Aromaty w e-papierosach mogą uszkadzać serce

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of South Florida wykazało, że różnorodne aromaty owoców i słodyczy, które zachęcają miliony ludzi do sięgania po e-papierosy, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Naukowcy z University of South Florida zbadali toksyczność aerozolu z e-papierosów z dodatkiem popularnych aromatów – owocowego, cynamonowego i waniliowego – na wyhodowane w laboratorium komórki serca myszy. Wszystkie aerozole wykazały działanie toksyczne, ale najbardziej szkodliwy okazał się aromat waniliowy.

Jak wyglądał eksperyment?

W następnym badaniu komórki serca pochodzące z ludzkich komórek macierzystych wystawiono na działanie trzech różnych aerozoli wytwarzanych przez e-papierosy. Pierwszy aerozol zawierający tylko rozpuszczalnik zakłócał aktywność elektryczną i szybkość bicia komórek serca. Drugi aerozol z nikotyną dodaną do rozpuszczalnika zwiększył toksyczne działanie na te komórki. Trzeci, składający się z nikotyny, rozpuszczalnika i aromatu waniliowego (smak wcześniej zidentyfikowany jako najbardziej toksyczny) jeszcze bardziej zwiększył uszkodzenia komórek.

W kolejnym badaniu zdrowe młode myszy, którym wszczepiono maleńkie urządzenia do elektrokardiogramu, były narażone na 60 wdechów aerozolu wytwarzanego przez e-papierosy o smaku waniliowym przez pięć dni w tygodniu przez 10 tygodni. Porównywano tętno badanych myszy z grupą kontrolną, która wdychała tylko czyste powietrze. Szczegółowa analiza przeprowadzona przez naukowców wykazała, że aerozol negatywnie wpłynął na zmienność rytmu zatokowego serca i zwiększył podatność na częstoskurcz komorowy (zaburzenie rytmu serca).

Coraz więcej badań wskazuje, że nikotyna i inne chemikalia dostarczane przez e-papierosy, chociaż ogólnie mniej toksyczne niż konwencjonalne papierosy, mogą uszkodzić płuca i serce.

– Jak dotąd jednak nie wiedzieliśmy dokładnie, co się dzieje, gdy odparowane cząsteczki aromatyzujące w liquidach używanych do e-papierosów dostają się do krwiobiegu i docierają do serca – wyjaśnił cel badań kierujący pracami dr Sami Noujaim, profesor nadzwyczajny farmakologii molekularnej i fizjologii na University of South Florida.

Seria eksperymentów oceniających toksyczność aromatów stosowanych w liquidach do e-papierosów w komórkach serca i u młodych myszy została opisana przez dr. Noujaima i jego współpracowników w „American Journal of Physiology” (10.1152 / ajpheart.00283.2020).

E-papierosy a serce

Laboratorium dr Noujaima jest jednym z pierwszych, które rozpoczęły badanie wpływu na serce wielu substancji smakowych dodawanych do e-liquidów w elektronicznych systemach dostarczania nikotyny. Niedawno otrzymał pięcioletni grant w wysokości 2,2 miliona dolarów od Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) na te badania.

Nie wiadomo, czy wyniki eksperymentów przeprowadzonych na myszach przełożą się na ludzi. Dr Noujaim podkreśla, że potrzebne są dalsze badania, także na ludziach, aby dokładniej określić wpływ aromatyzowanych e-papierosów na e-palaczy i i ich długoterminowe skutki zdrowotne.

Używanie e-papierosów nazywane też wapowaniem (z ang. vaping), polega na wdychaniu aerozolu powstałego w wyniku podgrzania płynu zawierającego nikotynę, rozpuszczalniki, takie jak glikol propylenowy i gliceryna, oraz aromaty. Ciepło zasilane baterią urządzenia do wapowania przekształca ten płyn w aerozol przypominający dym. Producenci zachwalają e-papierosy jako narzędzie pomagające rzucić tradycyjne papierosy, ale dowody na ich skuteczność w rzucaniu palenia są ograniczone. E-papierosy zawierają tę samą, silnie uzależniającą nikotynę, co wyroby tytoniowe, jednak wiele osób, zwłaszcza nastolatków, uważa, że są one bezpieczne.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi