedział Zełenski.

Aleksander Łukaszenka w rozmowie z agencją Bełta powiedział, że Białoruś „nie zamierza się angażować” w wojnę na Ukrainie.

Wołodymir Zełenski powiedział we wtorek, że zdał sobie już sprawę, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO. Dodał, że to „rozumie”, ale jednocześnie domaga się „skutecznych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy”.

Rosyjska dziennikarka Marianna Owsiannikowa, która na wizji w propagandowym programie Pierwszym rosyjskiej telewizji stanęła na wizji z plakatem wzywającym do sprzeciwu wobec wojny i żeby nie ufać propagandzie, została skazana na karę grzywny w wysokości 30 tys. rubli.

Ukraiński parlament, Rada Najwyższa Ukrainy, ogłosił przedłużenie stanu wojennego do 26 marca.

Jak informuje ONZ, od początku rosyjskiej agresji 24 lutego Ukrainę opuściło już ponad 3 mln uchodźców.

„Gazeta Wyborcza” donosi, że prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę, być może 23 marca. Ostatecznie ta informacja ma zostać potwierdzona w czwartek.

Jak napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki:

„Udajemy się tam [do Kijowa] w porozumieniu z Unią Europejską, a o wizycie poinformowani są przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz ONZ. W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii„.

Jak powiedział dziennikarzom w Warszawie szef KPRM Michał Dworczyk, przez wizytę w Kijowie premiera Morawieckiego, wicepremiera Kaczyńskiego oraz premierów Czech i Słowenii kraje te chcą „w 20. Dniu agresji Rosji na Ukrainę pokazać solidarność z Ukraińcami”.

Jak powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z opozycyjnym dziennikarzem rosyjskim Markiem Fejginem na YouTube, według niego wojna zakończy się najpóźniej w maju.

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Janša pojechali do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

W nocnym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski powiedział, że pomimo tego że Rosjanie rzucili do walki „wszystkie swoje siły”, to napotykają „zaciekły opór” Ukraińców.

„Unia Europejska przygotowuje czwarty pakiet sankcji przeciwko Rosji, mam nadzieję, że nie będzie on ostatni. Rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Wszystkie te rozmowy mają na celu uczciwe zakończenie konfliktu. Odpowiedzialność za tę wojnę i katastrofę humanitarną spoczywa na rosyjskich żołnierzach. Wszyscy w Ukrainie widzą, co się dzieje, będzie za to odpowiedź” – powiedział Zełenski.

Według Pentagonu praktycznie wszystkie rosyjskie natarcia zostały powstrzymane.

Wczesnym rankiem dwa budynki mieszkalne w Kijowie – dom oraz dziesięciopiętrowy blok – zostały ostrzelane rakietami przez Rosjan.

Poniedziałek, 14 marca

Odważne wystąpienie rosyjskiej dziennikarki: podczas nadawanego na żywo serwisu propagandowego w programie Pierwszym rosyjskiej telewizji była redaktorka tej stacji Marina Owsiannikowa wdarła się do studia i przez kilka chwil stała za prezenterką z transparentem głoszącym sprzeciw wobec wojny i apelującym do widzów, żeby nie wierzyli propagandzie. Po tym proteście dziennikarka została zatrzymana. Jak powiedziała w umieszczonym w internecie wcześniej oświadczeniu:

„Niestety, w ostatnich latach pracowałam w Pierwym kanale i zajmowałam się propagandą Kremla. Teraz bardzo się tego wstydzę”. Kobieta wezwała też do organizacji antywojennych protestów i potępiła wojnę.

Poniżej możesz obejrzeć protest rosyjskiej dziennikarki:

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że jeśli Chiny zdecydują się udzielić Rosji pomocy w sposób, który naruszałby nałożone na kraj Putina sankcje, to wówczas „poniosą tego konsekwencje”. Wcześniej Stany Zjednoczone poinformowały sojuszników z NATO, że Chiny „zasygnalizowały wolę” wsparcia militarnego i gospodarczego Rosji.

Trwa ewakuacja ludności z oblężonego Mariupola. Przez działający obecnie korytarz humanitarny wyjeżdżają cywile i zmierzają w kierunku znajdującego się pod ukraińską kontrolą Zaporoża. Według ukraińskich władz w Mariupolu w wyniku rosyjskich zbrodniczych ataków na ludność cywilną zginęło już ponad 2500 osób.

W środę prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski ma wygłosić zdalnie orędzie przed amerykańskim Kongresem.

Ruszyła czwarta tura negocjacji ukraiński-rosyjskich.

Według ukraińskich władz Rosjanie od początku inwazji stracili już ponad 12 tys. żołnierzy, 389 czołgów oraz 1249 pojazdów opancerzonych.

W Mariupolu zmarła kobieta w ciąży wyniesiona na noszach z ostrzelanego przez Rosjan szpitala położniczego. Również jej nienarodzone dziecko nie żyje. Moment wyniesienia kobiety po ataku na szpital został uwieczniony na ikonicznym zdjęciu reportera agencji AP. Zdjęcie stało się jednym z symboli okrucieństwa rosyjskiego okupanta.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie w dalszym ciągu ostrzeliwali cele na terenie całej Ukrainy. Rakiety wystrzeliwano również z terytorium Białorusi.

W niedzielę amerykański wywiad doniósł, że Rosja zwróciła się do Chin o pomoc wojskową. Najprawdopodobniej ma chodzić o dostawy dronów. Jak twierdzi Reuters, w poniedziałek w Rzymie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ma spotkać się z wysoko postawionym chińskim dyplomatą Yang Jiechi i przekazać mu, że udzielenie pomocy wojskowej Rosjanom może się dla Chin skończyć sankcjami ekonomicznymi.

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski w opublikowanej w nocy odezwie do państw Zachodu po raz kolejny zaapelował o zamknięcie nieba nad Ukrainą i przestrzegł, że brak działania sprawi, że Rosja może zaatakować cele na terytorium państw NATO:

„Jeśli nie zamkniecie naszego nieba, to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie pociski spadną na wasze terytorium, na terytorium NATO, na domy obywateli NATO” – powiedział Zełenski.

W niedzielę Rosjanie ostrzelali rakietami Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. 30 pocisków spadło na cel oddalony o zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy.

Niedziela, 13 marca

W Irpiniu pod Kijowem zginął amerykański dokumentalista Brent Renaud, niegdyś związany m.in. z „New York Timesem”. To pierwszy zachodni dziennikarz zabity podczas wojny na Ukrainie.

W nocy z soboty na niedzielę rosyjskie rakiety spadły na Jaworów, niecałe 40 kilometrów od Lwowa i około 20 kilometrów od granicy z Polską. Ostrzelano Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa (IPSC). Według wstępnych ustaleń służb ukraińskich w stronę bazy wystrzelono około 30 rakiet, zginęło 35 osób, a 134 zostało rannych.

Tej nocy wojska rosyjskie zintensyfikowały ostrzał ukraińskich miast. W Siewierodoniecku i Rubiżnem w obwodzie ługańskim uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległo ponad 60 domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie. W sobotę wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, a następnie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Od środy, 16 marca będą przyjmowane wnioski o nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy. Tego dnia będzie też można również składać wnioski o refinansowanie kosztów pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Sobota, 12 marca

Jak informuje prokuratura generalna Ukrainy, od początku inwazji Rosjanie zabili co najmniej 79 dzieci a ranili niemal 100. To niepełne dane, ponieważ walki wciąż trwają a Rosjanie cały czas ostrzeliwują cywili w wielu miastach.

Polski Sejm przyjął ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Odrzucono poprawkę zgłoszoną przez PiS dającą bezkarność za przestępstwa urzędnicze.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ogłosił, że Rosjanie uznają odtąd transporty broni dla Ukrainy za „uzasadnione cele” i dał do zrozumienia, że zagraniczne konwoje z bronią dla Ukrainy będą atakowane.

Według wywiadu brytyjskiego główna część rosyjskich sił inwazyjnych znajduje się w odległości 25 km od Kijowa.

Według źródeł ukraińskich Rosjanie mobilizują wojska na Krymie i w Donbasie. Szef wywiadu Ukrainy Kyrylo Budanow twierdzi, że Putin ściąga też posiłki z centralnej i wschodniej części Rosji.

Według Instytutu Badań nad Wojną Władimir Putin w reakcji na nieudaną inwazję dokonał czystki wśród oficerów i personelu wywiadu. Według niepotwierdzonych doniesień miał zwolnić kilku generałów oraz kazać aresztować kilku oficerów wywiadu FSB.

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie ostrzeliwali cele na większości terytorium Ukrainy.

Piątek, 11 marca

W swoim przemówieniu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Pakt będzie „bronić każdego cala terytorium sojuszniczego. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Po przemówieniu Andrzeja Dudy w polskim Sejmie połączono się na żywo z Wołodymirem Zełenskim.

Z natury jesteśmy sobie bliscy, Ukraińcy i Polacy. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto wyciągnie do nas rękę. Polscy bracia i siostry, dziękuję” – powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski swoje przemówienie zakończył słowami:

Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!

Zgromadzeni w Sejmie parlamentarzyści przemowę prezydenta Ukrainy nagrodzili owacją na stojąco.

„Widzimy dziś jasno, co wybrała Rosja i co wybrała Ukraina. Ukraina broni wolności, broni demokracji, broni uczciwego świata. Nikt lepiej nie zrozumie bólu narodu ukraińskiego od nas, Polaków” – powiedział Andrzej Duda.

Podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów RP orędzia wygłosili prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Polska świętuje 23. rocznicę wstąpienia do NATO. Z tej okazji zwołano uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę wyjechało z niej ponad 2,5 mln osób. Dzisiaj polska Straż Graniczna poinformowała, że do Polski trafiło ponad 15 mln uchodźców.

Prezydent Wołodymir Zełenski zdementował rosyjskie kłamstwa, potwierdzając że na Ukrainie nie są rozwijane żadne bronie biologiczne ani broń masowego rażenia. Jak dodała rzeczniczka amerykańskiej misji w ONZ Olivia Dalton, Rosja kolejny raz kłamliwie oskarża Zachód o przestępstwa, które sama popełnia i ostrzega, że „podpala ona świat”.

Rosjanie kontynuują rozsiewanie propagandowych kłamstw: zażądali na dziś zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ, żeby propagować swoje kłamstwa o „rozwijaniu broni chemicznej na Ukrainie”.

Długi na 64 kilometry rosyjski konwój, który wcześniej zatrzymał się nieopodal Kijowa, przegrupował się i został rozproszony.

Facebook i Instagram zezwalają na nawoływanie do przemocy wobec Putina i Łukaszenki. Jak powiedział rzecznik Meta Platform – właściciela Facebooka – „w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo zmieniliśmy formy wypowiedzi politycznej, które zwykle naruszają nasze zasady”. Dozwolone będą hasła typu „śmierć rosyjskich okupantów” lub nawoływanie do zabicia Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki (o ile nie będzie zawierało informacji o miejscu i sposobie ich zabicia). Zabronione będzie nawoływanie do śmierci rosyjskich cywilów.

Czwartek, 10 marca

Wołodymir Zełenski w przemówieniu do ukraińskiego narodu zapewnił, że pomimo zniszczeń, które powoduje rosyjska inwazja, kraj zostanie odbudowany:

„Po wojnie, po naszym zwycięstwie, odbudujemy wszystko, co zniszczył wróg. Bardzo szybko. Bardzo wysokiej jakości. Dla każdego dotkniętego miasta zostanie stworzony specjalny program państwowy. Odbudujemy wszystko”.

Podczas wizyty w Polsce wiceprezydent USA Kamala Harris podkreśliła wagę i stałość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych oraz fakt, że jest pod wrażeniem pomocy, jakiej uchodźcom z Ukrainy udziela polski naród:

„Chciałabym zwrócić się bezpośrednio do obywateli Polski. Świat ogląda Polskę. Ogromna hojność mieszkańców Polski jest czymś niesamowitym” – powiedziała.

Jak przekazały władze Ukrainy, konwój humanitarny zmierzający do Mariupola musiał zawrócić z powodu toczących się w tym rejonie walk.

Wiceprezydent USA Kamala Harris przebywa w Polsce. Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim powiedziała, jaki jest cel jej przyjazdu:

Dzisiaj będziemy dyskutować o tym, co należy zrobić, aby upewnić się, że Rosja poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania”.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki ostrzegła, że Rosja może na Ukrainie przeprowadzić prowokację z użyciem broni chemicznej lub biologicznej albo użyć jej przeciwko Ukraińcom.

Wielka Brytania do listy oligarchów, na których nakłada sankcje, dopisała między innymi właściciela klubu Chelsea Londyn Romana Abramowcza i Olega Deripaskę oraz szefa koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczina.

Jak twierdzi strona ukraińska, od początku inwazji Rosjanie stracili już: 12 tys. żołnierzy (zabitych, rannych i wziętych do niewoli), 335 czołgów, 1105 pojazdów opancerzonych, 123 systemy artyleryjskie, 56 wyrzutni rakietowych, 49 samolotów, 81 śmigłowców, 526 lekkich pojazdów, 3 okręty, 60 cystern, 7 pojazdów bezzałogowych, 29 systemów obrony przeciwlotniczej.

Według Kremla szefowie MSZ Ukrainy i Rosji mają oni między innymi dyskutować nad możliwym spotkaniem prezydentów obu krajów – Wołodymirem Zełenskim i Władimirem Putinem.

Dziś ma nastąpić próba ewakuacji ludności cywilnej z Buczy, Borodzianki, Irpienia i Hostomla do Kijowa.

W Antalyi w Turcji trwają rozmowy między ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Amerykańska telewizja CNN, powołując się na urzędników amerykańskiej administracji twierdzi, że od początku inwazji zginęło około 6 tys. rosyjskich żołnierzy a straty w rosyjskim sprzęcie wynoszą 20-25 helikopterów, 15-20 innych statków powietrznych (w tym samolotów) oraz setki pojazdów, w tym czołgów i transporterów opancerzonych.

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk poinformowała, że otwartych zostanie 7 korytarzy humanitarnych do ewakuowania ludności cywilnej z rejonów walk. Jeden z korytarzy będzie prowadzić z Mariupola.

Środa, 9 marca

Rzecznik Pentagonu John Kirby oświadczył, że Amerykanie „obecnie” nie poprą planu przetransportowania polskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę.

Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy (w tym oddział położniczy) w Mariupolu. Nie wiadomo, ile jest ofiar tego ataku. Placówka nie była ewakuowana i w chwili ataku znajdowało się w niej dużo osób. Na tę zbrodnię wojenną zareagował prezydent Ukrainy:

„Potworność! Jak długo jeszcze świat będzie winny wspólnictwa przez ignorowanie terroru? Natychmiast zamknijcie niebo! Zatrzymajcie zabijanie! Macie siłę, by to zrobić, ale wydajecie się tracić człowieczeństwo” – powiedział Wołodymir Zełenski.

Unia Europejska ogłosiła wprowadzenie nowych sankcji uderzających w Rosję i Białoruś: zakazane będą transakcje z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami a trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt zostały wykluczone z systemu SWIFT. Wprowadzony zostaje też zakaz sprzedaży Rosji sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej.

Wołodymir Zełenski w przemówieniu do narodu odniósł się do kwestii przekazania Ukrainie polskich myśliwców MiG-29 i kontrowersji z tym związanych, gdy Waszyngton przyznał, że sam jest zaskoczony propozycją polskiego rządu. Podziękował też naszemu krajowi za gotowość oddania swoich myśliwców i wezwał do jak najszybszego dostarczenia samolotów na Ukrainę:

„Problem tkwi tylko w logistyce. To w zasadzie sprawa techniczna. Trzeba ją rozwiązać! Natychmiast. Jest oficjalna decyzja Polski o przeniesieniu samolotów do odpowiedniej bazy amerykańskiej. Mamy też potwierdzenie, że umowa między stroną amerykańską i Polską została zawarta. Ale jednocześnie słyszymy, że propozycja Polski jest bezpodstawna. I mówią to w Waszyngtonie. Więc kiedy będzie decyzja? Mamy wojnę! To nie jest ping-pong. Tu chodzi o ludzkie życie! Rozwiążcie to szybko, przyślijcie nam samoloty” – powiedział.

Jak poinformowała polska Straż Graniczna, od początku rosyjskiej agresji z zaatakowanej Ukrainy przyjechało do Polski już ponad 1,33 mln uchodźców.

Trwa ewakuacja miasta Sumy. Według ukraińskich władz ostrzeliwane przez Rosjan miasto opuściło już około 5 tys. osób.

W reakcji na wyrażoną przez Polskę gotowość oddania swoich myśliwców MiG-29 do dyspozycji USA w bazie Ramstein w Niemczech w zamian za używane samoloty F-16 Amerykanie powiedzieli, że ten pomysł nie był z nimi „prekonsultowany” i jest dla nich „zaskakującym ruchem”. Jak powiedział rzecznik Pentagonu:

„Perspektywa, w której samoloty 'w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne wątpliwości dla całego sojuszu NATO. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie”.

Podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland dodała, że Stany Zjednoczone rozważają rozmieszczenie w naszym kraju dwóch dodatkowych baterii systemu Patriot.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow spotka się w Antalyi w Turcji ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą.

Wtorek, 8 marca

Władze Polski oficjalnie ogłosiły, że nasz kraj jest gotowy przekazać całą swoją flotę myśliwców MiG-29 Stanom Zjednoczonym do bazy w Ramstein w zamian za używane myśliwce F-16. Polska zwróciła się też o to samo do innych państw członkowskich NATO, posiadających te maszyny:

„Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie” – ogłosiło polskie MSZ.

To pierwszy krok do przekazania tych maszyn siłom powietrznym Ukrainy.

Również Brytyjczycy zrezygnują z importu rosyjskich surowców. Jak ogłosił minister energii Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng, Brytyjczycy do końca tego roku zrezygnują z importowania ropy i produktów naftowych z Rosji. Obecnie rosyjski import stanowi 8% brytyjskiego zapotrzebowania na ropę.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że USA wprowadzają zakaz importu surowców energetycznych z Rosji. Oznacza to, że do Ameryki nie popłyną już rosyjska ropa, węgiel czy gaz. Amerykański prezydent powiedział, że zdaje sobie sprawę, że oznacza to wyrzeczenia również dla Amerykanów, jednak obrona demokratycznych wartości musi kosztować:

„Również w USA zapłacimy cenę [zakazu importu – red.]. […] Obrona wolności będzie kosztować, również Amerykanów. Rozumieją to zarówno Republikanie, jak i Demokraci i wszyscy rozumieją, że musimy tak postąpić”.

Joe Biden powiedział też, że jego kraj dostarczył już pomoc wojskową o wartości ponad miliarda dolarów:

„Dostawy uzbrojenia obronnego przybywają ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę codziennie, koordynujemy również dostawy uzbrojenia od naszych sojuszników i partnerów – od Niemiec, przez Finlandię po Holandię. Dostarczamy też Ukraińcom pomoc humanitarną”.

Podczas ewakuacji cywilów z Sumy Rosjanie zaczęli strzelać z czołgów i broni automatycznej. Ewakuacja została wstrzymana.

Prezydent Ukrainy zamieścił też kolejne nagranie dowodzące – wbrew rosyjskiej propagandzie – że nadal przebywa w Kijowie:

Wołodymir Zełenski w najnowszym przemówieniu do ukraińskiego narodu powiedział między innymi:

„Istnieją wartości bezwarunkowe. Takie same dla wszystkich. Przede wszystkim to jest życie. Prawo do życia dla każdego. Właśnie o to walczymy w Ukrainie. Właśnie tego chcą nas pozbawić ci słabi okupanci. Oto, dlaczego świat musi nas chronić”.

Strona ukraińska informuje, że Rosjanie ostrzeliwują drogę ewakuacyjną z Mariupola, którą wytyczono dla cywili z tego miasta.

Jak ujawnia „Gazeta Wyborcza”, polskie myśliwce MiG-29 są już praktycznie gotowe do przekazania ich Ukrainie. Problemem jest kwestia zastąpienia ich przez inne maszyny w polskim lotnictwie tak, żeby nie zmniejszyć zdolności obronnych naszego kraju. Jak powiedział gazecie wysoko postawiony anonimowy oficer lotnictwa „faktycznie o wiele szybciej Ukraińcy będą mogli używać naszych MiG-ów-29, niż nasi piloci będą mieli możliwość zasiąść za sterami F-16, które miałyby je zastąpić”.

Bank Światowy zaakceptował wart 723 mln dolarów pakiet pomocowy dla Ukrainy w postaci pożyczek i grantów.

W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie lotnictwo zbombardowało miasto Ochtyrka, zaatakowano także osiedla mieszkaniowe w mieście Sumy – zginęło w nim 10 osób, w tym dzieci.

Poniedziałek, 7 marca

Dyrektor Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Dominik Stillhart poinformował, że korytarze ewakuacyjne dla mieszkańców cywilnych, które mieli stworzyć Rosjanie, zostały zaminowane.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja domaga się od Ukrainy by ta zaprzestała „działań wojskowych”, uznała Krym za należący do Rosji a „republiki Doniecką i Ługańską za terytoria niezależne oraz zmieniła konstytucję tak, żeby została w niej zapisana neutralność. Jak powiedział rosyjski propagandysta, jeśli Ukraina przyjmie te warunki, to Rosja wstrzyma agresję.

Wcześniej Rosja proponowała stworzenie korytarzy humanitarnych dla cywilów z ukraińskich miast. Okazało się, że zaproponowała… korytarze prowadzące na Białoruś i do Rosji.

Wołodymir Zełenski w najnowszym przemówieniu oprócz słów otuchy skierowanych do obywateli Ukrainy, apelował również o dalszy ostracyzm demokratycznego świata wobec Rosji:

„Otrzymałem wiele bardzo ważnych sygnałów, które wzmocnią Ukrainę. […] Potrzebne są nowe sankcje, bojkot rosyjskiego eksportu. Bojkot importu do Rosji. Niech wojna przyjdzie też do nich. Wspólnota międzynarodowa powinna działać jeszcze bardziej zdecydowanie” – mówił prezydent Ukrainy.

Jak informują władze Ukrainy, od chwili inwazji Rosja straciła już ponad 11 tys. żołnierzy, 46 samolotów, 68 helikopterów, 290 czołgów, niemal tysiąc transporterów opancerzonych, 117 wyrzutni rakietowych i 50 wyrzutni rakiet MLRS.

Jak pisze „The Kyiv Independent”: 7 marca w Hostomelu pod Kijowem rosyjscy żołnierze zamordowali wójta gminy Jurija Pryłypko oraz dwie inne osoby podczas rozdawania chleba i lekarstw mieszkańcom Hostomelu.

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich dni do kraju wróciło ponad 140 tys. osób – przeważnie mężczyzn, dziesiątki tysięcy wstąpiły do Wojsk Obrony Terytorialnej a ponad 20 tys. cudzoziemców chce walczyć z Rosją.

Jak donosi CNN, władze Stanów Zjednoczonych oraz państw Unii Europejskiej omawiają kwestię wsparcia przez Zachód ukraińskiego rządu na wychodźstwie. Omawiane są różne możliwości: między innymi od ewakuacji prezydenta Wołodymira Zełenskiego z Kijowa do Lwowa lub całkowitej ewakuacji gabinetu prezydenta i ustanowienia nowego rządu w Polsce. To na razie tylko wstępne plany i według źródeł CNN żadne decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Prezydent Ukrainy cały czas odmawia opuszczenia Kijowa.

Według rosyjskiej agencji RIA Nowosti armia Rosji ogłosiła zawieszenie broni do godz. 10 czasu moskiewskiego w celu zorganizowania korytarzy humanitarnych z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum. Wcześniej Rosjanie również ogłaszali zgodę na utworzenie korytarzy humanitarnych, jednak za każdym razem zaczynali strzelać do cywilów.

Przez noc Rosjanie kontynuowali zbrodnicze ostrzeliwanie i bombardowanie miast ukraińskich. W nocnym ostrzale Charkowa miało zginąć osiem osób, zaś w poniedziałek rano Rosjanie ponownie zaczęli ostrzeliwać Mikołajów.

Niedziela, 6 marca

Jak informuje strona ukraińska, Rosjanie uszkodzili gazociąg Donieck-Mariupol, pozbawiając ciepła ponad 700 tys. Ukraińców.

Znów nie udało się ewakuować cywilów z Mariupola – rosyjskie wojsko po raz kolejny strzelało do cywilów. W sobotę Rosjanie również złamali warunki porozumienia o utworzeniu korytarzy humanitarnych i ostrzelali cywilów.

Jak poinformował w niedzielę Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi, z zaatakowanej Ukrainy wyjechało już ponad 1,5 mln uchodźców.

Jak wyliczył „Forbes”, ukraińska armia zniszczyła już rosyjski sprzęt wojskowy wart ponad 331,2 mld rubli, czyli około 3 mld dolarów. Wśród zniszczonego przez Ukraińców sprzętu są między innymi 33 samoloty, 37 śmigłowców, 251 czołgów i 939 bojowych pojazdów opancerzonych. Według wyliczeń gazety same rosyjskie czołgi, które zniszczono, warte były 1 mld dol.

Jak donosi rosyjski telewizyjny kanał propagandowy RT (Russia Today), Rosja wstrzymała dostawy gazu na Zachód przez gazociąg Jamał-Europa. Biegnąca między innymi przez terytorium Polski rura co roku dostarczała około 15% rosyjskiego gazu do Europy.

W wywiadzie dla telewizji ukraińskiej burmistrz Mariupola powiedział, że otoczone przez Rosjan miasto znajduje się w stanie „blokady humanitarnej”, a wszystkie linie energetyczne prowadzące do miasta zostały odcięte. Od 5 dni w Mariupolu nie ma prądu ani nie działa w nim sieć komórkowa. Jak podaje burmistrz, w wyniku rosyjskiego ostrzału są już tysiące rannych.

Sobota, 5 marca

X5 Retail Group – największa rosyjska sieć detaliczna, posiadająca ponad 16 tys. sklepów – wprowadza ograniczenia w sprzedaży podstawowych produktów spożywczych. Ma to związek z wykupywaniem przez Rosjan w ostatnich dniach podstawowych produktów.

W poniedziałek ma odbyć się trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich.

Porażki Rosjan: wojska agresora zostały pokonane w Mikołajowie. Jak informuje burmistrz miasta, rosyjskie wojsko uciekło w kierunku Chersonia. Żołnierze rosyjscy zostali też wyparci z Enerhodaru.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło częściowe zawieszenie broni w Mariupolu i Wołnowasze i otwarcie korytarzy humanitarnych z tych miejscowości. Miało to pozwolić na opuszczenie oblężonych od kilku dni miast przez cywilów. Sytuacja ludności cywilnej w stale ostrzeliwanym Mariupolu jest krytyczna, miasto pozbawione jest prądu, wody i gazu. Ewakuacja miała się rozpocząć o godzinie 8 i trwać do 15 czasu polskiego. Jednak przed południem ewakuacja z Mariupola została przerwana, ponieważ Rosjanie nie przestrzegali zawieszenia broni i miasto było pod ciągłym ostrzałem. Wstrzymano także ewakuację mieszkańców Wołnowachy, skąd planowano ewakuować ponad 15 tysięcy osób, a udało się wyprowadzić jedynie 400 cywilów.

W ciągu ostatniej doby do Polski przybyło 106 tys. osób z Ukrainy. To największa liczba od początku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę – poinformował na konferencji prasowej Paweł Szefernaker wiceszef MSWiA.

Piątek, 4 marca

Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał dziś z prezydentem USA na temat sytuacji na Ukrainie. Amerykański prezydent podkreślił zobowiązanie do obrony Polski w ramach Paktu Północnoatlantyckiego oraz podziękował obywatelom naszego kraju za pomoc uchodźcom.

NATO nie ustanowi strefy zakazu lotów na Ukrainie. Jak powiedział w związku z pytaniami w tej kwestii sekretarz stanu USA Antony Blinken, mogłoby to doprowadzić do „pełnej wojny w Europie”.

Jak pisze Reuters, powstała gorąca linia między Pentagonem a ministerstwem obrony Rosji. Amerykańsko-rosyjskie połączenie ma zapobiec eskalacji konfliktu i błędom, które mogą prowadzić do zaostrzenia sytuacji międzynarodowej.

Jak donosi brytyjski „Times”, Rosjanie już trzykrotnie w ostatnich kilku dniach próbowali zabić Wołodymira Zełenskiego. Według gazety na ten weekend planowany jest kolejny zamach na prezydenta Ukrainy.

Strona ukraińska podała najnowszy bilans strat Rosjan:

 • 9166 żołnierzy;
 • 251 czołgów;
 • 939 pojazdów opancerzonych;
 • 105 systemów artyleryjskich;
 • 50 wyrzutni rakiet MLRS;
 • 33 samoloty;
 • 37 helikopterów;
 • 404 sztuki innego sprzętu zmotoryzowanego.

Rosyjskie wojsko cały czas ostrzeliwuje dzielnice mieszkaniowe miast na terenie całej Ukrainy. W czwartkowym ostrzale osiedla w Czernihowie zginęło co najmniej 33 cywili a 18 zostało rannych.

Rosjanie opanowali teren elektrowni jądrowej w Zaporożcu. Według ukraińskich władz mimo to personel elektrowni zapewnia działanie bloków energetycznych i monitoruje ich stan. W piątek wczesnym rankiem ugaszono pożar, który wybuchł w tej największej elektrowni atomowej na Ukrainie.

Airbnb – internetowy serwis zajmujący się umożliwianiem krótkoterminowego wynajmowania prywatnych mieszkań – zapowiedział, że zawiesza działalność na terenie Białorusi i Ukrainy.

Czwartek, 3 marca

W przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski powiedział, że „wszystkie linie naszej obrony są zachowane, wróg nie odnosi sukcesu w żadnym ze strategicznych kierunków”.

Jak donoszą amerykańskie media, na początku lutego Chiny uzgodniły z Rosją, że ta poczeka z zaatakowaniem Ukrainy do zakończenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Zespół rosyjskich okrętów wojennych wypłynął z Krymu w kierunku Odessy. Miasto to może zostać zaatakowane jeszcze dzisiaj.

W ostrzale Charkowa we wtorek zginęła przedstawicielka OBWE. Maryna Fenina pomagała swojej rodzinie. Zginęła, gdy rosyjskie wojsko ostrzelało dzielnice mieszkalne w mieście. Jak donosi OBWE, zarówno w Charkowie, jak i w innych ukraińskich miastach cały czas ostrzeliwane są budynki mieszkalne i centra miast.

Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił, że rozpoczyna śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan w Ukrainie. Ruszyły już prace związane ze zbieraniem dowodów.

W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska opanowały Chersoń i przejęły kontrolę nad miastem.

Środa, 2 marca

Dziś wieczorem wysłannicy prezydenta Ukrainy ponownie spotkają się z delegacją rosyjską, żeby przeprowadzić rozmowy.

Duma Państwowa Rosji, czyli tamtejszy parlament, wprowadziła kary do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie informacji o działaniach rosyjskiej armii, które mogą zostać przez władze kraju uznane za fałszywe.

Reuters donosi, że dyplomaci UE zatwierdzili kolejne sankcje na Białoruś. Ma to doprowadzić do zatrzymania eksportu wszelkich białoruskich towarów do Unii Europejskiej. Sankcje mają być również wymierzone w bank centralny Białorusi, tamtejszych oligarchów i odciąć tamtejszy system bankowy od systemu SWIFT. To kara za pomaganie Rosji w inwazji.

Premier Mateusz Morawiecki w środę rano, podczas wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, powiedział, że Polska jest jest gotowa wprowadzić embargo na rosyjski węgiel.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że od początku wojny zginęło w niej niemal 6 tys. rosyjskich żołnierzy. Minister obrony kraju poinformował, że Ukraina ma otrzymać kolejne partie pocisków przeciwlotniczych Stinger, przeciwpancernych Javelin oraz tureckich dronów Bayraktar.

Ministerstwo obrony Rosji podało, że wojska rosyjskie opanowały Chersoń. Władze miasta informują jedynie, że zostało ono otoczone.

Wtorek, 1 marca

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w nagraniu skierowanym do biorących udział w konwencji rozbrojeniowej w Genewie wezwał do wycofania broni atomowej z Europy:

„Najwyższy czas, aby amerykańska broń jądrowa została zwrócona do domu, a odpowiednia infrastruktura w Europie zezłomowana. Fakt, że amerykańska broń jądrowa pozostaje na terytoriach niektórych krajów europejskich oraz praktyka wspólnych misji nuklearnych z udziałem niejądrowych członków NATO są dla nas niedopuszczalne. W trakcie takich misji trenowane są scenariusze nuklearnego ataku na Rosję” – powiedział rosyjski minister.

Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie na specjalnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego ws. rosyjskiej agresji. Podkreślił w nim między innymi, że Ukraina zasługuje na miejsce w Unii Europejskiej:

„Jesteśmy zmotywowani, walczymy o życie, o wolność, o przetrwanie. To najlepsza motywacja. Ale walczymy też, by być równymi członkami Europy. Wierzę, że dziś pokazujemy światu, że właśnie tym jesteśmy – Europejczykami. Bez was Ukraina będzie samotna. My pokazaliśmy, jak jesteśmy silni, pokazaliśmy, że jesteśmy tacy, jak wy. Udowodnijcie, że jesteście z nami, że nas nie porzucicie, że naprawdę jesteście Europejczykami. Wtedy życie wygra ze śmiercią, a światło z ciemnością. Chwała Ukrainie!” – powiedział.

„Pokonamy każdego, jestem przekonany, że ich pokonamy. Naszym marzeniem jest wybranie Europy. Dlatego chciałbym usłyszeć od was, że wybieracie Ukrainę. Ten poranek był dla nas tragiczny. Dwie wielkie eksplozje miały miejsce w Charkowie, mieście, gdzie jest 20 uczelni – najwięcej w naszym kraju, tylu mądrych, światłych ludzi. Tam jest największy plac – plac Wolności i tam uderzyły dwa pociski, dziesiątki zginęły, taka jest cena wolności” – powiedział prezydent Ukrainy.

Przez cały dzień trwa nieustanny atak na Charków. Rosjanie bombardują obiekty cywilne.

Dyktator Białorusi Aleksander Łukaszenka oświadczył, że nie wyśle swoich wojsk na Ukrainę. Dodał, że jego armia tylko „osłania granicę państwową” z południowym sąsiadem, żeby „zapobiec przedostawaniu się radykałów i broni do kraju”.

Serwis YouTube zablokował dostęp do propagandowych rosyjskich telewizji RT i Sputnik na terenie całej Europy.

Ukraińscy operatorzy komórkowi Kyivstar, Vodafone i Lifecell odebrali Rosjanom i Białorusinom dostęp do swoich usług. Teraz rosyjscy żołnierze korzystający dotąd z usług tych operatorów nie będą mogli dzwonić do domu, wysyłać wiadomości ani korzystać z internetu.

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zawiesiła rosyjskich i białoruskich łyżwiarzy. Nie będą oni mogli brać udziału w żadnych międzynarodowych zawodach.

Poniedziałek, 28 lutego

Prezydent Wołodymir Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.

Europejska federacja piłkarska UEFA zerwała współpracę z Gazpromem we wszystkich swoich rozgrywkach. FIFA i UEFA zawiesiły rosyjskie zespoły i reprezentacje piłkarskie we wszystkich rozgrywkach.

Ukraiński wywiad ostrzega, że wojsko białoruskie być może dołączy do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W Kijowie wieczorem słychać potężne eksplozje, które mają miejsce na wschód od centrum miasta. Później poinformowano, że w stolicę Ukrainy uderzył pocisk balistyczny Iskander. Z powodu godziny policyjnej w mieście nie da się sprawdzić, ile osób zginęło w potężnej eksplozji.

Władimir Putin wydał dekret, w którym zakazał obywatelom Rosji wykonywania przelewów pieniężnych za granicę i od 1 marca zakazał obsługi kredytów w obcych walutach poza granicami Rosji. Ma to związek z potężnym tąpnięciem w rosyjskiej gospodarce spowodowanej sankcjami i odcięciem od rynków finansowych państw zachodnich.

Marynarka wojenna Ukrainy ogłosiła, że strażnicy z Wyspy Węży jednak przeżyli rosyjski atak na placówkę i trafili do rosyjskiej niewoli:

„Bardzo się cieszymy, że nasi bracia żyją i mają się dobrze!” – poinformowała na swoim profilu na Facebooku. We wpisie dodano, że Ukraińcy dwukrotnie odpierali rosyjski atak, aż z powodu braku amunicji musieli się poddać.

Jak poinformował doradca w ministerstwie spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko, w wyniku przeprowadzonego przez Rosjan zmasowanego ostrzału Charkowa zginęły dziesiątki osób.

Ukraińska delegacja udała się na rozmowy ze stroną rosyjską, które toczą się na ukraińsko-białoruskiej granicy. W składzie delegacji Ukraińców znalazł się m.in. minister obrony kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wygłosił kolejne przemówienie, w którym zwrócił się między innymi z apelem do zwykłych rosyjskich żołnierzy o to, by nie uczestniczyli w agresji:

„Po prostu idźcie do domu. Zostawcie sprzęt. Nie ufajcie dowódcom. Nie słuchajcie propagandystów. Ratujcie życie”.

Zełenski zagrzewał też do walki obywateli swojego kraju broniącego się przed rosyjską agresją:

„Kiedy kandydowałem na prezydenta, powiedziałem, że każdy z nas jest prezydentem. Ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz stan. Za naszą piękną Ukrainę. A teraz tak się składa, że każdy z nas jest wojownikiem”

W poniedziałek władze Kijowa zniosły dwudniową godzinę policyjną. W stolicy Ukrainy działają sklepy a cywile – do tej pory ukrywający się w schronach i piwnicach – mogli już wyjść na zewnątrz.

Jak poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji zginęło już 5,3 tys. rosyjskich żołnierzy. Ukrańskie wojsko zniszczyło też: 816 bojowych pojazdów opancerzonych, 58 samolotów i helikopterów, 191 czołgów, 74 działa artyleryjskie, 21 systemów rakietowych Grad, 60 cystern z paliwem i 291 innych pojazdów, m.in. ciężarówek.

Niedziela, 27 lutego

W nocy z soboty na niedzielę wojska rosyjskie wkroczyły do Charkowa. W 1,5 milionowym, drugim co do wielkości mieście Ukrainy trwają walki uliczne. W nocy podczas rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego jeden z pocisków trafił w dziewięciopiętrowy blok mieszkalny. Władze miasta proszą mieszkańców, żeby nie opuszczali swoich domów.

Wczesnym popołudniem w niedzielę siły ukraińskie poinformowały, że przejęły całkowitą kontrolę nad Charkowem.

Jak podaje na Twitterze The Kyiv Independent, ukraińskie wojsko wysadziło most między miastami Bucza i Irpin, żeby spowolnić dotarcie wojsk rosyjskich do Kijowa. Dzięki temu żołnierze rosyjscy zostali zatrzymani w Buczy niespełna 30 km od stolicy Ukrainy.

W nocy przywódcy europejscy porozumieli się wreszcie w sprawie zablokowania dostępu do SWIFT dla części rosyjskich banków. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w niedzielę, że Niemcy chcą zająć majątki wszystkich rosyjskich oligarchów i odciąć wszystkie banki rosyjskie od systemu SWIFT. Zapowiedział uniezależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu i budowę terminali LNG.

Elon Musk poinformował na Twitterze, że na Ukrainie działa już system Starlink. To najszybszy i najbardziej niezawodny satelitarny system internetowy, który zapewni Ukraińcom pewny dostęp do internetu.

Google dołączył do YouTube oraz właściciela Facebooka i także zdecydował o zablokowaniu dochodów z reklam rosyjskim mediom.  YouTube od początku ataku Rosji na Ukrainę zablokował też setki kanałów, które zamieszczały fakenewsy i filmy z prorosyjską propagandą. Meta, czyli właściciel Facebooka, zablokował możliwość zamieszczania reklam w postach rosyjskich nadawców państwowych takich jak Russia Today. Opatruje też wszystkie ich treści specjalnym oznaczeniem, żeby użytkownicy Facebooka mieli świadomość, że są to posty państwowych mediów rosyjskich.

W niedzielę po południu Władymir Putin poinformował że postawił rosyjskie siły odstraszania nuklearnego w stan wysokiej gotowości.

Turcja poinformowała w niedzielę że zamyka dostęp do cieśniny Bosfor dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Sobota, 26 lutego

Do walk po stronie Rosji włączyli się Czeczeńcy wierni dyktatorowi tej republiki, Ramzanowi Kadyrowowi. Według ukraińskiego dziennikarza Illi Ponomarienko z „The Kyiv Independent” w bitwie o strategicznie ważne lotnisko Hostomel pod Kijowem zginął jeden z najbliższych współpracowników Kadyrowa – dowódca batalionu „Południe” Magomed Tuszajew. Jak twierdzi strona ukraińska, obrońcy Kijowa zadają czeczeńskiemu batalionowi ciężkie straty.

Niemcy wyślą broń Ukraińcom. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że jego kraj zdecydował się w końcu na dostarczenie Ukraińcom broni ofensywnej. Zapowiedział wysłanie walczącym Ukraińcom 1000 sztuk broni przeciwpancernej oraz 500 rakiet przeciwlotniczych Stinger.

Zachód odłączy Rosję od SWIFT? Coraz więcej krajów skłania się do poparcia odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu międzybankowego SWIFT. Jak informuje Reuters, powołując się na anonimowe źródło, być może stanie się to w ciągu kilku najbliższych dni. Na odłączenie Rosji od systemu zgodziły się już nawet Węgry.

Wołodymir Zełenski wygłosił odezwę do narodu. Poprosił wszystkich Ukraińców, którzy przebywają za granicą, żeby – jeśli są w stanie – wrócili do kraju i walczyli z agresorem. O to samo zaapelował do ochotników z innych krajów, którzy chcą wesprzeć czynem walkę Ukraińców:

„Wiemy, że bronimy naszej ziemi i przyszłości naszych dzieci. Kijów i kluczowe tereny dookoła są kontrolowane przez naszą armię. Okupanci chcieli posadzić w naszej stolicy swoją kukiełkę, ale im się nie udało. Na naszych ulicach trwają walki, wróg użył całej swojej broni, artylerii, desantu, wszystkiego. […] Każdy powinien nam pomóc zakończyć tą okupację. […] Te miasta i miasteczka, które są pod ostrzałem, trzymają się – dobra robota! Jeśli możecie zniszczyć okupanta, proszę zróbcie to. Każdy, kto może wrócić na Ukrainę, proszę, wracajcie! Także każdy przyjaciel Ukrainy, który chce przyłączyć się do naszej obrony kraju, proszę: przyjeżdżajcie, damy wam broń. Każdy, kto broni Ukrainy jest bohaterem”.

Polacy nie zagrają z Rosjanami. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza ogłosił, że Polska nie zagra z reprezentacją Rosji w kluczowym meczu eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata. Jak wyjaśnił rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski:

„Koniec słów, nadszedł czas działania. W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę reprezentacja Polski nie zamierza grać w meczu play-off z Rosją. Prowadzimy rozmowy z federacjami szwedzką i czeską, aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko”.

Również prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski oświadczył, że polscy siatkarze nie będą bronić tytułu mistrzów świata, na zawodach, które mają zostać rozegrane w tym roku w Rosji:

„Nie widzimy obecnie możliwości rywalizacji sportowej z drużynami z Rosji i państw popierających agresję Kremla” – poinformował Sebastian Świderski.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej mimo rosyjskiej agresji wciąż podtrzymuje decyzję, że siatkarskie MŚ w Rosji mają mimo wszystko rozegrane.

W mieście Suma na północy Ukrainy toczą się walki uliczne.

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Ukrainy, dotąd zginęło już 198 Ukraińców, w tym troje dzieci. Rannych zostało 1115 Ukraińców, w tym 33 dzieci – przekazał minister zdrowia Wiktor Laszko.

Z pierwszych danych wynika, że od początku rosyjskiej agresji polsko-ukraińską granicę przekroczyło już 100 tys. uchodźców.

„Koalicja antywojenna działa. Ukraina ma broń i sprzęt obronny. Kraje UE mają już prawie pełne poparcie dla odłączenia Rosji od SWIFT. Mam nadzieję, że Niemcy i Węgry będą miały odwagę poprzeć tę decyzję. My mamy odwagę bronić ojczyzny, bronić Europy” – powiedział w wystąpieniu prezydent Zełenski.

Atak na Kijów. Rosyjskie wojska przypuściły atak na stolicę Ukrainy. W mieście słychać syreny alarmowe, na ulicach toczą się walki, cywile chronią się na stacjach metra.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Twitterze nowe nagranie dowodzące, że wciąż jest w stolicy:

„Dzień dobry o poranku, Ukraińcy. Jest wiele fałszywych informacji, że każę naszej armii złożyć broń. Jestem tutaj, a nasza armia nie składa broni. Będziemy walczyć o naszą ziemię, rodziny, dzieci” – mówi na nagraniu.

Rosja cały czas przeprowadza naloty na ukraińskie miasta, w tym Sumę, Połtawę i Mariupol, okręty na Morzu Czarnym atakują terytorium Ukrainy pociskami manewrującymi Kalibr.

W nocy polskiego czasu Rosja zawetowała złożony przez USA projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, który wzywał ją do zatrzymania ataku.

Atak na Ukrainę: Piątek, 25 lutego

W piątek 25 lutego na terenie całej Ukrainy dochodzi do ataków wojsk rosyjskich. Wczesnym rankiem najeźdźcy przeprowadzili atak rakietowy na Kijów – ucierpiały w nim bloki mieszkalne. Przez całą noc trwały zacięte walki o podkijowskie lotnisko, które przechodziło z rąk do rąk, do starć dochodziło w kijowskiej dzielnicy Obołoń. Pojawiły się doniesienia, że władze miasta miały polecić swoim mieszkańcom przygotowywanie butelek z benzyną. Wojsko ukraińskie wysadza mosty na rzekach, żeby utrudnić postęp wrogiej armii.

Cały świat poruszyła historia bohaterskich ukraińskich obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym, którzy odmówili poddania się i wszyscy zginęli w ataku. Kolejne kraje nakładają sankcje na Rosję.

Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu, biorąc jej załogę za zakładników.

Władze federacji UEFA ogłosiły, że zaplanowany pod koniec maja w Sankt Petersburgu w Rosji finał piłkarskiej Ligi Mistrzów zostanie rozegrany na stadionie Stade de France w Paryżu.

Członkostwo Rosji w Radzie Europy. zostało zawieszone

Polska zdecydowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej naszego kraju dla samolotów z Rosji. Wcześniej to samo zrobiła Wielka Brytania (w odpowiedzi Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów brytyjskich). Rosyjskie kanały telewizyjne: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Rossija 24 zostały w Polsce wyłączone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Telewizja Polska nie będzie już emitować seriali: „Stepowa miłość” i „Kozacka miłość”.

Słynna grupa hakerska Anonymous wypowiedziała dziś w nocy wojnę rosyjskiemu rządowi. Anonymous na cel wzięli strony internetowe rosyjskich instytucji państwowych oraz usługodawców sieciowych.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony narodowej Rosja poniosła jak dotąd następujące straty (trzeba pamiętać, że trudno potwierdzić te dane):

 • do 80 czołgów;
 • 516 wozów opancerzonych;
 • 10 samolotów;
 • 7 śmigłowców;
 • 2800 rosyjskich żołnierzy zabitych, rannych lub wziętych do niewoli.

Atak na Ukrainę: Czwartek 24 lutego

W poniedziałek 21 lutego Władimir Putin ogłosił, że Rosja uznaje niezależność separatystycznych republik – donieckiej i ługańskiej – na wschodzie Ukrainy. Przywódca Rosji podpisał z ich przywódcami porozumienia o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

W czwartek 24 lutego około o godz. 5 rano, zaledwie kilka minut po tym, jak prezydent Putin wygłosił przemówienie deklarujące rozpoczęcie operacji wojskowej na Ukrainie oraz po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku rozpoczęły się rosyjskie ataki.

Pociski spadły 90 kilometrów od granicy z Polską

Rosja przeprowadziła ataki na Ukrainę z trzech stron: z północy, wschodu i południa. Przeprowadzono ataki rakietowe na główne miasta i lotniska na Ukrainie. Ostrzelano kilkanaście miast i miasteczek, m.in. Ługańsk, Sumy, Charków, Czernihów i Żytomierz.

Rosyjskie pociski spadły m.in. na ukraińskie lotniska pod Kijowem, w Ozernoje, Kulbakinie, Kramatorsku, Czarnobajewce, a także w Łucku położonym 90 kilometrów od granicy z Polską. Zaatakowane zostały także ukraińskie obiekty wojskowe, m.in. w Kijowie, Charkowie i Dnieprze.

W ataku na Ukrainę uczestniczyło też rosyjskie lotnictwo

Ukraińskie wojsko poinformowało przed południem o zestrzeleniu nad terytorium Ukrainy siedmiu rosyjskich myśliwców i dwóch śmigłowców, a także zniszczeniu czterech czołgów.

Telewizja CNN na żywo pokazała rosyjskie czołgi, które wjeżdżały na Ukrainę z Białorusi przez przejście graniczne między Wesołowką a Senkiwką. Miejsce to jest zlokalizowane niecałe 100 km na północny wschód od Kijowa. Atak przeprowadzono także od strony okupowanego przez Rosję Krymu.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

30 komentarzy

Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 24 lutego 2022 - 16:08
[…] Wiadomości […]
Wołodymir Zełenski, Witalij Skakun, bracia Kliczko, obrońcy Wyspy Węży – walczą z rosyjskim najazdem [sylwetki bohaterów] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 26 lutego 2022 - 09:09
[…] Wiadomości […]
Benzyna po 10 zł? Orlen uspokaja – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 26 lutego 2022 - 10:27
[…] Wiadomości […]
Starlink – co to jest? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 28 lutego 2022 - 00:20
[…] Wiadomości […]
Javelin, Stinger, Piorun – czym Ukraińcy walczą z rosyjskim najeźdźcą – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 28 lutego 2022 - 03:03
[…] Wiadomości […]
Dron Bayraktar TB2 – broń, która zadaje bolesne ciosy – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 28 lutego 2022 - 11:27
[…] Wiadomości […]
Obrońcy Wyspy Węży żyją! – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 28 lutego 2022 - 13:55
[…] Wiadomości […]
Piosenka „Wrócą chłopcy z wojny”. Maryla Rodowicz przypomniała piosenkę sprzed lat – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 1 marca 2022 - 20:25
[…] Wiadomości […]
Broń próżniowa, bomba baryczna, broń termobaryczna (TBX) – co to jest, jak działa i dlaczego jej użycie jest takie groźne? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 2 marca 2022 - 13:00
[…] Wiadomości […]
Co już stracili Rosjanie na tej wojnie – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 3 marca 2022 - 10:03
[…] Wiadomości […]
Nawalny: „Putin to nie Rosja”. Kim jest Aleksiej Nawalny? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 3 marca 2022 - 11:21
[…] Wiadomości […]
Bomby kasetowe – co to jest, jak działają i dlaczego są zakazane? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 4 marca 2022 - 12:37
[…] Wiadomości […]
Kiedy paliwo będzie tanieć? [Próba analizy] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 8 marca 2022 - 15:34
[…] Wiadomości […]
WHO: Ukraina zmaga się także z COVID – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 9 marca 2022 - 08:38
[…] Wiadomości […]
COVID: Na świecie zmarło już ponad 6 mln osób – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 9 marca 2022 - 14:34
[…] Wiadomości […]
Lista wstydu, Rosja: te firmy dalej handlują na terenie agresora – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 15 marca 2022 - 08:01
[…] Wiadomości […]
PESEL i profil zaufany dla Ukraińców – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 15 marca 2022 - 13:20
[…] Wiadomości […]
Nikiel: Do czego jest potrzebny ten surowiec? Gdzie jest wydobywany? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 16 marca 2022 - 08:14
[…] Wiadomości […]
Zbrodnia wojenna – co to jest, kiedy mamy z nią do czynienia i jak jest karana przez prawo międzynarodowe? [WYJAŚNIAMY] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 16 marca 2022 - 13:15
[…] Wiadomości […]
Dzieci z Ukrainy – czym je zająć? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 22 marca 2022 - 17:12
[…] Wiadomości […]
Ruskie onuce, kacapy – skąd wzięły się te określenia i co konkretnie oznaczają? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 23 marca 2022 - 12:26
[…] Wiadomości […]
Air Force One, czyli Biały Dom ze skrzydłami: poznaj tajniki niezwykłego samolotu prezydenta USA – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 25 marca 2022 - 15:22
[…] Wiadomości […]
Szpiegowo przejęte przez Warszawę. Teraz będzie służyć Ukraińcom – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 11 kwietnia 2022 - 12:53
[…] Wiadomości […]
Bitwa o Donbas – jakie szanse mają Ukraińcy? [Analiza ekspertów z ISW] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 19 kwietnia 2022 - 08:31
[…] Wiadomości […]
Jaka jest pojemność magazynów gazu w Polsce? Czy mamy wystarczające rezerwy gazu w Polsce? [Wyjaśniamy] – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 27 kwietnia 2022 - 09:16
[…] Wiadomości […]
Utrudnienia w ruchu od 1 maja: Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 29 kwietnia 2022 - 12:04
[…] Wiadomości […]
Quiz: Jak dobrze znasz życie i twórczość Kazimierza Kaczora? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 2 maja 2022 - 07:44
[…] Wiadomości […]
KRABy dla Ukrainy – polska artyleria w walce z rosyjskim najazdem. Poznaj możliwości tej broni – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 30 maja 2022 - 08:07
[…] Wiadomości […]
Inflacja maj 2022: Najwyższa od ćwierć wieku – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 31 maja 2022 - 09:48
[…] Wiadomości […]
Wojna w Ukrainie 2022: dzień po dniu – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 2 lipca 2022 - 07:01
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz