Alergia sezonowa: Jak się przed nią chronić

Osoby cierpiące na alergię sezonową powinny unikać miejsc, w których stężenie pyłków jest najwyższe. Fot. Unsplash

Najlepszym sposobem ochrony przed alergiami sezonowymi jest ograniczenie narażenia na pyłki. Warto unikać przebywania na świeżym powietrzu w dniach dużego pylenia, a spacerować w czasie lub tuż po deszczu.

Jeśli cierpisz na alergię, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zawsze warto zrobić testy i sprawdzić, na co jest się uczulonym. Dokuczliwa alergia może zakłócać normalną aktywność, przeszkadza w pracy i nauce, często nie pozwala się wyspać. Zapisane przez lekarza leki na alergie mogą przynieść dużą ulgę. Jednak najważniejsze w leczeniu alergii jest unikanie alergenów wywołujących objawy.

Co warto robić, gdy cierpisz na alergię sezonową

  • W czasie, gdy stężenie pyłków jest wysokie, jak najmniej czasu spędzaj na zewnątrz. Ogranicz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i unikaj miejsc, takich jak łąki czy parki, gdzie alergenów jest najwięcej. Unikaj czynności, które powodują unoszenie się pyłków, takich jak koszenie trawy.
  • Na spacery wybieraj się podczas deszczu lub zaraz po nim. Wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest niskie.
  • Chroń swoje oczy – gdy jesteś na zewnątrz, noś okulary lub okulary przeciwsłoneczne, co pomaga blokować alergeny przed bezpośrednim kontaktem z oczami.
  • Na zewnątrz noś maseczkę chroniącą przed pyłkami, zwłaszcza w dni o dużym pyleniu. Pamiętaj, żeby często zmieniać maskę lub prać ją po każdym użyciu, jeśli jest wielorazowa. Wybierając maskę, sprawdź, czy cię nie uczula.
  • Po powrocie do domu weź prysznic i umyj włosy, by spłukać pyłki z ciała oraz włosów, i zmień ubranie. Przemywaj nos solą fizjologiczną.
  • Jeśli cierpisz na alergię sezonową, upranych ubrań czy pościeli nie susz na świeżym powietrzu.
  • Staraj się przebywać w pomieszczeniach z czystym powietrzem. Jeśli masz taką możliwość, używaj oczyszczaczy powietrza – najlepiej gdy działają w sposób ciągły przy zamkniętych drzwiach i oknach. Używaj odkurzaczy z filtrami HEPA lub wodnymi.
  • Zamykaj okna, przede wszystkim w gorące, suche lub wietrzne dni, a także w nocy i nad ranem. W okresach pylenia mieszkanie wietrz zawsze po deszczu.
  • Podczas podróży samochodem czy pociągiem nie otwieraj okien.

Przeczytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

1 komentarz

Nieżyt nosa - rodzaje, leczenie i powikłania kataru » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 25 lipca 2021 - 06:00
[…] Zdrowie i uroda […]
Dodaj komentarz