82-letni Brian Pinker z Oksfordu stał się pierwszą osobą na świecie, która otrzymała szczepionkę Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca przeciw COVID-19 poza badaniami klinicznymi.
Dializowany pacjent Brian Pinker został zaszczepiony o godzinie 7.30 w poniedziałek w szpitalu uniwersyteckim w Oksfordzie. Jak podkreślano, odbyło się to zaledwie kilkaset metrów od miejsca, w którym preparat Uniwersytetu Oksfordzkiego i Astra Zeneca został opracowany.

Pinker oświadczył, że szczepienie zapewni mu spokój ducha podczas dalszego leczenia, a także że nie może doczekać się 48. rocznicy ślubu, którą będzie świętował w lutym.
– Jestem bardzo zadowolony, że dziś dostałem szczepionkę przeciwko COVID-19 i naprawdę dumny, że jest to preparat wynaleziony w Oksfordzie – powiedział. – Pielęgniarki, lekarze i cały personel byli wspaniali i mogę teraz naprawdę niecierpliwie czekać na świętowanie 48. rocznicy ślubu z moją żoną Shirley w lutym.
Od dziś mieszkańcy Wielkiej Brytanii zaczynają otrzymywać szczepionkę opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca. Obecnie w kraju funkcjonuje 730 centrów szczepień, a kolejnych 280 ma zostać otwartych w tym tygodniu.

NHS posiada 530 tys. dawek szczepionki Oksford / AstraZeneca, które zostały zatwierdzone i są gotowe do użycia. Sir John Bell z Oxford University powiedział, że AstraZeneca dostarczy jeszcze dziś kolejne 450 tys. dawek. W ramach procesu zatwierdzania szczepionki, stosowanego przez brytyjską Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej, każda partia musi przejść certyfikację jakości.
Szczepionka AstraZeneca łatwa w transporcie i przechowywaniu
Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) uważa preparat Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca za przełomowy z uwagi na niską cenę w porównaniu z ceną szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderny i łatwość dystrybucji i przechowywania. Szczepionka Pfizer-BioNTech wymaga przechowywania w temperaturze ok. minus 70 st. C, podczas gdy preparat AstraZeneca można przechowywać w temperaturze 2–8°C, czyli w standardowych warunkach. Dzięki temu znacznie łatwiej niż preparat Pfizer-BioNTech można ją będzie transportować i stosować w domach opieki. Szacuje się, że koszt jednej dawki tej szczepionki wynosić ma 10-15 zł.
Wielka Brytania jako pierwszy kraj świata zatwierdził szczepionkę Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca do stosowania 30 grudnia. Jest również pierwszym krajem świata, który dopuścił do stosowania preparat przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Szczepienia na koronawirusa tym preparatem rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii już 8 grudnia.