Andrzejki 2021: najpopularniejsze zwyczaje

Najpopularniejsze wróżby i zabawy andrzejkowe. Dowiedz się, jak w Andrzejki panny mogą dowiedzieć się, jak będzie miał na imię ich ukochany.

Przed kilkoma dniami były Katarzynki, czyli okazja dla panów, żeby mogli wywróżyć sobie imię swojej przyszłej ukochanej. Teraz czas na panie.

Co roku, w noc z 29 na 30 listopada przypadają Andrzejki. Tradycyjnie w ten czas panie, a zwłaszcza niezamężne panny, mogą poznać imię swego przyszłego wybranka. Oprócz tego można spróbować wywróżyć sobie przyszłość.

Przed laty andrzejkowe wróżby były traktowane bardzo poważnie i wykonywane prywatnie, tak żeby były znane tylko osobie, której dotyczą. Obecnie jest to raczej popularna forma wspólnego świętowania. Oczywiście rok 2020 pod tym względem musiał być inny z powodu koronawirusa. Teraz każdy z nas miał okazję wywróżyć sobie przyszłość w domowym zaciszu, ewentualnie dzieląc się rezultatami ze znajomymi przez internet.

Andrzejki: najpopularniejsze wróżby i zwyczaje

  • Lanie wosku. Podpalamy świeczkę i gorący, roztopiony wosk przelewamy przez otwór w kluczu do naczynia z zimną wodą. Na jej powierzchni zastygnie kształt, który ma nam podpowiedzieć, co nas czeka w przyszłości.
  • Uciętą w dniu świętego Andrzeja gałązkę wiśni panna wstawia do pojemnika z wodą. Jeśli zakwitnie ona w wigilię Bożego Narodzenia, to dziewczyna może liczyć na rychłe zamążpójście.
  • jeśli przez cały dzień dziewczyna pości oraz wznosiła modły do świętego Andrzeja, to we śnie może ujrzeć swojego przyszłego wybranka.
  • Wróżba z butów. Gdy zbierze się więcej panien, każda z nich kolejno ustawia swój jeden but od ściany do progu. But, który pierwszy przekroczy próg, będzie należał do tej, która jako pierwsza wyjdzie za mąż.
  • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
  • Zgromadzone panny obierają jabłko w ten sposób, żeby skórka była jak najdłuższa. Potem ten skrawek rzuca za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.
  • Przekłuwanie karteczek z imionami. Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce).

Sprawdź też:

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!