Astma burzowa – co to jest?

Astma burzowa dotyczy alergików. Fot. Pixabay

Jest groźna szczególnie dla alergików i pojawia się w związku z burzami. Astma burzowa – dowiedz się czym jest i jak się przed nią chronić.

Co to jest astma burzowa?

Astma burzowa to ataki duszności, które zdarzają się w czasie burzy alergikom i astmatykom. Dzieje się tak zwłaszcza w pierwszej fazie żywiołu, kiedy wieje porywisty wiatr a deszcz nie zaczął jeszcze padać. Wiatr rozbija torebki pyłkowe kwiatów, przez co nagle w powietrzu znajduje się więcej pyłków niż zazwyczaj i są one rozbite na drobne cząsteczki, które łatwo wnikają do zatok i płuc. . Najwięcej przypadków astmy burzowej pojawiło się w 2016 roku w Australii, niektóre z nich były śmiertelne. Przypadłość ta zdarza się najczęściej osobom z astmą lub z katarem siennym.

Jak się chronić przed astmą burzową?

Każdy alert pogodowy powinien być dla alergików i astmatyków sygnałem, że mogą poczuć się gorzej i należy się przed tym zabezpieczyć. Lepiej, aby takie osoby pozostały w domu i miały pod ręką leki, których używają doraźnie w przypadku ataków alergii. W razie czego powinny też mieć w przy sobie inhalator i nie wahać się zadzwonić na pogotowie. Warto też sprawdzać kalendarz pyleń – ryzyko astmy burzowej jest większe w momencie dużych pyleń.

W jakich krajach wykryto przypadki astmy burzowej?

Najwięcej przypadków astmy burzowej wykryto jak do tej pory w Australii, jej przypadki pojawiły się także w Europie i na Bliskim Wschodzie. Polski NFZ informuje, że nie odnotował przypadków tej choroby w naszym kraju.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 50 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?