Jesienny Alfabet Retrokina w Kinie Iluzjon: L jak Loda Niemirzanka - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jesienny Alfabet Retrokina w Kinie Iluzjon: L jak Loda Niemirzanka

Jesienny Alfabet Retrokina w Kinie Iluzjon: L jak Loda Niemirzanka

W listopadzie Alfabet Retrokina w kinie Iluzjonie upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka. W programie pokazy m.in. ostatniej przedwojennej polskiej komedii, a także wyjątkowa wystawa pamiątek i fotosów.

,
W listopadzie Alfabet Retrokina w kinie Iluzjonie upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka. W programie pokazy m.in. ostatniej przedwojennej polskiej komedii, a także wyjątkowa wystawa pamiątek i fotosów.

Aktorka wedle oficjalnych informacji w listopadzie tego roku obchodziłaby 110. rocznicę urodzin. Leokadia Niemira, przedstawiająca się później jako Loda Niemirzanka wykreowała swoje sceniczne alter ego, ale także zataiła prawdziwą datę urodzin, jak wiele artystek tamtego okresu, bo tak naprawdę urodziła się 25 grudnia 1906 roku. Postać Panny Niemiry i jej kreacje aktorskie przybliżą jedne z jej ostatnich filmów. Kino Iluzjon przypomni: „Moi rodzice rozwodzą się” (1938) oraz „Ja tu rządzę” (1939).

Pokazom filmów będzie towarzyszyć wystawa fotosów i pamiątek związanych z Lodą Niemirzanką.

MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ, reż. Mieczysław Krawicz, 

4 listopada godz. 18:00, prelekcję przed seansem wygłosi Grzegorz Rogowski

Żona dyrektora Nałęcza zakochuje się w przystojnym aktorze, Jerzym Sławomirze. Gdy romans wychodzi na jaw, decyduje się opuścić męża i szesnastoletnią córkę, Stasię. Dziewczyna, dla której rozstanie rodziców jest wielkim wstrząsem, postanawia zostać przy ojcu. Ale i ojciec nie jest bez winy – przez dłuższy czas ukrywał swój romans z sekretarką, Amelią. Stasia nie może pogodzić się z tą sytuacją. Udaje się do Jerzego z prośbą, by nie rozbijał małżeństwa jej rodziców.

W filmie wystąpiła plejada gwiazd tamtego okresu: Jadwiga Andrzejewska, Franciszek Brodniewicz, Ina Benita, Ludwik Sempoliński, Wanda Bartówna i Kazimierz Junosza-Stępowski.

JA TU RZĄDZĘ, reż. Mieczysław Krawicz

9 listopada godz. 16:00

Bohaterem filmu jest młody hrabia, Józio Lulewicz, który pragnąc wyłudzić od matki pieniądze na założenie teatru, terminuje w zakładzie szewskim na Starym Mieście. Bojąc się kompromitacji nazwiska, hrabina ulega szantażowi. Tymczasem Józio ani myśli rezygnować z pracy, gdyż obiektem jego westchnień staje się piękna córka szewca.

To ostatnia polska komedia przedwojenna, zrealizowana latem 1939 roku. Niemieckie władze dopuściły ją na ekrany dopiero dwa lata później, tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 23 grudnia 1941 roku. Film nigdy nie miał więc „normalnej” dystrybucji ani recenzji. „Ja tu rządzę” jest adaptacją powieści „Romans pani majstrowej”, którą Wincenty Rapacki jr., popularny aktor, muzyk i tłumacz, napisał w roku 1926. Scenariusz Emanuela Schlechtera i Ludwika Starskiego pozwolił Mieczysławowi Krawiczowi nakręcić zgrabną komedię romantyczną, z elementami qui pro quo, z udziałem lubianych aktorów – Iny Benity, Zbigniewa Rakowieckiego, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Władysława Grabowskiego i Stanisława Sielańskiego. Dodatkową atrakcją jest udział w filmie męskiego kwartetu wokalnego, popularnego chóru Dana.

 Wydarzenie odbędzie się w Kinie Iluzjon w Warszawie przy ul. Narbutta 50a.

Więcej informacji na temat wydarzenia: 

Autor:

Zobacz więcej >