Wyślij kartkę, podziękuj i zapytaj bliskich o zdrowie! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wyślij kartkę, podziękuj i zapytaj bliskich o zdrowie!

Wyślij kartkę, podziękuj i zapytaj bliskich o zdrowie!

Dołącz do akcji!!! Wybierz jedną z kartek, wyślij sms-em lub wydrukuj i wręcz zamiast laurki swoim Najbliższym w Dniu Babci i Dziadka. Składając życzenia, koniecznie zapytaj o zdrowie. Niektóre objawy podobne do przeziębienia, które trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, szczególnie u osób starszych, mogą wymagać konsultacji lekarza pierwszego kontaktu, a nawet dokładnej diagnostyki.

,
Dołącz do akcji!!! Wybierz jedną z kartek, wyślij sms-em lub wydrukuj i wręcz zamiast laurki swoim Najbliższym w Dniu Babci i Dziadka. Składając życzenia, koniecznie zapytaj o zdrowie. Niektóre objawy podobne do przeziębienia, które trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, szczególnie u osób starszych, mogą wymagać konsultacji lekarza pierwszego kontaktu, a nawet dokładnej diagnostyki.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” organizuje kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej “Zapytaj Bliskich o Zdrowie”. Na potrzeby tegorocznej kampanii powstały kartki, które można wysłać z życzeniami sms-em lub wydrukować i wręczyć zamiast laurki swoim Najbliższym.

KARTKI DO POBRANIA

Można w ten sposób wyrazić jak bardzo są dla nas ważni, a pytając przy okazji o zdrowie, sprawdzić, czy nie powinni zgłosić się do lekarza z jakimś niepokojącym objawem.

Celem ogólnopolskiej kampanii „Zapytaj Bliskich o Zdrowie” organizowanej od kilku lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, jest po pierwsze zachęcenie Społeczeństwa do obserwacji stanu zdrowia swojego i Bliskich , a po drugie poszerzenie wiedzy o objawach nowotworów układu chłonnego.

Różne choroby, w tym nowotwory, mogą powodować objawy, które ze względu na swój charakter nie są jednoznaczne. Dlatego tak ważna jest regularna samoobserwacja swojego organizmu. Symptomy towarzyszące nowotworom układu chłonnego przypominają objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, dlatego mogą być mylnie interpretowane, bagatelizowane, niezauważane (szczególnie u osób starszych, które cierpią na różne choroby) i często wykrywane w stadium zaawansowanym, co znacznie obniża skuteczność ich leczenia.

Edukacja dotycząca rozpoznawania objawów chłoniaków wydaje się szczególnie ważna, gdyż w przypadku tych nowotworów nie można niestety mówić o jakiejś profilaktyce, a jedyną drogą do wczesnego rozpoznawania jest niebagatelizowanie z pozoru błahych symptomów .

Grupą szczególnie narażoną na zachorowania na nowotwory układu chłonnego są osoby starsze. Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja na rozmowę o samopoczuciu i stanie zdrowia Najbliższych. Jeśli jakiekolwiek objawy trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, warto namówić Najbliższych na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Najczęstszym objawem początkowym chłoniaka jest powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych, ale w 30-50% przypadków choroba może rozpoczynać się w umiejscowieniach pozawęzłowych, takich jak żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jądro, jajnik, mózgowie, skóra. Chłoniak może również objawiać się podwyższeniem liczby białych krwinek we krwi, czyli białaczką. Na początku choroby mogą nie występować żadne alarmujące dolegliwości.

Objawy – o ile występują, są zwykle niespecyficzne:

* guzowate, niebolesne powiększenie węzła chłonnego (każdy węzeł lub węzły chłonne o średnicy przekraczającej 1 cm, które nie reagują na leczenie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne przez okres nie dłuższy niż 2-3 tygodnie) lub guz w jakimkolwiek umiejscowieniu;
* uporczywy, suchy kaszel;
* nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc;
* objawy ogólne, takie jak: gorączka ponad 38 stopni lub nawracające stan podgorączkowe nie spowodowane infekcją, szybkie chudnięcie (ponad 10 % wagi ciała), obfite poty nocne;
* nietolerancja wysiłku;
* zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego;
* w niektórych typach chłoniaka – świąd skóry.

Patronem medialnym akcji jest Radio Pogoda.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >