Upały: Kto może je szczególnie źle znosić - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Upały: Kto może je szczególnie źle znosić

Upały: Kto może je szczególnie źle znosić

Wysokie temperatury gorzej znoszą osoby starsze oraz przyjmujące leki, które wpływają na zdolność organizmu do zatrzymywania wody, takie jak leki moczopędne. Szczególną ostrożność podczas upałów powinny zachować także osoby cierpiące na niektóre choroby oraz obarczone pewnymi czynnikami ryzyka.

Zmiany klimatyczne sprawiły, że na całym świecie coraz częściej występują niebezpieczne, czasem śmiertelne fale upałów. Ubiegłoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w całej historii pomiarów. W Stanach Zjednoczonych z powodu upałów umiera około 5600 osób rocznie. Wysokie temperatury gorzej znoszą osoby chorujące przewlekle.

Jakie problemy zdrowotne pojawiają się w czasie upałów

Ekstremalne upały mogą zaburzyć równowagę elektrolitów we krwi, zwłaszcza osobom z przewlekłymi chorobami serca i nerek lub cukrzycą. Jeśli to nastąpi, chory może odczuwać zmęczenie, nudności lub ból głowy. W skrajnych przypadkach może wystąpić arytmia lub zawał serca, a także problemy z innymi narządami. Podczas fal upałów przyjęcia do szpitala są najczęściej spowodowane udarem cieplnym, udarem słonecznym, zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej oraz ostrą niewydolnością nerek.

Jakie schorzenia lub stany mogą stwarzać problemy

  • Choroby serca
    Wysokie temperatury ciepło mogą zwiększać ryzyko zawałów serca, zaburzeń rytmu i niewydolności serca.
  • Astma
    W upalne dni osoby cierpiące na astmę, zwłaszcza dzieci, mogą mieć trudności z oddychaniem. Także inhalatory przechowywane w ekstremalnych temperaturach mogą nie działać tak dobrze, prawdopodobnie dozując mniej niż pełną dawkę leku.
  • Choroby płuc
    Wysokie temperatury mogą podrażniać płuca, powodując zaostrzenia u dorosłych palących papierosy, cierpiących na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – nawet u osób spędzających większość czasu w pomieszczeniach. Ciepło zwiększa również zanieczyszczenie powietrza ozonem i ryzyko odwodnienia, co może utrudnić oddychanie.
  • Zdrowie psychiczne
    Istnieją mocne dowody na więcej przypadków samobójstw, zabójstw i brutalnych przestępstw w wyjątkowo upalne dni. Wysokie temperatury mogą również wpływać na nasilenie objawów u osób z zaburzeniami nastroju i schizofrenią.
  • Cukrzyca
    Gdy jest bardzo gorąco, osoby z cukrzycą typu 1 lub typu 2 mają trudności z regulowaniem temperatury ciała i poziomu glukozy we krwi. Ekstremalne ciepło może również uszkodzić insulinę, pompy insulinowe i monitory glukozy.
  • Ciąża
    Wyższe temperatury i zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Jak zadbać o siebie w czasie upałów

  • Kiedy na zewnątrz jest bardzo gorąco, trzeba być bardziej ostrożnym i starać się nie wychodzić z domu. Jeśli jest się na zewnątrz, najlepiej unikać pełnego słońca i starać się pozostać w cieniu.
  • Należy utrzymywać nawodnienie, pijąc wodę i napoje uzupełniające elektrolity.
    Osoby z cukrzycą powinny uważnie czytać etykiety, ponieważ niektóre napoje z elektrolitami dla sportowców mogą zawierać dużo cukru.
  • Unikać wysiłku i jakiejkolwiek aktywności, dużo odpoczywać.
  • Jeśli potrzeba, schładzać się chłodnym prysznicem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >