Zygmunt Chajzer odkrywa "Tajemnice Recyklingu"! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zygmunt Chajzer odkrywa „Tajemnice Recyklingu”!

Zygmunt Chajzer odkrywa „Tajemnice Recyklingu”!

Tajemnice Recyklingu – pod taką nazwą startuje prowadzony przez Zygmunta Chajzera, ekologiczno – edukacyjny wideoblog, którego pomysłodawcą jest Europejska Platforma Recyclingu. Premiera pierwszego odcinka to jedno z ważniejszych wydarzeń we wrześniu, miesiącu kiedy w całej Polsce rozpoczyna się nowy, ekologiczny rok szkolny.

,
Tajemnice Recyklingu – pod taką nazwą startuje prowadzony przez Zygmunta Chajzera, ekologiczno – edukacyjny wideoblog, którego pomysłodawcą jest Europejska Platforma Recyclingu. Premiera pierwszego odcinka to jedno z ważniejszych wydarzeń we wrześniu, miesiącu kiedy w całej Polsce rozpoczyna się nowy, ekologiczny rok szkolny.

Od 2017 roku Europejska Platforma Recyclingu (ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) realizuje projekt ERP.TV. Na samym początku reporterami Młodej Telewizji Edukacyjnej były dzieci (m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 279 w Warszawie). Uczniowie nawiązując do formuły znanej z kultowych programów telewizyjnych takich jak „5-10-15”, czy „Teleranek” występowali w roli dziennikarzy. Rozmawiali z ekspertami i gwiazdami, a także odwiedzali ciekawe miejsca takie jak Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Środowiska, Komenda Główna Policji, Centrum Nauki Kopernik, czy Lotnisko Chopina.

Dzieci uczestniczące w projekcie i widzowie kanału ERP.TV mieli okazję dowiedzieć się, jak ze starych komputerów uzyskać złoto, co zrobić ze zużytymi bateriami, opakowaniami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, czym są samochody na baterie, co zrobić z popsutymi lampkami choinkowymi. Jak się okazało, materiały wideo znalazły wielu wielbicieli wśród nauczycieli przyrody, którzy dzięki nim poprowadzili interaktywne „eko lekcje” w szkołach w całej Polsce.

Narratorem cyklu „Tajemnice Recyklingu” prowadzący „Pogodny Poranek Radia Pogoda” – Zygmunt Chajzer. To idealny przykład doświadczonego dziennikarza, ciekawego świata, a jednocześnie świadomego rodzica, który od najmłodszych lat wpajał swojemu synowi – Filipowi Chajzerowi postępowanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że dzisiaj ojciec i syn, bardzo chętnie angażują się w akcje proekologiczne.

Zygmunt Chajzer będzie głównym bohaterem spotkania prasowego, które odbędzie się 19 września w ekologicznym Hotelu SixtySix przy ul. Nowy Świat 66 w Warszawie.

Podczas wydarzenia odbędzie się nie tylko premiera wideobloga z prezentacją pierwszego odcinka „Tajemnic Recyklingu”. Aby uczcić ekologiczne rozpoczęcie roku szkolnego gwiazdy wraz z dziennikarzami zaangażują się w trzy EKO aktywności: segregację odpadów, przygotowanie eko-stylizacji oraz eko-toreb pod okiem projektantek – Anny Kubisz i Bożeny Bernad. Skosztują również prawdziwie ekologicznych soków od Eko Sok Bar, a całość wydarzenia będzie miała multimedialne wsparcie w aplikacjach na runvido.com i image4you.eu .

Czy wiesz, że:

– Polacy zużywają najwięcej w Europie torebek foliowych, blisko 500 rocznie na jednego mieszkańca;
– czas rozpadu torebek foliowych liczy się w dziesiątkach lat, a jak wynika z badań potrzebujemy ich na 12 do 20 minut;
– przeciętna rodzina w Polsce wyrzuca rocznie 1000 plastikowych butelek;
– raport GIOŚ stwierdza, że w 2016 r. na polski rynek wprowadzono łącznie ponad 583,1 tys. ton sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W tym samym czasie łącznie zebrano ponad 232,6 tys. ton zużytego sprzętu oraz przetworzono 223 tys. ton. Odzyskowi, w tym recyklingowi oraz unieszkodliwianiu, poddano 190,4 tys. ton odpadów powstałych ze zużytego sprzętu poddanych w 2016 r. Najwięcej recyklingowi poddano wielkogabarytowych urządzeń gospodarstw domowych (97,19 ton, czyli 51,04 proc.). Masa zużytego sprzętu przekazanego do ponownego użycia wyniosła ponad 864 tys. kg.
– raport bateryjny GIOŚ stwierdza, że w 2017 r. w Polsce zebrano 8 411 931,21 kg zużytych baterii i akumulatorów przenośnych, osiagąjąc poziom zbierania 65,74 %. Poziom recyklingu zużytych baterii i akumulatorów wyniósł aż 90,97%.

O ERP Polska:

ERP Polska istnieje po to, aby pomagać producentom w wypełnianiu ustawowych obowiązków dotyczących recyklingu i przetwarzania sprzętu elektronicznego i elektronicznego, baterii i opakowań. Firma została założona siłami producentów i dla producentów – w Polsce zaufało organizacji odzysku już ponad 180 firm. ERP Polska gwarantuje swoim klientom wysoki poziom usług w najlepszej cenie. Firma pomaga w wypełnianiu obowiązków zgodnie z przepisami prawa. Jako ERP Polska firma jest częścią Grupy Landbell – globalnego dostawcy usług i konsultacji w zakresie ochrony środowiska i tematyki związanej z chemikaliami.

Videoblogi Zygmunta Chajzera będziecie mogli oglądać także tutaj! Więcej o akcji na antenie Radia Pogoda!

POLECAMY!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >