Wieczór Autorski w Radiu Pogoda: Urszula Dudziak, wokalistka - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wieczór Autorski w Radiu Pogoda: Urszula Dudziak, wokalistka

Wieczór Autorski w Radiu Pogoda: Urszula Dudziak, wokalistka

Gościem Anny Stachowskiej i Radia Pogoda była Urszula Dudziak – niesamowicie energetyczna wokalistka i kompozytorka jazzowa. Jej słynna „Papaya” znana jest na całym świecie.

Gościem Anny Stachowskiej i Radia Pogoda była Urszula Dudziak – niesamowicie energetyczna wokalistka i kompozytorka jazzowa. Jej słynna „Papaya” znana jest na całym świecie.

Urodziła się 23 października 1943 roku. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie. Przez słuchanie muzyki Elli Fitzgerald zainteresowała się jazzem już w szkole średniej. Początkowo współpracowała z kilkoma amatorskimi zespołami jazzowymi. Jej profesjonalny debiut miał miejsce w 1958 roku gdy została wokalistką zespołu Krzysztofa Komedy.

Artystkę charakteryzuje niebywała skala głosu oraz oryginalna technika wokalna. Znana jest ze stosowania techniki nazywanej „scatem” – czyli naśladowania dźwięków instrumentów głosem. Zdobyła popularność na całym globie. Koncertowała prawie we wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Występowała i nagrywała z takimi wykonawcami jak Bobby McFerrin, Nina Simone, Ron Carter, Herbie Hancock czy Sting.

Jej ogromny talent został nagrodzony wieloma odznaczeniami. W 1979 roku została Śpiewaczką Roku według Los Angeles Times. Przyznano jej również między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), została Wokalistką Roku „Jazz Top 2014” według Jazz Forum i w 2017 roku odebrała Fryderyka w kategorii Muzyka jazzowa za całokształt twórczości.

Nagrała ponad 50 płyt i wciąż dużo koncertuje. Napisała dwie książki, od dwóch lat prowadzi własny kanał w serwisie Youtube a ostatnio była jurorką w programie „The Voice Senior”. W rozmowie z Anną Stachowską mówi, że dopiero się rozkręca.

Całej energetycznej rozmowy z Panią Urszulą możecie Państwo posłuchać tutaj:

Program „Wieczór autorski w Radiu Pogoda” w każdy piątek o 22:00. Audycja powstaje we współpracy z:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >